17 Ekim Pazartesi gününden itibaren, 2017 federal yasasının yürürlüğe girmesi yardımıyla binlerce tüketici işitme cihazlarını direkt mağazalardan ve fazlaca daha düşük fiyatlarla satın alabilecek.

On senelerdir bu cihazlar yalnız reçeteyle ve binlerce dolar pahasına satın alınabiliyordu. Şimdi, yeni bir tezgah üstü kulaklık kategorisi, Walmart’ın onları satacağını söylediği fiyat olan 199 dolardan başlamış olacak.

Tezgah üstü işitme cihazları, hafifçe ila orta derecede işitme kaybı olan yetişkinlere yöneliktir; bu, bir çok şimdiye kadar maliyetlerinden dolayı bu tarz şeyleri karşılayamayan on milyonlarca insanoğlunun bulunmuş olduğu bir pazardır.

Baltimore’daki Johns Hopkins Üniversitesi Cochlear İşitme ve Halk Sağlığı Merkezi müdürü Dr. Frank Lin, “Kavramsal açıdan, bunun nihayet gerçekleşmesi fazlaca mühim,” dedi.

Lin, üreticiler ve perakendeciler bu cihazları satmaya alıştıkça ve tüketiciler yeni seçeneklere alıştıkça yeni pazarın ayarlanmasının birkaç yıl alabileceğini tahmin ediyor.

İşitme uzmanları, daha düşük tutarları görmekten memnun olduklarını söylüyorlar. Lin, önümüzdeki iki yıl içinde pazara daha çok rakip girdikçe düşmeye devam edeceklerine inandığını söylemiş oldu.

Yeni tezgah üstü işitme cihazlarının tutarları ve özellikleri, tıpkı reçeteli işitme cihazları şeklinde farklılık gösterecektir. Bir çift reçeteli aygıt tipik olarak 2.000 ila 8.000 ABD Doları içinde satılmaktadır. Daha pahalı teknolojilerden bazıları, yeni tezgah üstü seçeneklerde mevcut olacak.

Tezgah üstü işitme cihazlarının maliyeti kısmen daha düşüktür bundan dolayı işitme değerlendirmesi, yerleştirme ve aygıt ayarlama için bir uzmanın hizmetlerini içermezler. Bunun yerine, üreticiler uygulamalar ve telefon vasıtasıyla teknik yardım sunacak olsa da, yeni cihazların tüketicilerin kendileri tarafınca yapılandırılması gerekiyor.

Sony de dahil olmak suretiyle bazı yeni firmalar pazara girdi. Best Buy ve öteki perakendecilerde en düşük maliyetli kendi kendini ayarlayan işitme cihazını 999 $’a satacak.

Walmart, Lexie cihazları da icra eden Cenup Afrika merkezli bir bağlı şirket olan HearX tarafınca meydana getirilen, bazıları 199 ila 299 dolar içinde değişen çeşitli tezgah üstü işitme cihazları sunacağını söylemiş oldu.

Cihazlar başlangıçta Colorado, Michigan, Missouri, Ohio, Pennsylvania, Tennessee ve Texas’taki Walmart mağazalarında satışa sunulacak. Sadece şirket, yakında ülke genelinde satışa sunulacağını umuyor.

Walgreens, Lexie Lumen OTC işitme cihazını çifti 799 dolara sunacak. Walgreens, CVS, Best Buy ve Walmart’taki fırsatlar ek olarak Bose ile ortaklaşa geliştirilen bir Lexie işitme cihazını da içerecek.

Reçeteli işitme cihazlarının en büyük satıcılarından önde gelen Costco, reçetesiz herhangi bir işitme aleti sunup sunmayacağını açıklamadı.

HearX’in kurucu ortağı De Wet Swanepoel, tezgah üstü Lexie Lumen işitme aletinin tüketicilerin bunu gereksinimlerine bakılırsa programlamalarına izin vereceğini söylemiş oldu. Bu cihazlardan bazıları öncesinden programlanmış ayarlar sunacaktır.

“Piyasada birçok ürün var ve tüketiciler için cihazlar arasındaki farkın ne olduğu mevzusunda fazlaca fazla eğitim alacak” dedi.

Bir hekim, yeni işitme cihazlarından hangisinin hasta için daha uygun bulunduğunu da önerebilir. Medicare ve bir çok sıhhat sigortası, rutin işitme testlerini kapsar. Sadece Medicare ve hususi planlar, birçok Medicare Advantage planı olsa da, işitme cihazlarının maliyetini karşılamaz.

Lin, tüketicilerin çevrimiçi olarak yada telefonlarındaki yada bilgisayarlarındaki bir uygulama vasıtasıyla işitme testlerine de girebileceğini söylemiş oldu.

Yeni cihazlara olan talebi artırabilecek bir öteki unsur de, insanların müzik dinlemek için çoğu zaman kulaklık kullanımı sebebiyle kulaklık takmanın getirmiş olduğu damgalanmanın azalmasıdır.

Federal sıhhat yetkililerinin tahminlerine bakılırsa 37 milyondan fazla Amerikalı erişkin işitme problemi yaşıyor ve işitme aletinden yararlanabilecek her 4 kişiden yalnız 1’i bir tanesini kullandı.

İşitme aleti endüstrisi, üreticiler arasındaki konsolidasyon ve konuşma patologları yada öteki işitme uzmanları vasıtasıyla satış yapılmasını gerektiren yaygın devlet lisanslama yasaları sebebiyle fiyat rekabetinden büyük seviyede yalıtılmış kalmıştır.

İşitme cihazlarının yüksek fiyatlarıyla ilgili onlarca senedir devam eden şikayetlerin yol açmış olduğu 2017’de Kurultay, rekabeti artırma ve tutarları düşürme umuduyla Besin ve İlaç Dairesi’ne (FDA) tezgah üstü satışlara izin verecek kurallar koyması emirini verdi.

Pandemi süreci geciktirdi ve yeni düzenlemeler nihayet iki ay ilkin açıklandı.

İşini kaybedebilecek doktorlar, yeni kategorinin ileri derecede işitme kaybı olan kişilere destek olmayacağı mevzusunda uyarıyor. Amerikan Odyoloji Akademisi eski başkanı Sarah Sydlowski, sesi fazlaca fazla yükseltmenin işitmeye zarar verebileceğini söylemiş oldu.

Bu kurum, internet sayfasında bu yeni işitme cihazlarıyla ilgili bir kılavuz yayınladı.

Gene de, Johns Hopkins Bloomberg Halk Sağlığı Okulu’nda odyolog ve destek doçent olan Nicholas Reed, cihazların kulaklıktan yüksek sesle müzik dinlemekten muhtemelen daha azca tehlikeli bulunduğunu söylemiş oldu. Yönetmelikler, tüketicilerin işitmesini korumaya destek olmak için yeni işitme cihazlarının güvenli bir maksimum ses seviyesine haiz olmasını gerektirir.

New Jersey’deki işitme aleti endüstrisi danışmanı Tom Powers, yeni cihazların açıkça FDA onaylı olarak etiketleneceğini söylemiş oldu. Bunlar, sesi yükselten, sadece distorsiyon şeklinde işitme kaybının öteki bileşenlerini ele almayan ucuz kişisel cihazlardan farklıdır.

Reed, bir aydan uzun, eli bol iade kuralları olan tezgah üstü işitme cihazları aramanızı önerir. Tüketiciler, iyi mi performans gösterdiğini görmek için bir aleti birkaç hafta kullanmalıdır. Bir marka işe yaramazsa, başka bir marka denemeliler.

Tüketicilerin bir işitme uzmanı olmadan bir işitme aleti seçerken mağazada yardım alıp almayacağı belirsiz olduğundan değişim lüzumlu olabilir. Bazı mağazalar yardım sağlamayı planlıyor. Walmart, internet sayfasında yararlı bilgiler içereceğini söylemiş oldu.

İşitme sağlığı yönetimi danışmanlık şirketi olan Auditory Insight’ın başkanı Nancy M. Williams, 499 ila 1,299 dolar içinde değişen sekiz tezgah üstü işitme cihazını incelediğini söylemiş oldu.

Bazıları kulaklık şeklinde görünür yada neredeyse görünmezdir. İncelediklerinin büyük seviyede sınırı olan yada asla Bluetooth bağlantısı yok, kullananların cihazları özelleştirmesine olanak tanıyan bir özellik ve yalnızca yarısında şarj edilebilir piller var.

Sadece sekizinin tümü, kullanıcının işitme testi sonuçlarına bakılırsa bu tarz şeyleri ayarlamasına izin verir. Hangisinin kendileri için en iyi sonucu verdiğini görmek için insanlara minimum üç tezgah üstü aleti denemelerini tavsiye ediyor.

Amerikan İşitme Kaybı Derneği’nin yönetici direktörü Barbara Kelley, tüketicilerin seçim yapmak için vakit ayırmaları icap ettiğini söylemiş oldu. “Tüm bunlar birazcık kafa karıştırıcı olacak,” dedi. Sadece yeni seçeneklerin daha çok insanoğlunun işitme mevzusunda yardım almasına yol açacağını da sözlerine ekledi. “Faydalar risklerden daha ağır basıyor” dedi.

İlgili mevzular

Bizlere Ulaşın Bir Öykü Gönderin İpucu