Peggy Dula rahatladığı kadar şaşırır. 55 yaşındaki St. Charles, Illinois sakini, ortalama bir senedir 2.700 dolarlık bir ambulans faturasıyla savaşım ediyordu. Şimdi, Eylül 2021 otomobil enkazından borçlu olduğu miktar sıfır görünüyor.

Bu yaz, KHN, NPR ve CBS News, Ayın Faturası serisinde Dula’yı öne çıkardı. Dula’nın ambulans yolculuğu için başlangıçtaki 3.600 dolarlık ücret, o sırada otomobiline binen ve aynı hastaneye nakledilen iki kardeşinin almış olduğu ücretten mühim seviyede yüksekti. Kardeşler, her biri yakınlardaki değişik bir yangından korunma bölgesinden gelen ayrı ambulanslara bindi. Üçü de aynı hizmetler için değişik miktarlarda faturalandırıldı. Dula’nın yaraları minimum ciddiydi, sadece faturası en pahalısıydı.

Dula’nın sigortacısı 900 dolar ödedikten sonrasında bile, Pingree Grove ve Countryside Fire Protection District’ten almış olduğu satmaca, kardeşlerinin her birinden alınan faturanın aşağı yukarı iki katıydı.

Dula’nın tasarıyı çözme girişimleri başarısız oldu.

Pingree Grove için faturalandırmayı yürüten şirket olan Paramedic Billing Services, suçlamalara direkt yangından korunma bölgesi ile itiraz etmesi icap ettiğini söylemiş oldu. Sadece Dula, telefonda bir itfaiye temsilcisi alamadığını söylemiş oldu. Peşinden, Haziran ayında, tahsilat ajansı Wakefield & Associates’ten ambulans faturasının ödenmesini isteyen bir mektup aldı.

Dula, kardeşlerinin almış olduğu ücretle daha uyumlu olacak şekilde fiyat düşürülünceye kadar ödememe mevzusunda kararlıydı. Sadece tahsilat ajansı aynı derecede sağlamdı. Ve faturanın aylarca bir çıkmazda durduğu yer burasıydı.

Geçen hafta Dula, kazadan sonrasında nakledildiği hastaneyi aradı. Kısa sürede hastaneden ortalama 1.500 dolar borcu bulunduğunu söyleyen bir satmaca almıştı, sadece aradığında bakiyesinin sıfır olduğu söylendi. Hastane faturasının sürpriz çözümü, ambulans faturasını denetim etmesi için Wakefield & Associates’i aramasına niçin oldu. Faturanın tahsilattan çekildiğini ve bakiyesinin sıfır bulunduğunu söylemiş oldu.

Görünen çözüm, “CBS Mornings”in Dula’nın Ayın Faturası destanını kapsamasından ortalama bir ay sonrasında geldi. Wakefield & Associates, KHN’ye faturanın geri çekildiğini ve ajansla olan bakiyesinin sıfır bulunduğunu doğruladı. Pingree Grove İtfaiye Şefi Kieran Stout, yorum için birden fazla talepte bulunmadı.

“Mükemmel hissettiriyor,” dedi Dula. “Sırtımdaki gerçek bir maymundu.”

İlgili mevzular

Bizlere Ulaşın Bir Öykü Gönderin İpucu