İki ay erken bir kız evladı doğurduktan kısa bir süre sonrasında, Terri Logan hastaneden bir satmaca aldı. Virgülle ayrılmış sayı dizisinden irkildi.

Georgia’da bir lise matematik öğretmeni olan Logan, onu bir kenara itti ve sonraki faturaları görmezden geldi. Ödeyemeyeceğini bilen bekar bir anneydi. “Bundan veba benzer biçimde kaçındım,” dedi fakat kaçınmak faturaları aklımdan çıkarmadı.

Logan, “Tüm bu tıbbi borcun ağırlığı – ah dostum, zordu” dedi. “Her gün, ne kadar borcum bulunduğunu, bundan iyi mi kurtulacağımı düşünüyorum… bilhassa de gelen para yetmiyorken.”

Sonrasında birkaç ay ilkin – kızının doğumundan ortalama 13 yıl sonrasında ve sonrasında birçok anksiyete nöbeti geçirdikten sonrasında – Logan postada bazı parlak sarı zarflar aldı. Kar amacı gütmeyen bir gruptandı, ona satın aldığını ve peşinden geçmiş tüm tıbbi faturaları bağışladığını söylüyorlardı.

Bu sefer oldukca değişik bir sürpriz oldu: “Bekle, ne? Kim yapmak o?”

RIP Tıbbi Borç yapar. Kar amacı gütmeyen kurum, covid-19 salgını esnasında patladı ve hastaları bir seferde binlerce insanı tıbbi borçtan kurtardı. Yeni yaklaşımı, gecikmiş hastane faturaları – Logan benzer biçimde düşük gelirli hastaların maruz kalmış olduğu borçlar – satın almayı ve peşinden bu tarz şeyleri geri ödeme yükümlülüğünü silmeyi içeriyor.

Bu, kariyerlerini faturalarını karşılayamayan hastaları kovalayarak oluşturan iki eski borç tahsildarı Craig Antico ve Jerry Ashton tarafınca geliştirilen bir model.

RIP’in CEO’su Allison Sesso, “İnsanlarla telefonda konuşacaklar ve insanların karşılaştıkları zorlukları anlayacak ve daha iyi kavrayışa haiz olacaklardı” dedi. Sonunda, insanlara yardım etmek için benzersiz bir konumda olduklarını fark ettiler ve vitesleri borç tahsilatından hayırseverliğe çevirdiler.

Ashton’ın fikrini değiştirmesini tetikleyen şey, 2011’de Wall Street’i İşgal Et hareketinden Amerikalıların borç yükünü hafifletmeye iyi mi destek olabileceği hakkında onunla konuşan aktivistlerle tanışmasıydı. Ashton, yeni bir medya gazeteciliği sitesi olan Freethink’in bir videosunda, “Kariyerim süresince milyonlarca dolarlık tıbbi faturalar toplayan bir satmaca tahsildarı olarak, şimdi aniden reforma uğradım: Ben yağmacı bir bağışçıyım,” dedi.

Occupy Wall Street aktivistlerinin birkaç yıl borç satın almasına destek olduktan sonrasında, Antico ve Ashton 2014’te RIP Medical Debt’i başlattı. İkincil piyasalarda borç satın almak için bağışçılardan para toplamaya başladılar – hastanelerin borçlarını dolar karşılığında kâr eden şirketlere sattığı ikincil piyasalarda bu borcu öğrenim ettiklerinde.

RIP, öteki tahsilat şirketlerinin yapacağı benzer biçimde borçları satın alır – sadece kâr etmeye çalışmak yerine tüketicilere borçlarının temizlendiğini bildiren bildirimler gönderir. Bugüne dek RIP, 6,7 milyar dolarlık ödenmemiş borç satın aldı ve 3,6 milyon kişinin borcunu hafifletti. Grup, 100 dolarlık borcu emekli etmenin averaj 1 dolara mal bulunduğunu söylüyor.

RIP nimetlerini rastgele bahşeder. Sesso, bunun yalnız hangi hastanelerin borçlarının satın alınabileceğine bağlı bulunduğunu söylemiş oldu. O yüzden kimse bizlere gelip elini kaldırsın, ‘Borcumdan kurtulmanı isterim’ demesin” dedi.

Gene de RIP, yardım için uygun olanların havuzunu genişletiyor. Sesso, enflasyon ve iş kayıplarının daha çok aileyi strese sokmasıyla, grubun şimdi federal yoksulluk seviyesinin iki katı olan, federal yoksulluk seviyesinin dört katına kadar ödeme yapanlar için gecikmiş borç satın aldığını söylemiş oldu.

Üniversite öğrencilerinden 2020’nin sonlarında 50 milyon dolar bağışlayan hayırsever MacKenzie Scott’a kadar son bağışlardaki artış, RIP’nin genişlemesini körüklüyor. Bu para, RIP’in personel kiralamasını ve veritabanlarını taramak ve hedeflenen borcu daha süratli belirlemek için yazılım geliştirmesini sağlamış oldu.

Yeni düzenlemeler, RIP’in yalnız ikincil piyasadan değil, direkt hastanelerden kredi almasına ve borca ​​erişimini genişletmesine izin veriyor.

Grubun devamlı olarak hastanelerden satın almak için yeni borç aradığını söyleyen Sesso, “Bizi arayın! Borçları kapatmakla ilgilenen her hastaneyle konuşmak istiyoruz.”

Sesso, RIP’in büyüyen işinin kutlanacak bir şey olmadığını altını çizdi. Bu, milyonlarca insanoğlunun, bir çok insan için oldukca pahalı ve karmaşık olan ABD sigorta ve sıhhat sisteminin kurbanı olduğu anlamına geliyor. KHN ve NPR’nin bildirdiği benzer biçimde, bir KFF anketine nazaran, ABD’li yetişkinlerin yarısından fazlası son beş yılda tıbbi yada diş faturaları sebebiyle borca ​​girdiklerini söylüyor. Sıhhat borcu olan yetişkinlerin dörtte birinin 5.000 dolardan fazla borcu var. Ve herhangi bir oranda borcu olan ortalama 5’te 1’i, bunu asla ödemeyi beklemediklerini söylüyor.

Büyük bir bağışçı olan Jim Branscome, RIP’in hastaların bu tür borçlardan anında kurtulmasının tek yollarından biri bulunduğunu söylemiş oldu. Siyaset değişikliği yavaş. Oldukça sayıda faktörün tıbbi borçlara katkıda bulunduğunu ve birçoğunun ele alınması zor bulunduğunu söylemiş oldu: artan hastane ve ilaç tutarları, yüksek cepten maliyetler, daha azca eli bol sigorta kapsamı ve tıbbi borçta artan ırksal eşitsizlikler. Branscome, pandemi tüm bu tarz şeyleri daha da kötüleştirdi.

Brancome, “salgın, kapsanmayan inanılmaz tıbbi faturalar ödeyen insanoğlu için işleri oldukca daha zor hale getirdi” dedi. Büyümüş olduğu ve kronik hastalığın tıbbi borcu oldukca daha fena hale getirdiğini söylediği Appalachia’da uzun süredir yoksulların savunucusu. İlk etapta itina noktasını baltalıyor, dedi ki: “Baskı ve umutsuzluk var.”

Eski matematik öğretmeni Terri Logan için, muhteşem tıbbi faturaları, hayatında bir takım başka baskıya katkıda bulunmuş oldu ve bu sonrasında zayıflatıcı kaygı ve depresyona dönüştü. Şimdi iki çocuklu bekar bir anne olarak, borç yüküyle yaşamı sürdürmenin zorluğunu başından savdı. “Vücudunuzun sol tarafını vuran ve anevrizma geçirecekmişsiniz ve bayılacakmışsınız benzer biçimde hissetmenize yol açan ağrı” da dahil olmak suretiyle ürkü atakları vardı.

Bazı hastaneler, hastaları için bu yıkıcı döngüyü hafifletmek istediklerini söylüyor. Massachusetts’teki Heywood Healthcare sistemi, Ocak ayında RIP’e 800.000 dolarlık tıbbi borç bağışladı ve bu borcun kontrolünü devretti, şundan dolayı kısmen ödenmemiş faturaları olan hastalar tedaviden kaçınıyordu.

Heywood’un hayırseverlik şefi Dawn Casavant, “İnsanların gereksinim duydukları bakımı almaları için kapıya dayanmak için minimum bir kaçınma stresini ortadan kaldırmak istedik” dedi. Ek olarak, “muhtemelen bu borç aslına bakarsan öğrenim edilmeyecekti” dedi.

RIP’in yaklaşımının bir eleştirisi, önleyici olmamasıydı: Grup, senelerce devam eden mali stresin ve hastaların daire kiralama yada otomobil kredisi alma şanslarını zedeleyen kredi puanlarını mahvettikten sonrasında içeri daldı. (Üç büyük kredi derecelendirme kuruluşu kısa süre ilkin tıbbi borcu bildirme şekillerinde değişimler yaparak kredi puanlarına olan ziyanı bir dereceye kadar azalttı. Bununla beraber, tüketiciler tıbbi hizmetler için ödeme yapmak için çoğu zaman ikinci ipotek yada kredi kartı alırlar.)

Tüketici savunuculuğu grubu Community Catalyst’in program direktörü Mark Rukavina, “Bu borcu ödemek için geldiklerinde oldukca fazla hasar verilmiş olacak” dedi.

Rukavina, eyalet yasalarının hastaneleri hastalara yardım etmek için mali yardım programlarını daha iyi kullanmaya zorlaması icap ettiğini söylemiş oldu. “Hastanelere para ödenmemeli” dedi. “Temel olarak: Fena davranışı ödüllendirmeyin.”

Ülkedeki hastanelerin bir çok kar amacı gütmeyen kuruluşlardır ve bu vergi durumu karşılığında, çoğu zaman “hayır kurumu bakımı” olarak adlandırılanlar da dahil olmak suretiyle cemiyet yararına programlar sunması gerekir. Hastaneye bağlı olarak, bu programlar federal yoksulluk seviyesinin iki ila üç katı kadar kazanan hastalar için maliyetleri düşürür. Sadece pek oldukca uygun hasta, hayır kurumlarından hiçbir süre haberdar olmaz – ya da kendilerine söylenmez. Tam navlun faturalandırılır ve ödeme yapmadıklarında tahsilat acenteleri tarafınca takip edilirler.

Son zamanlarda, RIP bunu da değiştirmeye başladı.

RIP CEO’su Sesso, grubun hastanelere iç finansal sistemlerini iyi mi iyileştirecekleri mevzusunda tavsiyelerde bulunduğunu, böylece hayır kurumlarına uygun hastaları daha iyi tarayabilmeleri için tavsiyelerde bulunduğunu söylemiş oldu. Sonuçta, bu oldukca daha iyi bir netice, dedi.

“Arka uçta işimize olan ihtiyacı azaltan hastaneleri tercih ediyoruz” dedi. “Hastanelerin geri bildirime açık bulunduğunu söyleyebilirim, sadece bununla birlikte bazı mali yardım yaklaşımlarının ne kadar fena netice verdiği mevzusunda da birazcık körler.”

Terri Logan, doğum yaptığında kimsenin ona yardım yada mali yardım programlarından bahsetmediğini söylemiş oldu. Logan, kendisi benzer biçimde, iş ve sıhhat sigortası olan, sadece besin pulu benzer biçimde desteğe hak kazanamayacak kadar para kazanan insanoğlu için yardımın var bulunduğunun da bilincinde değildi.

Borç onu gölgeledi, ruhunu kararttı. “Bilmiyorum; Bir tek mojomu kaybettim” dedi. “Fakat birazcık buluyorum,” diye ekledi. Logan’ın tıbbi borçtan yeni keşfettiği özgürlüğü, sahnede müzikle uğraşmak için uzun süredir uykuda olan bir rüyayı canlandırıyor.

İlk performansı bu yaz için planlanıyor.

Bu Proje Hakkında

“Tanı: Borç”, KHN ve NPR içinde ABD’daki tıbbi borcun ölçeğini, tesirini ve nedenlerini araştıran bir raporlama ortaklığıdır.

Dizi, KHN gazetecileri ve editörleri ile ortaklık içinde KFF’deki kamuoyu araştırmacıları tarafınca tasarlanan ve çözümleme edilen bir anket olan “KFF Sıhhat Bakım Borç Anketi”ne dayanmaktadır. Anket, 25 Şubat – 20 Mart 2022 tarihleri ​​içinde çevrimiçi ve telefon kanalıyla, İngilizce ve İspanyolca olarak, 1.292’si mevcut sıhhat borcu olan erişkin ve 382’sinde sıhhat borcu olan erişkin dahil olmak suretiyle ulusal temsili 2.375 ABD’li yetişkinden oluşan bir örneklem içinde gerçekleştirildi. son beş yıl. Örnekleme hatası marjı, tam örnek için artı yada eksi 3 yüzde puanı ve mevcut borcu olanlar için 3 yüzde puanıdır. Alt gruplara dayalı sonuçlar için örnekleme hatası marjı daha yüksek olabilir.

Kredi bürosu ve yoksulluk, ırk ve sıhhat durumuyla ilgili öteki demografik verileri çözümleme eden Urban Institute, ABD’de tıbbi borcun nerede yoğunlaştığını ve hangi faktörlerin yüksek borç seviyeleriyle ilişkili bulunduğunu araştırmak için ek araştırmalar yapmış oldu.

JPMorgan Chase Enstitüsü, müşterilerin bakiyelerinin büyük tıbbi harcamalardan iyi mi etkilenebileceğini incelemek için Chase kredi kartı sahiplerinden alınan bir örneklemden alınan kayıtları çözümleme etti.

KHN ve NPR’den muhabirler ek olarak ülke genelindeki hastalarla yüzlerce görüşme gerçekleştirmiş oldu; doktorlar, sıhhat sektörü liderleri, tüketici savunucuları, borç avukatları ve araştırmacılarla konuştu; ve tıbbi borçla ilgili oldukca sayıda araştırma ve anketi gözden geçirdi.