Sara Laub’un adeti geciktiğinde, New York City sakini omuz silkti. Üç yıl süresince rahim içi vasıta yada RİA kullanmıştı ve hamile kalma ihtimalinin son aşama zayıf bulunduğunu biliyordu. Sadece 10 gün geçtikten sonrasında 28 yaşındaki Laub, Temmuz ayı başlarında evde kontrol yapmış oldu ve istenmeyen bir haber aldı: Hamileydi.

Laub, birinin onu derhal orada görebileceğini bilmiş olduğu için Planlı Ebeveynlik kliniğine gitti. Ultrason, rahminde gelişmekte olan bir embriyo emaresi bulamadı. Bu, Laub’un döllenmiş bir yumurtanın uterusun haricinde bir yere, çoğu zaman bir fallop tüpüne yerleştirildiği ektopik bir hamileliğe haiz olabileceği ihtimaline işaret etti.

Bu tür gebelikler nadirdir, kabaca %2 oranında meydana gelir, sadece bunlar son aşama tehlikelidir şundan dolayı büyüyen bir embriyo minik tüpü yırtarak büyük ve potansiyel olarak yaşamı tehdit eden iç kanamaya niçin olabilir. Laub ağrı, kanama ya da öteki belirgin problem emareleri yaşamıyordu. Gene de, Planlı Ebeveynlik çalışanı, derhal bir hastane acil servisine gitmesini tavsiye etti.

Laub bunun bilincinde değildi, sadece hamileliği sona erdirmek için uzun ve oldukca pahalı bir tedaviye başlıyordu. Bir kişinin hamilelikle ilgili kendi seçimlerini yapma hakkını kuvvetli bir halde destekleyen bir eyalette bile – New York üç yıl ilkin 1970’de kürtajı yasallaştırdı. Karaca – Wade ülke çapında yasal hale getirdi – Laub’un deneyimi, sürecin sıkıntılı olabileceğini gösteriyor.

Fallop tüpünde ektopik gebelik asla uygun değildir. Sadece Haziran tersine çevrilmesinin arkasından Karaca Yargıtay tarafınca, üreme sağlığı uzmanları, bazı eyaletler kürtaj hizmetlerini sınırlamak için harekete geçtiğinden tedavinin tehlikeli bir halde ertelenebileceğini söylüyor.

Bu sonuçlardan bazıları, Yüksek Mahkeme’nin kararından ilkin geçen sonbaharda katı kürtaj sınırlarının uygulanmış olduğu Teksas’ta aslına bakarsanız not ediliyor. Teksas’ta kürtaja artık yalnızca tıbbi acil durumlarda izin verildiğinden, doktorlar yasaya uymak için hamile hastalar dirimsel çekince oluşturan komplikasyonlarla karşılaşana kadar kürtaj yapmak için bekleyebilirler.

New Jersey, Montclair’de hanım doğum uzmanı-jinekolog olan ve kürtaj haklarını destekleyen Doktorlar Üreme Sağlığı’nın yönetim kurulu başkanı Dr. Kristyn Brandi, “Teksas’ta, dış gebelikleri yırtılana kadar tedavi etmeyen insanoğlu gördük” dedi.

2021 Teksas yasası, bir çok kürtajı ortalama altı haftalık hamilelikte yasakladı. Texas-Austin Üniversitesi araştırmacıları, yasanın anne ve cenin bakımı üstündeki tesiri hakkında doktorlarla görüştü. İsmi açıklanmayan bir hastanedeki uzman, tesisin artık belirli dış gebelikler için tedavi sunmadığını söylemiş oldu.

Eyaletlerin ortalama yarısı kürtaj mevzusunda engellemeler getirdi yada bunu hayata geçirmeye çalışıyor.

Mahremiyet mevzusundaki endişeleri sebebiyle göbek adı ve soyadıyla tanımlanan Laub, teşhis ve tedavi sürecinden geçerken Yargıtay’ın son kararını düşünmekten kendini alamadığını söylemiş oldu.

Laub, “O zamanlar yaşadığım sorun ne kadar ürkütücü olsa da, tedaviye kolay erişebildiğim için talihli olduğumun ve başka yerlerde benim durumumda olan bayanların oldukca daha fena deneyimlerle karşı karşıya bulunduğunun kesinlikle farkındaydım” dedi.

Lenox Hill Hastanesi’nin New York’un Yukarı Doğu Yakası’ndaki acil servisinde doktorlar daha çok kontrol yaptılar ve Laub’a iki seçenek sundular: metotreksat enjeksiyonu, hızla bölünen hücreleri yok eden ve çoğu zaman ektopik hamileliği sonlandırmak için kullanılan bir kanser ilacı yada çıkarmak için ameliyat. döllenmiş yumurtanın yerleştirildiği fallop tüpü.

Laub enjeksiyonu seçti. Aşı yapıldıktan sonrasında, hastaların hamileliğin sona erdiğini doğrulamak için takip eden hormon kan testlerine gereksinimleri vardır. Laub, atıştan üç gün sonrasında kan tahlili ve ultrason için acil servise döndü. Üç gün sonrasında yine geri döndü ve hamileliği sona ermediği için ikinci bir metotreksat iğnesi verildi. Ertesi hafta, tedaviyi iki takip ziyaretinde tekrarladı. 20 Temmuz’da, 12 gün ve beş acil servis ziyaretinden sonrasında, Laub’a fallop tüpünü çıkarmak için laparoskopik cerrahi planlandı.

Tıbbi tedavi için bugüne kadarki toplam ücret: göz kamaştırıcı bir 80.000 dolar. Sıhhat planı, hastane ve hepsi sağlayıcı ağında bulunan öteki sağlayıcılarla indirimli fiyatlar üstünde pazarlık yaptığından, Laub’un cepten ödeyeceği maliyet bu toplamın yalnızca minik bir kısmı olacaktır. Şimdi Laub’un 4.000 dolardan birazcık daha çok borcu olacak benzer biçimde görünüyor.

Bu hala oldukca benzer biçimde görünüyor, dedi.

Laub, “Bir taraftan, akut durumda olmadığımda tedavi görebildiğim için minnettarım” dedi. “Fakat bakım için ileriye dönük en iyi yol mevzusunda verdiğim kararın bu kadar yüksek bir maliyeti bulunduğunu bilmek iğrenç bir duygu.”

Sadece hastane, ücretlerinin Laub’un sigortacı indirimiyle düşürüldüğüne dikkat çekti. Lenox Hill Hastanesi’ni içeren bir sistem olan Northwell Health’in halkla ilişkiler başkan yardımcısı Barbara Osborn, “Ücretler, hastanın tedavisinde sağlanan belirli hizmetlere dayanmaktadır” dedi. “Hastadan ödenmesi ihtiyaç duyulan herhangi bir miktar, hastanın sigorta planının yarar tasarımı ve maliyet paylaşımı hükümlerine dayanmaktadır.”

Hastane ücretlerini idrak etmek, bir çok vakit bakım sağlamanın gerçek maliyetiyle uyumlu görünmediğinden kafaları karıştırabilir. Bu durumda bu doğru. Kendi kendini finanse eden firmalar ve ötekiler için tıbbi faturaları çözümleme eden WellRithms’in bir dökümüne bakılırsa, Lenox Hill Hastanesi, hastanelerin federal Medicare & Medicaid Hizmetleri. Sadece hastane, Laub’un sıhhat planından 45.020 dolar talep etti.

Portland, Oregon şirketinde taleplerden görevli başkan yardımcısı Jordan Weintraub, “Hastaneler ellerinden gelen her şeyi talep edecekler” dedi. “Öğeleri uygun şekilde faturalandırmak yerine ödemeyi yapana yüklediler.”

Daha da açıklayıcı olanı, ameliyatı gerçekleştirmenin hastaneye gerçekte ne kadara mal olduğudur. WellRithms’in federal veri analizine bakılırsa, Lenox Hill’in laparoskopik prosedürü gerçekleştirme maliyeti 3.750 dolar. Eyalet çapında averaj maliyet 2,747 dolardır.

Ulusal olarak, Laub’un almış olduğu cerrahi prosedür için averaj ayakta tedavi tutarı, geniş bir sıhhat sigortası iddiaları veritabanını yöneten kar amacı gütmeyen Fair Health’in verilerine bakılırsa 13.670 dolardır. Sıhhat planı ve hasta tarafınca ödenen averaj toplam meblağ 6,541 dolardır.

Ektopik bir hamileliği yönetmek için cerrahi ücretler, konuma bağlı olarak büyük seviyede değişmiş olur. Sadece suçlamalar, hamileliği sona erdirmek için tıbbi bakıma erişim kolaylığı ile ne olursa olsun ilişkili değildir. Fair Health’e bakılırsa, New York City metropol bölgesinde averaj ücret 9,587 dolar iken, San Francisco’da averaj ücret 20,963 dolar. Hem New York hem de California eli açık kürtaj erişim yasalarına haizdir. Ayrıca, daha kısıtlayıcı kürtaj standartlarına haiz bölgeler, dış gebelik ameliyatı için ne olursa olsun daha çok ücret talep etmez. Mesela, Dallas bölgesinde averaj ücret 14,223 $ iken Kansas City, Missouri’de 16,320 $’dır ve her ikisi de Chicago (18,989) yada Philadelphia’daki (17,407 $) averaj ücretlerden daha düşüktür.

Birçok hanım ektopik gebeliği tedavi etmek için ameliyat yerine metotreksatı tercih eder. İlaç, ameliyat gerektirmeden dönemin %70 ila %95’inde başarılıdır.

Uzmanlar, OB-GYN’lerin kanser ilacını ofislerinde tutma ihtimalinin düşük olduğundan ilacın çoğu zaman bir hastanede verildiğini söylüyor. Enjeksiyondan sonrasında, yaşamı tehdit eden bir yırtılma riski devam ettiğinden, hastalar gebelik bitene kadar yakından takip edilmelidir. Ek olarak, gebelik hormonu seviyelerinin düştüğünü doğrulamak için hastalar enjeksiyondan sonrasında aralıklarla kan tahlili yaptırmalıdır.

Acil serviste ilk enjeksiyonunu aldıktan sonrasında, Laub’a her enjeksiyondan sonrasında kan tahlili için geri dönmesi gerektiği söylendi. Bu acil servis ziyaretlerinin ücretleri, Laub’un ayakta tedavi ortamında bir OB-GYN’den takip bakımı alması durumunda alınacak ücretlerden muhtemelen mühim seviyede daha yüksekti. Hastane, bu takip ziyaretlerinin her biri için 4.700 ile 5.400 dolar içinde ücret aldı. Laub’un maliyetteki oranı her seferinde ortalama 500 dolardı.

Boston’daki Brigham ve Hanım Hastanesi’nde bir OB-GYN olan Dr. Deborah Bartz, “Uzun bir tedavi süreci geçirdi ve bunların hepsi acil serviste yapıldıysa bu talihsiz olurdu” dedi. “Bunun yerine nezarete yönetmek için bir protokolle ayakta tedavi ortamında çalışabilseydi hakikaten güzel olurdu.”

Osborn yapmış olduğu açıklamada hastanenin yaklaşımını savundu.

Osborn, “Yaşamı tehdit eden koşullar olabilen ektopik gebelikler, başarıya ulaşmış bir çözüm sağlamak için yakın nezaret ve yönetim gerektirir.” Dedi. “Acil durum ayarı, bu hastanın durumunda nihai olarak lüzumlu olduğu benzer biçimde, eleştiri cerrahi hizmetlerin derhal kullanılabilirliğini sağlar.”

İlgili mevzular

Bizlere Ulaşın Bir Öykü Gönderin İpucu