Söz vermek: “Asla beyaz bayrağı kaldırıp teslim olmayacağım. Bu virüsü yeneceğiz. Denetim altına alacağız, sana söz veriyorum.”

Başkan Joe Biden, 18 Eylül’de yapmış olduğu ’60 Dakika’ röportajında ​​covid-19 pandemisinin sona erdiğini açıklaması ortalığı karıştırdı.

Biden, “Hala covid ile ilgili bir sorunumuz var – hala üstünde oldukça çalışıyoruz” dedi. “Fakat salgın bitti.”

Eleştirmenler, ABD’nin hala ortalamanın üstünde bulunduğunu söylemiş oldu. Virüsten günde 400 ölüm, ortalama 30.000 Amerikalı hastanede kalıyor ve ötekiler “uzun covid” hastası olmak önceki enfeksiyonlardan meydana gelen semptomlar.

İki gün sonrasında Biden, bazılarının negatif tepkilerine karşın pandeminin “esas olarak olduğu yerde olmadığını” kabul etti. Beyaz Saray basın sekreteri Karine Jean-Pierre, koronavirüsü “oldukça daha yönetilebilir” olarak nitelendirdi. Geçmiş tecrübe, “Neyin işe yaradığını biliyoruz” anlamına gelir, dedi.

PolitiFact, Biden’ın 2020’de verdiği ve Biden’ın “60 Dakika” söylediği ile yakından ilişkili sadece değişik olan bir kampanya sözünü izliyor. Başkanlık kampanyası esnasında Biden, “Asla beyaz bayrağı kaldırıp teslim olmayacağım. Bu virüsü yeneceğiz. Denetim altına alacağız, sana söz veriyorum. “

Biden, “pandemi bitti” demektense covid’i “denetim altına alma” vaadiyle daha güvenli bir dilsel zeminde.

Halk sağlığı uzmanları içinde pandeminin “bitip bitmediği” yada gerçekçi olarak bitip bitemeyeceği mevzusunda bazı tartışmalar devam ediyor. Bu sonucu vermek için resmi bir yargıcı yoktur ve “bitti” kelimesi, bir halde müddetsiz olarak var olacak bir patojeni tanımlamak için pek uygun olmayan bir kesinlik önerir.

Bununla beraber, bulaşıcı hastalık uzmanları içinde pandeminin şimdiye kadar “denetim altında” olduğu mevzusunda geniş bir düşünce birliği bulduk.

Biden göreve başladığında, fizyolojik mesafe yaygın bir halde uygulandı, okullar çoğu zaman sanaldı, halka açık etkinlikler nadirdi yada sıkı bir halde denetim edildi ve oldukça azca Amerikalı hemen hemen bir aşı almıştı. Bugün, pek oldukça Amerikalı için yaşam, neredeyse tüm okulların açık olduğu, konserlerin ve restoranların yoğun katılım gösterdiği ve tipik seviyesine geri döndüğü pandemi öncesi norma oldukça daha yakın.

KFF’de kıdemli başkan yardımcısı ve küresel sıhhat ve HIV politikası direktörü Jen Kates, “Millet, Başkan Biden’in seçilmesinden bu yana açıkça covid-19 mevzusunda çok önemli ilerleme kaydetti” dedi. “Muhtemelen bir pandemi ‘geçiş’ aşamasında olduğumuzu söyleyebilirim – doğrusu pandemiden pandemi sonrası döneme geçiyoruz. Sadece bu, bigün ve ertesi gün pandemi olduğu bir yar değil, bir süreklilik, ”diye ekledi Kates.

Devlet ve Bölgesel Sıhhat Görevlileri Birliği’nin baş sıhhat görevlisi Dr. Marcus Plescia, pandemiyi denetim altına alma vaadinin “kesinlikle yolunda bulunduğunu ve hatta federal hükümetin sağlayabileceği kadarıyla kim bilir karşılandığını ekledi. bunu başarmak.”

Vanderbilt Üniversitesi’nde koruyucu tıp ve sıhhat politikası profesörü olan Dr. William Schaffner, “pandeminin ortaya çıkan aşamasının sona ermek suretiyle olduğu mevzusunda aynı fikir. Şimdi devam eden mücadeleye geçiyoruz – buna virüsle ateşkes diyelim.”

Tıp uzmanları, pandemilerin kaçınılmaz olarak “endemik” hale geldiğini, doğrusu patojenin burada kalacağını sadece yaygın bir acil durum sunmadığını söylemiş oldu.

California-San Francisco Üniversitesi’nde tıp profesörü olan Dr. Monica Gandhi, “Tıbbi sistemde daima covid’i yönetmek zorunda kalacağız” dedi. “Maalesef ölümleri oldukça düşük seviyelere çekebilsek de covid-19’dan sıfır ölüme ulaşacağımızı asla sanmıyorum.”

ABD’de covid kaynaklı ölümlerin seviyesi bugün pandeminin çoğunda olduğundan daha düşük ve bahardan beri bu şekilde.

Bilhassa, “fazla ölümlerin” sayısı da azalmıştır. Bu, senenin o zamanı için uzun vadeli ortalamanın ötesinde kaç ölümün daha meydana geldiğini ölçen bir ölçümdür. Ulusal olarak haftada aşırı ölüm sayısı, pandeminin başlamasından bu yana önceki dört artış esnasında haftada 20.000 ila 25.000’e ulaştıktan sonrasında, ilkbahardan bu yana devamlı olarak sıfır ile 5.000 içinde olmuştur.

Hastaneye yatış son zamanlarda pandeminin en düşük oranlarından bazılarında durağan(durgun) kaldı. Ve bu düzey bile virüsün tesirini abartabilir; kabul üstüne rutin testler çoğu zaman asemptomatik olan ve bir hastanın kabul edilme sebebi ile büyük seviyede tesadüfi olan vakaları tespit eder.

Gandhi, Massachusetts hastanelerinden alınan verilere işaret ederek, covid testi pozitif çıkan hastanede yatan hastaların çoğunun yalnızca “tesadüfi enfeksiyonlara” haiz bulunduğunu ve her 3 kişiden yalnız birinin ilk olarak covid ile ilgili bir hastalık için tedavi edildiğini gösterdi.

Uzmanlar, hastaneye yatışların ve ölümlerin, bu düşük seviyelerde bile oldukça yüksek bulunduğunu ve kışın insanları kapalı mekanlara zorlamasıyla enfeksiyonların artabileceği mevzusunda uyardılar. Gene de, pandeminin en karanlık günlerinin geride kalma olasılığı için aşıların ve terapötiklerin mevcudiyetinin yanı sıra iki yıldan fazla bir süredir virüsle yaşamaktan elde edilmiş bilgilere güveniyorlar.

Boston Üniversitesi Halk Sağlığı Okulu’nda bulaşıcı hastalık matematiksel modelcisi ve sıhhat ekonomisti Brooke Nichols, “Pandeminin en fena günlerinin hastaneye yatış ve ölüm ölçeğine geri döneceğimizden asla kaygı duymuyorum” dedi. “Grip ile beraber potansiyel olarak aynı aşıda birleştirilen mevsimlik bir covid aşısı durumuna gireceğiz ve bu mevsimsel aşılar, grip ve covid mevsimlerinde hastaneye yatışlardan ve ölümlerden kaçınmak için tehlikeli sonuç hale gelecek.”

Omicron 2021’in sonlarında ortaya çıktığından beri büyük bir yeni varyant olmadı ve ortaya çıkacak son olarak omikron alt varyantı BA.5 bile, Temmuz ayının başından beri ABD’de baskın tür olarak uzun bir süre kaldı.

Bu, daha tehlikeli yeni bir türün ortaya çıkamayacağı anlamına gelmez. Bununla beraber, halk sağlığı uzmanları son modellerden teselli buluyor. 2022’nin büyük bölümündeki eğilim, her zamankinden daha çok kafa karıştırıcı – ve aşıdan kaçınan – varyantların süratli bir halde art arda gelmesinin kaçınılmaz olmadığını gösteriyor. Büyük bir yeni varyant ortaya çıkarsa, Moderna ve Pfizer-BioNTech tarafınca yapılanlar şeklinde mRNA aşıları bunun için oldukça kolay bir halde güncellenebilir.

Bununla beraber, aşı alımı acil bir sual olmaya devam etmektedir. Amerikalıların ortalama üçte biri tam olarak aşılanmadı ve daha da minik bir yüzdesi takviye aldı. Plescia, “Şu anda ana karar verme faktörü başkan yada federal hükümetin tepkisi olmayacak – halkın tepkisi olacak” dedi.

Amerikan Halk Sağlığı Derneği’nin yönetici direktörü Dr. Georges Benjamin, “Bence hastalık yorgunluğu, aşı yorgunluğu ve maske takma yorgunluğu var” dedi. “İnsanlar yalnız covid’den bıktı ve onu dilemeye çalışıyor ve bu talihsiz zira gitmedi. Biz bundan bıktık fakat o hemen hemen bizlerden bıkmadı.”

Bazı uzmanlar, bir pandeminin “denetim altında” olmasının maliyetlerin minimum olacağı anlamına gelmediğine dikkat çekiyor.

Doç. UCSF’de deneysel tıp kısmı.

Bu sonuçlara “uzun covid” denir ve covid olan ortalama her 5 Amerikalıdan 1’i bundan muzdariptir. Hastalık Denetim ve Önleme Merkezleri, uzun soluklu covid’i, virüse yakalandıktan sonrasında daha ilkin yaşanmamış üç yada daha çok ay devam eden semptomlar olarak tanımlar.

“Denetim altında”, mütevazı sınırlar içinde daha çok yayılmayı sürdürme mevzusunda ilerlemeyi önerir. Bu, insanların sevdiklerini kaybetmediği yada virüsün devam eden etkilerini hissetmediği anlamına gelmez; açıkçası, sahipler.

Biden’ın Hala Ne Yapması Gerekiyor?

Uzmanlar, Biden ve yönetiminin hala meydana getirecek işleri bulunduğunu söylemiş oldu.

Birkaç halk sağlığı uzmanı, Kurultay’yi Biden’ın covid ile ilgili 22 milyar dolarlık fon talebini geçirmeye çağırdı. Beyaz Saray, şu anda olay seviyeleri düşük olsa da, bu finansmanı tekrardan canlanmaya hazır olmanın bir yolu olarak belirledi. Finansman desteği testi, yeni aşılar ve terapötikler üstünde araştırma, gelecekteki varyantlar için hazırlıklar ve küresel yardım önermektedir. Sadece Biden’ın pandeminin “bittiğine” dair açık beyanı, kurultay onayını daha azca ihtimaller içinde hale getirebilir.

Gandhi, federal hükümetin, bilhassa yaşlı Amerikalılar ve bağışıklığı baskılanmış insanoğlu olmak suretiyle, ciddi bulaşıcı enfeksiyon riski altındaki popülasyonlarda güçlendiricileri ve terapötikleri hedef alan daha iyi bir iş yapması icap ettiğini söylemiş oldu.

Ve Schaffner, herhangi bir siyaset ipucunu ortadan kaldırma çabalarıyla daha etkili ve birleşik mesajlaşma çağrısında bulunmuş oldu. “Federal hükümetin ana habercinin kim olduğu mevzusunda bir araya gelmesini ve devamlı, açık, rahat mesajlar vermesini temenni ediyorum” dedi.

Biden, pandemiyi “bitti” olarak tanımlarken en uygun kelimeyi kullanmamış olabilir, sadece uzun vadeli istatistiksel eğilimler doğru yönde aşama kaydediyor ve aşılar ve tedaviler gelecekteki dalgaların sertliğini azaltmalı. Bu nedenlerden dolayı uzmanlar, pandeminin “denetim altında” bulunduğunu duyuru etmenin adil bulunduğunu söylüyor. Koşullar değişirse, puanımızı tekrardan değerlendireceğiz, sadece şimdilik, bu bir Söz Tutuldu.

İlgili mevzular

Bizlere Ulaşın Bir Öykü Gönderin İpucu