Tekrardan düşüş, daha kısa günler, daha soğuk havalar ve Affordable Care Act (ACA) tarafınca kurulan pazar yerlerinde sıhhat sigortası satın almak için açık kayıt.

Şimdi satın almak, 1 Ocak 2023 tarihinden itibaren geçerli olmak suretiyle kapsama haiz olmak anlamına gelir. Planların bir çok yıldan yıla aynı kalsa da, tüketicilerin, bilhassa de işverenleri vasıtasıyla pahalı poliçe satın almakta problem yaşıyorlarsa, bilincinde olmaları ihtiyaç duyulan bazı değişimler vardır.

Geçen yıl, Biden yönetimi ve Kongresi, ilk olarak 2023’te kapsamı etkileyecek olan primler ve sübvansiyonlarla ilgili harekete geçti. Ayrıca, mahkeme kararlarının niçin olduğu kafa karışıklığı, önleyici bakım yada kürtaj hizmetlerinin kapsamı mevzusunda kuşku uyandırabilir. .

Pazaryerleri vasıtasıyla sıhhat sigortası satın alan kişiler için açık kayıt 1 Kasım’da adım atar ve bir çok eyalette 15 Ocak’a kadar sürer. Kapsamın 2023’ün ilk gününde başlaması için, kayıt çoğu zaman 15 Aralık’tan ilkin yapılmalıdır.

İşleri vasıtasıyla sigorta kapsamına giren birçok şahıs de senenin bu zamanında bir plan seçmelidir. Ve kararlarınız yeni ACA kurallarından etkilenebilir.

Peki yeni olan nedir ve satın alıyorsanız ne bilmelisiniz? İşte akılda tutulması ihtiyaç duyulan beş şey.

1. ACA sübvansiyonlarına hak kazanmayan bazı aileler artık hak kazanıyor

Büyük bir değişim, daha ilkin ACA kapsamı satın almalarına destek olmak için bu federal sübvansiyonlara erişemeyen bazı ailelerin şimdi uygun olabilmesidir.

Gömü Bakanlığı tarafınca kısa sürede kesinleştirilen bir kaide, uzun süredir “aile hatası” olarak adlandırılan şeyi ele almak için tasarlandı. Değişim, bu kapsamdan feragat etmeyi seçebilecek ve bunun yerine bir ACA planı almak için sübvansiyonlara hak kazanabilecek iş tabanlı sigortalı ailelerin sayısını artırıyor.

Beyaz Saray, bu düzenlemenin 1 milyona yakın kişinin kapsama alanı yada daha uygun fiyatlı sigorta almasına destek olabileceğini tahmin ediyor.

Daha ilkin, çalışanlar, yalnızca işverenlerinin sigorta kapsamının maliyetinin her yıl IRS tarafınca belirlenen bir eşiğe gore karşılanabilir olmadığı kabul edilirse Pazaryeri sigorta sübvansiyonu almaya hak kazanabiliyordu.

Sadece bu belirleme, yalnızca bir işçinin kendisi için sigorta için ne kadar ödeyeceğini hesaba katıyordu. Aile üyelerini plana eklemenin maliyeti hesaplamanın bir parçası değildi ve aile kapsamı çoğu zaman yalnızca çalışan kapsamına gore oldukça daha pahalıdır.

“Başarısızlığa” düşen çalışanların aileleri ya sigortasızdır ya da işleri vasıtasıyla kapsama için bir ACA sübvansiyonu alabileceklerinden daha fazlasını öderler.

Şimdi, kurallar, sübvansiyonlara uygunluğun, aile sigortasının maliyetini de dikkate alması icap ettiğini söylüyor.

Georgetown Üniversitesi Sıhhat Sigortası Reformu Merkezi araştırmacısı ve eş direktörü Sabrina Corlette, “İlk kez, birçok aile, işveren sponsorluğundaki bir kapsama teklifi ile pazardan sübvansiyonlu bir plan içinde gerçek bir seçime haiz olacak” dedi.

İşçiler, iş temelli sigorta primlerinin payları, beklenen 2023 kazançlarının %9,12’sini aşarsa, artık piyasadan sübvansiyon alabilecekler.

Şimdi, iki hesaplama gerçekleşecektir: işçinin gelirinin bir yüzdesi olarak yalnız çalışan kapsamı maliyeti ve aile üyeleri eklemenin maliyeti. Bazı durumlarda, işçi, güvence ödemeleri karşılanabilirlik eşiğinin altına düşmüş olduğu için işverenin planında kalmaya karar verebilir, sadece aile üyeleri ACA tarafınca sübvanse edilen bir plan alabilecektir.

“Aile kusurunu” çözmek için önceki yasama çabaları başarısız oldu ve Biden yönetiminin bunu düzeltmek için düzenlemeyi kullanımı tartışmalı. Önlem sonunda mahkemede itiraz edilebilir. Gene de kurallar 2023 için yürürlükte ve Corlette dahil uzmanlar, yarar sağlayabilecek ailelerin devam edip kaydolmaları icap ettiğini söylemiş oldu.

“Tüm bu tarz şeyleri idrak etmek birazcık vakit alacak” dedi ve 2023 politikalarını etkileyen zamanında bir kararın pek ihtimaller içinde olmadığını da sözlerine ekledi.

Geçen yıl gösterilen bir Urban Institute analizi, aile başına net tasarrufun şahıs başına ortalama 400 dolar olabileceğini ve yeni sübvansiyonların federal hükümete maliyetinin yılda 2,6 milyar dolar olacağını tahmin ediyor.

Tüm aileler geçiş yaparak para biriktirmeyecek, bundan dolayı uzmanlar, insanların potansiyel maliyetlere karşı yararları tartması icap ettiğini söylüyor.

2. Önleyici bakım, ödemesiz olarak karşılanmaya devam edecek, sadece kürtaj kapsamı değişecektir.

Sigortalı birçok şahıs, kanser tarama sınavına girdiklerinde yada başka koruyucu bakım hizmetleri aradıklarında ve ceplerinden hiçbir şey ödemek zorunda olmadıklarını gördüklerinde mutlu olurlar. Bu, belirli testler, aşılar ve ilaçlar dahil olmak suretiyle çeşitli önleyici hizmetler için maliyet paylaşımını yasaklayan bir ACA hükmünden meydana gelmektedir.

Sadece ABD Bölge Yargıcı Reed O’Connor’ın Teksas’ta Eylül ayında verdiği bir karar, gelecek yıl nelerin kapsanabileceği mevzusunda kafa karışıklığına niçin oldu. Hakim, hükümet tarafınca hasta için maliyet paylaşımı yapılmadan kapsanan bazı önleyici tedavilerin belirlenmesi için kullanılan yöntemlerden birinin anayasaya aykırı bulunduğunu duyuru etti.

Sonucunda bu, hastaların kanser tarama testleri yada HIV bulaşmasını önleyen ilaçların maliyetinin bir kısmını ödemeye başlaması gerektiği anlamına gelebilir.

Yargıç, davanın kaç kişiyi etkileyeceği mevzusunda hemen hemen karar vermedi. Sadece şimdilik karar yalnız davayı açan işadamları ve şahıslar için geçerli. O vakit endişelenme. Parasız mamogramınız yada kolonoskopiniz hala parasızdır. 2023 kapsama yılının başlamasından ilkin beklenmeyen bir kararla kararın temyiz edilmesi muhtemeldir.

Kuşku uyandıran bir öteki yargı sonucu ise Anayasa Mahkemesi’nin anayasal kürtaj hakkını iptal eden kararıdır. Haziran ayında bu karar açıklanmadan ilkin bile, sigorta planlarında kürtaj hizmetlerinin kapsamı, plana ve eyalete gore değişiyordu.

Artık daha çok eyalet kürtajı yasakladığı yada kısıtladığı için daha da karmaşık.

Sigorta için devlet kuralları değişmiş olur.

KFF’ye gore, yirmi altı eyalet ACA pazar planı planlarında kürtaj kapsamını kısıtlarken, yedi eyalet hem pazar planlarında hem de sigorta şirketlerinden satın alınan işveren planlarında bir yarar olarak gerektiriyor. Bu eyaletler California, Illinois, Maine, Maryland, New York, Oregon ve Washington’dur.

Çalışanlar ve poliçe sahipleri, kürtaj hizmetleri de dahil olmak suretiyle kapsanan faydalar hakkında informasyon için sıhhat planı belgelerine başvurabilir.

3. Primler artıyor, sadece bu, ACA planlarına haiz bir çok kişiyi etkilemeyebilir

Sıhhat sigortacıları hem ACA planları hem de işveren kapsamı için primleri artırıyor. Sadece piyasada sübvansiyon alan bir çok insan bunu hissetmeyecektir.

Bunun sebebi, sübvansiyonların bir pazarda sunulan en ucuz ikinci Silver planının maliyetine bağlı olmasıdır. (Piyasa planları, potansiyel olarak poliçe sahiplerine ceplerinden ne kadara mal olacaklarına bağlı olarak metal “katmanlar” halinde sunulur.)

Bu temel Silver planlarının maliyetleri arttıkça, sübvansiyonlar da artar ve prim artışlarının tamamını yada çoğunu dengeler. Gene de, alışveriş yapın, uzmanlar tavsiyede bulunur. Planları değişiklik yapmak karlı olabilir.

Sübvansiyonlara erişince, Enflasyon Azaltma Yasası’nın bu yaz geçişi, birçok Amerikalı’nın covid-19 salgınıyla bağlantılı mevzuat kapsamında almış olduğu artırılmış sübvansiyonların yürürlükte kalmasını sağlamış oldu.

Federal yoksulluk seviyesinin %150’sine kadar (bir şahıs için 20.385 dolar ve bir çift için 27.465 dolar) kazanan kişiler, aylık prim ödemeden bir ACA planı alabilirler. Federal yoksulluk seviyesinin %400’üne kadar (bir şahıs için 54.360 dolar ve bir çift için 73.240 dolar) kazanan tüketiciler, prim maliyetlerini dengelemeye destek olmak için kayan ölçekli sübvansiyonlar alıyor.

Geliri %400’ün üstünde olan kişiler, aile gelirlerinin %8,5’inden fazlasını primlere harcamamalıdır.

Emek harcayarak sigortası olanlar için, işverenler çoğu zaman işçilerin sigortaları için ödemeleri ihtiyaç duyulan tutarı belirler. Bazıları, primler için maaş çeklerinden alınan tutarları artırarak, daha yüksek kesintiler belirleyerek yada sıhhat yardımlarını değiştirerek artan maliyetleri “karşılayabilir”.

Sadece işveren sigorta primindeki payının gelirlerinin %9,12’sini aşması beklenen hepimiz, sübvansiyonlu bir ACA planına hak kazanıp kazanmadıklarını denetim edebilir.

4. Sigorta şirketleri yada IRS ile olan borçlar teminatı durdurmaz

Bu da covid yardımıyla. Genel olarak, ACA planlarını satın almak için sübvansiyon alan kişiler, bir sonraki vergi beyannamelerinde, gerçekte elde ettikleri gelire dayalı olarak doğru sübvansiyonu aldıklarını hükümete kanıtlamalıdır. Bunu IRS ile uzlaştırmazlarsa, poliçe sahipleri bir dahaki sefere kaydolduklarında sübvansiyon için uygunluklarını kaybedeceklerdir.

Sadece, IRS iade işlemleriyle ilgili devam eden Covid ile ilgili problemler sebebiyle, bu tüketiciler Amerikan Kurtarma Planı Yasası tarafınca 2020 mali yılı için belirlenen çabayı sürdürerek başka bir feragat alacak.

Ek olarak, KFF’de kıdemli bir araştırmacı olan Karen Pollitz, sigortacıların artık daha ilkin sigorta kapsamı için vadesi geçmiş primleri olan bireylere yada işverenlere sigorta kapsamını inkar edemeyeceğini söylemiş oldu. Bu, Başkan Joe Biden’ın Nisan ayı yürütme direktifiyle istenen oldukça çeşitli Medicare ve ACA kurallarının gözden geçirilmesinin peşinden kararlaştırıldı.

Pollitz, “İnsanlar 2022 primlerinin arkasında kalırsa, 2023’te tekrardan kaydolmalarına izin verilmelidir.” Dedi. “Ve teminatı etkinleştirmek için ilk ayın prim ödemesini yaptıklarında, sigortacı bu ödemeyi Ocak 2023 primine uygulamalıdır.”

5. Tutarları karşılaştırmak muhtemelen daha kolay olacaktır.

ACA planlarının daima geniş bir hizmet yelpazesini kapsaması ve benzer faydalar sağlaması gerekmesine karşın, hastaların ofis ziyaretleri ve öteki cepten harcamalar için ödediği tutarlarda hala farklılıklar vardı.

Bu yıl açık kayıtlardan itibaren karşılaştırmayı kolaylaştıracak yeni kurallar yürürlüğe girecek. Bu kurallar uyarınca, tüm ACA sıhhat sigortacıları, belirli ve standartlaştırılmış yararları olan bir takım plan sunmalıdır. Standart planlar, mesela, aynı muafiyetlere, ödemelere ve öteki maliyet paylaşımı gereksinimlerine haiz olacaktır. Ek olarak, bir hasta indirilebilir bir ödeme hayata geçirmeye başlamadan ilkin daha çok güvence sunacaklar.

Kaliforniya şeklinde bazı eyaletler aslına bakarsanız benzer standardizasyon gerektiriyordu, sadece yeni kurallar ülke çapında federal pazarda satılan sıhhat planları için geçerlidir,health.gov. Piyasada standart dışı bir plan sunan herhangi bir sigortacı artık standartlaştırılmış planları da sunmak zorundadır.

1 Ocak’tan itibaren değişik bir kurallar dizisi uyarınca, tüm sıhhat sigortacıları, diz eklemi onarımları, kolonoskopi şeklinde hastaların 500 “satın alınabilecek hizmet” için maliyetlerini tahmin etmelerine destek olabilecek çevrimiçi yada telefonla maliyet karşılaştırma araçlarını kullanıma sunmalıdır. , göğüs röntgeni yada doğum.

İlgili mevzular

Bizlere Ulaşın Bir Öykü Gönderin İpucu