© 2023. Tüm hakları saklıdır.

Sağlıkta Gelecek

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Ganel
 4. »
 5. ACA’ya Yargı Organı Darbesi

ACA’ya Yargı Organı Darbesi

root root - - 8 dk okuma süresi
23 0
New WTH logo Orange2020 1350

Göçebe

Julie Rovner KHN


@jrovner

Julie’nin hikayelerini okuyun. Julie Rovner, Washington baş muhabiri ve KHN’nin haftalık sıhhat politikası haberleri podcast’i “What the Health?”in sunucusudur. Sıhhat politikası mevzularında tanınmış bir uzman olan Julie, şu anda üçüncü baskısı meydana getirilen ve eleştirmenlerce övülen “Sıhhat Hizmetleri Politikası ve A’dan Z’ye Siyaset” adlı referans kitabının yazarıdır.

Uygun Fiyatlı Bakım Yasası’nın muhalifleri, mahkemede tüm yasayı bozmaya çalışmaktan vazgeçmiş olabilir, sadece yasanın bazı kısımlarına meydan okumaktan vazgeçmediler ve Fort Worth, Teksas’ta bir bağlaşık buldular: ABD Bölge Yargıcı Reed O’Connor. 2018’de O’Connor, tüm ACA’nın anayasaya aykırı olduğuna karar verdi – bu karar, sonunda Yüksek Mahkeme tarafınca bozuldu. Şimdi yargıç, yasanın sigortacılara önleyici bakımı ek ödemeler olmadan karşılama zorunluluğunun bir kısmının federal bir din özgürlüğü yasasını ihlal ettiğini tespit etti.

Bununla beraber, sıhhat yasası için bir destek olarak, Şimal Carolina Medicaid programını daha ilkin uygun olmayan düşük gelirli insanlara genişleten 40. eyalet oldu. Genişleme maliyetinin %90’ını federal hükümet ödeyecek olsa da, geniş bir eyalet yelpazesi -çoğunlukla Cenup’de- program için uygunluğun genişletilmesine karşı çıktı.

Bu haftanın panelistleri KHN’den Julie Rovner, Politico’dan Alice Miranda Ollstein, Stat’tan Rachel Cohrs ve CQ Roll Call’dan Sandhya Raman.

Panelistler

Rachel Cohrs İstatistik Haberleri


@rachelcohrs

Rachel’ın hikayelerini okuyun

Alice Miranda Ollstein Politikacı


@AliceOllstein

Alice’in hikayelerini okuyun

Sandhya Raman CQ Yoklama


@SandhyaWrites

Sandhya’nın hikayelerini okuyun

Bu haftaki bölümün çıkarımları içinde:

 • Perşembe günü Teksas’tan alınan karar, ülke çapındaki sıhhat planlarını etkiliyor ve ACA kapsamında maliyet paylaşımı olmaksızın senelerdir önleyici bakım elde eden sıhhat sigortası pazarını bozması umut ediliyor. Karar ihtimaller içinde bir temyizden sağ çıksa bile, sigortacılar popüler, çoğu zaman oldukca maliyetli olmayan yararları sunmaya devam edebilir, sadece artık bunu yapmaları gerekmeyecektir.
 • ABD Önleyici Hizmetler Vazife Gücü’nün kapsama gerekliliklerini mecburi kılamayacağını tespit eden karar, öteki önleyici bakımın yanı sıra HIV ilacı PrEP’i kapsayan planlara yönelik din özgürlüğü itirazlarına dayanıyor.
 • ACA’dan bahsetmişken, bu hafta Şimal Carolina, sıhhat yasası kapsamında Medicaid kapsamını genişleten son olarak eyalet oldu ve bu da tahmini 600.000 sakini program için yeni uygun hale getirecek. Gelişme, bilhassa Medicaid’in genişletilmesine direnen 10 eyalette, telafisi olmayan bakımı karşılamakta zorluk çeken hastanelerle ilgili raporların ortasında geldi.
 • Medicaid genişlemesine karşı geri itme, seneler içinde siyasal olarak “mavi” ve “kırmızı” eyaletler içinde genişleyen bir kapsam ayrımına katkıda bulunmuş oldu; liberal eğilimli eyaletler daha çok hizmet ve insanı kapsamaya zorlarken, tutucu eğilimli eyaletler kapsamı sınırlayan politikalara odaklanıyor. , iş gereksinimleri şeklinde.
 • Kürtaj cephesinde, eyalet başsavcıları, FDA’nın kürtaj hapı üstündeki yetkisine meydan okuyor – yalnızca Teksas’ta değil, bununla birlikte Demokrat eyalet yetkililerinin FDA’nın ilacı reçete etme ve dağıtma mevzusundaki mevcut kısıtlamalarına karşı savaşım etmiş olduğu Washington eyaletinde de. Biden yönetimi, ajansın kürtaj hapına yönelik orijinal onayına meydan okuyan Teksas davasında olduğu şeklinde benzer bir argüman benimsedi: İdare, FDA’nın işini yapmasına ve uygun görmüş olduğu kısıtlamaları uygulamasına izin ver diyor.
 • FDA, öteki ülkelerde hali hazırda mevcut olan reçetesiz doğum denetim hapı mevzusunda uzun süreden beri beklenen bir karar vermeye hazırlanıyor. Bununla beraber, bilinmeyen bir anahtar, ajansın buna erişim için yaş kısıtlamaları getirip getirmeyeceğidir.
 • Ve bu hafta itibariyle, 160 Müdafa Bakanlığı terfisi, bir Cumhuriyetçi senatörün kürtaj yaptırmak için gezi eden askerlere meydana getirilen federal ödemelerle ilgili bir Pentagon politikasına itiraz etmesi üstüne durdu.

Ek olarak, “extra kredi” için panelistler bu hafta okudukları ve sizin de okumanız icap ettiğini düşündükleri sıhhat politikası hikayelerini öneriyorlar:

Julie Rovner: New York Magazine/The Cut’ın Rebecca Traister tarafınca yazılan “Kürtaj Seçimleri Kazanmıştır: Üreme Haklarını Demokrat Parti’nin 2024 Gündeminin Merkezi Haline Getirmek İçin Savaşım”.

Alice Miranda Olstein: Stat’ın “İlaç Endüstrisi, Naloxone’dan Daha Fazla Kar Elde Etmek İçin Fentanil Korkusunu Iyi mi Kullanıyor”, yazan Lev Facher.

Rachel Cohrs: Washington Post’un “Bu Hanımefendiler Savaştan Kurtuldu. Sonrasında Sıhhat Hizmetleri İçin Savaşmaları Gerekti,” yazan Hope Hodge Seck.

Sandhya Raman: Margo Snipe ve Kenya Hunter tarafınca yazılan Capital B’nin “Covid-19 Salgını ve Mpox Salgınının Sağlıkta Eşitsizlikleri Azaltma Mevzusunda Bizlere Öğrettikleri”.

Bu haftaki podcast’te ek olarak bahsedildi:

 • Sharon LaFraniere’in The New York Times’ta yazdığı “’Gidiyoruz’: Bir Eyaletin Medicaid Fonlarından Vazgeçme Seçimi Hastaneleri Öldürüyor”.
 • Carly Graf’ın yazdığı KHN’nin “Taze Ürünler, Kronik Hastalar İçin Giderek Popülerleşen Bir Reçetedir”.
 • California Healthline’ın “Konut Reçetesi mi? California, Medicaid’in 6 Aylık Kirayı Karşılamasını İstiyor”, yazan Angela Hart.

Kredi

Francis Ying Ses Yapımcısı Emmarie Huetteman Editör

Tüm podcast’lerimizi dinlemek için buraya tıklayın.

Ve KHN’nin What the Health’e abone olun? Spotify, Apple Podcasts, Stitcher, Pocket Casts yada podcast dinlediğiniz her yerde.

KHN (Kaiser Health News), sıhhat sorunları hakkında derinlemesine gazetecilik üreten ulusal bir haber odasıdır. Siyaset Analizi ve Anket ile beraber KHN, KFF’deki (Kaiser Aile Vakfı) üç ana işletim programından biridir. KFF, ulusa sıhhat sorunları hakkında informasyon elde eden, bağışlanmış, kar amacı gütmeyen bir kuruluştur.

İÇERİĞİMİZİ KULLANIN

Bu öykü ücretsiz bir şekilde tekrardan yayınlanabilir (ayrıntılar).

İlgili Yazılar