Timothy Jay Fowler yedi yıl süresince hapis, mecburi psikiyatrik hastaneye yatış ve özgürlük içinde gidip geldi.

2014 senesinde, Montana’daki Great Falls, adam hapisteyken hırsızlıkla suçlanan iki gözaltı memuruna saldırmakla suçlandı. Bir akıl sağlığı değerlendirmesi, şizofreni teşhisi konan Fowler’ın mahkeme belgelerine bakılırsa yargılanmaya uygun olmadığı sonucuna vardı. Fowler birkaç ay psikiyatrik tedavi gördükten sonrasında, bir yargıç onun kısa sürede yetkin hale gelmesinin ihtimaller içinde olmadığına karar verdi. Davası reddedildi ve devlet tarafınca işletilen psikiyatri hastanesinde kaldıktan sonrasında özgür bırakıldı.

Görevden alındıktan ortalama sekiz ay sonrasında Fowler, bir yabancıyı metal boruyla dövmekle suçlanarak tekrardan tutuklandı. Daha ilkin olduğu benzer biçimde, yargılanmaya uygun olmadığı tespit edildi, suçlamalar düşürüldü ve sonunda özgür bırakıldı.

2014’ten 2021’e kadar minimum beş kez Fowler aynı döngüden geçti: Ciddi suçlamalarla tutuklandı, akıl sağlığı uzmanları onu yetersiz duyuru etti ve davası reddedildi. Fowler bu yazı için röportaj yapmayı reddetti. Temmuz itibariyle, bir yıldan fazla bir süredir ağır suçlamalarla karşı karşıya kalmamıştı.

ABD’de, bir davalının ehliyetsiz olduğuna karar verilirse ceza yargılamaları durdurulur. Bundan sonrasında nasıl sonuçlanacağı eyaletten eyalete değişmiş olur. Sanıkların akıl hastalıkları savunmalarına destek olmak için mahkeme sürecini anlamalarını engellediği için kimse cezai suçlamaların ne çoğunlukla reddedildiğini izlemiyor.

Bazı eyaletlerin, hastaneye kaldırılan hastaları cezai suçlamaları düştükten sonrasında bağımsızlığa geçirme politikaları vardır. Sadece Montana benzer biçimde diğerlerinde, bu tür hastalar için hapishane yada hastane haricinde bu geçişe destek olacak birkaç iniş noktası vardır. Sıhhat uzmanları, ilçe avukatları ve sanıklar, yargılanmaya uygun olmadığı beyan edilen kişilerin ek nezaret olmaksızın özgür bırakılmadan ilkin bir psikiyatri hastanesinde kısa bir süre kalabileceklerini söylediler.

Kronik akıl hastalığı olan kişilerin büyük çoğunluğu şiddete başvurmaz ve genel nüfustan oldukca daha çok kabahat mağduru olurlar. Ek olarak, sıhhat uzmanları, yetersiz olduğuna karar verilen sanıkların çoğunun, davalarının devam etmesi için tedavi kanalıyla yeterince istikrarlı hale geldiğini söylüyor.

Bazıları asla yapmaz. Ceza adaleti sistemi, uzun süreden beri akıl hastalığı olan sanıklar için bir döner kapı olmuştur. Ciddi bir akıl hastalığına yönelik tedaviyi daha erişilebilir hale getirmeyi korumak için çaba sarfeden ulusal kar amacı gütmeyen Tedavi Savunuculuk Merkezi, 2017 itibariyle 21 devletin bu sanıkları tedavi eden programlar oluşturmak için oldukca azca yada asla çaba sarf etmediğini tespit etti. Bu başarısızlık, fertleri istikrarsız bırakır ve bazıları kendilerine yada başkalarına zarar vermeye devam eder.

Merkezin yönetici direktörü Lisa Dailey, “Yalnızca acil bakım alıyorlar, arkasından bakım almıyorlar” dedi. İnsanların yeni suçlamalarla karşılaşana kadar tedavi görmediklerini de sözlerine ekledi: “Bir kurban gerektiren bir sistem yaratıyorsunuz.”

Adli bir psikiyatrist ve Amerikan Psikiyatri ve Hukuk Akademisi’nin başkan yardımcısı olan Dr. Karen B. Rosenbaum, Fowler’ınki benzer biçimde deneyimlerin, psikiyatrik bakımdan özgür bırakılan insanları başarısızlığa uğratan bir sistem gösterdiğini söylemiş oldu. Rosenbaum, “Topluluğa geri dönmeden ilkin oldukca fazla adım olmalı” dedi.

Bazı eyaletler bu tür adımlar oluşturmuştur. Colorado, yargılanmak için yetersiz görülen kişilerin bakımını koordine etmeye destek olacak bir denizci ekibine ve eve yakın hastalara tedavi sağlamak için bir restorasyon programına haizdir. Oregon’da bir psikiyatrik araştırma kurulu, gelecekte tehlikeli davranış riskini azaltmak için yetersiz bulunan kişileri denetlemek için devlet hastanesiyle beraber çalışır.

Sadece, ciddi bir akıl hastalığı olan insanları stabilize etme programları olan eyaletlerde bile, bir çok süre psikiyatrik hizmetlerin sınırı olan mevcudiyeti sebebiyle bu tedavi güvence edilmez.

Minnesota, “akıl hastası ve tehlikeli” olduğu belirlenen kişiler için risk tanımlama, tedavi etme ve yönetme sürecine haizdir. Bununla beraber, tipik grup evlerinin sunabileceğinden daha yüksek düzeyde bakıma gereksinim duyan insanoğlu için kafi cemiyet temelli seçeneklerin bulunması benzer biçimde, tedavi tesislerinde uygun personel seviyelerini korumak bir mesele olmuştur. Geçen yıl, eyalet çapında bir KARE 11 soruşturması, hücum, saldırı ve katliam de dahil olmak suretiyle ciddi suçlarla suçlanan kişilerin zihinsel olarak yetersiz sayıldığı ve tertipli tedavi yada nezaret olmaksızın özgür bırakıldığı düzinelerce dava buldu. Netice olarak, soruşturmaya bakılırsa daha çok insan yaralandı.

Birini psikiyatrik bakıma zorlamak tartışmalıdır ve özerklik ile kamu güvenliği içinde bir gerilim yaratır. On senelerdir, ruh sağlığı savunucuları, yoğun ayakta tedavi programları ve geçiş yerleştirmeleri benzer biçimde mahalli hizmetler için baskı yapıyorlar. Sadece psikiyatri hastaneleri küçüldükçe, mahalli seçenekler çoğu zaman ihtiyacı karşılayacak kaynaklara haiz değil.

Montana’da davalar, sanıkların yetersiz bulunması sebebiyle düşürüldüğünde, mahalli yetkililer, sanıkların psikiyatrik tedaviye kabul edilmeleri için bir hakimin emrini talep eden bir dilekçe vermelidir. Avukatlar ve devlet yetkilileri bu hizmetlerin çoğu zaman mevcut olmadığını yada oldukca ince bulunduğunu söylese de, insanların ayakta tedavi seçeneklerine katılmaları istenebilir. Daha sık olarak, insanoğlu bu senenin başlarında güvenli olmayan koşullar ve hasta ölümleri sebebiyle federal fonları kaybeden kısa kadrolu devlet psikiyatri hastanesine kabul ediliyor.

Montana mahkemesi ve eyalet yetkilileri, davalının ehliyetsiz olması sebebiyle reddedilen davaların aykırı değerler bulunduğunu söylemiş oldu. Bununla beraber, devletin bunun ne süre bulunduğunu yada bu durumda olan kaç kişinin ek tedavi gördüğünü izlemenin bir yolu yoktur.

Lewis ve Clark İlçe Avukatı Leo Gallagher, insanların kimi zaman davaları düşer düşmez özgür bırakıldığını söylemiş oldu. Bir akıl hastalığına gönülsüz bağlılık, insanların kendileri yada başkaları için yakın bir tehdit olmasını gerektirir. Gallagher, buluşmak için yüksek bir bar bulunduğunu söylemiş oldu.

Birinin yargılanmaya uygun hale gelme olasılığının düşük olduğu tespit edildikten sonrasında, bir taahhüt talebi hakimin önüne ulaştığında, sanık aylarca hapse atılmış yada hastaneye kaldırılmış olabilir. Gallagher, bu süre diliminin yakın bir tehdidin varlığını kanıtlamayı zorlaştırdığını ve bir yargıcın taahhüdü reddetme olasılığının yüksek bulunduğunu söylemiş oldu.

“Sistemde bir boşluk var” diyen Erdoğan, kanıtlama yükünü karşılayamadığı için reddedileceğini bilerek dilekçe verdiğini de sözlerine ekledi.

Great Falls müdafa avukatı Daylon Martin, bir hastalık sebebiyle suçlamaları düşürülen müvekkillerin hastaneye kaldırılması durumunda, taburcu olmalarının çoğu zaman bakımlarının sonu bulunduğunu söylemiş oldu. Martin, “İnsanlar ilaçlarını alacakları beklentisiyle topluma geri bırakılıyor” dedi. “Daha iyi bir geçiş olmalı.”

Devlet hastanesinin uzun süredir bir bekleme sıralaması var. Montana Eyalet Hastanesi’nde 35 yıldan fazla bir süredir çalışan, kısa sürede emekli olmuş bir psikiyatrist olan Dr. Virginia Hill, bu baharda milletvekillerine tipik bir kalış süresinin iki ila dört hafta bulunduğunu söylemiş oldu. oldukca ciddi bir suçla itham edildi.” Bir hastanın çoğu zaman hastaneden elinde ilaçla ve mahalli randevularla ayrıldığını, sadece ondan sonra hastanın sistemden çıktığını söylemiş oldu.

Hill, “Haiz olduğumuz döner kapı nüfusu bu” dedi. “Suçlamalar reddedildi ve dışarı çıktılar. Ve çoğu zaman oldukça hastadırlar.”

Milletvekillerinden, yetkin olmaları olası olmayan kişileri yönetmenin bir yolunu eyalet hukukunda tanımlamayı düşünmelerini istedi. Hill, hangi sorunların var bulunduğunu idrak etmek için devlet hastanesinin kimleri tedavi etmiş olduğu, başka bir yerde tedavi görüp görmedikleri ve netice hakkında daha çok veri görmek istediğini söylemiş oldu.

Montana milletvekilleri, bir suçtan yargı giydikten sonrasında psikiyatrik bakımdan taburcu edilen kişiler için tedavi koordinasyonunu artırmayı amaçlayan gelecek yılki yasama oturumu için bir tavsiye hazırladılar. Akıl Hastalıkları Ulusal İttifakı’nın Montana bölümünün yönetici direktörü Matt Kuntz, öneriyi görmekten memnun bulunduğunu sadece bir yeterlilik problemi sebebiyle suçlamaları reddedilen kişileri içermediğini söylemiş oldu.

Kuntz, “Kimi zaman insanoğlu statükonun devam etmesine izin vermeyi tercih ederler,” dedi, “açıkça çalışmayan bir şey olsa bile.”

İlgili mevzular

Bizlere Ulaşın Bir Öykü Gönderin İpucu