Peggy Dula geçmişe dönerek, ambulansa binmemesi icap ettiğini söylemiş oldu. Geçen Eylül ayında bir kamyonetin çarptığı otomobilde bulunan üç kardeş içinde minimum yaralanan o oldu. Kızı, kaza yerine gelip onu almayı bile teklif etmişti.

Peggy’nin adam ve kız kardeşi 62 yaşındaki Jim Martens ve 63 yaşındaki Cynthia Martens daha ciddi şekilde yaralandı ve ayrı ambulanslarla hastaneye gidiyorlardı. 55 yaşındaki Peggy’ye de muayene olmasının iyi bir düşünce olacağı söylendi. Bu yüzden üçüncü bir ambulans ekibiyle gitmeyi kabul etti.

Yıkıntı meydana ulaştığında, kardeşler Peggy’nin kızının Peggy’nin Chicago’nun ortalama 45 mil dışındaki St. Charles, Illinois’deki evinin batısındaki bir ahırda eğittiği atları göreceklerdi. Tanıdık olmayan köy yollarında sürüş icra eden Peggy, yanlışlıkla dört yönlü bir durak bulunduğunu düşünerek bir kavşağa girdi. Kamyon, otomobilin yan tarafına çarparak elektrik kutusuna çevirdi.

Arka koltukta güvenlik kemeri takmayan Cynthia, beyin kanaması, kırık kaburga ve çürük akciğer ile hastanede beş gün geçirdi. Jim’in ek olarak, günler sonrasında öğrendiği, sadece Tampa, Florida’daki evine döndükten sonrasında kaburgalarında kırık vardı.

Peggy “birazcık sersemlemişti”, sadece 911 tarafınca uyarılan üç ambulans kaza yerine inerken çoğunlukla yara almadan kurtuldu. Kısa bir süre için bir acil serviste görüldü ve büyük bir yaralanmadan kurtulduğuna şükrederek, bir tek göğüs kemiği morarmış olarak eve gitti.

Sonrasında satmaca geldi.

Hasta: 55 yaşındaki Peggy Dula, Illinois, Geneva’da güzel bir kuyumcuda çalışıyor.

Toplam Satmaca: Ambulans hizmetleri için 3.606 dolar.

Servis sağlayıcı: Pingree Grove ve Kırsal Yangından Korunma Bölgesi, Elgin, Illinois civarlarında 50 mil kareden fazla hizmet veren bir yangın bölgesi.

Tıbbi Hizmetler: Yakındaki bir hastaneye bir ambulans yolculuğu ve kısa bir tıbbi değerlendirme.

Ne oluyor: Üç kardeşten de aynı hizmet için ücret alındı: “İleri Düzey Yaşam Desteği Acil Durum Seviyesi 1”. 911 çağrısına cevap olarak bir kara ambulansıyla ulaşım için koddur ve bir değerlendirme kadar kolay tıbbi hizmetleri içerebilir. Üçü de ek olarak bir kilometre tutarı eğitim edildi. Jim ve Cynthia, 15 mil için faturalandırıldı; Peggy 14 mil için faturalandırıldı. Sadece, her biri yakınlardaki değişik bir yangından korunma bölgesinden gelen ayrı ambulanslara bindikleri için üç ayrı tutarda faturalandırıldılar:

  • Cynthia, Burlington Community Fire Protection District tarafınca yaşam desteği için 1.250 dolar – 1.100 dolar ve mil başına 10 dolar – faturalandırıldı.
  • Jim, Hampshire Yangın Koruma Bölgesi tarafınca 1.415 dolar – yaşam desteği için 1.265 dolar ve mil başına 10 dolar – faturalandırıldı.
  • Peggy, Pingree Grove ve Countryside Fire Protection District tarafınca 3.606 $ – 3.186 $ yaşam desteği ve mil başına 30 $ – faturalandırıldı.

Ve hususi, kar amacı gütmeyen ambulans şirketleri pahalı faturalarla ün salmış olsa da, Peggy ve kardeşleri vergi mükellefleri tarafınca finanse edilen itfaiye departmanları tarafınca faturalandırılıyordu.

Aynı hizmetler için ücretler iyi mi bu kadar geniş çapta değişebilir?

Bir fotoğraf Cynthia Martens'i evinde gösteriyor.  Bir pencerenin yanında duruyor ve dışarıya bakıyor.
Cynthia Martens otomobil kazasından sonrasında beyin kanaması geçirdi, kaburgası çatladı ve akciğeri morardı ve ambulansla hastaneye kaldırıldı. Ablası Peggy Dula hafifçe yaralıydı fakat ambulans faturası neredeyse üç katıydı.(Eric Harkleroad / KHN)

Boston’daki Brigham & Women’s Hastanesi’nde cerrahi asistanı ve Michigan Üniversitesi’nde eski bir araştırma görevlisi olan Dr. Karan Chhabra, “Rahat yanıt, bu faturaların hepsinin uydurulduğudur” dedi.

Health Affairs dergisinde gösterilen 2020 tarihindeki bir makalede Chhabra ve meslektaşları, büyük bir ulusal sigortacının 2013’ten 2017’ye kadar olan talep verilerini çözümleme ederek sürpriz ambulans faturalarını incelediler. Ambulans yolculuklarının %71’inin ağ haricinde bulunduğunu, doğrusu ambulans şirketlerinin bulunduğunu buldular. sigortacı ile öncesinden görüşme edilen bir orana bağlı değildi ve temelde istedikleri her şeyi talep edebilirlerdi. Mahalli itfaiye departmanları bile mahalli sigorta ağlarına katılmayı reddedebilir.

Chhabra, “En sarsıcı faturalardan bazılarını gönderen ve bir çok süre onları hakkaten agresif şekillerde takip eden çoğu zaman belediyelerdir.” Dedi.

Pingree Grove ve Kırsal Yangından Korunma Bölgesi şefi Kieran Stout, ücretlerinin bazı kamu acil servislerinin eyalet federal sıhhat sigortası olan Medicaid’de hastaları taşımak için ek ödemeler almasına müsaade eden federal Kara Acil Tıbbi Taşıma programına uygun bulunduğunu söylemiş oldu. Düşük gelirli insanoğlu için program. Ambulans hizmetleri bir maliyet raporu doldurur ve seyahat başına averaj maliyetleri Medicaid’in ödediği belirlenmiş orandan yüksekse aradaki farkı alırlar.

Hampshire Yangından Korunma Bölgesi, faturalandırdıkları oranları belirlemek için aynı programı kullanıyor ve Burlington Topluluğu Yangından Korunma Bölgesi, kısa sürede maliyet raporu sürecini de başlattı.

Sadece, Illinois Üniversitesi Medicaid Yenilik Ofisi’nden Jim Parker, ambulans hizmetleri, Medicaid olmayan hastalardan bu ortalamanın altında ücret alsalar bile tam ek tutarlarını alabilirler. Parker, programın nispeten yeni olmasına karşın, bazı servislerin yanlışlıkla katılmak için her hasta için ücretlerini artırmaları icap ettiğini düşündüklerini söylemiş oldu.

Böylece Medicaid hastaları için program, ambulans şirketinin harcamaları ile standart Medicaid ödemesi arasındaki farkı ödeyecek.

Sadece, Peggy şeklinde hususi sigortalı hastalar için, yangından korunma bölgesi, hastaları direkt sigortalarının kapsamadığı bakiye için faturalandırıyor, dedi Stout, bakiye faturalandırması olarak malum bir uygulama. İlçenin bir tek ilçe haricinde yaşayan hastalara satmaca kestiğini de sözlerine ekledi. Peggy’nin kazasında, üç kardeş de üç bölgenin haricinde yaşıyordu. (Jim ve Cynthia, sonunda Peggy’nin otomobil sigortasından ödeme aldı.)

Kurultay, 1 Ocak’ta yürürlüğe giren Sürprizlere Hayır Yasası ile faturalandırmayı dengelemeyi hedefledi. Yasa, hastanın ameliyat için bir hastayı uyutması şeklinde, ağ dışı bir anestezi uzmanından gelenler şeklinde sürpriz faturaların çoğundan hastanın sorumluluğunu sınırlar. ağ dahilindeki bir hastanede yada neredeyse tamamı hususi sektöre ilişik olan bir hava ambulansına binmek için.

Sadece kara ambulansları, tartışmalı bir halde yasadan muaf tutuldu – kara ambulansı yolculukları oldukca daha yaygın olmasına karşın. Chhabra’nın çalışmasındaki 1.498.600 ambulans yolculuğunun ortalama %98’i kara ambulanslarıyla yapılmış oldu.

Chhabra, kara ambulanslarının hususi işlem gördüğünden şüpheleniyor şundan dolayı federal milletvekilleri mahalli yönetimlerle ilişkilerinde “hafifçe davranma” ihtiyacı hissettiler. Birçok ambulans hizmeti belediyeler tarafınca yürütülür ve harcamalarını karşılamaya kafi gelecek kadar gelir getirmesi gerekebilir.

Chhabra, “Bu, kendi bütçelerini karşılamak için yapmaları ihtiyaç duyulan şey olabilir” dedi.

Çözünürlük: Peggy, sigortacısı BlueCross BlueShield of Illinois’in, Peggy’nin almış olduğu hizmetler için “makul ve alışılmış ücretin” 1.892 dolar bulunduğunu düşündüğünü söylemiş oldu. Peggy’nin planının maliyet paylaşımı gereksinimine bakılırsa, muafiyetine 400.23 $ uyguladı ve peşinden 895.06 $ -% 60 ödedi. Pingree Grove ve Countryside sonrasında Peggy’ye 2.710,94 $’lık ücretin bakiyesini satmaca etti.

Peggy, kardeşlerin oldukca daha düşük ücretlerini gerekçe göstererek, bölgenin faturalandırmasını yürüten şirket olan Paramedic Billing Services ile dengeye meydan okudu. Peggy, “Aldığım aşırı yüksek satmaca karşısında nutkum tutulduğunu anlatmaya gerek yok” diye yazdı. “(Sigorta ödemeleri ile beraber) tam olarak aynı seyahat için kız kardeşimden alınan miktara eşit olan 354,94 dolar ödemeye hazırım.”

Paramedik Satmaca Hizmetleri Başkan Yardımcısı Michael Tillman, hastaların direkt ambulans hizmetiyle suçlamalara itiraz etmesi icap ettiğini söylemiş oldu. Peggy, Pingree Grove ve Countryside’a yapmış olduğu sonraki aramaların yanıtsız kaldığını söylemiş oldu.

Peggy, cevabın yokluğunda iyi niyetini göstermek için Paramedik Satmaca Hizmetleri’ne 20 dolar gönderdiğini söylemiş oldu. Tutarın tamamı için bir ödeme planı hazırlaması icap ettiğini söyleyen kuponlu bir mektup aldı ve 20 dolar daha gönderdi. Haziran ayında bir tahsilat kurumundan 2.670.94 dolar borcu bulunduğunu söyleyen bir mektup aldı.

“Hakikaten benimle çalışmıyorlardı, değil mi?” dedi.

Peggy Dula pencere kenarında bir mutfak masasında otururken görülüyor.  Tıbbi faturalara bakıyor.
Peggy Dula’nın ambulans ücretleri, kardeşlerine aynı hizmetler için satmaca edilenin neredeyse üç katıydı.(Bram Sable-Smith / KHN)

Peggy’nin sigortacısı John Simley’in bir sözcüsü yapmış olduğu açıklamada, sigorta şirketinin ambulans hizmetlerini bir üyenin planına bakılırsa ödediğini söylemiş oldu. Simley, “Bazı ambulans şirketleri, bir üyenin planının sağlamış olduğu faydaların oldukca üstünde miktarlar talep edebilir” dedi. “Bu kimi zaman üyeleri, yardım kapsamına girmeyen ambulans hizmetlerinin bakiyesini ödemeye zorlar.”

Götürmek: Ambulansa binmek finansal risk ihtiva eder. Sağlığınız bunu talep edebilir. Sadece cüzdanınız zarar görebilir. Bu yüzden seçeneklerinizi anlayın.

Açıkçası, bir kazada ciddi şekilde yaralandıysanız, ortaya çıkan ambulansın ağınızda olup olmadığını anlamanın hiçbir yolu yoktur.

Bununla beraber, kendinizi iyi hissediyorsanız – bir tek bir otomobil kazasından ya da bisikletten düşmekten meydana gelen bir yırtılma ile – şunu ihmal etmeyin: Ambulans geliyor diye binmek zorunda değilsiniz. Polis tarafınca bir kaza hakkında bilgilendirildikleri yada bir görgü tanığı 911’i aramış olduğu için gelirler.

Sizi bir doktora, acil bakıma yada bir hastanenin acil servisine götürmek için Uber yada Lyft şeklinde bir arkadaşınızı yada otomobil servisini aramak size binlerce dolar kazandırabilir. (Ve lütfen ihtimaller içinde herhangi bir kafa yaralanması için zamanında takip bakımı isteyin.)

Ek olarak, mahalli itfaiyenizin ambulans hizmetinin sigorta ağınızda olup olmadığını, kararınızı etkileyebilecek bilgiler olup olmadığını bilmeye kıymet.

Doğal ki, tamamı ambulans operasyonlarının gelir getirici olup olmayacağına dair daha büyük bir suali gündeme getiriyor.

“Yoksa itfaiye ya da polis teşkilatı şeklinde vergilerimizden ödediğimiz kamu yararına bir şey mi olmalı,” dedi Chhabra, “asla kimsenin satmaca aldığını duymadım mı?”

Ayın Faturası, kitle kaynaklı bir araştırmadır. KHN ve Nepal Rupisi tıbbi faturaları inceler ve açıklar. Bizimle paylaşmak istediğiniz garip bir tıbbi faturanız mı var? Bizlere bundan bahset!

İlgili mevzular

Bizlere Ulaşın Bir Öykü Gönderin İpucu