© 2023. Tüm hakları saklıdır.

Sağlıkta Gelecek

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ganel
  4. »
  5. Amerikalıların Üçte İkisi ‘Karaca’yı Bitirmeyi Onaylamıyor, Fakat Bu En İyi Oylama Mevzusu Değil

Amerikalıların Üçte İkisi ‘Karaca’yı Bitirmeyi Onaylamıyor, Fakat Bu En İyi Oylama Mevzusu Değil

root root - - 6 dk okuma süresi
24 0
GettyImages 1408593964 resized

Yargıtay’ın bozulmasından bir tek bir ay sonrasında Karaca – WadeYeni bir ankete bakılırsa, Amerikalıların üçte ikisi mahkemenin kararını onaylamadıklarını söylemiş oldu ve her 10 kişiden 6’sı eyaletlerinin kürtajı yasal hale getirmesini istediklerini söylemiş oldu.

Sadece bu ilgiye karşın, KFF tarafınca 2 Ağustos’ta gösterilen ankete bakılırsa, birçok seçmen için kürtaj ilk akla gelen şey değil. Kayıtlı seçmenlerin dörtte üçü, yaklaşan ara seçimlerde alınacak kararları değerlendirirken enflasyon ve gaz fiyatlarının en mühim endişeleri bulunduğunu söylemiş oldu. Kürtaja erişim, seçmenlerin %55’i için sıhhat harcamaları ve tabanca sertliği kadar mühim bir öncelikti. Bu, Yüksek Mahkemenin davadaki argümanları duymasının peşinden Şubat ayında bir KFF anketi tarafınca kaydedilen %46’dan daha yüksekti.

Demokratların oy verme değerlendirmelerinde kürtajı Cumhuriyetçilere yada bağımsızlara bakılırsa en mühim mevzu olarak belirtme olasılıkları oldukça daha yüksekti. Ankette, 18-49 yaş arası hanım seçmenler içinde artan endişeler de belirgindi ve bu seçmenlerden ortalama 4’ü, kürtaj erişiminin seçim değerlendirmelerinde oldukça mühim bulunduğunu söylemiş oldu (Şubat ayındaki %59’dan). Bu yaş grubundaki Demokrat ve bağımsız hanımefendilerin büyük çoğunluğu, üreme çağındaki her 10 Cumhuriyetçi hanımdan 4’ünde olduğu şeklinde, eyaletlerinin kürtaja erişimi güvence etmesini istediklerini söylemiş oldu.

Sadece Yüksek Mahkeme’nin sonucu, bazı politikacıların beklediği şeklinde canlandırıcı bir etkiye haiz görünmüyor. Anket, mahkemeden sızdırılmış bir görüş taslağının yayınlanmasından sonrasında, Mayıs ayındaki yüzde 37’ye kıyasla yüzde 43’e kıyasla artık oy kullanmaya daha motive olduklarını söyleyen seçmen yüzdesinde bir tek ufak bir artış buldu.

Sadece bazı kilit gruplar içinde mesele daha belirgindi. Mayıs ayında %42 olan üreme çağındaki her 10 hanım seçmenden ortalama 6’sı, kararın peşinden oy kullanma olasılıklarının daha yüksek bulunduğunu söylemiş oldu. Demokratik ve bağımsız seçmenlerin her biri, kürtaj erişiminin güz seçimleri için motive edici bir unsur bulunduğunu söyleyenler içinde yüzde 9’luk bir artış bildirdi. Hispanik seçmenlerin çoğunluğu da artık oy kullanma olasılıklarının daha yüksek bulunduğunu söylemiş oldu.

Bağımsız seçmenlerin yarısından fazlası ve Demokrat seçmenlerin %83’ü kürtaj haklarını koruma sözü veren adayları destekleyeceklerini söylemiş oldu. Her 5 Cumhuriyetçiden biri aynı şeyi söylemiş oldu, sadece GOP seçmenlerinin yarısından birazcık fazlası kürtaja erişimi sınırlamak isteyen adayları destekleyeceklerini söylemiş oldu.

Ankette, mahkemenin kararının Cumhuriyetçi hanımefendiler içinde bir bölünme yarattığı görülüyor. Üçte biri sonucu onaylamadıklarını ve ortalama dörtte biri kürtaja erişimi destekleyen bir talibi desteklemeyi planladıklarını söylemiş oldu. Sadece çoğunluk, kürtajı sınırlamak isteyenlere oy vereceklerini söylemiş oldu.

Ön koşulları olan eyaletlerde yaşayan insanların yarısından birazcık fazlasıKaraca kürtaj yasakları yada yasakları yada ciddi kısıtlamaları tetikleyen yasalar Karaca kürtaj erişimi devlet garantisine haiz olmayı tercih edeceklerini söylerken, bu 17 eyalette yaşayanların %32’si kürtaj yasaklarını desteklediklerini söylemiş oldu.

Hispanik olmayan Siyah Amerikalılar da eyaletlerinin kürtajı yasaklamasına şiddetle karşı çıktılar. Hispanik olmayan beyazların %70’i ve Hispanik iştirakçilerin %69’u ile karşılaştırıldığında, yüzde seksen altı kürtaj yasakları istemediğini söylemiş oldu. Bununla beraber, Siyah Amerikalıların %68’i, beyaz cevap verenlerin %60’ı ve Hispaniklerin %61’ine kıyasla, eyaletlerinin kürtaj haklarını güvence altına almasını istediklerini söylemiş oldu. (İspanyollar herhangi bir ırktan yada ırk kombinasyonundan olabilir.)

7-17 Temmuz tarihlerinde çevrimiçi ve telefonla meydana getirilen anket, tam örnek için yüzde 4’lük bir örnekleme hatası marjına haizdir. Bazı alt gruplar için örnekleme hatası marjı daha yüksek olabilir.

KHN (Kaiser Health News), sıhhat sorunları hakkında derinlemesine gazetecilik üreten ulusal bir haber odasıdır. Siyaset Analizi ve Anket ile beraber KHN, KFF’deki (Kaiser Aile Vakfı) üç ana işletim programından biridir. KFF, ulusa sıhhat sorunları hakkında data elde eden, kar amacı gütmeyen bir kuruluştur.

İÇERİĞİMİZİ KULLAN

Bu öykü ücretsiz bir şekilde tekrardan yayınlanabilir (detaylar).

İlgili Yazılar