Ses çaları göremiyor musunuz? Dinlemek için buraya tıklayın.

Bu segmentin dökümü işleniyor. Bölüm yayınlandıktan 4-5 gün sonrasında yayınlamaya çalışıyoruz.


9. Bölüm: “İki Yol, İki Geleceğin Hekimi”

1890’da Dr. Charles Eastman, ABD Birleşik Devletleri’nde tıp fakültesinden mezun olan ilk Yerli şahıs oldu. Bugün onun soyundan gelen Victor Lopez-Carmen, Harvard Tıp Okulu’nda üçüncü derslik öğrencisidir. Orada izole hissetmeyi tanım etti.

“Yalnız hissettim. Lopez-Carmen, “Çevremde başvurabileceğim bir Yerli yoktu” dedi.

ABD Birleşik Devletleri’ndeki tıp öğrencilerinin %1’inden daha azı Amerikan Yerlisi yada Alaska Yerlisi olarak tanımlamaktadır. Bu, Amerikan Tıp Kolejleri Birliği ve Amerikan Kızılderili Hekimleri Birliği’nin 2018 raporuna bakılırsa.

Lopez-Carmen bunu değiştirebilmek için çalışıyor. 2021’de Kızılderili öğrencilere tıp fakültesine müracaat sürecinde rehberlik ve destek elde eden Ohiyesa Tıp Öncesi Programı’nın kurucu ortağı oldu.

Kalem ve sulu boya ile dijital bir illüstrasyon.  Gülümseyen Yerli bir kadın doktor önlüğü giyiyor ve boynunda steteskop var.  Turuncu, siyah ve beyaz olan bir çift sarkan boncuklu küpe takıyor.  Küpeler, görüntüdeki önemini vurgulamak için ışık saçıyor gibi görünüyor.
(Oona Tempest / KHN, Little E Creations (Küpe))

Lopez-Carmen, Oklahoma, Boston’da geleceğin tıp öğrencilerine akıl hocalığı yaparken, Ashton Glover Gatewood, ABD Birleşik Devletleri’ndeki bir Yerli kabileye bağlı ilk tıp okulunda topluluk buldu. Gatewood, Cherokee Nation’da Oklahoma Eyalet Üniversitesi Osteopatik Tıp Fakültesi’ne devam ediyor.

“Kocama bundan bahsettim ve ‘Sana bir tıp okulu inşa ediyorlar şeklinde görünüyor. Gitmek zorundasın,” dedi Gatewood.

Tıp eğitiminde, bigün Yerli insanların yaşamış olduğu sıhhat hizmeti eşitsizliklerini azaltabileceğini söylediği bir “momentum” fark etti.

9. Bölüm, Yerli insanların tabip olmanın önündeki engelleri araştırıyor ve ABD’deki Yerli sıhhat çalışanlarının saflarına katılmak için çalışan iki tıp öğrencisinin hikayelerini içeriyor.

Bölümden sesler:

  • Victor Lopez-CarmenHarvard Tıp Okulu’nda talebe — @vlocarmen
  • Mary Owenmüdür, Minnesota Üniversitesi’nde Amerikan Kızılderilileri ve Azınlık Sağlığı Merkezi ve Amerikan Kızılderili Hekimleri Derneği başkanı

American Diagnosis’in 4. Sezonu, KHN ve Just Human Productions’ın ortak yapımıdır.

Gösterim Danışma Kurulumuz şunları ihtiva eder: Jourdan Bennett-Begaye, Alastair Bitzoive Bryan Pollard.

Tüm KHN podcast’lerini dinlemek için buraya tıklayın.

Apple Podcasts, Spotify, Google yada Stitcher’da “American Diagnosis”i kulak verin ve takip edin.

İlgili mevzular

Bizlere Ulaşın Bir Öykü Gönderin İpucu