Ses çaları göremiyor musunuz? Dinlemek için buraya tıklayın.

Bu segmentin dökümü işleniyor. Bölüm yayınlandıktan 4-5 gün sonrasında yayınlamaya çalışıyoruz.


8. Bölüm: “Kabile Değerleri, Kabile Adaleti”

Abby Abinanti, Yurok Kabile Mahkemesinin baş yargıcı ve kabilenin bir üyesidir.

Daha ilkin Kaliforniya mahkeme sisteminde çalışırken, Yerli ailelerin aşiret dışı koruyucu bakım yerleştirmeleri yada hapsedilmeleri sebebiyle topluluklarından ayrılmış olduğu yada kabile üyelerinin topluluklarından çıkarıldığı davaların sayısı karşısında cesareti kırıldı ve kızdı. Bir araştırma ve müdafa örgütü olan Hapishane Politikası Girişimi, ABD Birleşik Devletleri’ndeki hapishanelerde Yerli insanların aşırı temsil edildiğini tespit etti.

Suluboya ve kurşun kalemle dijital bir illüstrasyon.  Yargıç Abby Abinanti görüntünün merkezinde, deniz mavisi ve pembe vurgularla sıcak altın tonlarında boyanmış.  Arkasında, ortalanmış bir daire içinde Yurok Kabilesini temsil eden bir desen var.  Her iki yanında bir çift Adalet Terazisi asılıdır.
(Oona Fırtına/KHN)

Abinanti, Yurok Kabile Mahkemesinin bu eşitsizlikleri gidermeye destek bulunduğunu söylemiş oldu. Mahkeme, ABD Birleşik Devletleri’nde federal olarak tanınan kabileler tarafınca işletilen ortalama 400 kişiden biridir. Bu mahkemeler kendi topluluklarının değerlerini yansıtıyor ve Abinanti, Yurok için bunun ceza yerine restorasyona öncelik vermek anlamına geldiğini söylemiş oldu.

“Hiçbir insanoğlunun tek kullanımlık bulunduğunu düşünmüyorum” dedi. “Sistemimiz, topluluğa geri dönmenize ve toplulukta bir varlık olmanıza destek olmak için tasarlanmıştır.”

8. Bölüm, tarihsel travmaların Yurok halkı üstündeki nesiller arası tesirini ve mahalli bir kabile mahkemesinin topluluk gereksinimlerini karşılamak için çalışmalarını araştırıyor.

Bölümden sesler:

  • Abby Abinanti, baş yargıç, Yurok Kabile Mahkemesi
  • Ursula Koşan Ayı, Şimal Dakota Üniversitesi’nde halk sağlığı destek doçenti
  • Blythe George, California-Merced Üniversitesi’nde sosyoloji destek doçent

American Diagnosis’in 4. Sezonu, KHN ve Just Human Productions’ın ortak yapımıdır.

Gösterim Danışma Kurulumuz şunları ihtiva eder: Jourdan Bennett-Begaye, Alastair Bitsóíve Bryan Pollard.

Tüm KHN podcast’lerini dinlemek için buraya tıklayın.

Apple Podcasts, Spotify, Google yada Stitcher’da “American Diagnosis”i kulak verin ve takip edin.

İlgili mevzular

Bizlere Ulaşın Bir Öykü Gönderin İpucu