Ses çaları göremiyor musunuz? Dinlemek için buraya tıklayın.

Bu segmentin dökümü işleniyor. Bölüm yayınlandıktan 4-5 gün sonrasında yayınlamaya çalışıyoruz.

12. Bölüm: Büyük Şehirde Yerli ve Görünmez

ABD Birleşik Devletleri’ndeki Yerli halkın %70’inden fazlası kentsel alanlarda yaşamaktadır. Sadece kentsel Hint sağlığı, Hint Sıhhat Hizmetinin senelik bütçesinin %2’sinden daha azını oluşturuyor.

Federal olarak tanınan kabilelerin kayıtlı üyeleri, Hindistan Sıhhat Hizmetine erişebilir yada rezervasyonlarında kabileler tarafınca sıhhat hizmetlerini yönetebilirken, şehirlerde yaşayan Yerli insanoğlu, hakları olan bakıma erişemeyebilirler.

Seattle Indian Health Board başkanı ve CEO’su Esther Lucero, “Şu anda kentsel alanlarda yaşıyor olsak da, bu, faydalarımızın bizi terk etmesi gerektiği anlamına gelmiyor” dedi.

Seattle Indian Health Board, ABD Birleşik Devletleri’nde, Yerli halkın şehirlerde karşılaşmış olduğu ayrımcılık ve hizmet eksikliğini gidermek için oluşturulan birçok kent kliniğinden biridir. Bu klinikler hizmet verdikleri toplumların kültürel ve törensel gereksinimlerini karşılamak için çalışırlar.

“Direkt hizmet veren bir cemiyet sağlığı merkezi yada yerinden oldukça daha fazlasıyız. Evden uzakta bir eviz, ”dedi Lucero.

12. Bölüm, Yerli insanların şehirlerde kaliteli sıhhat hizmetlerine erişimlerinin önündeki engelleri ve kentsel Hint kliniklerinin bu nüfusun gereksinimlerini karşılama çabalarını araştırıyor.

Bölümden sesler:

  • Ester LuceroSeattle Hint Sıhhat Kurulu Başkanı ve CEO’su
  • Patrick KayaMinneapolis Hindistan Sıhhat Kurulu CEO’su
  • Douglas MillerOklahoma Eyalet Üniversitesi’nde Kızılderili Zamanı doçenti olan Dr.
  • Richard WrightMinneapolis Hindistan Sıhhat Kurulu’nda tinsel sıhhat danışmanı

American Diagnosis’in 4. Sezonu, KHN ve Just Human Productions’ın ortak yapımıdır.

Gösterim Danışma Kurulumuz şunları ihtiva eder: Jourdan Bennett-Begaye, Alastair Bitzoive Bryan Pollard.

Tüm KHN podcast’lerini dinlemek için buraya tıklayın.

Apple Podcasts, Spotify, Google yada Stitcher’da “American Diagnosis”i kulak verin ve takip edin.

Kuruluşları içeriğimizi ücretsiz bir şekilde tekrardan yayınlamaya teşvik ediyoruz. İşte soruyoruz:

khn.org sitemize bir köprü ile orijinal yayıncı olarak bizlere kredi vermelisiniz. Mümkünse, orijinal yazar(lar)ı ve “Kaiser Health News” ibaresine ilave edin. Lütfen hikayedeki köprüleri koruyun.

Unutulmamalıdır ki, khn.org’daki her şey tekrardan yayımlanmaya uygun değildir. Bir haberin “Tüm Hakları Saklıdır” etiketi var ise, o öğeyi tekrardan yayınlama izni veremeyiz.

Sorularım var? [email protected] adresinden bizlere bildirin