Tammy Rainey için, yaşamış olduğu şimal Mississippi nahiyesinde cinsiyeti onaylayan bakımı bilen bir sıhhat hizmeti sağlayıcısı bulmak zor olmuştur.

Transeksüel bir karı olarak Rainey, daha kadınsı özellikler geliştirerek fizyolojik olarak geçiş yapmasını elde eden östrojen hormonuna gereksinim duyar. Sadece doktorundan östrojen reçetesi istediğinde tabip bu tür bir bakım sağlayamayacağını söylemiş oldu.

“Çoğu zaman iyi bir adam ve önyargılı davranmıyor. Adımı ve zamirleri doğru anlıyor, dedi Rainey. “Fakat ona hormonları sorduğumda, ‘Bu mevzuda yeterince bilgim bulunduğunu düşünmüyorum’ dedi. Buna karışmak istemiyorum.’”

Bu yüzden Rainey, Memphis, Tennessee’deki bir klinikten eve götürmek suretiyle östrojen tedarik etmek için her altı ayda bir ortalama 170 mil gidiş-dönüş yapıyor.

Rainey’nin sıhhat hizmetlerine erişim mevzusunda üstesinden geldiği engeller, ABD’nin kırsal kesimlerinde yaşayan trans bireylerin çoğunlukla karşılaştıkları bir tür tıbbi eşitsizliği gösteriyor: ufak kasabalardaki sıhhat uzmanları içinde, bununla beraber öğrenmeye gönülsüz olabilen, translarla ilgili bakım mevzusunda genel bir eğitim eksikliği.

Alabama-Birmingham Üniversitesi’nde Oldukça Disiplinli Gençlik Cinsiyet Ekibine eş başkanlık eden bir çocuk doktoru olan Dr. Morissa Ladinsky, “Ülke genelindeki tıbbi topluluklar, cinsiyeti onaylayan bakımın sağlanmasında bir data eksikliği bulunduğunu açıkça görüyor” dedi.

ABD kırsalındaki trans bireylerin sayısını doğru bir halde saymak, ABD nüfus sayımı verilerinin ve tek tip eyalet verilerinin olmaması sebebiyle engelleniyor. Bununla beraber, LGBTQ+ sorunlarını korumak için çaba sarfeden kâr amacı gütmeyen bir müessese olan Hareket İlerleme Projesi, ABD’deki ortalama 6 transseksüel yetişkinden 1’inin kırsal kesimde yaşadığını kestirmek için 35 eyaletteki seçili posta kodlarından alınan 2014-17 Hastalık Denetim ve Önleme Merkezleri verilerini kullandı. alan. Bu rapor 2019’da yayınlandığında, ülke çapında 13 yaş ve üstü tahmini 1,4 milyon trans kişi vardı. UCLA Hukuk Fakültesi’ndeki kar amacı gütmeyen bir fikir kuruluşu olan Williams Institute’a nazaran bu sayı şu anda minimum 1,6 milyon.

MAP tarafınca meydana getirilen bir analize nazaran, kırsal alanlardaki her 3 trans kişiden biri, 2015 ABD Transseksüel Araştırma Raporu’na giden yıl içinde bir sıhhat hizmeti sağlayıcısı tarafınca ayrımcılığa maruz kaldı. Buna ek olarak, toplanan verilere nazaran, tüm trans bireylerin üçte biri doktorlarına sıhhat bakımı gereksinimleri hakkında data vermek zorunda kaldıklarını ve %62’si cinsel yönelimleri yada cinsiyet kimlikleri sebebiyle bir sıhhat hizmeti sağlayıcısı tarafınca negatif yargılanmaktan kaygı duyduklarını belirtiyor. Williams Enstitüsü ve öteki kuruluşlar tarafınca.

Trans bakımı mevzusunda bilgili mahalli kırsal sağlayıcıların eksikliği, büyükşehir bölgelerinde cinsiyet onaylayan kliniklere uzun yolculuklar anlamına gelebilir. Kırsal kesimdeki transların rutin bakım için 25 ila 79 mil gezi etme olasılığı tüm trans yetişkinlerin üç katı.

Mesela Colorado’da, Denver dışındaki birçok trans şahıs uygun bakımı bulmakta zorlanıyor. 2018’de gösterilen Colorado Transseksüel Sıhhat Araştırması’nın sonuçlarına nazaran, trans kapsayıcı bir sağlayıcıya haiz olanların sıhhat imtihanlarına girme olasılığı daha yüksek, ayrımcılık sebebiyle bakımı geciktirme olasılığı daha düşük ve intihara girişim etme olasılığı daha düşük.

Trans kişilerin yaşamış olduğu bakım eksikliğinin bir çok, ülke genelindeki tıp fakültelerinde LGBTQ+ sağlığı mevzusunda yetersiz eğitimle bağlantılıdır. 2014 senesinde, ABD Birleşik Devletleri ve Kanada’daki 170 akredite tıp fakültesini temsil eden Amerikan Tıp Kolejleri Birliği, LGBTQ+ hastalarının bakımına ilişkin ilk müfredat kılavuzunu yayınladı. 2018 itibariyle, tıp fakültelerinin %76’sı müfredatlarına LGBTQ sıhhat temalarını dahil etti ve yarısı bu mevzuda üç yada daha azca ders veriyor.

2018’de meydana getirilen bir pilot araştırmaya nazaran, kim bilir bundan dolayı, New England’daki 10 tıp fakültesinden öğrencilerin neredeyse %77’si cinsiyet azınlığındaki hastaları tedavi etmede “yetersiz” yada “birazcık yetersiz” hissetti. Geçen yıl gösterilen başka bir yazı, trans dostu kliniklerde çalışan klinisyenlerin bile hormonlar, cinsiyeti onaylayan cerrahi seçenekler ve uygun zamirlerin ve trans kapsayıcı dilin iyi mi kullanılacağı hakkında data sahibi olmadıklarını ortaya koydu.

UAB’den tıp diplomasını 2021’de alan ve şu anda orada ikamet eden Dr. Justin Bailey, tıp fakültesi süresince trans bakımından endokrinoloji dersinde yalnızca özetlemek gerekirse bahsedildiğini söylemiş oldu. “Yanlış bir şey söylemek yada yanlış zamirleri kullanmak istemiyorum, bu yüzden bu hasta popülasyonuyla görüşme ve tedavi etme yaklaşımımda tereddütlü ve birazcık ılık davrandım” dedi.

Trans bireylere ve ailelerine çeşitli hizmetler sunan kar amacı gütmeyen bir müessese olan TransFamily Destek Hizmetleri’nin kurucusu Kathie Moehlig, yetersiz tıp fakültesi eğitiminin yanı sıra, bazı pratisyen doktorların trans bireyler hakkında data edinmek için süre ayırmadıklarını söylemiş oldu. Transseksüel bakımı söz mevzusu olduğunda oldukca iyi niyetli sadece eğitimsiz olduklarını söylemiş oldu.

UAB’deki benzer biçimde bazı tıp fakülteleri değişiklik için baskı yapmış oldu. 2017’den beri Ladinsky ve meslektaşları, tıp öğrencilerine simüle klinik ortamlarda “hastalar” ile etkileşime girerek uygulamalı edinim ve geri bildirim elde eden standart hasta programlarına transları dahil etmek için çalışıyor.

Mesela hasta rolündeki bir trans kişi, midesinde ve göğsünde ağrı varmış benzer biçimde davranarak asit reflüsü taklidi yapmış olacaktır. Arkasından, muayene esnasında transseksüel olduklarını ortaya çıkaracaklar.

UAB’nin standartlaştırılmış hasta programına katılan bir trans hanım olan Elaine Stephens, bu programın ilk yıllarında, hastanın cinsiyet kimliği ortaya çıktığında bazı öğrencilerin başucu tavırlarının değişeceğini söylemiş oldu. Stephens, “Kimi zaman derhal cinsel aktivite hakkında sual sormaya başlarlardı” dedi.

UAB programını başlattığından beri öğrencilerin tepkilerinin mühim seviyede arttığını söylemiş oldu.

Moehlig, bu ilerlemenin öteki tıp fakülteleri tarafınca tekrarlandığını söylemiş oldu. “Fakat bu yavaş bir başlangıç ​​ve bunlar ilerlemesi uzun süre alan büyük kurumlar.”

Avukatlar ek olarak kırsal alanlarda bakımı iyileştirmek için tıp fakültelerinin haricinde da çalışıyorlar. Colorado’da, kâr amacı gütmeyen Extension for Community Health Outcomes yada ECHO Colorado, 2020’den beri kırsal kesimdeki hizmet sağlayıcılara toplumsal cinsiyeti onaylayan bakımla ilgili aylık sanal sınıflar sunuyor. sağlayıcıların hormon tedavisi yönetimi, uygun terminolojiler, cerrahi seçenekler ve hastaların ruh sağlığını destekleme hakkında data edinmeleri.

Wyoming Üniversitesi Aile Hekimliği İhtisas Programı-Casper’da osteopatik eğitim direktörü Dr. Caroline Kirsch, doktorların senelerce cinsiyeti onaylayan bakım hakkında data edinme ihtiyacını fark etmediğini söylemiş oldu. ECHO Colorado programına katılmış olan Kirsch, Casper’da bunun “bir takım hastanın, maddi açıdan onlar için büyük bir yük olan bakıma erişmek için Colorado’ya gitmesine” yol açtığını söylemiş oldu.

“Tıp fakültesinde tarihsel olarak pek iyi öğretilmeyen şeyler, bence birçok hekimin başlangıçta kaygı duyduğu şeylerdir” dedi. “Kariyerinizde bu tür bir bakımı ne kadar erken öğrenirseniz, potansiyelini görme ve bu mevzuda daha azca endişelenme olasılığınız o denli artar.”

Translarla ilgili bakım mevzusunda daha çok sağlayıcıyı eğitmek, son yıllarda ülke çapında cinsiyet onaylayan klinikler rahatsız etme ve tehditlerde artış yaşadığından giderek daha mühim hale geldi. Mesela, Vanderbilt Üniversitesi Tıp Merkezi’nin Transseksüel Sağlığı Kliniği, geçen yıl toplumsal medyada aşırı sağcı nefretin hedefi haline geldi. Tennessee’nin Cumhuriyetçi milletvekillerinin artan baskısının peşinden klinik, 18 yaşından ufak hastalarda cinsiyet doğrulama ameliyatlarını durdurdu ve potansiyel olarak birçok trans evladı lüzumlu bakımdan yoksun bıraktı.

Stephens, daha çok tıp fakültesinin trans sıhhat hizmetlerine yönelik kurslar içermesini umuyor. Ek olarak doktorların transları öteki hastalara davrandıkları benzer biçimde tedavi etmelerini istiyor.

UAB’deki tıp öğrencilerine “Bir tek kaliteli sıhhat hizmeti sağlayın” diyor. “Hepimiz benzer biçimde bizim de sıhhat hizmetine ihtiyacımız var.”

KHN (Kaiser Health News), sıhhat sorunları hakkında derinlemesine gazetecilik üreten ulusal bir haber odasıdır. Siyaset Analizi ve Anket ile beraber KHN, KFF’deki (Kaiser Aile Vakfı) üç ana işletim programından biridir. KFF, ulusa sıhhat sorunları hakkında data elde eden, bağışlanmış, kar amacı gütmeyen bir kuruluştur.

İÇERİĞİMİZİ KULLANIN

Bu öykü ücretsiz bir şekilde tekrardan yayınlanabilir (ayrıntılar).