Yılda birkaç hafta hemşire-ebe Karen Sheffield-Abdullah’ın işi hakkaten dedektiflik işidir. O ve Şimal Carolina halk sağlığı departmanındaki öteki tıbbi araştırmacılardan oluşan bir ekip, doğum yaptıktan sonrasında ölen yeni annelerin hastane kayıtlarını ve adli tıp raporlarını araştırıyor.

Bu anne ölümleri araştırma komiteleri, kaç tanesinin önlenebileceğini bulmak için ölümlere neyin katkıda bulunduğuna dair ipuçları – doldurulmamış reçeteler, kaçırılan doğum sonrası randevular, doktorların gözden kaçırılmış olduğu mesele emareleri – araştırıyor.

Komiteler 36 eyalette çalışıyor ve Eylül ayında Hastalık Denetim ve Önleme Merkezleri tarafınca gösterilen bu tür verilerin son olarak ve en büyük derlemesinde, hamilelikle ilişkili ölümlerin şaşırtıcı bir halde %84’ü önlenebilir olarak kabul edildi.

Sheffield-Abdullah benzer biçimde hemşire-dedektifler için daha da çarpıcı olan, ölümlerin %53’ünün hanımefendilerin hastaneden ayrılmasından oldukça sonrasında, doğumdan yedi gün ile bir yıl sonrasında meydana gelmesidir.

“Bebek odaklıyız” dedi. “Bebek bir kez burada olduğunda, neredeyse anne atılmış benzer biçimde. Reese’in Fıstık Ezmesi Kupası benzer biçimde. Anne sarıcıdır ve bebek şekerdir. Ambalajı çıkardıktan sonrasında, ambalajı atmış olmuş olursunuz. Ve hakkaten düşünmemiz ihtiyaç duyulan şey, bebek doğduktan sonraki dördüncü üç aylık dönem.”

2017 ve 2019 yılları arasındaki anne ölümlerinin altında yatan sebeplerin başlangıcında akıl sağlığı sorunları gelirken, beyaz ve Hispanik hanımefendilerin intihar yada aşırı dozda uyuşturucudan ölme olasılığı daha yüksekken, Hispanik olmayan Siyah hanımefendiler için kalp sorunları önde gelen ölüm nedeniydi. CDC raporu.

Veriler, yeni anneler için bakım sistemindeki, zihinsel mesele yada bağımlılık emareleri aramak için eğitimli (yada ücretli) doğum uzmanlarından, doğumdan kısa bir süre sonrasında hanımefendileri sıhhat sigortası kapsamından çıkaran politikalara kadar birçok zayıflığı vurgulamaktadır.

Sheffield-Abdullah’ın görmüş olduğu benzer biçimde 1 numaralı mesele, tipik doğum sonrası altı haftalık muayenenin oldukça geç olması. Şimal Carolina verilerinde, sonrasında ölen yeni annelerin çoğu zaman bu randevuyu kaçırdığını, zira çoğu zaman işe geri geri dönmek mecburiyetinde kaldıklarını yada başka ufak evlatları bulunduğunu söylemiş oldu.

Sheffield-Abdullah, “Hastanedeyken hakkaten bağlantıda kalmamız gerekiyor” dedi ve arkasından hastaların “doğumdan sonraki bir ila iki hafta içinde” uygun takip bakımı için sevk edildiğinden güvenilir olun.

Anne sağlığı ekibine liderlik eden David Goodman, ilk doğum öncesi ziyarette süregelen ve doğumdan sonraki yıl süresince devam eden doğum sonrası depresyon ve anksiyete için artan taramanın, tıbbi ve toplumsal hizmetler arasındaki bakımın daha iyi koordinasyonu benzer biçimde başka bir CDC önerisi bulunduğunu söylemiş oldu. raporu gösteren CDC’nin Üreme Sağlığı Kısmı.

Doğumdan sonraki aylarda yaygın bir kriz noktası, bir ebeveynin madde kullanım problemininin o denli kötüleşmesidir ki, çocuk koruma hizmetleri bebeği alıp annenin kazara yada kasıtlı olarak aşırı doz almasına niçin olur. Goodman, tedaviye erişimin olması ve evlatların tertipli olarak ziyaret edilmesini sağlamanın bu tür ölümleri önlemenin anahtarı olabileceğini söylemiş oldu.

Verilerin altını çizdiği en mühim siyaset değişikliğinin, Medicaid vesilesiyle parasız sıhhat sigortasının genişletilmesi bulunduğunu söylemiş oldu. Yakın zamana kadar, hamilelikle ilgili Medicaid kapsamı çoğu zaman doğumdan iki ay sonrasında sonlanmış oluyordu ve anneleri sıhhat sigortası olmadan maliyeti karşılayamayacakları için ilaç almayı yada bir terapist yada doktorla görüşmeyi bırakmaya zorladı.

Şimdi, 36 eyalet, kısmen anne ölümleri araştırma komitelerinin erken çalışmalarına cevap olarak, Medicaid kapsamını doğum sonrası tam bir yıla uzatmayı ya da genişletmeyi planlıyor. Seneler süresince, veriler, hamilelikle ilgili ölümlerin ortalama üçte birinin doğumdan bir yıl sonrasında meydana geldiğini gösterdi, sadece bu raporda, yarıdan fazlasına sıçradı, dedi Goodman, daha uzun vadeli Medicaid kapsamının önemine daha çok aciliyet getirerek.

Ulusal politikaya odaklanan, kar amacı gütmeyen Maternal Mental Health Leadership Alliance’ın yönetici direktörü Adrienne Griffen, “Bu bir fiil çağrısı değilse, ne işe yaradığını bilmiyorum” dedi. “Zihinsel sıhhat sorunlarının hamilelik ve doğumun en yaygın komplikasyonu bulunduğunu uzun süredir biliyoruz. Bir tek bu mevzuda bir şey yapma isteğimiz yok.”

Eylül ayındaki son olarak CDC emek harcaması, önceki rapordan mühim seviyede daha çok olan 36 eyalette 1.018 ölümü çözümleme etti. Goodman, gelecekte daha çok eyaletten daha eksiksiz veri toplama umuduyla CDC’nin anne ölümleri incelemeleri için ek finansman sağladığını söylemiş oldu.

Avukatlar ve doktorlar, anne ölümlerine, bilhassa de ırksal eşitsizlikleri düzeltmeye yönelik çabalara ilişkin artan farkındalık ve ilgiden cesaret aldılar: Siyah hanımefendilerin, beyaz bayanlara nazaran hamilelikle ilgili komplikasyonlardan ölme olasılığı üç kat daha fazladır.

Sadece daha iyi anne bakımı savunucularının bir çok, ABD Yüksek Mahkemesi’nin federal kürtaj hakkını ortadan kaldıran son sonucu karşısında dehşete düştüklerini söylüyorlar; üreme sağlığı bakımıyla ilgili kısıtlamaların kazanımları aşındıracağını söylüyorlar.

Teksas benzer biçimde eyaletler hamileliğin erken dönemlerinde kürtajı yasaklamaya başladığından ve hamile kişinin sağlığının tehlikede olduğu durumlar için daha azca kural dışı halletmeye başladığından, bazı hanımefendiler düşük için acil bakım almayı zor buluyor.

Devletler ek olarak, hamilelikten doğuma kadar oldukça daha yüksek komplikasyon yada ölüm riskiyle karşı karşıya olan genç kızlar için saldırı yada ensest vakalarında bile kürtajı yasaklıyor.

George Washington Üniversitesi’nde yazı, sıhhat politikası ve yönetim alanında destek doçent olan Jameta Nicole Barlow, “Giderek daha çok hanım ve öteki doğum meydana getiren bireyler ‘Vücudunuzun sahibi değilsiniz’ mesajları alıyor” dedi. “İster poliçe kanalıyla olsun, ister poliçeye uymak zorunda olan doktorunuz vesilesiyle olsun, ister günlük iş deneyiminizle olsun, ‘bedenimin sahibi değilim’ kabulü var.”

Barlow, bilhassa hanımefendilerin, bilhassa de uzun, nesiller arası bir kölelik ve zorla hamilelik geçmişiyle baş eden Siyah hanımefendilerin, hamilelikle ilgili yaşadıkları zihinsel sıhhat mücadelelerini şiddetlendireceğini söylemiş oldu. Siyaset, siyaset ve psikolojinin iç içe geçmiş olması sebebiyle anne ölüm sayılarının iyileşmeden ilkin daha da kötüleşeceğinden şüpheleniyor.

Politik olarak neler olup bittiğini ele alana kadar, ruhsal olarak olanlara yardım etmeyeceğiz” dedi.

Bu öykü, KQED, NPR ve KHN’yi içeren bir ortaklığın parçasıdır.

İlgili mevzular

Bizlere Ulaşın Bir Öykü Gönderin İpucu