© 2023. Tüm hakları saklıdır.

Sağlıkta Gelecek

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ganel
  4. »
  5. Artan Maliyetler Olarak Hastaneler İşleri ve Hizmetleri Kesiyor Bütçeleri Zorluyor

Artan Maliyetler Olarak Hastaneler İşleri ve Hizmetleri Kesiyor Bütçeleri Zorluyor

root root - - 12 dk okuma süresi
28 0
StPatrickHospital 01 resized

Bozeman Health’in güneybatı Montana’daki hastaneler ve klinikler ile sıhhat sistemindeki yetkililerin aylardır inşa ettiğini söylediği bir problem vardı.

Covid-19 pandemisinin en sıkıntılı denemelerinden geçmeyi başarmıştı, sadece çalışanlarını yitirdi ve boşluğu doldurmak için gezi eden işçilere bir prim ödedi. Enflasyon da işletme maliyetlerini artırdı.

Eyaletin en varlıklı ve en süratli büyüyen bölgelerinden birine hizmet eden sistem para kaybediyordu. Başkan ve CEO John Hill, firmanın bu senenin Ocak-Haziran ayları içinde getirdiğinden ortalama 15 milyon dolar daha çok harcadığını söylemiş oldu. 2 Ağustos’ta Hill, Bozeman Health’in liderlik pozisyonlarında 28 kişiyi işten çıkardığını ve 25 açık liderlik pozisyonunu doldurmayacağını duyurdu. Sistem, ortalama 2.400 kişilik bir işgücüne ve yıl için ortalama 450 milyon dolarlık bir bütçeye haizdir.

Pandemi, ayrılan işçilerin yerini alacak oldukca azca talibi olan Montana şeklinde büyük, kırsal eyaletlerde bilhassa sert vuran uzun süredir devam eden bir sıhhat çalışanı eksikliğini yoğunlaştırdı. Gezi eden hemşireler de dahil olmak suretiyle pahalı duraklamalar, hastanelerin maliyetlerinin artmasına niçin oldu. Personel kıtlığı, hastaları tedavi için daha uzun süre beklemek zorunda bırakıyor yada daha azca sayıda sağlayıcı onlara bakabiliyor.

Montana’ya ek olarak, California, Mississippi, New York, Oregon ve başka yerlerdeki hastaneler bu yaz işçileri işten çıkardı ve hizmetleri azalttı. Sıhhat sistemleri, düşük ameliyat hacimlerine, yüksek ekipman fiyatlarına, daha hasta hastalara ve sıkıntılı yatırımlara işaret etti. Bu sorunlara paralel olarak hastanelerin en büyük gideri olan maaş bordrosu fırladı.

Amerikan Hastaneler Birliği kalite ve hasta güvenliği politikası kıdemli direktörü Akın Demehin, “Ülke genelindeki herhangi bir hastane lideriyle konuşursanız, işgücünü bir, iki ve üç önceliği olarak alırlar” dedi.

İşçiler, pandemi esnasında düşük ücret ve tükenmişliği gerekçe göstererek sıhhat sektöründen ayrıldı. Ülke çapında hastaneler, tutarları artıran boşluğu doldurmak için sözleşmeli işçiler için rekabet etti. Bu, hastaneleri acayip bir dengeleme eylemiyle karşı karşıya bıraktı: mevcut çalışanları elinizde tutun ve maliyetleri düşürürken temel rolleri doldurun.

Bozeman Health Finans Direktörü Brad Ludford, sistemin pandemi öncesinde kısa süreli çalışanlara ayda 100.000 dolardan azca harcamadan geçen sonbaharda haftada 1.2 milyon dolara çıktığını söylemiş oldu. Bu sayı şimdi ayda 1.4 milyon dolara yakın. Genel olarak, sistemin işçilik maliyetleri, geçen senenin bu zamanına kıyasla ortalama %12’lik bir artışla ayda kabaca 20 milyon dolar.

Hill, sıhhat sisteminin işleri kesmeden ilkin başka önlemler aldığını söylemiş oldu: Devlet dışı tüm iş seyahatlerini durdurdu, yönetici tazminatını kesti ve iş yüklerini tekrardan ayarladı. Bununla beraber, sözleşmeli işçileri tam zamanlı çalışanlara dönüştürmeye ve asgari ücret artışıyla mevcut çalışanları elde tutmaya çalıştı. Hill, hastane sisteminin bir miktar başarıya ulaşmış bulunduğunu sadece yavaş bulunduğunu söylemiş oldu. Ağustos ortası itibariyle, temel işçiler için 487 boş pozisyon vardı.

Hill, “Hala kafi olmadı” dedi.

Kayıtlı bir hemşire ve Montana Hemşireler Derneği CEO’su Vicky Byrd, ülke çapındaki kıtlıkların hemşirelerden daha azca yardımla daha fazlasını yapmalarının istendiği anlamına geldiğini söylemiş oldu. Daha çok hastanenin uzun süredir çalışanlara işe alım için kullandıkları türden teşvikler sunduğunu görmek istiyor, mesela hemşirelere ek vardiya almak için prim ödemesi yada uzun yaşam için ikramiye vermek şeklinde.

Byrd, “Bu bir tek işe alımla ilgili değil – 20.000 dolarlık ikramiye için herkesi kapınıza getirebilirsiniz” dedi. “Fakat onları 10 ya da 20 yıl orada iyi mi tutacaksınız?”

Hastanelerin finansal zorlukları, pandeminin başlangıcından bu yana, endişelerin covid müdahale maliyetlerine ve insanoğlu öteki bakımları geciktirdiği için gelmeyen gelirlere odaklandığı zamandan beri gelişti. 2020’de federal yardım ve daha düzgüsel hizmet seviyelerine dönüş sebebiyle ülkenin varlıklı hastanelerinin bir çok para kazanmıştır.

Sadece hastane yetkilileri, mali tablonun 2022’nin başlarında değiştiğini söylemiş oldu. Bazı hastaneler, omikron artışının yanı sıra artan enflasyon ve personel sıkıntısından ciddi şekilde etkilendi.

Hastaneler hükümetten milyonlarca dolar pandemi yardımı aldı, sadece sanayi yetkilileri bunun azaldığını söylemiş oldu. Mesela Bozeman Health, 2020’de ortalama 20 milyon dolarlık federal yardım aldı. Geçen yıl 2,5 milyon dolar ve 2022’de ortalama 100.000 dolar aldı.

Bir sıhhat ekonomisti ve Cenup Kaliforniya Üniversitesi Schaeffer Sıhhat Politikası ve Iktisat Merkezi’nde kıdemli bir araştırmacı olan John Romley, federal yardımın kuruması ve enflasyonun yükselmesiyle bazı hastanelerin artık para kaybediyor olabileceğini söylemiş oldu. Sadece hastanelerin genel olarak önceki yıllara kıyasla iyi mi ilerlediğini belirlemek için daha çok veriye gereksinim olduğu mevzusunda uyardı.

Batı genelinde 52 hastanesi olan bir sıhhat sistemi olan Providence, senenin ilk üç ayında 510 milyon dolarlık net işletme ziyanı bildirdi. Temmuz ayında Providence, “daha ​​yalın bir yönetim ekibi” kurduğunu duyurdu. Sistem, Montana’nın en büyük sağlayıcılarından önde gelen Missoula’daki Providence St. Patrick Hastanesi’ni işletmektedir.

Providence Montana’nın baş işletme görevlisi Kirk Bodloviç, yeni yapının hemen hemen mahalli pozisyonları etkilemediğini, sadece hastane yöneticilerinin hasta bakımı için lüzumlu olmayan açık işleri incelediklerini söylemiş oldu. Hastanenin taşeron işçilere olan bağımlılığını azaltmaya çalıştığını söylemiş oldu.

Bodloviç, “İşe alım çabaları talebi karşılamıyor” dedi.

Ülke genelindeki hastane iş kesintileri, pandemi stresi esnasında işlerine bağlı kalan bazı sıhhat profesyonellerini işten çıkardı. Ve kesintiler, bazı hastaların tedavi için daha çok gezi etmesi gerektiği anlamına geliyordu.

Oregon, Coos Bay’deki Bay Area Hastanesi, 56 gezi çalışanının sözleşmesini keseceğini ve yatan hasta davranışsal sıhhat hizmetlerini sonlandıracağını açıkladıktan sonrasında cemiyet tepkisiyle karşılaştı. Hastane yetkilileri, açık pozisyonları süratli bir halde doldurmanın yüksek maliyetine değindi.

Merkezi Bend, Oregon’da bulunan St. Charles Sıhhat Sistemi, Mayıs ayında 105 işçiyi işten çıkardı ve 76 boş pozisyonu tasfiye etti. Sistemin o zamanki CEO’su Joe Sluka, bir haber bülteninde, büyük seviyede sözleşmeli klinik işçileri getirme ihtiyacı sebebiyle işçilik maliyetlerinin “artan fırladığını” söylemiş oldu. Hastanenin Nisan’ı 21.8 milyon dolar zararla kapattığını söylemiş oldu.

Sluka yapmış olduğu açıklamada, “Bizi bu duruma sokmak iki pandemi yılımızı aldı ve iyileşmemiz minimum iki yıl alacak” dedi.

Montana’da, Bozeman Health aylardır en büyük hastanesinde yatan hasta diyalizi hizmeti veremiyor, bu yüzden bu hizmete gereksinim duyan hastalar başka bölgelere gönderildi. Hill, laboratuvar testleri şeklinde tehlikeli sonuç bakım dışındaki hizmetler için bazı gecikmeler beklediğini söylemiş oldu. Ludford, umudun sistemin bu senenin ikinci yarısında bile kırılmaya başlayacağını söylemiş oldu.

Ortalama 100 mil ötede, Helena’daki Shodair Çocuk Hastanesi, personel sıkıntısı sebebiyle kabul etmiş olduğu hasta sayısını yarıya indirdi. Montana’daki çocuklar için yatan tek psikiyatri hastanesi ve yatak kapasitesini çoğaltmak için 66 milyon dolarlık bir tesis inşa ediyor.

CEO Craig Aasved, 74 yataklı hastanenin ortalama iki yıl ilkin sözleşmeli işçi eklemek yerine küçültüldüğünü ve böylece Covid salgınları durumunda hastaların karantinaya alınması için alan bırakabileceğini söylemiş oldu. Aasved, başka bir birimi açmak için çabaladığını söylemiş oldu. Tarihsel olarak gezi işçilerine bel bağlamayan Shodair, son aylarda dört gezi işçisi işe aldığını söylemiş oldu.

Aasved, “Çifte bir darbe: Yatakları kapattığımız için gelir kaybettik ve bunun üstüne yolcular için ek harcamanız var” dedi. “Hedef işten çıkarma ya da izin yok, sadece sonsuza kadar yaptığımız işte kalamayız.”

Hastanenin bazı çalışanların maaşlarını artırdığını ve yeni insanları getirmek için ortalama altı ay ilkin bir hemşire ikamet programı açtığını söylemiş oldu. Sadece bu adımlar acil yardım sağlamadı.

Yakında, St. Peter’s Health’in CEO’su Wade Johnson, hastanenin yatan hasta ünitesinin bir kısmını kapattığını ve personel sıkıntısı sebebiyle bazı hizmetler için emek harcama saatlerini kısalttığını söylemiş oldu. Bazı yataklar kullanım dışı kalır.

Yöneticiler, hastaların bir hastane çalışanı yerine iPad ile yiyecek sipariş etmesini sağlamak şeklinde daha çok hizmetin otomasyonunu araştırıyor. Ek olarak mevcut çalışanları elde tutmak için daha esnek programlara izin veriyorlar.

Johnson, “Artık klinik ortamda pek oldukca açıdan covid ile hayata adapte olduğumuza gore, pandeminin personelimizi ve bir tüm olarak topluluklarımızı iyi mi etkilediğinin yansımalarıyla uğraşıyoruz” dedi.

İlgili mevzular

Bizlere Ulaşın Bir Öykü Gönderin İpucu

İlgili Yazılar