CIUDAD JUÁREZ, Meksika — Haziran ayında Rosa Viridiana Ceron Alpizar’ın 9 yaşındaki kızı ve 1 yaşındaki oğlu ABD sınırındaki geçici göçmen barınağına vardıktan iki gün sonrasında hastalığa yakalandı. Dönüştürülmüş spor salonundaki evlatların çoğunun, bir yiyecek sosis ve fasulye servis edildikten sonrasında mide sorunları bulunduğunu hatırladı.

Alpizar’ın kızı çabucak iyileşti fakat oğlu iyileşmedi. José’nin ateşi ve ishali vardı ve kusuyordu. Barınak hemşireleri yardım edemeyince, Alpizar antibiyotik yazan hususi bir hekim aradı.

Haziran ayının ortalarında Alpizar, eşi, evlatları ve adam kardeşi, Meksika hükümetinin ABD Haftaları sonrasında ABD’ye geçmeyi bekleyen göçmenlere dönüştürdüğü eski bir yapınak olan Leona Vicario’ya taşındı, sadece bir hekim oğlunun hala geçmediğini söylemiş oldu. iyileşti. Alpizar, barınağın yakınındaki bir alışveriş kompleksindeyken bir tercüman vasıtasıyla İspanyolca, “Bana grafiği yine gösterdi ve hala aynı bulunduğunu söylemiş oldu” dedi. “Hala yetersiz besleniyor.”

Üç yıl ilkin Meksika’da ABD’ye giden göçmenler için fazlaca azca sığınak vardı. Alpizar ve ailesi şeklinde sığınma arayan insanoğlu kendilerini ABD yetkililerine sundular ve çoğu zaman ya Amerikan tesislerinde gözaltına alındılar ya da davalarını beklerken şartlı tahliye ile özgür bırakıldılar. Her iki durumda da, ABD sıhhat sistemine potansiyel erişimleri vardı.

Sadece ABD göçmenlik politikalarının bir araya gelmesi, artan sayıda sığınmacı ve sığınmacı ve covid-19 salgını, Meksika sınır kasabalarını politikaların değişmesini bekleyen ve kuzeye geçmeyi uman insanoğlu için bekleme alanlarına dönüştürdü. Biden yönetiminin bu politikalardan bazılarını gevşetme yönündeki son çabalarına karşın, gelecek aylarda fazlaca azca şey değişecek şeklinde görünüyor. Alpizar ve ailesi şimdi Teksas, El Paso’dan bir tek birkaç mil uzakta, kısa sürede inşa edilmiş düzinelerce Juárez barınağında yaşayan binlerce insan içinde.

Bir fotoğraf Leona Vicario barınağının içini gösteriyor.  Şilteli ranzalar, yeniden tasarlanmış bir fabrika katında düzenlenmiştir.
Meksika, Ciudad Juarez’deki Leona Vicario, bir fabrikadan göçmen barınağına dönüştürüldü. El Paso, Teksas’tan kilometrelerce uzakta.(Rosa Viridiana Ceron Alpizar)

Aylarca sürebilen bu bekleyiş, Alpizar’ın evlatları şeklinde bazı göçmenlerin sıhhat sorunları yaşamasına niçin oldu; insanların hipertansiyon yada diyabet şeklinde kronik rahatsızlıklarını alevlendirdi; bazılarını bakımsız korkulu koşullarda bıraktı; ve evlerinden kaçanların yaşamış olduğu travmayı artırdı.

Trump yönetiminin covid’in yayılmasını durdurmak için ilk kez Mart 2020’de başlatmış olduğu bir halk sağlığı acil durum emri olan 42. Başlık uyarınca, Alpizar ve ailesinin bir sınır denetim noktasında bulunmalarına ve siyasal sığınma talebinde bulunmalarına izin verilmez – derhal geri sınır dışı edilirler bir yayınlanma olmadan Meksika’ya.

KFF araştırmasına nazaran, göçmenleri Meksika’da tutan birkaç politikadan bir tek kabul edilen bu siyaset, aslına bakarsak insanları covid’den korumaya “ters tesir yapıyor”.

Leona Vicario barınağı, 2019’da açıldığından beri su çiçeği ve kızamık salgınları yaşadı. Meksika hükümeti tarafınca işletildiği için hala daha iyi barınaklardan biri olarak kabul ediliyor. Kâr amacı gütmeyen ve hususi barınaklar fazlaca azca nezaretle çalışır ve kaliteleri değişmiş olur.

Bazı göçmenler sokaklarda uyuyor. Juárez’deki Las Americas Göçmen Savunuculuk Merkezi proje yöneticisi Gabriela Muñoz, genel olarak koşulların insanları hasta ettiğini ve bakımın sınırı olan bulunduğunu söylemiş oldu.

Alpizar, çocuklarını kaçırma girişiminden sonrasında Mexico City’nin güneyinde bir kent olan Cuernavaca’dan sınıra gezi etmeye karar verdiğini söylemiş oldu. Aynı gün, kardeşi Angel ve ortağı Pablo Sandoval Arce, bir apartman boyama işinden eve dönerken dövüldü. José’nin babası Pablo’ya bunun bir rastlantı olmadığını söylemiş oldu.

Alpizar, vakaları mahalli polise bildirdi, sadece hiçbir şey yapılamayacağını söylemiş oldu. Birkaç gün sonrasında, anneleri öldükten sonrasında Alpizar’ın ve adam kardeşinin yetiştirilmesine yardım eden Cenup Carolina’daki Alpizar’ın teyzesinden almış olduğu parayla Juárez’e geldiler. Alpizar şimdi, ailesinin sığınma başvurusu yapmasına ve davaları görülene kadar teyzesine katılmasına izin verecek 42. Başlıktan muafiyet almaya çalışıyor.

El Paso merkezindeki stratejik girişimler direktörü Crystal Sandoval, Las Americas’ın günde ortalama 4.000 davet aldığını söylemiş oldu. Bir tek ortalama 100 cevap çizer. Arayanların ortalama %70’inin tıbbi müdahaleye ihtiyacı var – acil kanser tedavisi gerektiriyorlar, kontrolden çıkmış diyabet şeklinde bir durumları var yada anemi geliştirdiler. Ötekiler cinsel saldırıya uğradı yada yüksek riskli gebelikler geçirdi. Grup, haftada 60 ila 90 kişinin, sığınma başvurusunda bulunmalarına ve mahkeme tarihlerini ABD’de beklemelerine müsaade eden muafiyetler almasına destek oluyor.

Göçmenlik savunucuları, Başlık 42’nin halk sağlığına yarardan fazlaca zarar vermekle kalmadığını, hem de kuralın seçici bir halde uygulandığını söylüyor. ABD Gümrük ve Sınır Koruması, 1 Ekim’de başlamış olan mevcut federal mali yılda göçmenleri ortalama 1,7 milyon kez durdurdu. Ajansa nazaran, bu durdurmaların ortalama yarısı Başlık 42 kapsamında sınır dışı edilmeyle sonuçlandı. Bunların ortalama %65’i Meksika’dan, öteki sınır dışı etmelerin büyük çoğunluğu El Salvador, Guatemala ve Honduras’tan insanları içeriyordu. Sadece Nisan ayında Amerikalı yetkililer, Meksika sığınaklarındaki Ukraynalıların ABD’ye girişine geçici olarak izin verdi.

Birçok yönden, Alpizar ailesinin tıbbi öyküsü en uç nokta değildir. Öteki göçmenlerin acil, yaşamı tehdit eden gereksinimleri var. 2019’da, sığınakta beş ay bekledikten sonrasında, Ugandalı bir bayan Juárez hastanesinde öldü – aynı hafta yetkililer sığınma talebini işleme koydu. Otopsiye nazaran sepsis, zatürre ve tüberkülozdan öldü.

Alpizar’la ilk kez haftalık Leona Vicario ziyareti esnasında tanışan Texas-El Paso Üniversitesi’nden göçmenlik araştırmacısı Jeremy Slack, Alpizar’ın durumunun ABD göçmenlik politikasının göçmen bakımını Meksika’ya iyi mi taşeronlaştırdığını yansıttığını söylemiş oldu.

Federal mahkemeler, Biden yönetiminin bazı göçmenlik politikalarını kaldırma girişimlerini geciktirdi yada engelledi. Mayıs ayında, Alpizar yolculuğuna başlamadan günler ilkin, bir federal yargıç Biden yönetiminin Başlık 42 emrini durdurmasını engelledi.

Ayrıca bazı kar amacı gütmeyen kuruluşlar, göçmenlerin sınır beklemeleri esnasında bakıma erişmelerine destek olmaya çalışıyor. Kar amacı gütmeyen Katolik bir müessese olan Hope Border Institute, hususi doktorları görmelerine, hastanede kalma ücretlerini ödemelerine, reçeteleri doldurmalarına ve randevulara ulaşımı karşılamalarına destek olmak için bir fon başlattı.

Bir hekim, Alpizar’a oğluna hususi bir rejime sokmasını tavsiye ettiğinde, aile ilk olarak ortalama 600 kişiyi barındıran sığınakta bulunmayan yiyecekleri almak için alışverişe gitti. Sadece o günün ilerleyen saatlerinde barınak sakinlerinin paylaşmış olduğu buzdolabına baktıklarında meyve ve yoğurt gitmişti. Pablo artık haftada üç kez alışveriş yapıyor, oğlunu doyurmak için bir tek minik miktarlar alıyor.

Bir fotoğraf, Rosa Viridiana Ceron Alpizar'ı ailesiyle birlikte bir bakkalın içinde gösteriyor.
Rosa Viridiana Ceron Alpizar, ailesini market alışverişine götürür.(Renuka Rayasam / KHN)

Peşinden, Temmuz ayı sonlarında, bir barınak doktoru José’ye konjonktivit teşhisi koydu ve ona antibiyotik göz damlası verdi. Kısa bir süre sonrasında kız kardeşi Zoe’nin covid testi pozitif çıktı ve aile, barınağın yalıtım koğuşuna gönderildi.

Amerikan Pediatri Akademisi Göçmen Çocuk ve Aile Konseyi eş başkanı Dr. Julie Linton, gastrointestinal problemler, covid şeklinde solunum yolu hastalıkları ve cilt rahatsızlıklarının, sığınaklar şeklinde insanların sıkışık bölgelere kapatılmış olduğu toplu tesislerde yaygın bulunduğunu söylemiş oldu. Sıhhat. Yolculukları esnasında temiz su yada sıhhi koşullara erişimleri olmadığı için birden fazla parazit enfeksiyonu olan yeni gelen birçok evladı tedavi etti.

Meksika barınaklarında gönüllü olarak çalışan El Paso’lu bir çocuk doktoru olan Dr. Bert Johansson, José’nin daha ciddi bir hastalığı olabilir, sadece göçmenler için hususi bakım ve testler mevcut değildir, dedi.

Yada José’nin iyileşmek için durağan(durgun) bir yere ihtiyacı olabilir.

Linton, kronik stresin bağışıklık sistemini baskıladığını ve bu da enfeksiyonların daha ihtimaller içinde ve iyileşmeyi zorlaştırdığını söylemiş oldu. Hope Border Enstitüsü’nün savunuculuk ve programlama kıdemli direktörü Marisa Limón, uzun bekleyişlerin mevcut travmaya niçin bulunduğunu yada bu travmayı şiddetlendirdiğini söylemiş oldu. Linton, akıl sağlığı rahatsızlıklarının sığınak ve gözaltı merkezlerindeki insanoğlu için en yaygın sıhhat koşulları içinde bulunduğunu söylemiş oldu.

Temmuz ayında Las Americas yetkilileri, Alpizar’a ailesine muafiyet tanınıp tanınmayacağını öğrenmeden ilkin minimum sekiz ila 10 hafta beklemesi icap ettiğini söylemiş oldu.

Alpizar yasadışı yollardan geçmeyi düşündü fakat parası yok. Bir umarsızlık duygusu göçmenleri bu tehlikeli yolculuğu hayata geçirmeye yöneltti.

Cenup Teksas İnsan Hakları Merkezi direktörü Eddie Canales, sığınma talebinde bulunmak için yasal yolların olmaması “insanları daha tehlikeli bölgelerde daha çok risk almaya itiyor” dedi. “Sınır bir mezarlıktır.”

İlgili mevzular

Bizlere Ulaşın Bir Öykü Gönderin İpucu