ABD’de eyaletler kürtajın geleceğiyle boğuşurken Michigan, California ve Vermont, kürtaj hakkının eyalet anayasasına yazılıp yazılmamasına seçmenlerin karar vermesine müsaade eden ilk eyaletler olabilir.

Michigan’da, tavsiye edilen bir anayasa değişikliği, saldırı yada ensest durumlarında bile kürtajı kabahat haline getiren 90 senelik bir eyalet yasasını geçersiz kılacaktır. ABD Yüksek Mahkemesi’nin bozma sonucu Karaca – Wade geçen ay kürtaj yasağını tekrardan canlandırabilir ve kürtaj hakları savunucularını yeni korumalar sağlamak için harekete geçirdi.

Hareketin bir kısmı, ilk kez dahil olan aktivistlerden geliyor.

Michigan’ın kuzeybatısındaki kırsal kesimde yaşayan Amanda Mazur, “Bir şeyler yapmak istedim, sadece siyasal deneyimim ya da aktivizm mevzusunda hakkaten herhangi bir deneyimim olmadı” dedi. “Fakat ‘Bir ihtimal gönüllü olabilirim ve harekete somut bir şeyler sunabilirim’ diye düşündüm.”

Mazur şeklinde Michigan organizatörleri, değişikliğin Kasım oy pusulasında görünmesini umarak eyalet seçim yetkililerine 750.000’den fazla – üstün dereceli bir sayı – imza sundu.

Bu imzaların yarısından birazcık fazlası onaylanırsa, Michigan seçmenleri eyalet anayasasını kürtaj, doğum kontrolü ve doğurganlık tedavilerini kapsayacak geniş bireysel “üreme özgürlüğü” haklarını güvence altına alacak şekilde değiştirip değiştirmemeye karar verecek. Ek olarak, hastanın “fizyolojik yada zihinsel sağlığı” risk altındaysa, devletin hamileliğin sonraki dönemlerinde kürtajı düzenlemesini de engelleyecektir.

Oy pusulası girişimi, Amerikan Hanım Doğum ve Jinekologlar Koleji şeklinde tıbbi grupların desteğine sahipken, tutucu gruplar bunu köktencilik ve tehlikeli olarak nitelendirerek “herhangi bir nedenle geç dönem kürtaja izin vereceğini” iddia etti.

California’da kürtaj erişimini genişletme çabası fazlaca değişik bir bakış açısından başlıyor: Kürtaj hakkı eyalet kanunlarında korunuyor. Ve seçmenlere bunu anayasaya koymak isteyip istemedikleri sorulacak. Kasım ayında oylanacak olan 1. Önerme, devletin Kaliforniyalıların kürtaj yada doğum kontrolü ile ilgili olanlar da dahil olmak suretiyle üreme sağlığı kararlarına müdahale etmesini yasaklayacak.

Senato’daki Demokrat önder ve değişikliğin baş yazarı Senatör Toni Atkins (D-San Diego), Haziran ayındaki bir yasama oturumunda “Bu hakkın korunduğundan güvenli olmak isterim” dedi. “Kendimizi gelecekteki mahkemelerden ve geleceğin politikacılarından koruyoruz.”

Değişim, birkaç California milletvekilinin eyalette kürtaj erişimini korumak için takip etmiş olduğu bir stratejidir. Bir Demokrat olan Vali Gavin Newsom, bir çok Kaliforniyalı için kürtaj için cepten meydana getirilen harcamaları ortadan kaldırmak ve kürtaj hizmetleri sunan Kaliforniya sağlayıcılarını öteki eyaletlerdeki davalardan korumak için yasa imzaladı. Son devlet bütçe anlaşması ek olarak üreme ve kürtaj bakımı için 200 milyon dolar içeriyor.

Bu ayın başlarında, bir Cumhuriyetçi olan Vermont Valisi Phil Scott, Teklif 5’in Kasım oylamasında olacağını duyurdu. Bir açıklamada şunları söylemiş oldu: “Vermont’ta yasada seçme hakkını sağlamlaştırdık ve şimdi Vermonters bu hakkı anayasamızda daha çok koruma fırsatına haiz.”

Mazur için “bir şeyler yapma” arzusu 2017 senesinde eşiyle beraber 2 yaşındaki kızlarına mutlu bir haber vermeleriyle başladı: Bir abla olacaktı. Aile heyecanlandı.

Fakat sonrasında doktorlar Mazur’a bir şeylerin yanlış bulunduğunu söylemiş oldu.

Mazur, “Kocam ve benim umduğum bebeğin ender görülen ve yaşamı sınırlayan bir genetik durumdan muzdarip bulunduğunu hamileliğin yarısında öğrendim” dedi. “Sonuçta, benim ve ailemizin iyiliği ve evladımız olacağını düşündüğümüz şeyin yaşamı için hamileliği sona erdirmek için şefkatli bir seçim yaptık.”

Yıkılan Mazur, ulusal bir çevrimiçi destek grubuna başvurdu ve benzer deneyimlere haiz insanlarla tanıştı. Sadece birçok grup üyesi, hamileliklerini sonlandırmanın bir yolunu bulmakta zorlandıklarını söylemiş oldu.

“Aslına bakarsan bu yıkıcı deneyimden geçiyor olmanız, sadece ülke çapında evinizden fazlaca uzaklara gezi etmek zorunda kalmanız hakkaten kalbimi kırdı… [and] Kendiniz için deli şeklinde savunun, bir tek doktorunuzla karar verdiğiniz bakımı almak sizin için en iyisidir, ”dedi Mazur.

O zamanlar Michigan’da kürtaj hakları oldukça istikrarlı görünüyordu, sadece Mazur’un siyasal uyanışı bu yıl bir çıkış noktası buldu.

Michigan Amerikan Sivil Özgürlükler Birliği ve Michigan Planlı Ebeveynlik Savunucuları tarafınca desteklenen bir dilekçe grubu olan Hepimiz için Üreme Özgürlüğü, eyalet yasalarında kürtaj korumalarını güvence altına alacak anayasa değişikliği için imza topluyordu. Bu çabalar, Yüksek Mahkeme’nin ABD’deki kararının bir taslağının peşinden Mayıs ayında yeni bir aciliyet kazanmıştır. Dobbs – Jackson Hanım Sağlığı Örgütü sızdırılmış ve ondan sonra yayınlanmıştır.

ACLU Michigan’da saha organizatörü olan Jessica Ayoub, “İnsanlar, olacağını düşünmedikleri bu büyük, korkulu şeyin hakkaten olabileceğini fark ettiler” dedi.

Bazı Michiganlılar bir tek dilekçeyi imzalamaya hak kazanmak için oy kullanmak için kayıt yaptırıyorlardı. Farwell’deki 62 yaşındaki avukat Jaynie Hoerauf, imzalayabileceğini bilmiş olduğu bir mitinge katılmak için 40 mil sürdü.

“Birçoğumuz fazlaca gergindik [about Roe being overturned], ve biz bunun hakkında konuşuyorduk. Ben de ‘Ben gidip aptal dilekçeyi nerede imzalayabileceğimi bulacağım’ dedim,” dedi Hoerauf.

Kürtaj hakları tartışmasının her iki tarafındaki aktivistler milyonlarca dolar harcamayı bekliyor. Michigan dışından bağışların yağacağını ve öteki eyaletlerdeki seçmenlerin izleyeceğini tahmin ediyorlar.

Ayoub, “Bu bir tek savaşımızın başlangıcı,” dedi. “Kasım ayına kadar uzun bir yol bulunduğunu biliyoruz.”

KHN muhabiri Rachel Bluth bu rapora katkıda bulunmuş oldu.

Bu öykü Michigan Radyosu, NPR ve KHN’yi içeren bir ortaklığın parçasıdır.

KHN (Kaiser Health News), sıhhat sorunları hakkında derinlemesine gazetecilik üreten ulusal bir haber odasıdır. Siyaset Analizi ve Anket ile beraber KHN, KFF’deki (Kaiser Aile Vakfı) üç ana işletim programından biridir. KFF, ulusa sıhhat sorunları hakkında informasyon elde eden, kar amacı gütmeyen bir kuruluştur.

İÇERİĞİMİZİ KULLAN

Bu öykü ücretsiz bir şekilde tekrardan yayınlanabilir (detaylar).