Başkan Joe Biden, Birliğin Durumu konuşmasını ilk kez 8 Şubat Salı günü siyasal olarak bölünmüş bir Kurultay’de yapmış oldu ve karşılanamayan sıhhat hizmetleri maliyetleri şeklinde siyasal önceliklere kalıcı çözümler çağrısında bulunmuş oldu.

Önceki konuşmalarından değişik olarak bu, tam bir Meclis’e ve covid-19 sebebiyle sınırlama olmaksızın yapılmış oldu. Hem taraftarlar hem de muhalifler olan izleyiciler arasındaki milletvekilleri, gürültülü bir ruh hali içinde görünüyordu.

PolitiFact, 73 dakikalık konuşmasında Biden’ın Medicare, Toplumsal Güvenlik ve ekonominin sağlığından altyapıya ve hücum silahlarının ihtimaller içinde yasağına kadar çeşitli açıklamalarını doğruladı. Kapsamın tamamını buradan okuyabilirsiniz.

Konuşma süresince Biden, iki partinin başarılarını altını çizdi ve GOP üyeleri sözlerini böldüğünde de cevap verdi. Bazı Cumhuriyetçilerin Medicare ve Toplumsal Güvenlik’i aşamalı olarak kaldırmak istedikleri yönündeki ikazları, ötekiler yuhalanırken arka basit “Yalancı!”

Biden gülümseyerek cevap verdi: “Hepimizin aynı fikir görünmüş olduğu şeklinde, şimdi Toplumsal Güvenlik ve Medicare [están] söz mevzusu değil, değil mi?”

Biden, bazıları sıhhat hizmetleri girişimlerine odaklanan başarılardan da bahsetti. Medicare’in reçeteli ilaçlar için ne kadar ödediğini görüşme etmesine izin vermenin bireyler ve federal hükümet için sağlayacağı tasarruflardan bahsetti. Bu yıldan itibaren Medicare yararlanıcıları için insülin maliyetlerini ve 2025’ten itibaren yaşlılar için cepten ilaç maliyetlerini sınırlayacak yasayı çıkardı.

Ek olarak, 16 milyon kişinin Uygun Fiyatlı Bakım Yasası (ACA) pazar bölgeleri vesilesiyle sıhhat sigortasına kaydolduğunu da kaydetti. Sadece bu noktalarda tekrarladığı nakarat şuydu: “İşi bitirelim.”

Biden, sıhhat hizmetleri maliyetlerini, öteki bir deyişle reçeteli ilaç fiyatlarını düşük tutma çabalarına ortalama dört dakika harcadı ve direkt Big Pharma’yı işaret etti.

Kuvvetli bir altyapıya sahibiz” dedi.

Biden, Kovid’in ilk günlerinden bu yana Birliğin Durumu’nun ne kadar değiştiğine de dikkat çekti. 11 Mayıs’ta yapılması planlanan halk sağlığı acil durumunun sona erdiğine dikkat çekti, sadece hem Senatör Bernie Sanders’ın maskeli üyeler içinde olduğu Meclis’teki hem de onu evlerinden izleyen seyircilere hatırlattı. koronavirüsü seyretme ve yeni tedavilerin ve aşıların geliştirilmesini finanse etme ihtiyacı devam ediyor.

İşte Biden’ın PolitiFact tarafınca doğrulanan sıhhat hizmeti iddialarından bir örnek: “Bazı Cumhuriyetçiler, zenginlere adil paylarını ödemelerini sağlamak yerine, Medicare ve Social Security’yi ortadan kaldırmak istiyor. Çoğunluk demiyorum.

Meclis ve Senato Cumhuriyetçi liderleri bunu desteklemediklerini söylüyorlar, sadece minimum bir senatör bu fikri geniş çapta dile getirdi. Senatör Rick Scott (Florida Cumhuriyeti), 2022’de “tüm federal mevzuatın 5 yıl içinde sona ereceğini” belirten bir plan yayınladı. Eğer bir yasa korunmaya değerse, Kurultay onu tekrardan geçirebilir.” (Scott’ın planı, 2024’te tekrardan seçilmesi için tekrardan tanıtımını yapmış olduğu bir siyaset belgesidir.)

Scott’ın önerisi, nesiller ilkin federal yasalarla oluşturulan Medicare ve Social Security’nin kademeli olarak kaldırılmasını hususi olarak talep etmiyor. Ve planı, partisi içinde geniş bir desteğe haiz değil; Senato’nun önde gelen Cumhuriyetçisi Kentucky’den Senatör Mitch McConnell, 2022’de bunun partinin gündeminde olamayacağını söylemiş oldu.

Bazı Cumhuriyetçiler, uygunluk yaşını yükseltmek de dahil olmak suretiyle programları değişiklik yapma olasılığını açık bıraktı. Senatör Ron Johnson (R-Wisconsin), Ağustos ayında Kurultay’nin Toplumsal Güvenlik ve Medicare’i otomatik bir yetki haline getirmek yerine senelik olarak geçirmesini önerdi.

Sadece Meclis Başkanı Kevin McCarthy, 29 Ocak’ta CBS’nin “Face the Nation” programına verdiği bir röportajda, Toplumsal Güvenlik yada Medicare’e meydana getirilen kesintilerin “masadan kaldırıldığını” söylemiş oldu.

“Nihayet Medicare’e ilaç fiyatlarını görüşme etme yetkisi veriyoruz.”

Bu fazlaca geniş. Enflasyon Azaltma Yasası ilk kez Medicare’in üreticilerle reçeteli ilaç fiyatlarını görüşme etmesine izin verecek olsa da, yargı 2026’ya kadar yürürlüğe girmeyecek. O yıl, ilk ciro edilebilir ilaç havuzu 10 ile sınırı olan olacak. Her yıl daha çok ilaç pazarlık listesine eklendi.

Sıhhat ve İnsani Hizmetler Departmanının (HHS), birkaç yıl piyasada bulunana kadar Medicare programındaki reçeteli ilaçlarla tecim yapması yasaktır.

İlgili mevzular

Bizlere Ulaşın Bir Öykü Gönderin İpucu