Başkan Joe Biden Salı günü, siyasal olarak bölünmüş bir Kurultay’de ilk kez Birliğin Durumu konuşmasını yapmış oldu ve karşılanamayan sıhhat hizmetleri maliyetleri benzer biçimde siyaset önceliklerinde kalıcı düzeltmeler yapılması çağrısında bulunmuş oldu.

Daha önceki konuşmalarından belirgin bir farkla, Meclis salonuna katılım, yürürlükteki herhangi bir covid-19 sınırlaması olmaksızın tam kapasitedeydi. Hem taraftarlar hem de muhalifler olan izleyiciler arasındaki milletvekilleri, gürültülü bir ruh hali içinde görünüyordu.

PolitiFact’teki ortaklarımız, 73 dakikalık konuşma esnasında Biden’ın Medicare, Toplumsal Güvenlik ve ekonominin sağlığından altyapıya ve ihtimaller içinde bir hücum silahları yasağına kadar çeşitli açıklamalarını doğruladı. Kapsamlarının tamamını buradan okuyabilirsiniz.

Konuşma süresince Biden, iki partinin de başarılarının altını çizdi ve ek olarak GOP üyeleri iddialarını sıkıştırdığında da karşılık verdi. Bazı Cumhuriyetçilerin Medicare ve Toplumsal Güvenlik’i aşamalı olarak kaldırmak istediklerine dair ikazları, arka bayağı “Yalancı!” ötekiler yuhalarken. Biden gülümseyerek cevap verdi: “Görünüşe gore hepimizin aynı fikir olduğu benzer biçimde, Toplumsal Güvenlik ve Medicare [are] artık kayıtlardan çıktı, değil mi?”

Biden ek olarak, bazıları sıhhat hizmetleri girişimlerine odaklanan zafer turları da attı. Medicare’in reçeteli ilaçlar için ne kadar ödediğini görüşme etmesine izin vermenin insanlara ve federal hükümete sağlayacağı tasarruftan bahsetti. İmzaladığı yasanın, bu yıldan itibaren Medicare yararlanıcıları için insülin maliyetlerini ve 2025’ten itibaren yaşlılar için cepten ilaç maliyetlerini sınırlayacak yasaya atıfta bulunmuş oldu. Ek olarak, 16 milyon kişinin Uygun Fiyatlı Bakım Yasası pazar bölgeleri vesilesiyle sıhhat sigortasına kaydolduğunu da kaydetti. Sadece bu tür noktalarda yine yine nakaratı şuydu: “İşi bitirelim.”

Sıhhat hizmetleri maliyetlerini – kısaca reçeteli ilaç fiyatlarını – düşük tutma çabalarına tahmini dört dakika ayırdı ve direkt Big Pharma’yı işaret etti. Kuvvetli bir altyapıya haiz oluyoruz” dedi.

Biden, kovid’in ilk günlerinden bu yana birliğin durumunun ne kadar değiştiğine de dikkat çekti. 11 Mayıs’ta yapılması planlanan halk sağlığı acil durumunun sona ermesine dikkat çekti, sadece hem Senatör Bernie Sanders’ın yüz maskesi takarken görülen tek üyeler içinde olduğu salonda hem de evde seyircilere hatırlattı. koronavirüsü seyretme ve yeni tedavilerin ve aşıların geliştirilmesini finanse etme ihtiyacı devam ediyor.

İşte Biden’ın PolitiFact tarafınca denetim edilen sıhhat hizmetleri iddialarından bir örnek:

“Bazı Cumhuriyetçiler, zenginlere adil paylarını ödetmek yerine, Medicare ve Toplumsal Güvenlik’in sona ermesini istiyor. Çoğunluk demiyorum.”

Meclis ve Senato Cumhuriyetçi liderleri bunu desteklemediklerini söylüyorlar, sadece minimum bir senatör bu fikri geniş çapta dile getirdi. Senatör Rick Scott (R-Fla.), 2022’de “tüm federal mevzuatın 5 yıl içinde sona ereceğini” belirten bir plan yayınladı. Bir yasa tutmaya değerse, Kurultay onu yine geçirebilir.” (Scott’ın planı, 2024’te tekrardan seçilmesi için tekrardan teşvik etmiş olduğu bir siyaset belgesidir.)

Scott’ın önerisi, nesiller ilkin federal yasalarla oluşturulmuş olan Medicare ve Social Security’nin kademeli olarak kaldırılmasını hususi olarak talep etmiyor. Ve planı, partisi içinde yaygın bir desteğe haiz değil; Senato’daki Cumhuriyetçi önder Kentucky’den Senatör Mitch McConnell, 2022’de bunun partinin gündeminde olamayacağını söylemiş oldu.

Bazı Cumhuriyetçiler, uygunluk yaşlarının yükseltilmesi de dahil olmak suretiyle programları değişiklik yapma olasılığını açık bıraktı. Senatör Ron Johnson (R-Wis.), Ağustos ayında Kurultay’nin Toplumsal Güvenlik ve Medicare’i otomatik bir yetkilendirme yerine senelik olarak onaylamasını önerdi. Sadece Meclis Başkanı Kevin McCarthy, 29 Ocak’ta bir CBS “Face the Nation” röportajında, Toplumsal Güvenlik yada Medicare’i kesen “masadan kaldırıldı” dedi.

“Nihayet Medicare’e ilaç fiyatlarını görüşme etme yetkisi veriyoruz.”

Bu oldukça geniş bir dokunuş. Enflasyonu Azaltma Yasası, Medicare’in ilk kez üreticilerle reçeteli ilaç fiyatlarını görüşme etmesine izin verecek olsa da, yargı 2026’ya kadar yürürlüğe girmeyecek. İlk ciro edilebilir ilaç grubu o yıl 10 ile sınırı olan olacak. Her yıl görüşme listesine daha çok ilaç eklenecektir.

Sıhhat ve İnsani Hizmetler Departmanı’nın Medicare programındaki reçeteli ilaçlarla ilgili pazarlığa girmesi, bunlar birkaç yıl piyasada bulunana kadar yasaklanmıştır.

İlgili mevzular

Bizlere Ulaşın Bir Öykü Gönderin İpucu