Federal Tecim Komisyonu’nun dört hastane birleşmesine başarıya ulaşmış bir halde meydan okumasından yeni çıkan Biden yönetiminin komisyondaki yeni çoğunluğu, sıhhat sektöründe konsolidasyonla geçmiş yıllara nazaran daha agresif bir halde savaşım etmeye hazırlanıyor.

Hastane birleşmelerinin maliyet verimliliğini çoğaltması beklense de uzmanlar, devasa holdinglerin ve hastane ağlarının yaratılmasının, dünyadaki açık ara en yüksek olan ABD tıbbi maliyetlerini artırdığı mevzusunda aynı fikir. Birçoğu neredeyse tekel fiyatlandırma gücünün tadını çıkarıyor.

Geçen yıl Başkan Joe Biden, FTC’ye ve öteki federal kurumlara sıhhat ve öteki sektörlerde pazar rekabetini teşvik etme emri verdi. Biden, hastane birleşmelerinin ve satın almalarının en büyük 10 sıhhat sistemini pazarın dörtte birinin kontrolünde bıraktığını ve kırsal ve öteki yetersiz hizmet alan bölgelerdeki hastanelerin kapanmasına yol açtığını söylemiş oldu.

FTC’nin Rekabet Bürosu’nda müdür yardımcısı olan Mark Seidman, ajansın sıhhat hizmetleri mevzusundaki çabaları hakkında KHN ile söyleşi eden Mark Seidman, “Kendimizi canlanmış hissediyoruz ve yürütme emrinin antitröst yaptırımı mevzusunda agresif olma çağrısını yerine getirmek istiyoruz” dedi. ). Tecim komisyoncuları, bunun sıhhat hizmetleri fiyat artışlarını yavaşlatmanın mühim bir yolu bulunduğunu söylüyorlar; hasta erişimini ve bakım standardını korumak; ve çalışanların işten çıkarılmasını, ücret kesintilerini ve haksız işgücü uygulamalarını önlemek.

Sadece antitröst uzmanları, daha kuvvetli uygulama teorilerini kontrol etmek için doğru vakaları bulmanın FTC’nin zamanını alacağını söylemiş oldu. Ve bu tür davaları getirmek, neredeyse kati olarak Cumhuriyetçi komisyon üyeleri, sıhhat sektörü ve mahkemelerin tepkisini tetikleyecektir. Bazı birleşmelerin anlamlı olmaya devam ettiğini ve hastalar, işverenler ve sigortacılar için erişimi korurken maliyetlerin düşürülmesine destek bulunduğunu savunuyorlar.

Sıhhat şirketlerini temsil eden hukuk şirketi Clifford Chance’de kıdemli bir antitröst avukatı olan Leigh Oliver, “Aşırı soruşturma yaparak, yararlı olan ve potansiyel olarak rekabet yanlısı davranışları caydıran kombinasyonlar yapmak isteyen taraflara çok önemli bir yük getiriyorsunuz” dedi.

FTC’nin son zaferlerinden birinde, 12 hastane işleten RWJBarnabas Health, Haziran ayında New Jersey’nin merkezinde yetişkinler ve çocuklar için bir hastane işleten St. Peter’s Healthcare System’i satın alma işlemini iptal etti. FTC, tutarları artıracağına ve hasta bakımına zarar vereceğine dair kanıtları öne sürerek anlaşmayı engellemek için federal bir dava açmıştı.

Gene Haziran ayında, 182 hastane işleten HCA Healthcare, Utah’ın Wasatch Front bölgesindeki beş Steward Health Care System hastanesini satın almayı, FTC’nin tutarları artıracağını ve kaliteyi düşüreceğini iddia ederek işlemi engellemek için dava açmasından kısa bir süre sonrasında durdurdu. Bakım.

FTC’nin Rekabet Bürosu direktörü Holly Vedova, “Bu, ülkenin dört bir tarafındaki hastane sistemlerine ve danışmanlarına öğrenilen bir ders olmalıdır: FTC, sıhhat hizmeti tüketicilerini korumak için antitröst yasalarını uygulamak için harekete geçmekte tereddüt etmeyecektir,” dedi. Bir deyim.

RWJBarnabas Health’in CEO’su Barry Ostrowsky, FTC’nin kendi sisteminin birleşmesine yönelik meydan okumasına katılmadı ve bir açıklamada, St. Peter’in tavsiye edilen satın alımının “kaliteyi değiştireceğini, erişimi artıracağını ve bölge halkı için genel bakım maliyetini azaltacağını” söylemiş oldu. bu devlet.”

Mart ayında, bir federal temyiz mahkemesi, New Jersey, Bergen County’deki Hackensack Meridian Health ve Englewood Healthcare Foundation içinde bir birleşmeyi engellemiş olan bir alt mahkemenin kararını onadı. FTC, tutarları artıracağını söylemiş oldu. Bu dava Trump yönetimi tarafınca başlatıldı ve Biden yönetiminde devam etti.

Devlet yetkilileri, birleşmeleri engellemek için çoğu zaman FTC ile güçlerini birleştirir.

Şubat ayında, Rhode Island’ın en büyük iki hastane sistemi olan Lifespan and Care New England Health System içinde tavsiye edilen bir birleşme, FTC ve Rhode Island başsavcısı anlaşmayı durdurmak için dava açtıktan sonrasında iptal edildi.

Kapsamlı araştırmalar, hastane sistemleri rakiplerini satın aldığında yada rakipleriyle birleştiğinde ya da pazarlarındaki hekim uygulamalarının mühim bir yüzdesini satın aldıklarında fiyatların yükseldiğini bulmuştur. Şimal Kaliforniya (Sutter Health’in hakim olduğu) ve batı Pennsylvania (UPMC’nin hakim olduğu) şeklinde yüksek düzeyde konsolide pazarlar daha yüksek fiyatlara haiz olma eğilimindedir.

FTC’nin, hem Demokrat hem de Cumhuriyetçi yönetimler altında, hastaneler içinde bir pazardaki rekabeti boğabilecek sözde yatay birleşmeleri engellemek için antitröst uygulama eylemleri mevzusunda uzun bir geçmişi vardır.

FTC’nin geleneksel ekonomik teorisine nazaran, bir bölgedeki yüksek fiyatlar yeni rakipler çekmeli ve bu rekabet tutarları aşağı çekecektir. Sadece, hastaneleri ve doktorları ve ek olarak kontrol tesisleri şeklinde öteki hususları içeren bir sıhhat hizmeti ağının kurulmasıyla ilgili düzenleyici engeller ve büyük maliyetler, bu tür bir hareketi olanaksız olmasa da ihtimaller içinde kılıyor.

Bu yüzden, FTC ve Hakkaniyet Bakanlığı’nda Biden tarafınca atanan kişiler, daha azca çoğunlukla uygulanan bazı antitröst uygulamalarına ilişkin yasal teorileri benimsemek istediklerini açıkladılar.

Ocak ayında, iki kurum, toplumsal zarara yol açabilecek birleşmelere karşı yaptırımı güçlendirmenin yolları hakkında kamuoyunun görüşünü almak için ortak bir çaba başlattı.

Geçen Aralık ayında, FTC Başkanı Lina Khan, ajansın tavsiye edilen birleşmelerin yalnızca tutarları değil hem de işgücü piyasasındaki çalışanları da iyi mi etkileyebileceğini inceleyeceğini söylemiş oldu. “Kuvvetli antitröst yaptırımı, çalışanların daha yüksek ücret ve daha iyi emek verme koşulları arama özgürlüğüne haiz olmasını sağlamaya destek olabilir” dedi.

Aşırı pazar gücünün, şirketlerin rekabet etmeme maddeleri de dahil olmak suretiyle zahmetli, al ya da bırak sözleşme şartlarını dayatmasına izin verebileceğini de sözlerine ekledi.

Doktorlar ve öteki sıhhat uzmanları, büyük sıhhat şirketlerinin, aynı pazarda ve hatta aynı eyaletteki rakipler için çalışmalarını önleyen sözleşmeler imzalamaları için giderek daha çok baskı yaptığını söylediler. Nisan ayında sıhhat hizmetleri birleşmelerinin tesirleri üstüne ortak bir FTC-DOJ kamu forumunda, iki acil doktor grubunun temsilcileri, üyelerine bu tür al ya da bırak sözleşmeleri verildiğini söylemiş oldu.

Şubat ayında, Khan ve başka bir Demokrat komisyon üyesi Rebecca Kelly Slaughter, FTC’nin tavsiye edilen Lifespan-Care New England birleşmesine yönelik meydan okumasına haksız emek uygulamaları hakkında bu şekilde bir iddiayı dahil etmek istediklerini söylemiş oldu.

Sadece Oliver, iki Demokrat komisyon üyesinin o sırada çoğunluğa haiz olmadığını ve komisyon üyeleri içinde bir düşünce birliği olmadan ilerlemek istememiş olabileceklerini söylemiş oldu.

Khan panele katıldıktan sonrasında komisyon geçen senenin bir bölümünde 3-2 Demokratik çoğunluğa sahipti, sadece ondan sonra başka bir Demokrat komisyon üyesi Rohit Chopra Ekim ayında değişik bir federal ajansın başına geçmek için ayrıldı. Demokrat komisyon üyeleri, Senato Alvaro Bedoya’yı Mayıs ayında onaylayana kadar çoğunluğu geri alamadı.

Washington Üniversitesi’nde hastaneleri temsil eden ve antitröst hukuku öğreten kıdemli bir antitröst avukatı olan Douglas Ross, antitröst uygulayıcılarının işgücü piyasası rekabetine zarar verirlerse birleşmeleri engelleyebileceklerinin iyi bilindiğini söylemiş oldu. “Yeni olan şu ki, bu yönetim etken olarak bu iddiada bulunabilecekleri davalar arıyor” dedi.

Demokrat komisyon üyeleri ek olarak sözde dikey birleşmelere meydan okumakta daha sert bir yol seyretmek istiyor. Bu anlaşmalarda hastaneler, sigortacılar yada öteki türdeki sıhhat hizmetleri şirketleri, lüzumlu ürünleri, hizmetleri yada çalışanı elde eden şirketlerle birleşmeye yada bu tarz şeyleri satın almaya çalışır. Bir örnek, hastanelerin yada sigorta şirketlerinin büyük doktor uygulamaları edinmesidir, bu da çalışmaların daha yüksek fiyatlara yol açtığını tespit etmiştir. Hastalar uzun süredir doktorları ziyaret edecek ve fiyatların iki kat yada daha çok arttığını görecekler, şundan dolayı muayenehane artık oranları belirleyen bir hastane tarafınca satın alındı.

Antitröst uygulayıcıları uzun süredir bu tür birleşmeleri verimliliği artırıyor olarak görüyorlardı şundan dolayı hizmetler ve malzemeler daha düşük bir maliyetle elde edilebiliyordu, sadece FTC’nin Eylül ayındaki Demokrat çoğunluğu dikey birleşmelerin halka yönelik sözde faydalarının piyasa kanıtlarıyla desteklenmediğini savundu. İki Cumhuriyetçi komisyon üyesi, çoğunluğun eyleminin “meşru birleşme faaliyetlerini durdurma tehdidinde bulunduğunu ve pandeminin arkasından ekonomimizi tekrardan inşa etme girişimlerini baltaladığını” söyleyerek sert bir halde karşı çıktı.

Bununla beraber, dikey birleşmelerin daha kuvvetli bir incelemesinin testinde, FTC komisyoncuları geçen yıl oybirliğiyle, en iyi gen dizileme makineleri üreticisi olan Illumina’nın, kan testinin ümit verici bir geliştiricisi olan Grail’i satın almasını engellemek için yönetimsel bir şikayette bulunmak için oybirliğiyle oy kullandı. birçok kanser türünün erken teşhisi. Ajans, Illumina’nın satın almayı Grail’in yükselen rakiplerinin piyasada rekabet etmesini önlemek için kullanabileceğini savundu.

Ross, “Ajanslar dikey satın almalardan fazlaca şüpheleniyorlar ve bence bu tarz şeyleri araştırmak için son aşama agresif olmaya istekliler” dedi. “Fakat mahkemelerin kabul edip etmeyeceğini bilmek için fazlaca erken.”

Buna karşın bazı uzmanlar, agresif FTC antitröst uygulamasının bir yada iki sıhhat sisteminin hakim olduğu alanlarda yüksek fiyatlar ödeyen hastalara ve işverenlere destek olup olamayacağını sorguladı. Fiyatların direkt düzenlenmesinin zamanı gelmiş olabilir, dediler.

San Francisco’daki California Üniversitesi Hastings Hukuk Fakültesi’nde sıhhat hizmetleri antitröstünü inceleyen bir araştırma profesörü olan Thomas Greaney, “FTC’nin hastanelerin piyasa enerjisini elde ettikten sonrasında tutarları yükseltme kabiliyetlerine meydan okumak için yapabileceği pek bir şey yok” dedi. mevzular. “Doğrusu bazı eyaletlerde ‘Bu tutarları düzenleyelim’ şeklinde naturel bir tepki var.”

İlgili mevzular

Bizlere Ulaşın Bir Öykü Gönderin İpucu