Demokrat senatörler Çarşamba günü, Medicare’in ilaç üreticileriyle tutarları görüşme etmesine izin vermek ve artan ilaç maliyetlerini daha geniş bir halde dizginlemek için bir önlemle başlayarak Başkan Joe Biden’in ekonomik gündemini canlandırmaya yönelik resmi bir adım attı.

Benzer bir tavsiye Aralık ayında Senatör Joe Manchin’in (DW.Va.) Biden’ın Medicare uyuşturucu müzakerelerine müsaade eden hükümleri de içeren 1,9 trilyon dolarlık Build Back Better faturasına karşı çıkmaya karar verdiğinde öldü.

Amerikalıların %80’inden fazlasının Medicare’in pazarlık yapmasına izin verme ve uyuşturucu fiyat enflasyonuna üst sınır koyma benzer biçimde adımları desteklemesiyle, ilaç maliyetlerini dizginlemek uzun süreden beri halk içinde çılgınca popülerdi.

Tasarı Çarşamba günü, hem Medicare yararlanıcıları için senelik cepten ilaç maliyetlerini 2.000 $ ile sınırlayacak, hem de Medicare’deki insanoğlu için aşıları parasız hale getirecek ve düşük gelirli yaşlılara ilaçlarını karşılayabilmeleri için ek yardım sağlayacak.

Tasarının kalbi görüşme hükümleridir. Mevzuata nazaran Medicare, Sıhhat ve İnsan Hizmetleri sekreterinin pazarlığa doğal olarak 10 adede kadar ilacı belirlemesiyle gelecek yıl yeni fiyatlandırma prosedürlerine başlayabilir. Ortaya çıkan fiyatlar 2026’da yürürlüğe girecekti. 2029’a kadar 10 kadar ek ilaç takip edecek.

Uzman gözlemciler, planın hem siyasal olarak etkisinde bırakan bulunduğunu, hem de rekabet halindeki çıkarları göz önünde bulundurarak ve Medicare’deki tüketiciler için – yaşlı yetişkinler ve bazı engelliler için federal sıhhat sigortası programı – ve ötesinde mühim bulunduğunu söylemiş oldu.

“50’nin tamamını almak için iğneye iplik geçirme mevzusunda mükemmel bir iş çıkardılar. [Democratic] senatörler. Johns Hopkins Bloomberg Halk Sağlığı Okulu’nda profesör olan Gerard Anderson, “Herkesi buna dahil etmek oldukça zor bir görevdi” dedi.

Meclisteki birkaç Demokrat ve Arizona’dan Demokrat Senatör Kyrsten Beyazperde, yürürlükten kaldırılan Build Back Better yasa tasarısındaki ilaç hükümlerinin önceki versiyonlarına karşı çıkarak onlara yada tasarıya karşı çıkmakla tehdit etmişti. Karları sınırlamanın ilaç yeniliklerini boğacağına dair ilaç endüstrisi argümanlarıyla hemfikirdiler. Sonunda, bir çok Demokrat, Build Back Better tasarısının bir versiyonu çevresinde birleşti. Çarşamba günü açıklanan yasa tasarısı sorulduğunda, Beyazperde sözcüsü direkt yorum yapmadı sadece Arizonan’ın son Build Back Better hükümlerini benimsemesine işaret etti.

Anderson, Medicare ve üreticiler arasındaki müzakerelerin en fazla 20 ilaca odaklanacak olmasına karşın, bunların kolayca büyük bir etkiye haiz olabileceğini söylemiş oldu. “Nispeten azca sayıda ilaç, insanların büyük bir kısmından mesuldür. [Medicare] D Kısmı harcamaları ve eğer bunlarla başa çıkarlarsa, ilaç fiyatlarını denetim etme mevzusunda mühim bir iş yapacaklar ”diye deklare etti.

Tasarı ek olarak, ilaç şirketlerinin tutarları oldukça süratli yükseltmeleri durumunda indirim ödemelerini de gerektirecek. KFF’nin Medicare Politikası Programı yönetici direktörü Tricia Neuman, “Bu tasarı yasalaşırsa, fiyatların enflasyondan daha çok artması önleneceğinden, Medicare ve hususi sigortalılar için açık bir kazanç olacaktır” dedi.

İlaç endüstrisi için lobicilik ve kamu politikası kurumu PhRMA, hükümlerinin orijinal Build Back Better mevzuatındakilerden daha fena bulunduğunu söyleyerek tasarıyı eleştirdi. PhRMA’nın halkla ilişkilerden görevli başkan yardımcısı Debra DeShong, yenilik mevzusundaki endişelerini tekrarladı ve Demokratik planların “hastalar için kötüden daha kötüye gittiğini” söylemiş oldu.

DeShong yapmış olduğu açıklamada, “Demokratlar, önceki sürümlerde yer edinen hasta maliyetleri için korumaları zayıflatırken, hasta erişimini ve gelecekteki yenilikleri tehdit edecek kapsamlı hükümet fiyat belirleme politikalarını ikiye katladı.” Dedi. Görünüşe nazaran, hükümete yüz milyarlarca dolarlık bir maliyetle direkt tüketicilere ilaç indirimleri gönderecek bir Trump yönetim kuralının kaldırılmasına ve insülin üstündeki kapaklar benzer biçimde yeni faturada olmayan öteki maddelere atıfta bulunuyor benzer biçimde görünüyordu. maliyetler.

Sadece, tasarıyı yazan Demokratlar tarafınca kullanılan ve yayınlanmamaları koşuluyla Demokrat çalışanlar tarafınca paylaşılan siyaset özetleri, Demokratların 15 ve 20 senelik ilaçlar üstündeki fiyatlandırma tekellerini sona erdirmenin teşvik ederek yeniliği teşvik edeceğine inandıklarını ileri sürdü. firmalar yeni ilaçlar geliştiriyor.

Düzeltim savunucuları da emek vermeyi selamladı. Families USA’in yönetici direktörü Frederick Isasi, “Big Pharma senelerdir hile ve suistimallerden para kazanırken tüketiciler sonuçlarına katlandı” dedi. “Bu düzeltim, şirketlerin kâr elde ettiğinde, bunu en iyi avukatları ve lobicileri işe almak yerine yenilik yaptıkları ve müşterilerine hizmet ettikleri için yapmalarını sağlayacak.”

Senato Çoğunluk Lideri Chuck Schumer, tasarıyı Temmuz ayı sonuna kadar geçirmeyi umuyor, sadece bu hedefe giden yol başıboş olabilir.

Schumer, tasarıyı bütçe mutabakatı olarak malum bir süreçten geçirmeyi planlıyor. Uzlaşma kapsamında, faturalar, Senato’nun filibuster’ından kaçınarak hızlandırılmış bir temelde hareket edebilir. Demokratlar, 50 Demokrat senatörün tamamının desteği ve Başkan Yardımcısı Kamala Harris’in eşitliği bozan oyu ile tedbiri onaylayabilirler.

Dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan nokta, uzlaşma yasalarının bütçelerle bağlantılı olması ve Senato parlamenterinden geçmesi gerektiğidir. Çarşamba günü, Schumer’in ofisi Medicare tasarısını bazı kısımlarını vurabilecek Parlamenter Elizabeth MacDonough’a teslim etti.

Demokratlar bu hükümleri daha ilkin değerlendirdikleri için büyük değişimler beklemiyorlar. Bununla beraber, uyuşturucu fiyatlarındaki üst sınır, uzlaşma yasasında yer almayı umdukları şeyin yalnızca bir parçasıdır. Schumer, iklim değişikliğini, enerji üretimini ve vergileri ele alan unsurlar bulmak için Manchin ile hâlâ görüşüyor. Bu hükümlerin tam olarak ne olduğu, ilericilerin Manchin’in tutumları tarafınca kızdırıldığı Meclis’te tasarının kabulünü etkileyebilir.

En azından, uyuşturucu faturasını ilerletmek, federal hükümeti sonrasında öteki programlara uygulanabilecek oldukça para kazandıracağından, öteki bazı Demokratik hedeflerin gerçekleştirilmesini kolaylaştıracaktır. Hemen hemen yeni tahminler mevcut olmasa da, eski Build Back Better önerisinden aktarılan ilaç hükümlerinin federal harcamaları 10 yılda ortalama 300 milyar dolar azalttığı tahmin ediliyordu.

Ve Demokratlar bu sonbaharda sıkıntılı bir ara seçimle karşı karşıyayken, uyuşturucuyla ilgili popüler önlemler çevresinde birleşmek için iyi sebepleri var. Anderson, “Demokratların teslim olması için baskının devam ettiğini düşünüyorum” dedi.

Senato Azınlık Lideri Mitch McConnell, Demokratlar uzlaşma sürecine devam ederse öteki yasaları bloke etmekle tehdit etti, sadece 50 Demokrat senatörün birleşmesi halinde uyuşturucu fiyatlandırma tasarısını durdurmak için oldukça azca şey yapabilir. Cumhuriyetçilerin makul bir halde umabilecekleri en fazla şey, değişim önermek. Uzlaşma kapsamında, her iki taraf da oldukça sayıda değişim için garantili oy alır.

Demokratlar ve bazı savunuculuk grupları, milletvekillerinin, Uygun Bakım Yasası pazarlarında satın alınan kapsama için geliştirilmiş prim sübvansiyonlarını genişletmek ve düşük gelirli eyalet sakinleri için kapsamı genişletmek benzer biçimde sağlıkla ilgili öteki sorunları ele almak için uzlaşma tasarısını kullanmalarını istiyor. Medicaid’i ACA kapsamında genişletmek.

Families USA’den Isasi, “İlaç şirketlerinin suistimallerini sona erdirmekten elde edilmiş tasarrufları tekrardan yatırıma dönüştüren ek mevzuatın kısa süre içinde yayınlanmasını bekliyoruz” dedi. “Beraber ele alındığında, bu reformlar aileler için ekonomik sıhhat ve ekonomik güvenlik yaratmak için zamanı bir fırsat olacaktır.”

İlgili mevzular

Bizlere Ulaşın Bir Öykü Gönderin İpucu