Dr. Bhavin Shah kendi başına olsaydı, kırık kolunun faturasını muhtemelen ödeyeceğini söylemiş oldu. Chicago banliyösünden 47 yaşındaki hekim, 2021 Yılbaşında acil servise indikten sonrasında şaşırtıcı derecede yüksek suçlamalara maruz kaldı. Wisconsin’de çocuklarıyla kayak yaparken buzlu bir alana çarptı.

Wisconsin, Pleasant Prairie’deki bir Froedtert South hastanesinden ilk acil servis ücretlerindeki 10,563,49 dolar, temelde yalnızca bir muayene, röntgen, ağrı kesici ve kol ateli olduğu düşünüldüğünde yüksek görünüyordu. Sigortacısı, maliyeti 7.922.62 dolara indirdi – sadece Şah’ın muafiyeti için 250 dolar ve kalan masrafların %40’ı olduğundan, 3.319,05 dolarlık faturası hala oldukça fazla geldi. Sadece, hastanenin satmaca departmanını kim sorgulayacak diye düşündü.

Şah’ın karısı ise bu tür suçlamaları sorgulama mevzusunda oldukça niteliklidir. 45 yaşındaki Sunita Kalsariya, kocasının tıbbi muayenehanesinde, faturaları denetlemeyi de içeren bir iş ofiste müdür. Hastane suçlamalarına bir göz attı ve daha çok araştırmaya karar verdi.

Kalsariya’nın o vakit, bir yıldan fazla sürecek bir haçlı seferine başladığını, faturalarını borç tahsildarlarına göndereceğini, onu Illinois başsavcısına yakınma etmesine yol açacağını ve hastanenin bir prosedür için ortalama 7.000 dolar ücret aldığını öğrenmesinin hiçbir yolu yoktu. asla yapılmadı.

Froedtert South, davayla ilgili oldukça sayıda yorum talebine cevap vermedi.

Kalsariya, ailesinin faturasını şu şekilde düşürdü:

İpucu 1: Erken Başlayın

Kalsariya, bir faturaya itiraz edeceğinizi bilmeden ilkin bile, hem daha çok informasyon için hem de faturalandırma sürecini duraklatmak için hastaneye başvurmanız icap ettiğini söylemiş oldu. Bunu ne kadar erken yapmış olursanız, bir faturaya itiraz etmek için gerekseme duyduğunuz ayrıntıları seyretmek için o denli oldukça zamanınız olur ve muhtemelen tahsilatlara gönderilmeden ilkin saati sıfırlarsınız.

Kalsariya, “Bizim durumumuzda bile ikinci faturaya kadar bekledik” dedi. “İlk satmaca ile harekete geçmeye başlayın.”

2. İpucu: Detaylı Bir Satmaca Alın

Hastanelerin çoğu zaman kendi dahili satmaca kodları vardır, bundan dolayı ülke genelinde standartlaştırılmış “mevcut prosedür terminolojisi” satmaca kodlarını (özetlemek gerekirse CPT kodları) listeleyen detaylı bir satmaca istemek önemlidir.

Kalsariya, tıbbi prosedüre bağlı olarak, bir faturanın anlaşılması zor oldukça sayıda satır öğesi içerebileceğini söylemiş oldu. En yüksek fiyat etiketine haiz olanlar şeklinde öne çıkan ürünlere odaklanmayı önerdi.

Kalsariya, kocasının ER gezisi için CPT kodlarını içeren bir satmaca almanın aylar sürdüğünü söylemiş oldu. Bir kez yaptığında, bir unsur fırladı: CPT kodu 24505 için 6.961,75 dolar – kırık bir humerusu kesi yapmadan tedavi etmek.

Shah, Froedtert South’ta bu tedaviyi gördüğünü hatırlamıyordu. Hatırlamış olduğu şey, kolunu rahat bir pozisyonda splintlediği ve ertesi gün Froedtert South’a bağlı olmayan Chicagoland bölgesindeki bir hastanede ameliyat olmayı planladığıydı. O gece eve döndü, neredeyse oturur pozisyonda yastıklarla desteklenirken bir ihtimal birkaç saat uyudu, sonrasında başarı göstermiş bir ameliyat geçirdi.

Bir fotoğraf, Sunita Kalsariya'nın bir masada oturduğunu ve bir ofiste bilgisayar başında çalıştığını gösteriyor.
Dr. Bhavin Shah’ın karısı Sunita Kalsariya, Illinois tıbbi uygulamasını yönetiyor ve tıbbi faturalandırmanın karmaşıklığını anlıyor. Shah’ın faturasına bir yıldan fazla itiraz ettikten sonrasında, orijinal bakiyenin ortalama üçte birine düşürmeyi başardı.(Bram Sable-Smith / KHN)

İpucu 3: Ücretlerinizi Öteki Hastanelerdeki Ücretlerle Karşılaştırın

Ocak 2021’den bu yana, tüm hastanelerin fiyatlarını kamuya açık hale getirmeleri istendi, sadece bazıları bunu bulması zor bir halde yapıyor. Gene de Kalsariya, Wisconsin ve ötesindeki öteki hastanelerin aynı prosedür için talep etmiş olduğu tutarları bulabildi. Boise, Idaho’da 201 dolar ile Madison, Wisconsin’de 1.300 dolar içinde değişiyordu, dedi, sadece hepsinin Froedtert South’un talep etmiş olduğu ortalama 7.000 doların kesirleri bulunduğunu söylemiş oldu.

Fairhealthconsumer.org internet sayfasında, tüketicilerin kendi bölgelerindeki prosedürler için tipik hasta giderlerini aramasına olanak tanıyan bir araca haizdir. Internet sayfası, Şah’ın uyguladığı prosedürün ağ dışı maliyetinin hastanenin posta kodu dahilinde 3.863 dolar olacağını tahmin ediyor; ağda, 1.707 dolar olurdu. Medicare ek olarak CPT koduyla aranabilir ulusal averaj hasta harcamalarını bulmak için çevrimiçi bir araca haizdir. Bu prosedürün toplam maliyeti 1.892 dolar olarak listeleniyor, Medicare 1.514 dolar ve hasta 378 dolar ödüyor.

4. İpucu: Harcamalarınıza Meydan Okuyun

Froedtert South’un kemiğin tekrardan düzenlenmesi için görünüşte öbürlerinden daha çok ücret almış olduğu bilgisiyle donanmış olan çift, şanssız bir halde direkt hastaneye başvurmaya çalıştı.

Hastanenin cevap mektubunda, “Hizmet tarihinizde meydana getirilen harcamalar hem makul hem de çoğu zaman bölgedeki benzer sıhhat hizmeti sağlayıcıları tarafınca talep edilen aralık dahilindeydi” dedi. “Ek olarak, sigorta şirketiniz United Healthcare Choice-Golden Rule, çeşitli hizmetlerinin ücretlerini bilerek Froedtert South ile uzun vadeli bir antak kalma yapmış oldu.”

Çift, sigortacılarına, kendisinden bu kadar yüksek bir meblağ eğitim edilmesine iyi mi izin verebileceğini soran iki yakınma gönderdi, sadece cevap mektupları talebin doğru bir halde işlendiğini söylemiş oldu.

UnitedHealthcare sözcüsü Maria Gordon Shydlo, KHN’ye yazdığı bir e-postada, “Şebeke içi sağlayıcılarımızın hizmetleri için uygun şekilde satmaca kesmelerini bekliyoruz” dedi. “Sağlayıcıdan aldığımız bilgilere dayanarak Bay Shah’ın toplumsal yardım planının şartlarına nazaran tazminatı ödedik.”

Bıkmış olan Kalsariya, Illinois başsavcılığına şikayette bulunmuş oldu. Bir ileri bir geri gittikten sonrasında, kocasının faturasını azaltmak için hastanenin mali yardım programına başvurabileceği söylendi. Sadece Kalsariya, mali desteğe gereksinimleri olmadığını söylemiş oldu. 3,319,05 doları karşılayabilirler. Bunun, işin prensibiyle ilgili bulunduğunu söylemiş oldu – aşırı derecede fazla ücret aldıklarını hissetti.

5. İpucu: Tıbbi Kayıtlarınızı İsteyin

Dr. Bhavin Shah bir pencerenin yanında duruyor ve kollarını göğsünün önünde kavuşturarak dışarı bakıyor.  Düşünceli görünüyor ve bir gömlek ve kravat takıyor.
Dr. Bhavin Shah, Wisconsin’deki bir kayak kazasının peşinden acil servise indikten sonrasında 3.319 dolarlık bir tıbbi satmaca ile kaldı. Sadece karısı Sunita Kalsariya, asla gerçekleşmeyen bir prosedür için suçlandığını keşfetti.(Bram Sable-Smith / KHN)

Shah’ın tıbbi kayıtlarını almak başka bir zorluktu. Kalsariya, hastanenin internet sayfasındaki kayıtlara erişme girişiminin işe yaramadığını, bunun yerine çiftin hastane yetkililerine kayıtları yayınlamaları için bir biçim göndermesi icap ettiğini söylemiş oldu.

Kalsariya, “Faks yada e-postayı bile kabul etmezler” dedi. “Bilhassa postalanması gerekiyordu ve noter tasdikli olması gerekiyordu.”

Neredeyse onlara uğraşmaya değmezmiş şeklinde görünüyordu. Sadece bir KHN muhabiri, ailenin Shah’ın hastane faturasını araştırmak için yardım talebine cevap verdiğinde, çift, destanlarını doğru bir halde belgelemek için formu göndermeye karar verdi.

Kayıtlar vardığında, Shah’ın hatırlamış olduğu atelleri gösterdiler, sadece faturasını artıran tedaviyi değil. Tasarıyı Mayıs 2022’de bir kez daha Froedtert South’a temyiz ettiler ve bu sefer suçlamalar ile tıbbi kayıtlar arasındaki tutarsızlığı not ettiler.

6. İpucu: Faturaya İtiraz Ettiğinizi Koleksiyonlara Açıklayın

Shah, Kalsariya’nın Kasım 2021’de geldiğini söylediği bir borç tahsildarından ödenmemiş tıbbi faturası üstüne bir mektup almıştı. Ihtilaf çözülmediği için hastaneden faturayı tahsilattan çekmesini istedi ve o şekilde bulunduğunu söylemiş oldu.

Bir tahsilat kurumuna bir faturanın ihtilaflı bulunduğunu bildirmek, hastanın kredi puanını korumaya destek olabilir. Bu Shah’ın hastaneden gelen faturasıyla ilgili bir problem değildi zira hastane, Kalsariya’nın aramasından sonrasında geri çekti.

Her şey iyi mi sonlanmış oldu

Çift, hastaneye prosedürdeki tutarsızlığı sorduktan sonrasında, Şah hastaneden bu senenin 27 Mayıs tarihindeki, kayıtları incelediğini ve faturanın uygunsuz bir halde kodlandığını keşfettiğini söyleyen bir mektup aldı: Hastane, kodu bir için kullanmalıydı. atel, tedavi değil. Bir ay sonrasında Shah, hasta bakiyesi 1.214.91 $ – orijinal bakiyeden 2.100 $ daha azca olan yeni bir satmaca aldı.

Kalsariya hala faturanın yüksek göründüğünü ve hastanenin asla yapılmayan bir işlem için ücret talep etme mevzusunda mazeretsiz göründüğünü düşünüyordu.

Sadece çift, yeni, daha minik faturayı ödedi ve destanları sonunda sonlanmış oldu. Öteki hastalara tavsiyesi? Bir satmaca aldığınızda, ödemeden ilkin ona bakın.

“Vakit aldığını biliyorum. Bunu yapmak hakikaten aklımızı yoruyor,” dedi Kalsariya. Sadece hepimiz bu çabayı gösteriyorsa, saydam olmaları gerekir” dedi.

İlgili mevzular

Bizlere Ulaşın Bir Öykü Gönderin İpucu