© 2023. Tüm hakları saklıdır.

Sağlıkta Gelecek

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ganel
  4. »
  5. Bir Kanun Hasta yada Yaşlanan Mahkumları Özgür Bırakmayı Amaçlıyordu. Bunun yerine, Bazıları Hapishanede Ölmeye Bırakılıyor.

Bir Kanun Hasta yada Yaşlanan Mahkumları Özgür Bırakmayı Amaçlıyordu. Bunun yerine, Bazıları Hapishanede Ölmeye Bırakılıyor.

root root - - 11 dk okuma süresi
11 0
Stout 07

Jimmy Dee Stout, geçen senenin başlarında tatsız bir haber aldığında uyuşturucu suçlamasıyla hapiste yatıyordu.

Doktorlar, şimdi 62 yaşlarında olan Stout’a, göğsündeki keskin ağrı ve tıkanıklığın ölümcül bir durum olan 4. evre akciğer kanserinden kaynaklandığını söylediler.

Ortalama 15 senelik cezasının ortalama yarısını çektikten sonrasında geçtiğimiz Eylül ayında mahkemelere yapmış olduğu açıklamada, “Dayanıyorum fakat evde ölmek isterim” dedi.

Federal bir merhametli tahliye yasası, hapsedilen kişilerin ölümcül hastalık yada yaşlılık benzer biçimde “muhteşem ve zorlayıcı nedenlerle” erken özgür bırakılmasına izin veriyor.

Stout endişeliydi zira covid-19 ülke çapında hapishaneleri kasıp kavurmuştu ve ona yakalanmanın ölümünü hızlandıracağından korkuyordu. Bir çok gün yatalaktı ve yürüyemediği için engelli sandalyesi kullandı. Sadece bekar bir baba olarak yetiştirdiği iki kızı da dahil olmak suretiyle sevdikleriyle çevrili olarak ölme isteği, uzun süre karşı karşıya kaldı.

Dört yıldan uzun bir süre ilkin, eski Başkan Donald Trump, federal hapishanelerde ölümcül hastalığı olan yada yaşlanan ve kamu güvenliği için fazlaca azca tehdit oluşturan yada asla tehdit oluşturmayan kişilerin özgür bırakılmasına destek olmayı amaçlayan iki partili bir yasa tasarısı olan İlk Adım Yasasını imzaladı. Taraftarlar, yasanın vergi mükelleflerinin parasını kurtaracağını ve ABD’deki hapsetme oranlarını dünyadaki en yüksek oranlar arasına çeken onlarca senelik suça karşı sert politikaları tersine çevireceğini tahmin ediyorlardı.

Sadece ABD Ceza Komisyonu’ndan alınan veriler, hakimlerin Ekim 2019’dan Eylül 2022’ye kadar meydana getirilen merhametli tahliye taleplerinin %80’den fazlasını reddettiğini gösteriyor.

Yargıçlar, mahkemeler için ceza politikaları geliştiren bağımsız bir kurum olan ceza komisyonunun rehberliği olmadan kararlar verdi. Komisyon, Kurultay’nin Trump’ın adaylarını onaylamaması ve Başkan Joe Biden’ın atamalarının Ağustos ayına kadar onaylanmaması sebebiyle üç yıldan fazla ertelendi.

Netice olarak, bilimsel nitelikli araştırmacılar, avukatlar ve hapishane reformu savunucuları, yasanın ülke çapında eşit olmayan bir halde uygulandığını söylediler.

Bu hafta ilerleyen saatlerde, federal ceza komisyonu problemi tartışmak için Washington, DC’de açık bir toplantı hayata geçirmeye hazırlanıyor. Öteki şeylerin yanı sıra, bulaşıcı bir hastalık yada halk sağlığı acil durumu riski altında olan bir ıslahevinde tutulan insanları dikkate alacak bir yargı içeren yeni tavsiye edilen kılavuzları gözden geçirecekler.

Bilimsel niteliği olan araştırmacılar, hapishanelerin kanser, diyabet ve öteki rahatsızlıklardan muzdarip yaşlanan mahkumlarla dolup taşması sebebiyle durumun kaygı verici bulunduğunu söylemiş oldu. Federal Sicilden alınan bir 2021 bildirimi, şahıs başına averaj bakım maliyetinin yılda ortalama 35.000 ABD doları bulunduğunu tahmin ediyor. Şikago Üniversitesi’nde merhametli salıverme emek harcamaları meydana getiren hukuk profesörü Erica Zunkel, evvelinde mevcut koşulları olan tutukluların bilhassa ciddi hastalık yada kovid sebebiyle ölüme karşı savunmasız bulunduğunu söylemiş oldu.

Zunkel, “Hapishaneler huzurevlerine dönüşüyor” dedi. “Hapishane o noktada kimlere hizmet ediyor? İnsancıl bir sistem istiyor muyuz?”

İlk Adım Yasası, 1980’lerde Kurultay tarafınca onaylandıktan sonraki on yıllarda nadiren kullanılan merhametli salıvermeye yeni bir dikkat çekti.

Yeni yasa, cezaevindeki kişilerin direkt federal mahkemelere merhametli tahliye için dilekçe vermelerine izin verdi. Daha ilkin, yalnızca Federal Hapishaneler Bürosu müdürü hasta bir mahkum adına mahkemeye dilekçe verebilirdi ki bu nadiren gerçekleşirdi.

Bilimsel niteliği olan araştırmacılar ve düzeltim savunucuları, bunun federal kilitlenmeleri bilhassa salgının zirvesinde tehlikeli hale getirdiğini söylemiş oldu.

Stout 24
Jimmy Dee Stout, adam kardeşinin Teksas, Round Rock’taki evinin önünde. Kovid-19 oranlarının yüksek olduğu bir hapishanede kanserle savaşma fikri, solunum sistemi tehlikeye giren Stout’u rahatsız etti. “Nefesim korkunçtu,” dedi. “Yürümeye başlarsam, maraton koşmuş gibiydim.”(KHN için Julia Robinson)

Cezaevleri Bürosu sözcüsü Benjamin O’Cone yapmış olduğu yazılı açıklamada, teşkilatın salgın esnasında binlerce kişiyi ev hapsine koyduğunu söylemiş oldu. O’Cone, “Bu eylemler, savunmasız mahkûmları covid’in kolay ve süratli yayılmış olduğu toplu ortamlardan çıkardı ve BOP ıslah tesislerinde kalabalığı azalttı” dedi.

Mart 2020’de Dünya Sıhhat Örgütü’nün pandemik acil durum duyuru etmesiyle merhametli tahliye başvurularının sayısı artmaya başladı. Kovid cezaevlerini harap ederken bile, hakimler bir çok talebi onlarca defa reddetti.

Araştırmalar, ABD’de yüksek hapsetme oranlarının covid enfeksiyonlarının yayılmasını hızlandırdığını gösteriyor. Hakkaniyet İstatistikleri Bürosu’nun Ağustos raporuna gore, Mart 2020’den Şubat 2021’e kadar eyalet ve federal hapishanelerde tutulan ortalama 2.500 şahıs covid sebebiyle öldü. Eski ceza komisyonu başkanı Charles Breyer, şefkatli tahliyelerin tutarsız bir halde verildiğini kabul etti.

Veriler, federal mahkemelerdeki kararların coğrafyaya gore büyük farklılıklar gösterdiğini gösteriyor. Mesela, 2. Dönem (Connecticut, New York ve Vermont), ulusal çapta ortalama %16’ya kıyasla taleplerin %27’sini karşıladı. 5. Dönem (Louisiana, Mississippi ve Texas) ortalama %10’u onayladı.

11’deinci Circuit (Alabama, Florida ve Georgia), hakimler taleplerin kabaca %11’ini onayladı. Bir Alabama bölgesinde, ceza komisyonu verilerinin gösterdiğine gore, 141 önergeden yalnızca altısı yada ortalama %4’ü kabul edildi.

11’deki hakemlerinci Alabama Üniversitesi’nde hukuk profesörü olan Amy Kimpel, Circuit’in “muhteşem ve zorlayıcı sebepleri” ülkenin öteki bölgelerindeki yargıçlardan daha tutucu bir halde tanımladığını söylemiş oldu.

Kâr amacı gütmeyen Redemption Earned’deki rolüyle hapsedilen insanları temsil eden Kimpel, “Bu, kazanmamızı daha da zorlaştırdı,” dedi.

Yargı komisyonu yetkilileri, panelin rehberlik eksikliğinin hasta ve ölmekte olan insanları parmaklıklar ardında tutup tutmadığına ilişkin soruları yanıtlamak için liderleri uygun kılmadı.

Yeni ceza komisyonu başkanı Carlton Reeves, Ekim ayında halka açık bir duruşmada, merhametli tahliye için yeni yönergeler belirlemenin en mühim öncelik bulunduğunu söylemiş oldu.

Bu ayın başlarında, komisyon, bulaşıcı bir hastalık yada halk sağlığı acil durumu riski altında olan bir ıslahevinde tutulan kişileri dikkate alacak bir yargı de dahil olmak suretiyle, merhametli tahliye için yeni yönergeler önerdi.

Stout 21
4. evre akciğer kanseri teşhisi konan Stout, ağrısını ve nefesini denetim altına almak için düzinelerce ilaç alıyor.(KHN için Julia Robinson)

Stout, Ocak 2022’de akciğer kanseri teşhisi konmadan ilkin hapishanede iki kez covid kaptığını söylemiş oldu. Doktorlar kanserini bulduktan kısa bir süre sonrasında, Şimal Karolina, Butner’daki federal ıslahevine yollandı.

2020 senesinde oluşturulan bir davaya gore Butner hapishanesinde kilitli yüzlerce kişiye virüs teşhisi kondu ve pandeminin ilk aylarında sekiz şahıs yaşamını yitirdi. Davayı açan Amerikan Sivil Özgürlükler Birliği’nin bir avukatı, hapishaneyi “ölüm tuzağı” olarak nitelendirdi.

Kovid oranlarının bu kadar yüksek olduğu bir hapishanede kanserle savaşma fikri, solunum sistemi tehlikeye giren Stout’u rahatsız etti. “Nefesim korkunçtu,” dedi. “Yürümeye başlarsam, maraton koşmuş gibiydim.”

Stout, merhametli salıverme yasalarının kendisi için yaratıldığı türden bir kişidir. Federal hükümet, yaşlanan mahkûmların en yüksek yüzdeye haiz olduğu cezaevlerinin tıbbi bakıma en düşük yüzdeye haiz olanlara gore beş kat daha çok harcama yaptığını tespit etti.

Stout, 80’lerde uyuşturucu bağımlılığıyla savaşım etti, sadece yaşamını değiştirdiğini ve minik bir işletme açtığını söylemiş oldu. Arkasından 2013 senesinde babasının ölümünün peşinden tekrardan uyuşturucuya sürüklendi mahkeme kayıtlarına gore. Alışkanlığını desteklemek için uyuşturucu sattı ve bu onu hapse attı.

Stout, başka bir mahkumdan merhametli bir halde özgür bırakılma olasılığını öğrendikten sonrasında, ceza adaleti reformlarını korumak için çaba sarfeden ve hapsedilen kişilere yardım eden Families Against Mandatory Minimums adlı bir kuruluşla temasa geçti.

Devrin ABD Bölge Yargıcı Orlando Garcia, Ekim ayında Stout için şefkatli bir halde özgür bırakılmasına karar verdi.

Noel yaklaşırken Stout, Teksas’ta ailece evde olduğundan kendini talihli hissettiğini söylemiş oldu. Hala parmaklıklar ardında tanıştığı ve aynı şansa haiz olamayacak insanlara ne işe yaradığını merak ediyordu.

İlgili mevzular

Bizlere Ulaşın Bir Öykü Gönderin İpucu

İlgili Yazılar