Ses çaları göremiyor musunuz? Dinlemek için buraya tıklayın.


Tıbbi faturaların pazarlığı çoğu zaman mümkündür. Kulağa zor geliyor – ve olabilir – fakat ya bunu bir bilime indirirsek? Tüm hareketleri evvelinde planladın mı? Jared Walker ve kar amacı gütmeyen Dollar For’daki ekibi, tam da bunu yapmış olup yapamayacaklarını görmek için büyük bir gözlem yürütüyor.

Dollar For çalışanları, 2021’in başlarında, bir çok ABD hastanesinin yasal olarak sunması ihtiyaç duyulan mali yardım olan hayır kurumlarına erişerek tıbbi borçları ezmek için 60 saniyelik bir tarifle TikTok’ta süper viral hale geldi.

Hemen sonra, bir grup akıllı gönüllü, Dollar For’un insanların bu yardım için başvurmasına destek olacak kullanıcı dostu bir sistem geliştirmesine destek oldu. Dollar For ek olarak Zoom üstünde dersler vermeye, insanlara hayır kurumlarına başvurmanın içini ve dışını öğretmeye ve başkalarının da bunu yapmasına yardım etmeye başladı. Grup, çalışmalarının 18 milyon dolardan fazla tıbbi borcun silinmesine destek bulunduğunu söylemiş oldu.

Sadece tıbbi faturalarını karşılayamayan birçok insan, hayır kurumlarına hak kazanmıyor. Dolar For yeni bir şey deniyor: Hastaneler ve borç tahsildarları ile görüşme etmenin en iyi yolunu bulmak için “görüşme laboratuvarı” dedikleri şey.

Bu bölümde, Dollar For’nun bir alacak tahsildarıyla yapmış olduğu gerçek yaşam görüşmelerinden birini dinliyoruz.


“Bir Kol ve Bacak”, KHN ve Public Road Productions’ın ortak yapımıdır.

“Bir Kol ve Bir Bacak” ile iletişimde kalmak için bültene abone olun. Gösteriyi Feysbuk’ta da takip edebilir ve heyecan. Ve sıhhat sistemi hakkında anlatacak hikayeleriniz var ise, yapımcılar sizden haber almayı oldukca isterler.

Tüm KHN podcast’lerini dinlemek için buraya tıklayın.

Spotify, Apple Podcasts, Stitcher, Pocket Casts yada podcast dinlediğiniz her yerde “Bir Kol ve Bacak”a abone olun.

İlgili mevzular

Bizlere Ulaşın Bir Öykü Gönderin İpucu