“Doktorum hayatımı kurtardı fakat tıbbi faturalarım çocuklarımın hayatından çalıyor.”

Jeni Rae Peters

Jeni Rae Peters44, Rapid City, Cenup Dakota

Ortalama Tıbbi Borç: 30.000 dolardan fazla

Tıbbi Mesele: Meme kanseri

Ne oldu: Jeni Rae Peters’ın bütçesi daima kısıtlı olmuştur. Sadece bekar bir anne ve ruh sağlığı danışmanı olan Peters, evlat edinmiş olduğu iki kız evladı ve bir takım koruyucu çocuk da dahil olmak suretiyle çocuklarına fırsatlar sağlamak için çalıştı. Kızlarından biri evsizdi.

Sonrasında iki yıl ilkin Peters’a 2. evre meme kanseri teşhisi kondu.

Birden fazla ameliyat, ışınım ve kemoterapi hastalığı denetim etti. Sadece, sigortası olmasına karşın, Peters’ın 30.000 dolardan fazla borcu ve satmaca tahsildarlarından gelen tehditleri artırdı.

Peters çift mastektomi ameliyatından sonrasında uyanma odasında yatarken bir toplama çağrısı geldi. “Birazcık çılgındım ve çocuklarım bulunduğunu düşündüm” dedi. “Biri benden tıbbi satmaca ödememi istedi.”

Ameliyatlar ve tedaviler süresince Peters, sigortasını kaybetmemek için çalışmaya devam etti. Bazı faturaları ödemek için fazladan iş aldı. Haftada beş gün, hem bir akıl sağlığı kriz merkezinde hem de bazıları intihara eğilimli gençlere danışmanlık yapmış olduğu bir klinikte arka arkaya vardiyalarda çalışıyor. Geçen yıl Doğu Sahili’ndeki üç dost borcun bir kısmını ödedi.

Fakat Peters’ın kredi notu 600’ün altına düştü. Ve devamlı olarak çocuklarına iyi mi bakacağı mevzusunda endişeleniyor.

Peters, ehliyetini yeni alan genç kızı için otomobil sigortasını bırakabileceğini söylemiş oldu. Başka bir kız için buz patenini iptal etmek, ayda fazladan 60 dolar kazandıracaktı. Fakat Peters isteksiz. “Üvey evlat olmak ve buz pateninde altın madalya almak iyi mi bir his biliyor musun? Hususi olduklarını bilirlerse iyi mi bir yurttaş olabileceklerini biliyor musunuz?” dedi.

Peters ekledi: “Doktorum hayatımı kurtardı, sadece tıbbi faturalarım çocuklarımın hayatından çalıyor.”

Ne Kırık: Kanser tedavilerindeki birçok ilerlemeye karşın, milyonlarca Amerikalı, hastalık teşhisi konulduktan sonrasında borç içinde kalıyor.

Bu kısmen şu sebeple ilaçlar ve tedaviler artık oldukca pahalı. Bunun sebebi, sıhhat planlarının tipik olarak hastaların kesintiler ve öteki maliyet paylaşımlarında ceplerinden binlerce dolar ödemesini gerektirmesidir.

Bir emek harcama, kanser hastalarının, hastalığı olmayan Amerikalılardan %71 daha çok tahsilat faturası yada ödeme yapılmadığı için bir kredi hesabı kapatma olasılığının bulunduğunu buldu.

Borç, birçoklarını sıkıntılı fedakarlıklar halletmeye zorluyor. KFF tarafınca bu proje için yürütülen bir ankete bakılırsa, sıhhat borcuna maruz kalan, kendileri yada ailelerinde kanser olan ABD’li yetişkinlerin üçte ikisi, yiyecek, giyecek yada öteki hane halkının temel gereksinimleri için harcamalarını azalttı. Her 4 kişiden biri batkı duyuru etti yada evini yitirdi.

Araştırmacılar, borçtan meydana gelen finansal stresin kanser hastalarının iyileşmesini engelleyebileceğini ve hatta ölümü hızlandırabileceğini buldu.

Ne kaldı: Peters’ın kanseri remisyonda ve sağlığı düzeldi. Üvey evlatlarından iki tanesini daha evlat edineceği için heyecanlı bulunduğunu söylemiş oldu.

Sadece borç tahsildarlarından gelen tehditler gelmeye devam ediyor. Kısa süre ilkin 13.000 ABD Doları tutarında yeni bir tahsilat bildirimi aldı ve onu yakında yasal işlemle karşı karşıya kalacağı mevzusunda uyardı.

Peters, tüm borçlarını ödemenin bir yolu olmadığını söylemiş oldu. Geçenlerde bir satmaca tahsildarına mahkemeye gitmeye ve yargıçtan borçlarını ödemek için hangi evlatlarının okul sonrası etkinliklerini kaçırmaması gerektiğine karar vermesini istemeye hazır bulunduğunu söylemiş oldu.

Başka bir borç tahsildarına evladı olup olmadığını sordu. Peters, “Ameliyat olmanın benim seçimim bulunduğunu söylemiş oldu” dedi. “Ve ben de ‘Evet, sanırım ölmemeyi seçtim’ dedim.”

Bu Proje Hakkında

“Tanı: Borç”, KHN ve NPR içinde ABD’daki tıbbi borcun ölçeğini, tesirini ve nedenlerini araştıran bir raporlama ortaklığıdır.

Dizi, KHN gazetecileri ve editörleri ile ortaklık içinde KFF’deki kamuoyu araştırmacıları tarafınca tasarlanan ve çözümleme edilen bir anket olan “KFF Health Care Borç Anketi”ne dayanmaktadır. Anket, 25 Şubat – 20 Mart 2022 tarihleri ​​içinde çevrimiçi ve telefon vesilesiyle, İngilizce ve İspanyolca olarak, 1.292’si mevcut sıhhat borcu olan erişkin ve 382’sinde sıhhat borcu olan erişkin dahil olmak suretiyle ulusal temsili 2.375 ABD’li erişkin örnekleminde gerçekleştirildi. son beş yıl. Örnekleme hatası marjı, tam örnek için artı yada eksi 3 yüzde puanı ve mevcut borcu olanlar için 3 yüzde puanıdır. Alt gruplara dayalı sonuçlar için örnekleme hatası marjı daha yüksek olabilir.

Kredi bürosu ve yoksulluk, ırk ve sıhhat durumuna ilişkin öteki demografik verileri çözümleme eden Urban Institute, ABD’de tıbbi borcun nerede yoğunlaştığını ve hangi faktörlerin yüksek borç seviyeleriyle ilişkili bulunduğunu araştırmak için ek araştırmalar yapmış oldu.

JPMorgan Chase Enstitüsü, müşterilerin bakiyelerinin büyük tıbbi harcamalardan iyi mi etkilenebileceğini incelemek için Chase kredi kartı sahiplerinden oluşan bir örneklemden alınan kayıtları çözümleme etti.

KHN ve NPR’den muhabirler ek olarak ülke genelindeki hastalarla yüzlerce görüşme gerçekleştirmiş oldu; doktorlar, sıhhat sektörü liderleri, tüketici savunucuları, borç avukatları ve araştırmacılarla konuştu; ve tıbbi borçla ilgili oldukca sayıda araştırma ve anketi gözden geçirdi.