Gwyneth Paige başta covid-19 aşısı olmak istemedi. Sıhhat sorunları, yüksek tansiyonu, fibromiyaljisi, astımı ile öteki insanların iyi mi bulunduğunu görmek istedi. Sonrasında anası kolon kanseri oldu.

“O zamanlar aşının beni öldürmesi umurumda değildi” dedi. “Oda yolculuğu süresince annemin yanında olabilmek için aşı olmam gerekiyordu.”

56 yaşındaki ve Detroit’te yaşayan Paige, üç doz aldı. Bu ona federal sıhhat tavsiyelerinin altında bir güçlendirici bırakıyor.

Şu anda başka bir güçlendirici almayı planlamadığını söyleyen Paige şeklinde, bazı Amerikalılar üç dozun korunması mevzusunda rahat görünüyor. Sadece ötekiler ne yapacağını merak ediyor: şimdi bir ayraç mi alsın? Yada en bulaşıcı omikron alt varyantları olan BA.4 ve BA.5’e hücum eden yeni formülasyonları mı beklemiş olalım?

Hızla mutasyona uğrayan virüs, halk için bir muamma ve sıhhat görevlileri için bir yazışma problemi yarattı.

Emory Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde bulaşıcı hastalıklar profesörü olan Dr. Carlos del Rio, “Şu anda gördüğümüz şey, insanların doğru sonucu vermesine destek olmayan bir data boşluğudur” dedi.

Del Rio, halkın, tüm enfeksiyonları önlemeseler bile, aşıların ciddi hastalıkları önlemedeki kıymeti hakkında yeterince duymadığını söylemiş oldu. Del Rio, her yeni covid çeşidinin ek olarak yetkilileri mesajlarını değiştirmeye zorladığını ve bunun da halkın güvensizliğini artırabileceğini söylemiş oldu.

Hastalık Denetim ve Önleme Merkezlerinden alınan verilere bakılırsa, 50 yaş ve üstü Amerikalıların ilk COVID-19 güçlendirici aşısını yaptıranların ortalama %70’i ve 65 yaş ve üstündeki neredeyse birçok insan ikinci bir aşı yaptırmadı. HKM).

Ajans şu anda 50 yaş ve üstü yetişkinler ve bağışıklık sistemi zayıflamış genç insanoğlu için bir takım birincil aşıdan sonrasında iki takviye dozu önermektedir. Birkaç gün ilkin, birden fazla medya kuruluşu Biden yönetiminin tüm yetişkinlere ikinci bir Covid güçlendiricisi almasına izin vermek için bir plan üstünde çalıştığını bildirdi.

Yetkililer, kolayca yayılan ve aşılama yada önceki enfeksiyondan bağışıklık korumasından kaçabilen BA.4 ve BA.5’in yükselişinden kaygı duyuyor. Nature’da gösterilen yakın tarihindeki bir araştırma, BA.5’in şu anda mevcut olan mRNA aşılarına önceki omikron alt varyantlarından dört kat daha dirençli bulunduğunu buldu.

Tutarlı mesajlar, önde gelen bilim adamlarının değişik görüşleri sebebiyle karmaşık hale geldi. Baylor Tıp Fakültesi’nden del Rio ve Dr. Peter Hotez şeklinde doktorlar ikinci bir takviye almanın kıymetini görseler de, Besin ve İlaç İdaresi’nin (FDA) aşılarla ilgili danışma komitesinin bir üyesi olan Dr. Paul Offit şüpheci. şahıs yaşlı yada bağışıklığı baskılanmış.

Rockefeller Vakfı’nın küresel halk sağlığı stratejisi başkanı ve Offit’in FDA panelindeki meslektaşı Dr. Bruce Gellin, “Uzmanlar aynı bilime dayalı değişik görüşlere sahipken, bu kafa karışıklığına niçin şaşırıyoruz?” dedi.

Houston’dan 70 yaşındaki Janet Perrin, faaliyetleriyle ilgili çatışmalar sebebiyle ikinci güçlendiricisini alamadı ve güvenilmiş olduğu İnternet kaynaklarından yeni varyantları hedefleyen belirli bir doz hakkında data arayacağını söylemiş oldu. “CDC’den tutarlı bir yol gösterici ses bulamadım” dedi ve ajansın açıklamaları kulağa “politik kelime salatası” şeklinde geldi.

12 Temmuz’da Biden yönetimi, ülkenin en düşük aşı kapsamına haiz bölgelerinde en büyük etkiye haiz olacağı mevzusunda uyardığı BA.5 alt varyantını yönetme planını yayınladı. Strateji, insanların testlere, aşılara ve güçlendiricilere ve covid’e karşı antiviral tedavilere erişimini kolaylaştırmayı içeriyor.

Beyaz Saray’ın ortalama üç hafta içinde verdiği ilk Covid brifingi esnasında, üst düzey federal sıhhat yetkililerinden gelen bildiri açıktı: Omicron varyantlarına bakılırsa uyarlanmış bir aşı yok. “Şu anda yüksek risk altında olan ve hakkaten riskleri şimdiyken, güçlendiricilerini almak için Ekim yada Kasım’a kadar bekleyen birçok insan var. Bu iyi bir plan değil,” dedi CDC direktörü Dr. Rochelle Walensky. .

BA.5 alt varyantının yükselişiyle ilgili endişeler sebebiyle, FDA 30 Haziran’da Pfizer-BioNTech ve Moderna’nın mevcut versiyonu yeni suşları hedefleyen bir formülasyonla birleştiren yeni bir bivalan aşı üretmeye başlamasını tavsiye etti.

Her iki şirket de Ekim ayında milyonlarca doz tekrardan formüle edilmiş aşı üretebileceklerini söylüyor. Uzmanlar, aşı üretimini etkileyebilecek beklenmedik problemler sebebiyle son teslim tarihinin birkaç ay geriye çekilebileceğine inanıyor.

Vanderbilt’in Aşı Araştırma Programı’nın bilimsel direktörü Dr. Kathryn Edwards, “Sanırım tamamımız kendimize aynı suali soruyoruz,” dedi. “Sonbaharda piyasaya sürülen şey şu anda dolaşımda olan BA.4/5’e karşı iki değerlikli bir aşıyken, şimdi başka bir güçlendirici almanın faydası nedir? Her ne kadar sonbaharda dolaşımda olacak olsa da başka bir sual.

13 Temmuz’da FDA, Novavax tarafınca, sadece hemen hemen aşılanmamış kişiler için meydana getirilen dördüncü bir Covid aşısına izin verdi. Birçok bilim insanı, benzersiz tasarımı koronavirüslere karşı bağışıklık tepkisini güçlendirebileceğinden Novavax dozunun daha ilkin Pfizer-BioNTech ve Moderna mRNA ile aşılanmış kişiler için etkili bir güçlendirici olabileceğini düşündü. Sadece ne yazık ki, Rockefeller Vakfı’ndan Gellin, fazlaca azca çalışmanın kombinasyon aşılama yaklaşımlarını değerlendirdiğini söylemiş oldu.

Edwards ve kocası Ocak ayında covid’e yakalandılar. Haziran ayında ikinci bir destek aldı, sadece bunun tek sebebi Kanada’ya bir iş gezisi için lüzumlu olabileceğini düşündüğü için. Dördüncü dozun bilhassa riskli olmasa da savurgan bulunduğunu hissetti. Sıhhatli bir yetmişlik olan kocasına BA.4/5’e karşı olan versiyonu beklemesini söylemiş oldu.

Edwards, “BA.4/5’i beklerken” ciddi hastalıkları geçici olarak önleyeceğini umarak, Covid’den meydana gelen komplikasyon riski oldukça yüksek olan kişilerin devam edip dördüncü bir doz almak isteyebileceğini söylemiş oldu.

Omicron’a karşı aşılar, virüsün orijinal türünü hedef alan bileşenler içerecektir, şundan dolayı erken aşı formülasyonlarının, omicron ile enfekte olmuş kişilerde bile ciddi hastalıkları ve ölümü önlediği bilinmektedir.

Nebraska Üniversitesi Tıp Merkezi’nde bulaşıcı hastalık uzmanı olan Dr. David Brett-Major, bu bileşenlerin virüsün önceki suşlarını denetim altında tutmaya da destek olacağını söylemiş oldu. Bu mühim, şundan dolayı aşıların ortaya çıkan varyantlarla savaşım etmek için fazlaca fazla uyarlanması, koronavirüsün daha eski suşlarının tekrardan ortaya çıkmasına izin verebilir.

Brett-Major, aşıların değeriyle ilgili mesajların yalnızca üst düzey federal sıhhat yetkililerinden değil, güvenilir mahalli kaynaklardan gelmesi icap ettiğini söylemiş oldu.

“Erişim mahalli olarak gerçekleşir” dedi. “Mahalli sistemler bildiri göndermiyorsa, erişimi teşvik etmiyorsa ve erişime izin vermiyorsa, bu hakkaten sorunlu.”

Uzmanlar, bazı Amerikalıların ikinci güçlendiricilerini ne vakit yada ne vakit alacaklarını merak etmelerine karşın, birçok insanoğlunun pandemiden uzun vakit ilkin kesildiğini ve mevcut dalga esnasında onları riske attığını söylemiş oldu.

Amerikan Halk Sağlığı Derneği’nin yönetici direktörü Dr. Georges Benjamin, yeni güçlendiriciler olsa ve uygunluk genişletilse bile, halkın aşıya olan ilgisinin düzeyinin fazlaca fazla değişmesini beklemediğini söylemiş oldu. Ülkenin aşı kapsamının yüksek olduğu bölgelerin ortaya çıkan yeni varyantlardan nispeten yalıtılmış kalacağını, düşük aşı alımına haiz bölgelerin ise sert bir dalgayla karşı karşıya kalabileceğini söylemiş oldu.

Bilim adamları bile devamlı değişen bir virüse etkili bir halde iyi mi uyum sağlayacaklarını bilmiyorlar.

Edwards, “Covid ile hiçbir şey kolay değil, değil mi?” dedi. “Hindistan’da yeni bir varyant hakkında okudum. Bir ihtimal bir şey değildir fakat kim bilir? bir ihtimal bu büyük bir şeydir ve sonrasında kendimize ‘Aşının hedef suşunu niçin BA.4/5 olarak değiştirdik?’ diye soracağız.”

İlgili mevzular

Bizlere Ulaşın Bir Öykü Gönderin İpucu