Kelly Macauley’nin geçen Ekim ayında sigorta kapsamı için alışveriş yaparken almış olduğu sıhhat planının aslına bakarsak sigorta olmadığını fark etmesi ortalama bir yıl sürdü. Elbet, yol süresince kırmızı bayraklar ortaya çıktı, sadece yakınma etmek için aradığında, kulağa yeterince makul gelen açıklamalarla karşılandığını ve aylık 700 dolarlık prim ödemesini sürdürdüğünü söylemiş oldu.

Hastane faturalarını yanlış gönderilmiş olduğu için tıbbi faturalarının ödenmediğinin kendisine söylendiğini söylemiş oldu. Kendisine “BU SİGORTA DEĞİL” yazan bir üyelik kartı gönderen kar amacı gütmeyen Jericho Share, gerçek sigortacı değil, yalnızca poliçesinin sigortacısıydı. Şirket kağıt biriktirdiği ve bu tasarrufları müşterilere aktardığı için bir poliçe karşılama paketi almadığını.

Sonrasında, bu yaz, Philadelphia bölgesinden Cenup Carolina’ya yeni taşınan 62 yaşındaki emekli öğretmen, planının geçen yıl kalça protezi için faturanın bir tek 120 dolar ödediğini öğrendi ve ona 40.000 doların üstünde bir bakiye bıraktı. Sigorta için alışveriş yaparken prosedürün karşılanacağından güvenilir bulunduğunu söylemiş oldu. Sadece satın almış olduğu planın sigorta olmadığı, daha oldukca sıhhat hizmetleri paylaşım bakanlığı denilen bir şeyin parçası olduğu ortaya çıktı.

Sıhhat hizmetleri paylaşım bakanlıkları, üyelerin tıbbi harcamaları paylaşmayı kabul ettikleri sıhhat sigortasına bir alternatiftir. Bir Commonwealth Fund raporuna gore, üyelerinin tıbbi faturalarını ne olursa olsun karşılamasalar da, çoğu zaman inanca dayalıdırlar ve geleneksel sigortadan daha ucuz olabilirler.

Macauley, “Bu bana asla söz edilmedi,” dedi. “Dürüst olmak gerekirse yasal sıhhat sigortası aldığıma inanıyordum.”

1 Kasım’dan itibaren milyonlarca Amerikalı, “açık kayıt” olarak malum bir dönemde 2023 için sıhhat sigortası satın alacak. Tüketiciler, federal ve eyalet sigorta pazarları vesilesiyle, Uygun Bakım Yasasına uygun sıhhat sigortası planları için alışveriş yapabilir ve mali desteğe hak kazanıp kazanmadıklarını öğrenebilir.

Sadece uzmanlar, sigorta satın alma telaşının, kısa vadeli sıhhat planları ve sıhhat hizmetleri paylaşım bakanlıkları şeklinde çoğu zaman kapsamlı sigortadan daha ucuz olan sadece oldukca daha azca koruma elde eden alternatif ürünler satan insanoğlu için bir fırsat sunduğuna dikkat çekiyor. Bu alternatiflerin kendileri yasal olsa da uzmanlar, yanıltıcı pazarlamanın, kapsamlı kapsam için alışveriş meydana getiren tüketicileri evvelinde mevcud koşullar için korumaları hariç tutan ve hastaları büyük tıbbi faturalara karşı savunmasız bırakan sıhhat planları satın almaya yönlendirebileceği mevzusunda uyarıyor.

Georgetown Üniversitesi Sıhhat Sigortası Reformları Merkezi’nin eş direktörü JoAnn Volk, “Sigorta için alışveriş meydana getiren ve onları yanlış yola sokan tüketicileri aramak için en iyi vakit” dedi.

Volk, bu yanlış yolun açık emarelerini belirledi: Size bir plan satan şahıs sıhhat geçmişinizi sormaya başlarsa yada size planla ilgili detayları tamamen göndermeyi reddederse yada bu detayları sadece siz onlara ödemenizi yaptıktan sonrasında vermeyi kabul ederse. data. Volk’un beraber yazdığı yanıltıcı pazarlama uygulamalarına ilişkin 2021 gizli saklı alışveriş raporuna gore, bir komisyoncu, sıhhat planı hakkında data paylaşmama sebebi olarak hasta gizliliğini koruma yasası olan HIPAA’yı yanlış bir halde gösterdi.

Volk, “Bir tek uydurma şeyler,” dedi. “Dolandırıcılık yapıyorsanız, sınır yoktur.”

Jericho Share sözcüsü Mark Hubbard, KHN’ye yapmış olduğu açıklamada, örgütün Macauley’in davasını evvelinde yazılı onayı olmadan tartışamayacağını, sadece programlarında herhangi bir yanlış beyan yada etik olmayan davranışa hoşgörme göstermediğini söylemiş oldu.

Ülke çapında, yasa koyucular ve düzenleyiciler, sıhhat planlarının iyi mi satıldığına dikkat çekiyor. Oregon’dan bir Demokrat olan Senato Finans Komitesi Başkanı Ron Wyden, Medicare Advantage planlarının pazarlanmasıyla ilgili şikayetleri araştırıyor. Ve Mayıs ayında, Medicare ve Medicaid Hizmetleri Merkezleri, Medicare Advantage ve Medicare reçeteli ilaç yardım planları için pazarlama uygulamalarıyla ilgili şikayetlerin 2020’de 15.497’den 2021’de minimum 39.617’ye yükseldiğini kaydetti.

Ulusal Sigorta Komiserleri Birliği’nin dolandırıcılıkla savaşım vazife gücüne de başkanlık eden Delaware Sigorta Komiseri Trinidad Navarro, “Sıhhat hizmetlerini içeren dolandırıcılık katlanarak arttı” dedi.

Navarro, birden fazla faktörün artışa niçin bulunduğunu söylemiş oldu. Artan sıhhat hizmetleri tutarları, Uygun Bakım Yasası ile uyumlu olanlar şeklinde düzenlenmiş sıhhat planlarının maliyetini artırabilir. Daha yüksek maliyetler, daha çok Amerikalıyı, çoğu zaman oldukca fazla kapsama alanı sağlamayan ve tüketicilerin kafasını karıştırabilecek daha ucuz alternatifler aramaya itiyor. Navarro, bu tür planların Başkan Donald Trump yönetimi altında çoğaldığını söylemiş oldu.

Seçilmiş bir Demokrat olan Navarro, “Politik görünmek istemiyorum” dedi, “sadece önceki başkanlık yönetimi, ACA’nın sıska planlarını ve alternatiflerini hakkaten zorluyordu ve ille de bu sahtekarlığı anladıklarını sanmıyorum. bu planlarla ilişkiliydi.”

Son olarak, Navarro, devletler sigortanın birincil düzenleyicileri olduğundan, sıhhat hizmeti dolandırıcılıklarını bastırmak, bir köstebek vurma oyunu oynamak şeklinde olabilir – bir devlet harekete geçtiğinde, dolandırıcılar dükkan açmak için diğerine geçer.

Navarro, bu taktikle savaşım etmek için ülke çapındaki sigorta düzenleyicilerinin fena erkek oyuncular hakkında kendi aralarında data paylaşmak için “birleşme sayfası” olarak tanımladığı bir şey oluşturduklarını söylemiş oldu. Navarro, tüketiciler için, düzenleyicilerin, Mali Sanayi Düzenleme Kurumu tarafınca borsacıları seyretmek için oluşturulan BrokerCheck aracına benzer şekilde, sıhhat sigortası komisyoncularına karşı şikayetleri aramak için halka açık bir arama aracı oluşturmaktan bahsettiklerini söylemiş oldu.

Şimdilik, tüketicilerin, resmi sıhhat sigortası pazarı olanhealth.gov vesilesiyle planlara kaydolmasına destek olan sıhhat hizmetleri navigatörleriyle emek vermeyi öneriyor. Ek olarak, düzenleyiciler yanıltıcı satış taktikleri mevzusunda yasal işlem başlatmaktadır. Ağustos ayında, Federal Tecim Komisyonu, düzmece sıhhat planlarına “kandırıldığını” söylediği tüketiciler için 100 milyon dolarlık geri ödeme kazanmıştır. Geçen yıl, Massachusetts Başsavcısı, aldatıcı satış uygulamalarıyla suçlanan bir sigorta şirketinden 515.000 dolar tüketici yardımı kazanmıştır.

Ekim ayındaki mahkeme başvuruları, California başsavcısının, Kelly Macauley’nin istemeden bir plan satın aldığını söylediği sıhhat hizmetleri paylaşım bakanlığı Jericho Share’i, eyaletin sıhhat hizmetleri paylaşım bakanlıklarına ilişkin gerekliliklerine uygun olup olmadığını görmek için araştırdığını gösteriyor.

Jericho Share’in sözcüsü Hubbard, örgütün başsavcının soruşturmasına “uygun şekilde cevap verdiğini” söylemiş oldu.

Macauley, sigorta satın aldıklarını düşündüklerini söyleyen tüketiciler hakkında Haziran ayında meydana getirilen bir soruşturmayı okuduktan sonrasında KHN’ye ulaştı ve sonrasında bu sıhhat hizmetleri paylaşım bakanlığına üyeliklerinin satıldığını öğrendi.

Hubbard, bu hikayenin yayınlanmasından bu yana, Jericho Share’in kaydolduktan sonraki 30 gün içinde talep eden yeni tüketiciler için 72 saat içinde otomatikman geri ödeme sağladığını, artık “kayıtlar için dış kaynaklı pazarlamaya” izin vermediğini ve bir üye kılavuzu ve açılır pencere eklediğini belirtti. Jericho Share’in bir sıhhat hizmetleri paylaşım bakanlığı bulunduğunu belirten internet sayfası.

Şirket, Macauley’in Better Business Bureau internet sayfasındaki fena incelemesine çevrimiçi cevap vererek, davası hakkında daha çok data istedi. Bu bilgiyi sağladığını sadece tekrar geri dönmediğini söylemiş oldu.

Macauley, Jericho Share planını direkt şirketle iptal etmeyi başarısız bir halde denedikten sonrasında, firmanın daha çok harcaması onaylamasını durdurmak için kredi kartı şirketini aradığını söylemiş oldu. Macauley, durumunu tanım ettiğinde, sempatik kredi kartı temsilcisinin ona “Bu bir sahtekarlık” söylediğini ve Macauley’e tüm primlerini geri almayı denemeyi teklif ettiğini söylemiş oldu.

Bu çaba başarıya ulaşmış olsa bile, Macauley, bilmeden sigortasızken yapmış olduğu on binlerce dolarlık tıbbi harcamayla baş başa duracak.

Gene sıhhat sigortası için piyasada ve daha ilkin adını duyduğu bir şirket seçmeyi planlıyor.

“Neye mal olursa olsun,” dedi Macauley, “bir tek hakkaten sigortam bulunduğunu bilmek isterim.”

KHN (Kaiser Health News), sıhhat sorunları hakkında derinlemesine gazetecilik üreten ulusal bir haber odasıdır. Siyaset Analizi ve Anket ile beraber KHN, KFF’deki (Kaiser Aile Vakfı) üç ana işletim programından biridir. KFF, ulusa sıhhat sorunları hakkında data elde eden, kar amacı gütmeyen bir kuruluştur.

İÇERİĞİMİZİ KULLAN

Bu öykü ücretsiz bir şekilde tekrardan yayınlanabilir (detaylar).