Greenfield, Massachusetts’te daha güvenli uyuşturucu kullanımı için araç-gereç dağıtan bir minibüse yaklaşan Kyle isminde bir adam, ksilazin hakkında bir uyarı fark etti.

“Ksilazin?” diye sordu tanıdık olmayan kelimeyi söyleyerek. “Bana daha fazlasını anlat.”

Goblen Sıhhat Sistemlerinden bir sokak yardım ekibi, rutin bir uyarı haline gelen şeyi iletti. Xylazine bir hayvan sakinleştiricisidir. İnsanlar için onaylanmadı, sadece Tapestry Health’in batı Massachusetts’in inişli çıkışlı tepelerinde kontrol etmiş olduğu ilaç örneklerinin ortalama yarısında ortaya çıkıyor. Çoğunlukla yasadışı fentanil arzında ve bununla birlikte kokainde de ortaya çıkıyor.

Kyle, “Geçen hafta, çoğumuz ‘Neler oluyor?’ benzer biçimde beynimizi zorluyoruz” dedi. “Şu sebeple onu pişirip tüttürürsek uykuya dalıyoruz.”

(NPR ve KHN, bu makalede yasa dışı uyuşturucu kullanan kişiler için yalnızca ilk adları kullanıyor.)

Kyle’ın derin uykusu da fentanil tarafınca tetiklenmiş olabilir, sadece Kyle, arkadaşlarından birinin opioidi denetlemek için bir kontrol şeridi kullandığını ve hiçbirinin tespit edilmediğini söylemiş oldu.

“Tranq” yada “tranq dope” olarak da malum Xylazine, ilkin Porto Riko’nun bazı bölgelerinde ve arkasından son olarak raporlama döneminde opioid örneklerinin %91’inde bulunmuş olduğu Philadelphia’da artış gösterdi. Ocak ayından Haziran ortasına kadar olan veriler, insanların çantalarda ne işe yaradığını bilmelerini sağlamak için kütle spektrometreleri kullanan, devlet tarafınca finanse edilen bir topluluk uyuşturucu denetim ve danışma grupları ağı olan Massachusetts Drug Supply Data Stream tarafınca kontrol edilen ilaç örneklerinin %28’inde ksilazin bulunduğunu gösteriyor. ya da sokaktan satın alınan haplar.

Uyuşturucu arzına giden yol ne olursa olsun, ksilazinin varlığı birçok nedenden dolayı Massachusetts ve ötesinde ikazları tetikliyor.

Xylazine Kullanımı Arttıkça Aşırı Doz Artar

Kim bilir en büyük sual, ABD’de aşırı doz ölümlerinde son zamanlarda görülen artışta ksilazinin bir rol oynayıp oynamadığıdır. 10 kent ve eyalette meydana getirilen bir çalışmada, ksilazin 2015 senesinde aşırı doz ölümlerinin %1’inden azında, 2020’de ise %6,7’sinde tespit edilmiştir. ABD bir yılda aşırı dozdan ölüm rekoru kırdı. Üstün dereceli, 107.000’den fazla ölümün olduğu 2021’de tekrardan kırıldı. Emek verme, ölümlerdeki artışın arkasında ksilazin bulunduğunu iddia etmiyor, sadece çalışmanın ortak yazarı Chelsea Shover, bunun katkıda bulunmuş olabileceğini söylemiş oldu. Bir yatıştırıcı olan Xylazine, insanların nefes almasını ve kalp atış hızını yavaşlatır ve kan basıncını düşürür, bu da fentanil yada eroin benzer biçimde bir opioidin bazı etkilerini birleştirebilir.

UCLA David Geffen Tıp Okulu’nda epidemiyolog olan Shover, “Bir opioid ve bir yatıştırıcınız var ise, bu iki şeyin beraber daha kuvvetli tesirleri olacaktır” dedi.

Greenfield’de, Tapestry Health, daha çok kontrol ksilazinin varlığını gösterdiğinden, daha çok doz aşımına cevap veriyor. Tapestry’de kırsal hasar azaltma operasyonlarından görevli müdür yardımcısı Amy Davis, “Bu yükselişle bağlantılı ve Narcan’ın ksilazin’i tersine çevirmede etkili olmamasıyla bağlantılı” dedi. Narcan, bir opioid doz aşımı geri dönüşüm ilacı olan nalokson’un bir markasıdır.

Tapestry Health’in minibüsüne uğrayan May, “Bir ihtimal benim haiz olduğumdan daha kuvvetli olabilecek yeni bir şeyin bulunduğunu duymak ürkütücü” dedi. May, fentanile karşı kuvvetli bir toleransı bulunduğunu sadece birkaç ay ilkin fentanil benzer biçimde hissetmeyen bir şey almaya başladığını söylemiş oldu, “daha eşyalarımı bile kaldıramadan beni bayıltan” bir şey.

Değişen Aşırı Doz Tepkisi

Davis ve meslektaşları güvenlik mesajlarını artırıyor: Asla yalnız kullanmayın, devamlı minik bir dozla başlayın ve devamlı Narcan’ı taşıyın.

Davis ek olarak aşırı dozda uyuşturucu hakkında konuşma şeklini de değiştiriyor. Ksilazinin bir opioid olmadığını açıklayarak başlarlar. Birinin burnuna nalokson fışkırtmak, derin bir ksilazin sedasyonunu tersine çevirmez – kurtarıcı, bir opioid kullandıktan sonrasında aşırı doz almış birine nalokson verildiğinde yaygın olan acıklı uyanışı görmez.

Birisi ksilazin almışsa, acil amaç kişinin beyninin oksijen aldığından güvenli olmaktır. Davis ve ötekiler, insanlara ilk Narcan dozundan sonrasında kurtarma solunumu başlatmalarını tavsiye ediyor. Şahıs uyanmasa bile akciğerlerin tekrardan başlatılmasına destek olabilir.

Davis, “Bilince odaklanmak istemiyoruz – nefes almaya odaklanmak istiyoruz” dedi.

Narcan vermek hala kritiktir bu sebeple ksilazin çoğu zaman fentanil ile karıştırılır ve fentanil insanları öldürür.

Massachusetts, Springfield’deki Baystate Tıp Merkezi’nde acil servis doktoru ve zarar azaltma hizmetleri müdürü Dr. Bill Soares, “Aşırı dozda olduğundan şüphelendiğiniz birini görürseniz, lütfen Narcan’ı verin” dedi.

Soares, 911’i aramanın da, bilhassa biri ksilazin aldığında eleştiri bulunduğunu söylemiş oldu, “bu sebeple şahıs beklendiği benzer biçimde uyanmazsa, daha ileri düzeyde bakıma gereksinim duyacaktır.”

‘Derin Sedasyon’ Sıhhat Sağlayıcıları Endişelendiriyor

Uyuşturucu kullanan bazı kişiler, ksilazin’in onları altı ila sekiz saat süresince bayılttığını ve bu “derin sedasyon” esnasında ciddi yaralanma potansiyeli hakkında endişeleri artırdığını söylüyor Massachusetts General Hospital’ın Madde Kullanım Bozuklukları Köprü Kliniği tıbbi direktörü Dr. Laura Kehoe.

Kehoe ve öteki klinisyenler, ksilazin tarafınca yatıştırılmış ve güneşte yada karda, kim bilir izole bir alanda yatan hastalar için endişeleniyorlar. Elementlere maruz kalmaya ek olarak, bir pozisyonda fazlaca uzun süre yatmaktan kompartman sendromuna karşı savunmasız olabilirler yada saldırıya uğrayabilirler.

Kehoe, “Cinsel saldırıya uğramış insanları görüyoruz” dedi. “Uyanacaklar ve pantolonlarının indiğini yada kıyafetlerinin olmadığını görecekler ve ne olduğundan tamamen habersizler.”

Greenfield’de hemşire Katy Robbins, Nisan ayında ksilazin kontaminasyonu yükselirken görülen bir hastadan bir fotoğraf çıkardı. Robbins telefonunu incelerken, “Bir nevi ‘Vay, o da ne?’ diye gittik” diye hatırladı. Görüntü, açıkta kalan bir tendon ve yayılan bir enfeksiyon ile derin yol döküntüsü benzer biçimde bir yara gösterdi.

Batı Massachusetts’te davranışsal ve halk sağlığı hizmetlerini yürüten Robbins and Tapestry Health, müşterilerin bu tür yaralanmaları tedavi etmek için mahalli bir tabip yada hastaneden aynı gün buluşma alabilmeleri için ağlar oluşturmuştur. Fakat insanların yaralarını görmelerini sağlamak zor. Robbins, “Enjeksiyonlu uyuşturucu kullanımı mevzusunda fazlaca fazla damgalama ve utanç var” dedi. “Çoğu zaman insanoğlu yaşamı tehdit eden bir enfeksiyona haiz olana kadar beklerler.”

Philadelphia’da uyuşturucu kullanan insanoğlu için ampütasyonların artmasının bir sebebi bu olabilir. Bir kuram, ksilazinden kan akışının azalmasının yaraların iyileşmesini engellemesidir.

Philadelphia’daki Temple Üniversite Hastanesi’nde tıbbi toksikoloji ve bağımlılık tıbbı direktörü Dr. Joe D’Orazio, “Kesinlikle fazlaca daha çok yara görüyoruz ve bazı ciddi yaralar görüyoruz” dedi. “Neredeyse hepimiz bunu ksilazin ile ilişkilendiriyor.”

Bu yazı, WBUR, NPR ve KHN’yi içeren bir ortaklığın parçasıdır.

KHN (Kaiser Health News), sıhhat sorunları hakkında derinlemesine gazetecilik üreten ulusal bir haber odasıdır. Siyaset Analizi ve Anket ile beraber KHN, KFF’deki (Kaiser Aile Vakfı) üç ana işletim programından biridir. KFF, ulusa sıhhat sorunları hakkında informasyon elde eden, kar amacı gütmeyen bir kuruluştur.

İÇERİĞİMİZİ KULLAN

Bu öykü ücretsiz bir şekilde tekrardan yayınlanabilir (detaylar).