© 2023. Tüm hakları saklıdır.

Sağlıkta Gelecek

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ganel
  4. »
  5. California, hastanelerin tıbbi kararlar için hastaların yakın aile üyelerine başvurmasını mecburi kılarak uzun süredir devam eden bir boşluğu kapatıyor

California, hastanelerin tıbbi kararlar için hastaların yakın aile üyelerine başvurmasını mecburi kılarak uzun süredir devam eden bir boşluğu kapatıyor

root root - - 8 dk okuma süresi
15 0
GettyImages 1166090365

Ortalama dört yıl ilkin, Dr. Gene Dorio, karısı ve evlatları adamı hayatta tutmaya devam etmek istemelerine karşın, yöneticilerinin bilinci kapalı bir hastanın solunum aletinin bağlantısını kesip kesmemeye karar verebilecekleri mevzusunda ısrar ettikleri bir Cenup Kaliforniya hastanesinin etik kurulundaydı.

Geçen yıl Dorio, eyalet yasa koyucularına, probleminin, hastanın öncesinden bir yönerge belgesi düzenlememesi yada vekaletname sahibi birini atamaması sebebiyle, hastanenin ailenin isteklerini geçersiz kılma hakkına haiz olması bulunduğunu deklare etti. Hastane aileyi dinlemeyi seçti, sadece eyalet yasalarına bakılırsa ailenin isteklerinin hiçbir önemi yoktu.

Bu artık doğru değil. 1 Ocak itibarıyla Kaliforniya, tıbbi vaka meydana ulaşmadan önce hasta tarafınca yetkilendirilmemiş olsalar bile, bir kişinin hasta adına karar vermesine müsaade eden yasalarla öteki 45 eyalet ve Columbia Bölgesi’ne katıldı.

Sıralama, eşleri yada nikahsız partnerleri, kardeşleri, erişkin evlatları ve torunları, anne babaları ve erişkin bir akrabayı yada yakın arkadaşı ihtiva eder; ve birçok durumda, ilk etapta hastayı bakım için getiren kişilere.

Santa Clarita geriatri uzmanı ve üye arkadaşı Dorio, KHN. California Kıdemli Yasama Meclisi. “Öteki eyaletlerin çoğunda olduğu şeklinde bir yasaya ihtiyacımız bulunduğunu biliyorduk.”

Penn Medicine’deki araştırmacılar tarafınca çözümleme edilen verilere bakılırsa, Amerikalı yetişkinlerin yalnızca üçte birinin ya sıhhat hizmetleri hakkında ne istediklerini açıklayan bir ön direktifi ya da bu kararları başka birine verme yetkisi veren tıbbi bir vekaletnamesi var.

Destekçilerine bakılırsa, akrabalık yasasının arkasındaki amaç, bir hastanenin maliyet, mevcut yataklar yada sigorta baskılarından etkilenebilecek tıbbi kararlar almasına izin vermek yerine, temsilcileri hastaları korumak için çaba sarfetmek için yetkilendirmektir.

Valencia’dan Michele Mann, “Bu yasa, bakım sağlamaları, yaşam kurtarmaları, Medicare ile ilgilenmeleri, sigortayla ilgilenmeleri … aynı anda birçok şeyi halletmeleri istenen hastanelerin üstündeki baskıyı kaldırıyor” dedi. Ön direktifler de dahil olmak suretiyle emlak planlamasında uzmanlaşmış Kaliforniya merkezli avukat.

Hastaların tıbbi hakları seneler içinde gelişmiştir, sadece devletin bir akrabalık yasası çıkarmasının niçin bu kadar uzun sürdüğü bir muammadır. Dorio, yaşlanan nüfusa destek olmak için tasarlanan yasaları destekleyen ve teşvik eden California Kıdemli Yasama Meclisi, Eyalet Yasama Müşavirliği’nden yasa tasarısı için yardım istediğinde, bazı avukatların artık yürürlükte bir yasa olmamasına şaşırdıklarını söylemiş oldu.

Ön yönerge belgesi yada vekaletnamesi olmayan hastalar sözlü olarak hastaneye bildirerek de olsa vekil belirleme edebilirler sadece hastanın bilgili olması gerektiği açıktır.

Bir hasta bir hastaneye yada tıbbi tesise aciz olarak gelir yada aciz hale gelirse, sağlayıcılar, 2005’ten beri yürürlükte olan bir Kaliforniya yasası uyarınca yetkili bir tıbbi karar verici bulmak için iyi niyetli bir çaba göstermelidir.

Adımlar, hastanın eşyalarını gözden geçirmeyi ve hastanenin direktifler yada vekaletname yöntemiyle karar verme “yetkisine makul olarak inanılmış olduğu” herhangi biriyle iletişime geçmeyi ihtiva eder. Hastane, hastanın öncesinden bir direktifi olup olmadığını sormak için dışişleri bakanıyla temasa geçtiğini göstermelidir.

Yeni yasanın yürürlüğe girmesiyle beraber, sıhhat hizmeti sağlayıcıları, hastanın öncesinden direktifleri yada vekaletnamesi olup olmadığını denetim etmelidir. Sadece yetkililer hiçbirinin bulunmadığını belirledikten sonrasında, yasal olarak hasta adına konuşmasına izin verilen en yakın akraba listesine dönebilirler.

Multipl sklerozu olan ve uzun soluklu bir bakım tesisinde yaşayan kız kardeşi adına kararlar veren Mann, “Yenilikçi,” dedi. “En yakın akraba sıralamasında, çoğu zaman hastayı getiren şahıs, hastanın isteklerini açıkça bilen bir aile üyesi yada yakın bir arkadaştır. Bu durumlarda hastane araması bitmiştir, kanunen yetkili bir temsilcisi vardır”.

Meclis Üyesi Mike Gipson tarafınca tanıtılan Bill AB 2338, kalıtım yasasına bir bölüm ekledi ve bir çok eyaletin bir kişinin ölümünden sonrasında mallarının bölünmesini ele alma şeklini yansıtıyor.

Kaliforniya’da, bir şahıs vasiyet bırakmadan öldüğünde, varlıkları ve mülkleri durağan(durgun), azalan bir öncelik sırasına bakılırsa dağıtılır: ilkin eş, sonrasında çocuklar, anne babalar, kardeşler vb. Şimdi, bir kişinin tıbbi kararlarına aynı şekilde karar verilecek, sadece kesinlikle aynı sırada değil.

Kaliforniya, hastanelere ve tıbbi hizmet sağlayıcılara, hangi aile üyesinin yada yakın arkadaşın tıbbi kararlar verebileceğine karar verme takdir yetkisi veriyor;

Bazı uzmanlar, bilhassa aile üyeleri içinde tutarsız görüşler var ise, hastanelerin hasta temsilcisini seçme yetkisini elinde tuttuğu için yeni yasanın ne kadar etkili olacağını merak ediyor.

Cenup Kaliforniya Üniversitesi’nde tıp hukuku ve etik uzmanı ve fahri profesör olan Alexander Capron, “Gücü kötüye kullanacaklarına inanmak için hiçbir nedenim olmasa da, hastaneler kimin iyi bir karar verici olacağına karar veriyor” dedi.

Hastane derneğinin başkan yardımcısı ve hukuk müşaviri Lois Richardson, katı bir vekil sırasının çoğu zaman bir hastanın ne isteyeceğini yansıtmadığını söylemiş oldu. “Kaygı daima, bir çok durumda katı bir yasal hiyerarşinin gerçek aile ilişkilerini yansıtmaması olmuştur” diye ekledi.

Gipson sektöre esneklik vermeyi kabul ettikten sonrasında hastane lobisi muhalefetini geri çekti ve önlem yasama meclisinden neredeyse asla itiraz görmeden geçti.

İdeal olarak, Gipson’a bakılırsa, insanların isteklerinin yerine getirildiğinden güvenli olmak için öncesinden bir yönerge belgesine haiz olmaları gerekir. Sadece yaşlılar, yalnız yaşayanlar ve bu belgeye haiz olmayan hepimiz için yasa, aileden olabilecek yakın bir dost da dahil olmak suretiyle onlar adına hareket edebilecek kişiler yelpazesini açıyor.

Gipson, “En azından bu şekilde, bu kararları vermek için ne istediğinizi bilen birine haiz olmuş olursunuz,” dedi. “İşi bir hastaneye bırakmak yerine.”

Bu öykü, California Health Care Foundation’ın editoryal olarak bağımsız bir hizmeti olan California Healthline’ı gösteren KHN tarafınca hazırlanmıştır.

İlgili mevzular

Bizlere Ulaşın Bir Öykü Gönderin İpucu

İlgili Yazılar