Bu bahar, Chevron çalışanları, firmanın Richmond, California rafinerisindeki United Steelworkers Local 5’in yüzlerce üyesinin sıhhat sigortasını, sonunda iki ay devam eden bir işbırakımı esnasında iptal ettiğini ifade ettiler. Nisan ayında Stanford Health Care’deki binlerce hemşireye, bir haftalık grevleri esnasında işe dönmezlerse sıhhat sigortalarını kaybedecekleri söylendi. Redwood City’deki Sequoia Hastanesi’ndeki 300’den fazla işçi, sözleşme müzakereleri durduğu için Temmuz ortasında greve gittikten sonrasında benzer bir ileti aldı.

Sıhhat sigortası yardımlarının dondurulması, bir iş ihtilafında yaygın bir taktiktir şu sebeple bunlar olmadan işçiler, yönetimin taleplerini kabul etmeye daha kolay ikna edilebilir. Sadece California milletvekilleri grevcilere avantaj sağlıyor.

Bir Demokrat olan meclis üyesi Jim Wood, yazdığı yeni bir Kaliforniya yasasının, {özel sektör} işçilerinin eyaletin sıhhat sigortası pazarı olan Covered California vesilesiyle satın alınan güvence için devlet sübvansiyonlarını en üst düzeye çıkarmalarına izin vererek, işverenleri iş uyuşmazlıkları esnasında sıhhat yardımlarını kesmekten caydıracağını umuyor. Temmuz ayında yürürlüğe giren tasarının sponsorluğunu California İşçi Federasyonu, California Teamsters Halkla İlişkiler Konseyi ve Los Angeles İlçe İşçi Federasyonu yapmış oldu.

Wood, “Yasanın amacı, ‘Hayır, bunu yapamazsınız’ demek,” dedi. “Tekrar asla tecrübe etme.”

Kapsanan California sözcüsü Kelly Green’e gore, hak kazanan işçilerin primleri sanki gelirleri Medicaid uygunluk seviyesinin derhal üzerindeymiş şeklinde karşılanacak. Devlet, işçinin federal sübvansiyonunu hesaba katacak ve farkı karşılayacaktır. Mesela, yılda 54.360 dolar kazanan tek bir şahıs, orta düzey bir sıhhat planı kapsamında gelirlerinin %8,5’ini yada ayda ortalama 385 doları prim ödeyebilir. Bırakım meydana getiren işçilere yönelik yeni yasaya gore, aynı planı seçen şahıs, işbırakımı süresince – sanki yılda 20.385 dolar kazanmış şeklinde – hiçbir prim ödemeyecek.

Federal hükümet, Amerikan Kurtarma Planı Yasası kapsamında geliştirilmiş bir sübvansiyona izin verdi. Geliştirilmiş sübvansiyon, Enflasyon Düşürme Yasası kapsamında 2025 yılına kadar devam edecek. Federal destek sona erdiğinde devletin sübvansiyondaki oranı artabilir.

Sendikaların eyaletle paylaşmış olduğu bir tahmin, yasanın Kaliforniya’ya işçi başına ayda averaj 341 dolara mal olacağını ve grevlerin bir ila iki ay süreceğini öne sürdü. İşçi grupları, tasarının yılda 5.000’den azca işçiyi etkileyeceğini tahmin ediyor. California’nın hususi sektörde ortalama 15 milyon işçisi var ve grevler çoğu zaman işçi müzakerelerinde son başvurulacak bir vasıta.

İşletmelerin iyi mi tepki vereceği belli değil. Chevron, Stanford Health Care ve Sequoia Hastanesi operatörü Dignity Health yorum taleplerine cevap vermedi. Tasarı, işletmelerden yada vergi mükellefi gruplardan resmi bir muhalefetle karşılaşmadı. Kapsanan California’nın sübvansiyonları, Uygun Fiyatlı Bakım Yasası’nın bir parçası olarak federal ve eyalet fonlarının bir karışımı tarafınca karşılanır, bundan dolayı işletmelere direkt bir maliyeti yoktur.

Geçen yıl, bir Demokrat olan Vali Gavin Newsom, kamu işverenlerinin yetkili bir işbırakımı esnasında sıhhat sigortasını sonlandırmasını yasaklayan Kamu Çalışan Sağlığını Koruma Yasasını imzaladı. {Özel sektör} için yeni yasa farklıdır: Grevler esnasında sıhhat yardımlarının iptal edilmesine ilişkin herhangi bir yasak yada mali ceza yoktur.

Ulusal olarak, Meclis ve Senatodaki Demokratlar bu uygulamanın tamamen yasaklanması için baskı yapmış oldu, sadece hiçbir yasa tasarısı komiteden çıkmadı.

California işçileri, işveren tarafınca finanse edilen sıhhat yardımlarını kaybettiklerinde, eyaletin Medi-Cal olarak malum Medicaid programına hak kazanabilir yada Covered California vesilesiyle sıhhat sigortası satın almaya hak kazanabilirler. İkinci seçenekle, işçiler aylık primlerini ödemeye destek olacak bir takım sübvansiyon alabilirler. Genel olarak, bir hanenin geliri ne kadar düşükse, sübvansiyon o denli büyük olur.

Sadece savunucular, işçiler Sigortalı Kaliforniya’ya hak kazansalar bile, bu sigortanın işleri vesilesiyle haiz oldukları planlardan oldukca daha pahalı olabileceğini – kimi zaman gelirlerinin% 30 ila% 40’ını tükettiğini söylediler. Ve grevdeki işçiler, sigorta kapsamı bir sonraki aya kadar geçerli olmayacağından gecikmeler yaşayabilir.

California Üniversitesi-Berkeley Emek harcama Merkezi’nde sıhhat hizmetleri programı direktörü Laurel Lucia, “Bu, istihdama bağlı bir sıhhat sistemine haiz olmanın dezavantajlarından biridir” dedi. “Pandemi esnasında, izinler yada işten çıkarmalar olduğunda, insanların en oldukca gereksinim duydukları anda iş temelli sigortalarını kaybettiklerini gördük.”

Grevdeki Sequoia işçileri, Dignity Health ile bir anlaşmaya vardılar ve sıhhat sigortası 1 Ağustos’ta sona ermeden ilkin 208 yataklı tesise geri döndüler, sadece bazıları, haklarını yitirme korkusu olmasa işbırakımı hattında daha uzun süre kalabileceklerini söylemiş oldu.

Sertifikalı bir hemşire asistanı ve o sırada hamile olan sendikanın pazarlık ekibinin bir üyesi olan Mele Rosiles, “Bu oldukça korkutucuydu” dedi. “Çalışanlarımızın bir çok, işverenimizin işe dönmezsek ailemizin sıhhat sigortasını iptal etme kararıyla tehdit edildiğini hissetti.”

California Sıhhat Planları Derneği, grevdeki işçiler için bir kategori yapmaya çalışan yasa tasarısının erken bir versiyonuyla ilgili endişelerini dile getirdi, sadece sanayi grubu, Covered California’nın değişikliği onsuz yönetebileceği belirlendikten sonrasında muhalefetini geri çekti.

Covered California, bu pozitif yanları başlatmak için ortalama 1,4 milyon dolar harcayacağını tahmin ediyor. Ajans, uygun çalışanları taramak için müracaat soruları oluşturacağını ve onlara işe döndüklerinde sigortayı durdurmalarını hatırlatacağını söylemiş oldu.

Bu öykü, California Health Care Foundation’ın editoryal olarak bağımsız bir hizmeti olan California Healthline’ı gösteren KHN tarafınca hazırlanmıştır.

İlgili mevzular

Bizlere Ulaşın Bir Öykü Gönderin İpucu