SACRAMENTO, California — California, vazektomilerin acısını milyonlarca sakin için parasız hale getirerek hafifletmeye çalışıyor.

Federal yasalar ve eyalet yasaları, bir çok sıhhat sigortacısının reçeteli doğum denetim haplarını hastaya hiçbir ücret ödemeden karşılamasını koşul koşar. Sadece bu hükümler, bayanlar için yalnızca FDA onaylı 18 doğum denetim seçeneği için geçerlidir, bundan dolayı testisleri olan her insanın şansı kalmaz.

Kaliforniya milletvekilleri şimdi bu şartı adam kısırlaştırmasına ve prezervatif ve doğum denetim süngerleri de dahil olmak suretiyle reçetesiz doğum kontrolüne genişletecek bir yasa tasarısı düşünüyorlar. 2022 Kontraseptif Eşitlik Yasası kabul edilirse, devlet tarafınca düzenlenen ticari sigorta planlarının, bu doğum denetim yöntemlerine copays, madeni para ve kesintiler şeklinde cepten harcamalar koymasına izin verilmeyecek.

Ulusal Sıhhat Hukuku Programı’nın kıdemli avukatı Liz McCaman Taylor, “Bu açıdan oldukça çığır açıcı – doğum kontrolünü her cinsiyetten insan için geçerli bir şey olarak düşünmek yepyeni bir çerçeve” dedi. düşük gelirli insanların sıhhat hakları.

Vazektomi, testislerden penise sperm taşıyan tüplerin kapatılması yada kesilmesi kanalıyla hastanın sperm kaynağının sperminden kesildiği ayakta tedavi cerrahi bir prosedürdür. Bir çok adamın bir yada iki gün süresince bir buz torbasıyla kanepede iyileşmesi gerekir ve birkaç ay sonrasında yapılacak bir kontrol, prosedürün işe yarayıp yaramadığını belirler.

Vazektomiler seçmeli prosedürler olduğundan ve çoğu zaman acil olmadığından fiyat belirleyici bir unsur olabilir.

Nathan Songne için, prosedürün en stresli kısmı maliyetti. Birkaç senedir, 31 yaşındaki çocuk biyolojik olarak çocuk sahibi olmak istemediğini biliyordu. 4 yaşındaki bir evladı evlat edinmek ve bebek bezi aşamasını atlamak daha iyi, diye düşündü. Çocukken üvey babası tarafınca evlat edinildi ve çocuklarını sevmek için genetik olarak akraba olması gerekmediğini biliyordu.

Orange County, Mission Viejo’da yaşayan Songne, “Tek endişem, bana ne kadara mal olacağı hakkında hiçbir fikrim olmamasıydı zira kimse bana söylemedi” dedi. Eğer prosedür beklediği şeklinde 1000 dolara mal olursa, bunu karşılayamayacağını söylemiş oldu.

Songne’nin gitar montajı işinden almış olduğu sigorta, 8 Ağustos prosedürünün %70’ini kapsadı ve ona 200 doların birazcık altında bir satmaca bıraktı. “Maliyet kararımı etkiledi, sadece yalnız 200 dolar olduğundan vazektomiye devam etmem beni fazlaca rahatlattı” dedi.

USC Keck Tıp Okulu’nda üroloji doçenti olan Dr. Mary Samplaski’ye gore, vazektomi işinde senenin iki sıcak zamanı vardır. İlk olarak, March Madness kolej basketbol turnuvası esnasında, erkekler koltukta çember izleyerek toparlanmayı seçtiklerinde bir artış görüyor.

Yıl sonu da yoğun, dedi, zira birçok hasta nihayet senelik sigorta indirimlerini karşıladı ve prosedürü karşılayabilecek durumda.

Hastalar, vazektomi konsültasyonlarının ortalama %20’sinde cepten meydana getirilen harcamaları tartışıyorlar. Samplaski, “Açıkçası sinir bozucu bir prosedür,” dedi. “Üstelik, ödemeniz yüksekse, bunu yapmak için daha da azca niçin var.”

Nisan ayında Jacob Elert, sıhhat planı prosedürü kapsamadığı için Sacramento’daki evinin yakınında bir vazektomi için karşılaştırmalı alışveriş yapmış oldu. Düzgüsel üroloğu ile bir buluşma ayarlamayı umduğunu söylemiş oldu, sadece bunun 1.500 dolarlık bir fiyat etiketi ile geleceğini söylemiş oldu.

Bunun yerine, prosedürü 850 dolara alabileceği bir vazektomi kliniği zinciri buldu. Üç ay sonrasında, bir kontrol vazektominin başarıya ulaşmış bulunduğunu doğruladı.

Elert’in asla pişmanlığı yok, sadece fiyat bir unsur olmasaydı, tertipli üroloğuna gitmeyi tercih ederdi. “Güvendiğim hekim bu,” dedi Elert. “Fakat fazlaca pahalıydı.”

Kasım ayında, Kaliforniya seçmenleri kürtaj ve doğum kontrolü haklarının eyalet anayasasına kilitlenip kilitlenmeyeceğine karar verecek. Sadece California’nın Title X aile planlaması programını yürüten bir grup olan Essential Access Health’in sözcüsü Amy Moy, Önerme 1’in maliyet ve kapsam şeklinde sorunları ele almadığını söylemiş oldu.

“Anayasa değişikliği bir nevi uzun vadeli koruma ve biz hala cinsiyetleri ne olursa olsun kısa vadeli ve günlük düzeyde Kaliforniyalılar için engelleri azaltmak için çalışıyoruz” dedi.

SB 523, faturalar üstünde hareket etmek için Ağustos ayı sonuna kadar bir süre ile karşı karşıya olan eyalet yasama meclisinde ön oylamalardan geçti. Tedbir geçerse, 2024’te yürürlüğe girecek ve Kaliforniya, vazektomileri yada reçetesiz doğum kontrolünü tamamen kapsayacak şekilde düzenlemelerini gerektiren bir avuç eyalete katılacak.

Kaliforniya Sıhhat Planları Birliği, yasama sürecinin son günlerinde değiştirilebilecek önlemi hala değerlendiriyor. Sadece sözcü Mary Ellen Grant, derneğin çoğu zaman daha yüksek primlere yol açabilecekleri için ek sigorta yardımı gerektiren faturalara karşı çıktığını söylemiş oldu.

SB 523, eyalet için çalışan, bir üniversite vasıtasıyla talebe sıhhat planına haiz olan yada devlet tarafınca düzenlenen ticari sıhhat planları olan 14 milyondan fazla Kaliforniyalı için geçerlidir. Vazektomilere ek olarak, acil kontrasepsiyon, prezervatif, sperm öldürücü ve kontraseptif süngerler şeklinde parasız reçetesiz doğum kontrolü almaya hak kazanacaklar. Tasarı, sıhhat sigortası planları federal hükümet tarafınca düzenlenen milyonlarca Kaliforniyalı için geçerli olmayacak.

Sigortacıların kapsaması ihtiyaç duyulan doğum kontrolünün sıklığı ve miktarı ve hastaların peşin ödeme yapmış olup ondan sonra geri ödenip ödenmeyeceği de dahil olmak suretiyle, yardımın iyi mi işleyeceğine ilişkin ayrıntılar, tedbir kabul edildikten sonrasında belirlenecektir. McCaman Taylor, insanların sigorta kartlarını bir eczane tezgahında göstermelerine ve gereksinim duydukları doğum kontrolünü almalarına müsaade edilmesinin tercih edileceğini söylemiş oldu.

“Geri ödemenin en iyi model olmadığını tezgah üstü covid testleri ile meydana getirilen ulusal deneyden öğrendik” dedi. “İnsanlar bunun için cepten ödeme yapamıyorsa, onu alamayacaklar.”

Mevzuatı çözümleme eden California Health Benefits Review Programı, eyalet tarafınca düzenlenen ticari sigortası olan ortalama 14.200 kişinin bu yıl California’da vazektomi alacağını öngördü. Program, maliyet paylaşımının ortadan kaldırılmasının, yasanın ilk senesinde vazektomi sayısını 252 artıracağını tahmin ediyor.

Ufak bir artış. Sadece bu, ek olarak tasarının kapsadığı öteki doğum denetim şekillerinin, bilhassa de prezervatiflerin kullanımındaki artış, istenmeyen gebeliklerde büyük bir azalma sağlayabilir. Analize gore, yetkinin yürürlüğe girmesi durumunda her yıl ortalama 12.300 planlanmamış gebelik önlenebilir, bu da %11’den fazla bir azalmadır.

Bu öykü, California Health Care Foundation’ın editoryal olarak bağımsız bir hizmeti olan California Healthline’ı gösteren KHN tarafınca hazırlanmıştır.

KHN (Kaiser Health News), sıhhat sorunları hakkında derinlemesine gazetecilik üreten ulusal bir haber odasıdır. Siyaset Analizi ve Anket ile beraber KHN, KFF’deki (Kaiser Aile Vakfı) üç ana işletim programından biridir. KFF, ulusa sıhhat sorunları hakkında data elde eden, kar amacı gütmeyen bir kuruluştur.

İÇERİĞİMİZİ KULLAN

Bu öykü ücretsiz bir şekilde tekrardan yayınlanabilir (detaylar).