California ve New York, çocuk doktorları ve halk sağlığı savunucuları evlatları çevrimiçi aşırı zayıflama hilelerinden korumaya çalışırken, reçetesiz rejim haplarının reşit olmayanlara satışını kısıtlamada FDA’dan daha ileri gitmenin eşiğinde.

Vali Gavin Newsom’dan önceki bir yasa, California’da 18 yaşın altındaki her insanın reçetesiz olarak çevrimiçi yada mağazalarda reçetesiz kilo kaybı takviyeleri satın almasını yasaklayacak. New York milletvekilleri tarafınca geçirilen benzer bir yasa tasarısı, Vali Kathy Hochul’un masasında. Hiçbir Demokrat iyi mi davranacağını belirtmedi.

Her iki satmaca da yasalaşırsa, destekçiler ivmenin daha çok eyalette küçüklere rejim hapı satışlarını kısıtlamak için artacağını umuyorlar. Massachusetts, New Jersey ve Missouri benzer faturalar getirdiler ve destekçiler gelecek yıl da baskılarına devam etmeyi planlıyor.

Ortalama 30 milyon ABD Birleşik Devletleri’ndeki insanoğlu yaşamları süresince bir yeme bozukluğu yaşayacaklardır; Johns Hopkins All Children’s Hospital’a gore, bunların %95’i 12 ila 25 yaşları içinde. Hastane, yeme bozukluklarının herhangi bir akıl sağlığı bozukluğu içinde en yüksek ölüm riskini oluşturduğunu ekliyor. Ve reşit olmayanların çevrimiçi yada eczane raflarında satılan hapları alması her zamankinden daha kolay hale geldi. Bir pazar araştırma şirketi olan Vision Research Reports’a gore, zayıflamaya yönelik olanları da içeren tüm rejim takviyeleri, 2021’de 63 milyar dolarlık reçetesiz satılan sıhhat ürünleri endüstrisinin ortalama %35’ini oluşturuyordu.

Oldukça çeşitli vitaminleri, şifalı otları ve mineralleri kapsayan rejim takviyeleri, FDA tarafınca besin olarak sınıflandırılır ve reçeteli ilaçlar ve reçetesiz satılan ilaçlar benzer biçimde bilimsel ve güvenlik testlerinden geçmez.

Halk sağlığı savunucuları, “Haftada 5 kilo vermeyi” vaat edebilecek reklamlarla zayıflama ürünlerini tutmak istiyor. ve Slim Sense benzer biçimde hap adları – bazı araştırmalar bazı ürünleri yeme bozukluklarıyla ilişkilendirdiği için gençlerden, bilhassa kızlardan uzak. American Journal of Public Health’de 15 yıl süresince 14-36 yaşları içinde 10.000’den fazla bayanı takip eden bir araştırma, “rejim hapları kullananların bir sıhhat kuruluşundan yeme bozukluğu teşhisi alma oranlarının 5 kattan fazla bulunduğunu buldu. sağlayıcı olmayanlara gore 1 ila 3 yıl içinde.”

Birçok hapın kansere, kalp krizine, felçlere ve öteki rahatsızlıklara niçin olabilecek yasaklanmış ve tehlikeli maddelerle lekeli olduğu bulunmuştur. Mesela, FDA, psikiyatrik rahatsızlıklara ve dikkat yada hafızada bozulmalara niçin olduğu tespit edilen lorcaserin ihtiva ettiği için halka Dr. Reade’in Slim Sense’inden kaçınmasını tavsiye etti. FDA, durdurulmasını emretti ve şirkete yorum için ulaşılamadı.

Önleme için Stratejik Eğitim Girişimi’nin kurucu direktörü Bryn Austin, “Vicdansız üreticiler, tüketicilerin sağlığı ile ilgili risk almaya isteklidir ve ürünlerini yasa dışı ilaçlar, yasaklanmış ilaçlar, steroidler, aşırı uyarıcılar, hatta deneysel uyarıcılar ile bağlamaktadırlar” dedi. Kısıtlamaları destekleyen Yeme Bozuklukları yada STRIPED. “Tüketiciler, bu tür ürünlerde ne işe yaradığını bilmiyorlar.”

STRIPED, Harvard TH Chan Halk Sağlığı Okulu ve Boston Çocuk Hastanesi merkezli bir halk sağlığı girişimidir.

Bir sanayi tecim grubu olan Naturel Ürünler Derneği, üyelerinin ürünlerinden meydana gelen yan etkisinde bırakır mevzusunda FDA’ya tüketici şikayetlerinin olmamasını gerekçe göstererek, rejim haplarının yeme bozukluklarına niçin olduğuna itiraz ediyor. Derneğin devlet işleri direktörü Kyle Türk, “FDA verilerine gore ikisi içinde bir ilişki yok” dedi.

Dernek, üyelerinin güvenli üretim süreçlerine, rastgele ürün testlerine ve uygun pazarlama yönergelerine bağlı bulunduğunu iddia ediyor. Temsilciler ek olarak, reşit olmayanların reçetesiz takviye satın alamazlarsa, bu tarz şeyleri karaborsadaki “dolandırıcılardan” satın alıp endüstrinin bütünlüğünü baltalayabileceklerinden kaygı ediyorlar. Faturalara gore, zayıflama ürünleri satın alan reşit olmayanların bir reçete ile beraber kimlik göstermeleri gerekmektedir.

Tüm iş grupları yasağa karşı değil. Düzenleme işleri direktörü Robert Marriott’a gore, rejim takviyesi üreticileri ve perakendecilerini temsil eden bir tecim grubu olan Amerikan Bitkisel Ürünler Birliği, rejim dışı takviyeler ve vitaminlerde bulunan içerik kategorilerini kaldıracak şekilde değiştirildiğinde Kaliforniya’nın tasarısına karşı muhalefetini düşürdü. .

Çocuk savunucuları, toplumsal medyada gördüklerine gore ideal vücut tipini hayal eden gençler içinde kaygı verici eğilimler buldu. Evlatları hedef alan zararı olan pazarlama uygulamalarını durdurmayı amaçlayan kar amacı gütmeyen bir müessese olan Fairplay tarafınca yaptırılan bir araştırmaya gore, medyan yaş 19 iken, 9 yaşındaki evlatların Instagram’da üç yada daha çok yeme bozukluğu hesabını takip etmiş olduğu tespit edildi. bir “yeme bozukluğu balonu”.

Instagram ve Feysbuk’un sahibi Meta, raporun, insanoğlunun yaşamın zor anlarını paylaşma ihtiyacını tanımak benzer biçimde nüanslardan yoksun bulunduğunu söylemiş oldu. Şirket, genel sansürün yanıt olmadığını korumak için çaba sarfediyor. Meta sözcüsü Liza Crenshaw bir e-postada, “Uzmanlar ve güvenlik kuruluşları, bir denge kurmanın ve insanların yeme bozukluklarını teşvik eden yada teşvik eden herhangi bir içinde ne olduğu kaldırırken kişisel hikayelerini paylaşmalarına izin vermenin mühim bulunduğunu söylemiş oldu” dedi.

Yaşamı tehdit eden yeme bozuklukları olan küçüklere ve genç yetişkinlere bakan bir çocuk doktoru olan Dr. Jason Nagata, San Francisco’daki UCSF Benioff Çocuk Hastanesi’ndeki rejim haplarına kolay erişimin hastalarının koşullarına katkıda bulunduğuna inanıyor. Hastalarından biri için durum buydu, 11 yaşlarında bir deri bir kemik kız.

Kaliforniya yasa tasarısını destekleyen Nagata, “Kafi beslenmediği için temelde bir açlık durumuna girmişti” dedi. “Bu hapları alıyor ve kilo vermek için başka tür aşırı davranışlar kullanıyordu.”

Nagata, pandeminin başlamasından bu yana yeme bozukluğu olan hasta sayısının üç katına çıktığını söylemiş oldu. Bazıları mütevazı sonuçlar veren rejim hapları almak için çaresizler. “Bu ürünlere o denli bağımlı olan hastalarımız oldu ki hastaneye kaldırılacaklar ve hala bu ürünleri Amazon’dan sipariş ediyorlar” dedi.

Halk sağlığı savunucuları, federal hükümetin rejim haplarını düzenleme mevzusundaki sınırı olan yetkisine cevap olarak eyalet yasama organlarına başvurdu. Austin, Rejim Takviyesi Sıhhat ve Eğitim Yasası olarak malum 1994 federal yasası uyarınca, FDA “tüketicilere açık bir zarar gelmedikçe devreye giremez” dedi.

Takviye endüstrisinin Capitol Hill’deki yoğun lobiciliği ile eşleşmeyen halk sağlığı savunucuları, eyalet bazında bir yaklaşıma geçti.

Bununla beraber, FDA’nın rejim haplarına girenlerin nezaretini iyileştirmesi için bir baskı var. Nisan ayında Illinois’den ABD’li Senatör Dick Durbin, gıda takviyesi üreticilerinin ürünlerini – bileşenlerle beraber – düzenleyiciye kaydettirmelerini gerektiren bir yasa tasarısı sundu.

Taraftarlar, üreticilerin tehlikeli maddeler ihtiva ettiği bilinmiş olduğu için değişikliğin lüzumlu bulunduğunu söylüyor. Connecticut Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’nden C. Michael White, bir sıhhat sahtekarlığı veri tabanının gözden atlatılmasında, kusurlu sıhhat ürünlerinin %35’inin zayıflama takviyelerinden geldiğini buldu.

Bir uyarıcı olan sibutramin de dahil olmak suretiyle birkaç bileşen yasaklanmıştır. White, “Kalp krizi, nüzul ve aritmi benzer biçimde şeylere niçin olma riskinin artması sebebiyle ABD pazarından kaldırılan oldukça yaygın olarak kullanılan bir kilo kaybı takviyesiydi” dedi.

Öteki bir bileşen, kanserojen olduğundan şüphelenilene kadar müshillerde kullanılan ve 1999’da yasaklanan fenolftaleindi. “Bu ürünün hala ABD pazarında olacağını düşünmek,” dedi, “akıl almaz.”

Bu öykü, California Health Care Foundation’ın editoryal olarak bağımsız bir hizmeti olan California Healthline’ı gösteren KHN tarafınca hazırlanmıştır.

İlgili mevzular

Bizlere Ulaşın Bir Öykü Gönderin İpucu