California ve New York, reçetesiz satılan rejim haplarının küçüklere satışını engelleme mevzusunda Besin ve İlaç Dairesi’nden (FDA) bir adım daha ileri gitmek üzereyken, çocuk doktorları ve halk sağlığı savunucuları onları aşırı kilolardan korumaya çalışıyor. İnternette dolaşan yitik tuzakları.

Vali Gavin Newsom’a sunulan bir yasa tasarısı, California’da 18 yaşın altındaki her insanın, çevrimiçi yada mağazalarda reçetesiz kilo kaybı takviyeleri satın almasını yasaklayacak. New York milletvekilleri tarafınca onaylanan bir başka benzer yasa tasarısı da Vali Kathy Hochul’un masasında. Hiçbir Demokrat ne yapacaklarını belirtmedi.

Her iki tedbir de yasalaşırsa, destekçileri daha çok devleti küçüklere ve gençlere rejim haplarının satışını kısıtlamaya teşvik edeceklerini umuyor. Massachusetts, New Jersey ve Missouri benzer yasalar çıkardı ve destekçileri gelecek yıl zorlamaya devam etmeyi planlıyor.

ABD Birleşik Devletleri’nde ortalama 30 milyon insan yaşamları süresince bir yeme bozukluğu yaşayacak; Johns Hopkins All Children’s Hospital’a gore, bunların %95’i 12 ila 25 yaşları içinde. Yeme bozukluklarının tüm zihinsel bozukluklar içinde en yüksek ölüm riskine haiz bulunduğunu da ekliyor. Ve artık reşit olmayanların internette yada eczane raflarında satılan haplara erişmesi her zamankinden daha kolay.

Bir pazar araştırma şirketi olan Vision Research Reports’a gore, 2021’de 63 milyar dolar üreten bir sektörde, zayıflamaya yönelik olanlar da dahil olmak suretiyle tüm rejim takviyeleri, tezgahta satılan sıhhat ürünlerinin ortalama %35’ini oluşturuyordu.

Fazlaca çeşitli vitaminleri, şifalı otları ve mineralleri kapsayan rejim takviyeleri, FDA tarafınca besin olarak sınıflandırılır ve reçeteli ve reçetesiz satılan ilaçlar şeklinde bilimsel ve güvenlik testlerinden geçmez.

Halk sağlığı savunucuları, “Haftada 2 kilo verin!” vaadinde bulunabilecek reklamlarla zayıflama ürünlerini saklamak istiyor. ve Slim Sense şeklinde hap adları – araştırma bazı ürünleri yeme bozukluklarıyla ilişkilendirdiği için gençlerden, bilhassa kızlardan uzak.

Amerikan Halk Sağlığı Dergisi’nde 15 yıl süresince 14 ila 36 yaşları içinde 10.000’den fazla bayanı izleyen bir araştırma, “rejim hapları kullananların, beş kat daha yüksek bir yeme bozukluğu tanısı alma olasılığına haiz bulunduğunu buldu. onları kullanmayanlara gore 1 ila 3 yıl içinde bir sıhhat hizmeti sağlayıcısı.”

Birçok hapın kansere, kalp krizine, felçlere ve öteki rahatsızlıklara niçin olabilecek yasaklanmış ve tehlikeli maddelerle kontamine olduğu bulunmuştur. Mesela, FDA, psikiyatrik bozukluklara ve dikkat ve bellek bozukluklarına niçin olabilen lorkaserin ihtiva ettiği için halka Dr. Reade’in Slim Sense’inden kaçınmasını tavsiye etti. İşletme geri çekilmesini emretti ve yorum için şirketle iletişime geçilemedi.

Stratejik Eğitim Girişimi for the Prevention of Eating’in kurucu direktörü Bryn Austin, “Vicdansız üreticiler tüketicilerin sağlığı ile risk almaya istekli ve ürünlerini yasa dışı farmasötik bileşenler, steroidler, aşırı uyarıcılar ve hatta deneysel uyarıcılarla karıştırıyorlar” dedi. Kısıtlamaları destekleyen Bozukluklar yada STRIPED. “Tüketiciler, bu tür ürünlerde ne olduğu mevzusunda hiçbir fikirleri yok.”

STRIPED, Harvard TH Chan Halk Sağlığı Okulu ve Boston Çocuk Hastanesi merkezli bir halk sağlığı girişimidir.

Endüstriyi temsil eden bir tecim grubu olan Naturel Ürünler Derneği, üyelerinin ürünlerinin negatif tesirleri hakkında FDA’ya tüketici şikayetlerinin eksikliğini gerekçe göstererek rejim haplarının yeme bozukluklarına niçin olduğuna itiraz ediyor. Derneğin devlet işleri direktörü Kyle Türk, “FDA verilerine gore ikisi içinde bir ilişki yok” dedi.

Dernek, üyelerinin güvenli üretim süreçlerine, rastgele ürün testlerine ve uygun pazarlama yönergelerine uymasını sağlar. Temsilciler ek olarak, reşit olmayanların reçetesiz takviye satın alamamaları durumunda, bu tarz şeyleri karaborsadaki “suçlulardan” satın alabileceklerinden ve endüstrinin bütünlüğünü baltalayabileceklerinden kaygı duyuyorlar. Faturalara gore, zayıflama ürünleri satın alan küçüklerin bir reçeteyle beraber kimlik göstermeleri istenecek.

Tüm iş grupları yasağa karşı değil. Rejim takviyeleri üreticilerini ve perakendecilerini temsil eden bir tecim grubu olan Amerikan Bitkisel Ürünler Derneği, Kaliforniya yasa tasarısı, rejim dışı takviyelerde ve vitaminlerde bulunan içerik kategorilerini kaldıracak şekilde değiştirildikten sonrasında, düzenleyici işler direktörü Robert Marriott’a gore, karşı çıkmayı bıraktı. o varlık.

Çocuk savunucuları, toplumsal medyada gördüklerine dayanarak ideal vücut tipini hayal eden gençler içinde kaygı verici eğilimler buldu. Evlatları hedef alan zararı dokunan pazarlama uygulamalarına son vermeye çalışan kar amacı gütmeyen bir kurum olan Fairplay tarafınca yaptırılan bir araştırmaya gore, 9 yaşındaki evlatların Instagram’da üç yada daha çok yeme bozukluğu hesabını takip ettiğini, averaj yaşlarının ise 19 bulunduğunu buldu. Yazarlar buna “yeme bozukluğu balonu” adını verdiler.

Instagram ve Feysbuk’un sahibi Meta, raporun, insanoğlunun yaşamın zor anlarını paylaşma ihtiyacını kabul etmek şeklinde nüanslardan yoksun bulunduğunu söylemiş oldu. Şirket, genel sansürün yanıt olmadığını korumak için çaba sarfediyor.

Meta’nın sözcüsü Liza Crenshaw bir e-postada, “Güvenlik uzmanları ve kuruluşları, bir denge bulmanın ve insanların kişisel hikayelerini paylaşmalarına izin verirken yeme bozukluklarını teşvik eden yada teşvik eden her türlü içinde ne olduğu kaldırmanın mühim bulunduğunu söylemiş oldu” dedi.

Yaşamı tehdit eden yeme bozuklukları olan küçüklere ve genç yetişkinlere bakan bir çocuk doktoru olan Dr. Jason Nagata, rejim haplarına kolay erişimin San Francisco’daki UCSF Benioff Çocuk Hastanesi’ndeki hastalarının koşullarına katkıda bulunduğuna inanıyor. Hastalarından biri için durum buydu, 11 yaşlarında bir deri bir kemik kız.

Kaliforniya yasasını desteklemek için tanıklık icra eden Nagata, “Kafi beslenmediğim için temelde açlık durumuna düşmüştüm” dedi. “Bu hapları alıyordum ve kilo vermek için başka tür aşırı davranışlar yapıyordum.”

Nagata, pandeminin başlamasından bu yana görmüş olduğu yeme bozukluğu hastalarının sayısının üç katına çıktığını söylemiş oldu. Rejim hapları için çaresizler, bazıları mütevazı sonuçlar veriyor. “Bu ürünlere o denli bağımlı olan hastalarımız oldu ki hastaneye yatırıldılar ve bu ürünleri Amazon’dan sipariş etmeye devam ettiler” dedi.

Halk sağlığı savunucuları, federal hükümetin rejim haplarını düzenleme mevzusundaki sınırı olan yetkisine cevap olarak eyalet yasama organlarına başvurdu. Austin, Rejim Takviyesi Sıhhat ve Eğitim Yasası olarak malum 1994 federal yasası uyarınca, FDA “tüketicilere açık bir zarar problemi olana kadar müdahale edemez” dedi.

Capitol Hill’deki takviye piyasasından gelen ağır baskıya dayanamayan halk sağlığı savunucuları, eyaletlere odaklanmayı seçti. Bununla beraber, FDA’nın rejim haplarına girenlerin nezaretini iyileştirmesi için baskı var.

Illinois’den ABD’li Senatör Dick Durbin, Nisan ayında, gıda takviyesi üreticilerinin ürünlerini ve içeriklerini düzenleyiciye kaydettirmelerini gerektiren bir yasa tasarısı sundu.

Taraftarları, üreticilerin tehlikeli maddeler ihtiva ettiği bilinmiş olduğu için değişikliğin lüzumlu bulunduğunu söylüyor. Connecticut Üniversitesi Eczacılık Okulu’ndan C. Michael White, bir sıhhat sahtekarlığı veri tabanının gözden atlatılmasında, kontamine sıhhat ürünlerinin %35’inin zayıflama takviyelerinden geldiğini buldu.

Bir uyarıcı olan sibutramin şeklinde bazı maddeler yasaklanmıştır. White, “Kalp krizi, nüzul ve aritmi şeklinde şeylere niçin olma riskinin yüksek olması sebebiyle ABD pazarından çekilen, yaygın olarak kullanılan bir zayıflama takviyesiydi” dedi.

Öteki bir bileşen ise kanserojen olduğundan şüphelenilene kadar müshillerde kullanılan ve 1999’da yasaklanan fenolftaleindi. “Bu ürünün hala ABD pazarında olduğu düşüncesi akıl almaz bir şey” dedi.

Bu öykü, California Health Care Foundation’ın editoryal olarak bağımsız bir hizmeti olan California Healthline’ı gösteren KHN tarafınca hazırlanmıştır.

İlgili mevzular

Bizlere Ulaşın Bir Öykü Gönderin İpucu