LOS ANGELES — 2019’da mahalli işletme sahipleri, aromalı tütün satışına eyalet çapında tavsiye edilen bir yasakla savaşım etmek için Arnie Abramyan’ın Los Angeles’ın eteklerindeki nargile salonunda tertipli olarak toplanmaya başladı.

Abramyan ve öteki nargile dükkanı ve kafe sahipleri, San Gabriel Dağları’nın eteklerindeki yoğun Ermeni mahallesi Tujunga’dan, gençler içinde filizlenen bir e-sigara kullanımı salgınının yol açmış olduğu yasağın onları dışarı atabileceği haberini yaymaya başladı. iş yapmak ve birçoğunun miraslarının bir parçası bulunduğunu düşündüğü sevilen bir toplumsal ritüeli söndürmek.

Ulusal Nargile Topluluğu Derneği’nin şimdiki başkanı Abramyan, “Yönerge hasarı olacaktık” dedi.

Hareketleri büyüdükçe, işletme sahipleri bir lobici tuttular ve milletvekilleriyle görüşmek için Sacramento’ya gittiler. Ortadoğu’da popüler olan nargile içmenin “zamanı ve asırlık geleneği” hakkında YouTube videoları yayınladılar. Emekleri meyvesini verdi: Eyalet milletvekilleri, mentollü sigaralar da dahil olmak suretiyle aromalı tütünün satışını yasaklayan sadece premium puroları, gevşek pipo tütününü ve nargile pipolarında kullanılan “aromalı nargile tütünü ürününü” muaf tutan yasağı Ağustos 2020’de kabul etti.

Hiçbir vakit yürürlüğe girmedi. Big Tobacco hızla bir referandum kampanyası başlattı ve mevzuyu seçmenlere ulaştırmak için kafi imza topladı. Bu ay, Kaliforniyalılar – Önerme 31 vesilesiyle – gerçek mekanda etkinlik gösteren perakendecilerin aromalı sigara, e-sigara ve öteki aromalı tütün ürünlerini satmasını yasa dışı hale getirecek olan yasayı destekleyip desteklemeyeceğine yada engelleyeceğine karar verecek. Nikotin içeren ve FDA tarafınca onaylanmayan sakız yada sakızların satışı da yasaklanacaktır.

Yasa onaylanırsa – son anketler olası seçmenlerin çoğunluğunun bunu desteklediğini gösteriyor – California, tütün şirketleri pazarlamaya başladığından beri milyonlarca Siyah ve Latin sigara içicisinin yakalanmasına destek olan hem aromalı vape hem de mentollü sigaralardan kurtulan ikinci eyalet olacak. yarım yüzyıl ilkin kent içi mahallelerde.

Kaliforniya’nın mentollü sigaraları yasaklarken niçin nargile içenlere bir kural dışı tanımış olduğu sorusu, Afrika kökenli Amerikalı sigara tiryakilerinin %85’inin tercihi, hangi tütün ürünlerinin (var ise) korunmaya kıymet olduğu mevzusunda bir münakaşaya yol açtı. Yakın zamana kadar, mentolleri yasaklama çabaları, tütün şirketlerinin bu tür yasakları ırkçılık ve uyuşturucuyla savaşla eşitleyerek milyarlarca ziyanı ortadan kaldıran saldırgan taktikleri karşısında başarısız olmuştu.

Tütün karşıtı gruplar, bu stratejinin hükümet müdahalesini savuşturmak için bir model haline geldiği mevzusunda uyarıyor. Nargile muafiyetini, ölümcül bir üründen kâr etmeye devam etmek için kimlik politikasını başarı göstermiş bir halde kullanmanın son olarak örneği olarak kınıyorlar.

Afro-Amerikan Tütün Kontrolü Liderlik Konseyi’nin kurucu ortağı Carol McGruder, “Nargile bilimsel bir sebep olmadan verildi” dedi. Siyah toplulukları mentollü sigaralarla “yıkıcı hedef”leri sebebiyle tütün şirketlerine karşı senelerce savaşan McGruder, nargile içmenin Siyah gençler içinde giderek daha popüler hale geldiğini söylemiş oldu.

Birçok genç yanlışlıkla nargile içmenin öteki sigara türlerinden daha azca zararı olan olduğuna inanıyor, sadece uzmanlar nargile kanalıyla içilen tütünün sigara tütünü kadar bağımlılık yaptığını ve kansere yol açan benzer katran, nikotin ve ağır metaller içerdiğini söylüyor.

McGruder, “Güzel bir antika nargile pipo çıkarıyorlar ve nargilenin tamamen aile ve toplumla ilgili bulunduğunu söylüyorlar” dedi. “Fakat her şey parayla ilgili.”

Big Tobacco’nun kendisi nargile muafiyetine saldırıyor ve yasanın siyahi ve Latin sigara içenlere mentollü tatları yasaklayarak ayrımcılık yaptığını ve bununla beraber “zenginlere hususi işlem” yaptığını kanıtladığını söylüyor. reklam kampanyası sanayi tarafınca ödendiğini korumak için çaba sarfediyor.

“Prop. 31 No’lu Prop 31 kampanyasının sözcüsü Beth Miller, suçu artıracak ve yasadışı pazarları genişletecek, eleştiri hizmetler için geliri azaltacak ve destekçilerinin yardım etmek istediklerini söyledikleri topluluklara geri tepebilir” dedi.

Öncelikli olarak California ve Massachusetts’te kümelenmiş 360’tan fazla belediye, sıhhat yetkililerinin bir ağ geçidi sağladığını söylediği, ufaklıklara uygun tatlarda (çilek, çikolatalı süt ve pembe panç) e-sigara kapsülleri de dahil olmak suretiyle aromalı tütün ürünlerinin satışını kısıtladı. genç sigara. Yönetmeliklerin kabaca yarısı mentolü kısıtlarken, 20’den azı – neredeyse tamamı Kaliforniya’da – nargile tütünü ve/yada nargile barlarından muaftır.

Hastalık Denetim ve Önleme Merkezleri, 2021 senesinde, son 30 gün içinde bir tütün ürünü kullanmış olan lise öğrencilerinin %80’inin ve ortaokul öğrencilerinin ortalama %75’inin aromalı tütün kullandığını bildirdi. 2019 ve 2020’de, EVALI olarak malum vapingle ilişkili bir akciğer hastalığı salgını 68 kişiyi öldürdü.

Vaping salgını, sigara karşıtı aktivistlere mentollü sigaralara karşı lobi yapmak için bir fırsat verdi. 1920’lerde buluş edilen serin, nane aroması, yeni sigara içenlerin onlara aromasız sigaralardan daha kolay uyum sağlamasına destek oldu ve sanayi bu tarz şeyleri daha sıhhatli bir seçenek olarak pazarladı. 1960’larda, tütün şirketleri siyah topluluğa döndü ve berber dükkanlarında ve barlarda havalı, genç “iletişimcilere” parasız örnekler dağıttı. Mentollü sigaralar, 80 milyar dolarlık ABD sigara pazarının üçte birinden fazlasını oluşturuyor.

Newport da dahil olmak suretiyle ülkenin en büyük mentollü sigara üreticisi olan Reynolds American, Rev. Al Sharpton’ın Ulusal Fiil Ağı ve öteki sivil haklar gruplarına para vererek mentol yasaklarıyla savaşım etti. New York Belediye Meclisi 2019’da mentollü sigara yasağı önerdiğinde, Sharpton, sokakta tek, vergilendirilmemiş sigara sattığı iddiasıyla durdurulduktan sonrasında 2014’te polis nezaretinde ölen Siyah bir adam olan Eric Garner’ın davasına atıfta bulunmuş oldu.

Sadece halk sağlığı uzmanları, bu çabaların başarısının yıkıcı bir bedelle geldiğini söylüyor. CDC’ye bakılırsa, Afrikalı Amerikalı erkekler ABD’da en yüksek yeni akciğer kanseri vakasına haiz.

Bu senenin başlarında FDA, sıhhat görevlileri ve bazı Siyah liderler tarafınca uzun süredir beklenen bir hareket olan mentol aromalı sigaraların satışını yasaklama planını deklare etti. birkaç yıl yasak.

California-San Francisco Üniversitesi’nde sıhhat politikası doçenti Valerie Yerger, senelerdir sigara karşıtı aktivistlerin mentol üstüne odaklandığını söylemiş oldu. “Kimse nargile odaklanmadı” dedi.

Sadece gençler içinde nargile kullanımı son yıllarda yükselişte.

ABD Birleşik Devletleri ve Avrupa’daki Nargile savaşlarında, yarışmacılar çoğu zaman bir hip-hop müziğine en detaylı nargileyi yapmak için yarışırlar. Kabarık duman dumanlarıyla detaylı su boruları, rap videolarında çoğu zaman belirgin bir halde öne çıkar.

Yerger, “Sektörün gençlerimizi bu ürünlere bağımlı kılmak için bulmuş olduğu başka bir yol” dedi.

Nargile tedarikçileri, genel yasakların, bir çok göçmen olan minik işletme sahiplerini tehlikeye attığını ve çoğu zaman Araplar, Ermeniler, İranlılar ve diğerlerinin toplantı ve kutlamalarının bir parçası olan nargile pipolarını fiilen yasaklayarak “varlıklı bir kültürel mirası” yok etmekle tehdit ettiğini savunuyorlar. Ortadoğu’dan merhabalar. Kavgalarının bir tek parayla ilgili olduğu iddiasını reddediyorlar.

San Diego merkezli bir nargile tütün şirketi olan Fumari’nin genel danışmanı Rima Khoury, “Nargile salonları toplumun ayırt edici özelliğidir” dedi.

Abramyan için nargile içmek, İran doğumlu ebeveynlerinin 1980’lerde ABD’ya göç ettiklerinde yanlarında getirdikleri yiyecek sonrası, erişkin bir ritüeldi. Süslü su boruları çoğu zaman birkaç fit uzunluğundadır ve kurulması minimum 20 dakika sürer.

“Bu, evlatların okuldaki banyolarda sigara içtiği bir şey değil” dedi. “Evlatlarımızın sigara içmesini istemiyoruz fakat dedem niçin arka bahçesinde nargilesini içmesin ki?”

İncil emek verme grupları ve mahalli Rotary Kulübü kısmı, aileler ve gruplar için açık hava çardakları bulunan Tujunga nargile salonu Garden on Foothill’de tertipli olarak buluşur. “Alkol içmeyen Müslümanlar yada striptiz kulüplerine gitmeyi sevmeyen insanoğlu için burası güvenli bir alandır” dedi.

Birkaç blok ötede işlettiği dükkân Munchies Mart, Çilekli Limonata, Portakallı Pop ve Agua Fresca şeklinde tatlarda el yapımı nargile pipoları ve tütün satıyor, İranlı büyükannesinin mutfağında karıştırdığını hatırlamış olduğu elma batırılmış tütünden oldukça uzak. .

California Eyalet Üniversitesi-East Bay’de halk sağlığı doçenti olan Arnab Mukherjea, kamu politikası muafiyetlerini tartışmak için kültürel uygulamaları kullanmanın yeni bir şey olmadığını söylemiş oldu.

Sadece, şirket çıkarları “kitlesel tüketim için bir ürünü pazarlamak için kültürel kimliği kullandığında” toplulukların çoğunlukla zarar gördüğünü söylemiş oldu.

“Herhangi bir üniversite nahiyesine gidersiniz ve nargile barları ergonomik Müslümanlarla değil, oraya sosyalleşmek için giden, ciklet ve pamuk şekerli tatlar tüketen üniversite çağındaki çocuklarla dolu.”

Bu öykü, California Health Care Foundation’ın editoryal olarak bağımsız bir hizmeti olan California Healthline’ı gösteren KHN tarafınca hazırlanmıştır.

KHN (Kaiser Health News), sıhhat sorunları hakkında derinlemesine gazetecilik üreten ulusal bir haber odasıdır. Siyaset Analizi ve Anket ile beraber KHN, KFF’deki (Kaiser Aile Vakfı) üç ana işletim programından biridir. KFF, ulusa sıhhat sorunları hakkında data elde eden, kar amacı gütmeyen bir kuruluştur.

İÇERİĞİMİZİ KULLAN

Bu öykü ücretsiz bir şekilde tekrardan yayınlanabilir (detaylar).