Hastalık Denetim ve Önleme Merkezleri için sıkıntılı birkaç yıl oldu. Covid-19 pandemisine ve daha kısa sürede maymun hastalığına verdiği yanıtı yeniden yeniden yanlış kullandığı için bir eleştiri barajıyla karşı karşıya kalan ajans, başarısız bulunduğunu ve değişmesi icap ettiğini kabul etti.

CDC Direktörü Dr. Rochelle Walensky, bir Obama yönetimi gazisi ve hemşiresi olan Mary Wakefield’ı, genişleyen ajansın ve milyarlarca dolarlık bütçesinin büyük bir yenilenmesini yönetmesi için görevlendirdi. Değişimleri yapmak, dikkatli kariyer CDC bilim adamlarını, mücadeleci Kurultay üyelerini ve bir çok durumda rehberlik için ajansa bakmayı bırakan genel bir halkı kazanmayı gerektirecektir.

New York Üniversitesi Rory Meyers Hemşirelik Koleji dekanı Eileen Sullivan-Marx, “Eğer düzeltemezse, ‘Çözülebilir değil, işte sebebi ve bundan sonrasında yapılması gerekenler’ diyecektir” dedi. Wakefield’ı senelerdir ustalaşmış olarak tanıyan.

Öteki eski meslektaşlar, Wakefield’in bir hemşire, kurultay çalışanı, siyaset uzmanı ve yönetici olarak deneyiminin, önündeki işin büyüklüğünü kabul etseler bile, fırsata yükselmesi için ona perspektif ve liderlik araçları verdiğini söylemiş oldu.

Şimal Dakota Üniversitesi Tıp ve Sıhhat Bilimleri Okulu Kırsal Sıhhat Merkezi’nin eski çalışanı ve müdür yardımcısı Brad Gibbens, “Yüksek standartları var ve insanların performans göstermesini bekleyecek” dedi. “O oldukca adil, fakat ne yaptığını bilmen gerekiyor.”

Teşkilatın bir takım yanlış adımının arkasından Wakefield, sert sularda gezinmek zorunda duracak. CDC, pandeminin başlarında covid testi sunumunu boşa çıkardı, maskeleme ve karantinaya alma benzer biçimde önleme tedbirleri hakkında kafa karıştırıcı kılavuzlar yayınladı ve süratli hareket eden koronavirüs hakkında bilimsel bulguları yayınlamakta yavaş kaldı.

Walensky, sıfırlamanın bir parçası olarak, CDC’nin Amerikalılara cemiyet sağlığı tehditleri mevzusunda net, doğru ve zamanında rehberlik etmesini istediğini altını çizdi.

Walensky yapmış olduğu yazılı açıklamada, “Mary Wakefield’in atanmasının CDC’yi modernize etme ve optimize etme hedeflerimizi gerçekleştirmede etkili olacağından inanırım.” Dedi. “Mary’nin etkili değişime öncülük edebilecek, fiil odaklı bir önder olduğu açık.”

Bir iç denetimin arkasından Walensky, ajansın halkla iyi mi kontakt kurduğunu tekrardan yapılandırma, bürokratik fazlalıkları ortadan kaldırma ve CDC’nin federal hükümetin öteki bölümleriyle daha iyi etkileşim kurmasına destek olma planlarını duyurdu.

Wakefield’in işteki ilk günü Ağustos ayının ortalarındaydı. Bu yazı için KHN ile konuşmayı reddetti, sadece onu tanıyanlar, yönetim felsefesi ve tarzının varlıklı bir resmini çizdi.

NYU’dan Sullivan-Marx, Wakefield’in hemşirelik deneyiminin onu CDC’nin karşılaşmış olduğu karmaşık sorunları çözmek için oldukca uygun hale getirdiğini ve stabilizasyona gereksinim duyan bir hastayla karşılaştırdığını söylemiş oldu.

Sullivan-Marx, “Yoğun bakımda bir yatakta yatan birine bakmış olduğunuzda, tek gördüğünüz bip sesleri, hatlar ve monitörlerin çaldırmış olduğu – insanoğlu bir tren istasyonu benzer biçimde içeri ve dışarı hareket ediyor” dedi. “Hemşire, hasta için bunun merkezinde yer alır ve hepsini bir araya getirir.”

Sullivan-Marx ek olarak Wakefield’in ön saflardaki bir sıhhat çalışanı olarak bakış açısının, CDC’nin klinisyenlerin yönergelerini ve tavsiyelerini iyi mi alacağını ve yorumlayacağını daha iyi anlamasına destek olabileceğini söylemiş oldu.

Obama yönetiminin bir çok için, Wakefield Sıhhat Kaynakları ve Hizmetleri İdaresi’ne liderlik etti. Sıhhat ve İnsan Hizmetleri Departmanı’nın bir kısmı olan HRSA, HIV ile yaşayan insanlara hizmet eden, aşı ile yaralanan kişilere tazminat elde eden ve sıhhat hizmeti sunucularına karşı disiplin cezasını belgeleyen geniş bir program portföyünden mesuldür.

Eski HHS Sekreteri Kathleen Sebelius, Wakefield’ı, bir çok siyasal olarak atanmış değil tam zamanlı çalışan olan HRSA çalışanının itimatını kazanmayı başaran bir “değişiklik ajanı” olarak nitelendirdi.

Sebelius, “Millet, o ulaşmadan önce orada olduklarını ve o gittikten sonrasında da orada olacaklarını anladılar,” dedi. “Onun iyi bir önder olduğuna ve onu takip edeceklerine ikna olmaları gerekiyordu. O ajansta bu kadar başarıya ulaşmış olması oldukça mühim.”

(Sebelius, KFF’nin Mütevelli Heyeti üyesidir. KHN, KFF’nin editoryal olarak bağımsız haber odasıdır.)

Sebelius, bu şekilde bir deneyimin, bazıları değişikliklere şüpheyle yaklaşan 12.000’den fazla kişiyi istihdam eden CDC’deki Wakefield’e destek olabileceğini söylemiş oldu. Covid, CDC için ciddi bir stres testiydi ve bazı çalışanların yolunu kaybedip kaybetmediğini merak etmesine niçin oldu.

Sebelius ek olarak Wakefield’in HHS yazman yardımcısı olarak CDC ile emek verme deneyimine de bir artı olarak dikkat çekti. Yazman yardımcılığına aday yayınlandı, sadece kürtaj mevzusundaki siyasal çekişmeler sebebiyle asla onaylanmadı.

CDC’de yapılacak değişimlerle ilgili ayrıntılar hala sızdırılıyor, sadece üst düzey yetkililer bu tarz şeyleri uygulamak için Kurultay’nin desteğine gerekseme duyacaklarını söylediler.

Baker Donelson hukuk firmasının kamu politikası başkanı Sheila Burke, Wakefield ile Kurultay’de çalışırken tanıştı. Wakefield’in Capitol Hill’deki deneyiminin, CDC’yi denetleyen komitelerde oturan milletvekilleriyle uğraşırken kullanışlı olacağını söylemiş oldu.

Burke, “Bu mevzularla derinden ilgilenen üyelerin rolünün kesinlikle bilincinde olacak” dedi.

Üst düzey sıhhat yetkilileri, federal hükümetin bazı Kurultay üyelerine verdiği pandemi yanıtını haklı çıkarmakta zorlanıyor. Yakında çekilme edecek olan Biden yönetiminin önde gelen tıbbi danışmanı Walensky ve Dr. Anthony Fauci, çeşitli vesilelerle yasa koyucular tarafınca yoğun sorgulamalarla karşı karşıya kaldı.

Burke, Wakefield için “Bence bu ilişkide iyi mi ilerlediğinizi idrak etmek için benzersiz bir konumda” dedi.

Oldukça sayıda eski çalışan, Şimal Dakota Üniversitesi’nden Gibbens’in Wakefield’in “yorulmak bilmeyen enerjisi” olarak nitelendirdiği şeye dikkat çekti. Sabah 4:30’da ona bıraktığı telefon mesajlarına işe gelmesinin ender olmadığını söylemiş oldu.

Wakefield’ı “birisi onu oynamaya çalıştığında” bilen biri olarak tanımladı. Fakat kendini fazla ciddiye almadığını da söylemiş oldu. Yazıhane duvarındaki kitschy animatronik balığı hatırladı, balık tutma sevgisine bir slm verdi. Ve Washington DC’den Şimal Dakota’ya Air Force Two ile uçmayı reddettiği ve “basit bir insan benzer biçimde” ticari bir uçuş yapmayı seçtiği vakit.

“Bu şeylere hakikaten dikkat etmelisin” dedi. Buna alışmak istemezsin,'” diye hatırlattı Gibbens.

Wakefield’in önündeki emek verme, kamu politikasının insani değerine olan inancının bir stres testi olabilir. Walensky, CDC’de uygulamayı ummuş olduğu değişikliklerin bir gecede olamayacağını ve muhtemelen kolay olamayacağını söylemiş oldu.

Şu anki CDC benzer biçimde, 2005’te Wakefield kendini ihtimaller içinde bir dönüm noktasında buldu. O yıl, Wakefield’in adam kardeşi ve iki evladı, yengesini ve genç yeğenini ciddi şekilde yaralayan bir trafik kazasında öldü.

Wakefield o sırada Journal of Forensic Nursing’de “Sıhhat politikası daha ilkin çalışmamın odak noktasıydı, şimdi oldukca azca netice hissettim” diye yazmıştı.

Sonrasında, eski patronu Senatör Şehir Conrad’ın (DN.D.), çocuklar için acil tıbbi bakımı iyileştirmeyi amaçlayan bir yasa tasarısı olan Wakefield Yasasını tanıtmak için başkalarıyla birleştiği haberini aldı. Geçmemesine karşın, Wakefield’a hükümetin kollarını çekmenin gerçek hayatta neticeleri olabileceğini hatırlattı.

Wakefield, “Ailemin kaybını kabul ettiler ve hayatta kalma şansı olabilecek öteki ailelerin evlatlarının hayatlarını etkileyebilecek yasaların arkasına desteklerini koydular” diye yazdı. “Kamu politikası önemlidir – o şekilde değil mi?”

KHN (Kaiser Health News), sıhhat sorunları hakkında derinlemesine gazetecilik üreten ulusal bir haber odasıdır. Siyaset Analizi ve Anket ile beraber KHN, KFF’deki (Kaiser Aile Vakfı) üç ana işletim programından biridir. KFF, ulusa sıhhat sorunları hakkında informasyon elde eden, kar amacı gütmeyen bir kuruluştur.

İÇERİĞİMİZİ KULLAN

Bu öykü ücretsiz bir şekilde tekrardan yayınlanabilir (detaylar).