KHN’nin öğrendiğine nazaran, Massachusetts, sıhhat sigortası devi Centene Corp. ile eyaletin eczane hizmetleri için Medicaid programını fazla faturalandırdığı iddiaları üstüne anlaşan son olarak eyalet oldu.

Massachusetts Başsavcısı Maura Healey’e nazaran, ülkenin en büyük Medicaid yönetilen bakım sigortacısı Centene, 14,2 milyon dolar ödeyecek. Resmi açıklamanın Perşembe günü yapılması umut ediliyor.

Healey yapmış olduğu açıklamada, “Bu antak kalma, vergi mükelleflerinin dolarlarını ve MassHealth programımızın bütünlüğünü koruma çalışmalarımızın mühim bir sonucudur.” Dedi. “Medicaid maliyetlerini denetim etmeye destek olmak ve devlet kaynaklarının sıhhat sistemimizde mümkün olan en iyi kullanımlara yönlendirilmesini sağlamak için bu fonları güvence altına almaktan kıvanç duyuyoruz.”

Centene Çarşamba günü, daha ilkin duyuru edilen yerleşimlerde olduğu şeklinde Massachusetts’te suistimalleri reddetti. KHN bu ayın başlarında, Centene’nin Temmuz ayında Teksas’a ortalama 166 milyon dolar ödemeyi kabul ettiğini bildirdi.

Centene, KHN’ye e-posta ile gönderilen bir bildiride, “Bu hatasız antak kalma, onların endişelerini ve sıhhat hizmetini mahalli, rahat ve saydam hale getirme mevzusundaki devam eden taahhüdümüzü ele almaya verdiğimiz önemi yansıtıyor.” Dedi. “Mühim olan, bu, üyelerimize yüksek kaliteli sonuçlar sunmaya aralıksız odaklanmamıza devam etmemizi sağlıyor.”

Centene, engelli yada düşük gelirli ailelerde bulunan kişileri kapsamak için devletlerle sözleşme yaparak ülke genelinde 15.4 milyon Medicaid kayıtlı kişiye sıhhat sigortası sağlıyor. St. Louis merkezli sigorta şirketi, gelirinin ortalama üçte ikisini, eyalet ve federal vergi mükellefleri tarafınca ortaklaşa finanse edilen Medicaid’den elde ediyor.

Birçok eyalette, Centene şeklinde sigorta şirketleri ek olarak Medicaid kayıtlı kişilerin reçeteli ilaçlarını eczane yarar yöneticisi olarak adlandırılan vesilesiyle yönetir. Bu fayda yöneticileri aracı olarak hareket eder ilaç üreticileri ve sağlık sigortacıları arasında ve sağlık planları ve eczaneler arasında aracı olarak.

Centene’nin CeltiCare yan kuruluşu, eyalet programını elden geçirmeye başlayana kadar Massachusetts Medicaid kayıtlı kişilere sigorta teklif etti. Başsavcılık ofisine göre Centene ayrıca devlet Medicaid programı MassHealth için eczane yardımları da yönetti.

Healey’in ofisi tarafından yapılan bir incelemede, Centene’nin eczane faydaları müdürü Envolve Pharmacy Solutions tarafından “eczane faydaları ve hizmetlerinin fiyatlandırılması ve raporlanmasında usulsüzlükler” tespit edildi.

Birden fazla eyalet, Centene’nin eczane yöneticisi işiyle, Medicaid programlarını reçeteli ilaçlar ve eczane hizmetleri için fazla faturalandırdığı iddiaları üzerine anlaştı. Ancak, anlaşma müzakerelerinin çoğu kapalı kapılar ardında yürütüldüğü için toplam devlet sayısı kamuoyu tarafından bilinmiyor. KHN’nin ilk olarak Nisan ayında bildirdiğine göre, California gibi bazı eyaletler şirketi araştırıyor.

Massachusetts anlaşmasından önce Centene, Arkansas, Illinois, Kansas, Mississippi, New Hampshire, New Mexico, Ohio, Teksas ve Washington ile bu eyaletlerdeki başsavcıların haber bültenlerine ve anlaşma belgelerine göre toplam 475 milyon dolar ödemişti. 23 Eylül’de imzalanan Massachusetts anlaşması, Centene’nin eczane hizmetleri toplamını en az 489 milyon dolara çıkardı. Diğer eyaletler de Centene ile anlaştılar, ancak uzlaşma miktarları – ve eyaletlerin kendileri – kamuya açıklanmadı.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na Temmuz ayında yapılan ve kaç eyaletin belirtilmediği bir dosyaya göre, Centene 2021’de eczane fayda yöneticisi yerleşimlerini “etkilenen eyaletlerde” çözmek için 1,25 milyar dolar ayırdı.

Florida ve Güney Carolina, Centene’e yönelik eczane yardım araştırmalarında diğer eyaletleri temsil eden Mississippi merkezli bir firma olan Liston & Deas ile yasal anlaşmalar imzaladı.

Eczane yardımı yöneticileri genel olarak artan inceleme ve eleştirilere maruz kaldılar. Federal Ticaret Komisyonu, Haziran ayında eczane fayda yönetimi endüstrisi ve bunun tüketicinin reçeteli ilaçlara erişimi ve ilaç maliyetleri üzerindeki etkisi hakkında bir soruşturma başlattığını duyurdu.

İlgili mevzular

Bizlere Ulaşın Bir Öykü Gönderin İpucu