Kampanya finans kayıtlarına bakılırsa, eczane satmaca iddiaları üstüne eyaletlerle yasal anlaşmalarda 485 milyon dolardan fazla ödeme icra eden bir sıhhat sigortası devi, bununla beraber Gürcistan Cumhuriyetçi Valisi Brian Kemp ve Başsavcı Chris Carr’a da büyük bir bağışçı oldu.

Louis merkezli Centene Corp Pazartesi günü yapmış olduğu açıklamada, ödemeyi kabul etmiş olduğu 13 eyaletin ötesinde Georgia ve öteki sekiz eyaletle Medicaid satmaca sorunlarını çözmek için çalıştığını söylemiş oldu. Şimdiye kadar meydana getirilen kamu sözleşmelerinde, sözleşmelerin şartlarının belirlenmesinde başsavcılık vazife almış ve uzlaşma tutarlarını açıklamıştır.

Carr’ın kampanya dosyalarına bakılırsa, Centene ile ilgili bağışlar, Ağustos ayı sonlarında onun için bir etkinlik çevresinde meydana getirilen harcamaları içeriyordu. Carr’ın kampanyası, bağışlarla ilgili yorum taleplerine cevap vermedi. Kemp’in kampanyası yorum yapmayı reddetti.

Centene, Medicaid ve Çocuklar için PeachCare’e kayıtlı ortalama 1 milyon düşük gelirli Gürcüye yönetilen bakım hizmetleri sunan Peach State Sıhhat Planı’nın ana şirketidir. Kamu sıhhat sigortası programlarını yürütmek için devletten yılda 4 milyar dolardan fazla para alan üç şirketten biridir.

Centene, konglomeranın reçeteli ilaç hizmetleri için devlet Medicaid programlarını fazla faturalandırdığı iddiaları üstüne 13 eyaletle anlaştı. KHN’nin bildirdiğine bakılırsa, 10 eyalete toplam minimum 489 milyon dolar ödedi, öteki üçü hemen hemen kamuya açıklanmadı.

Carr’ın ofisinden bir sözcü Cuma günü yapmış olduğu açıklamada, eyaletin Centene ile bir anlaşmaya varmadan ilkin Devlet Cemiyet Sağlığı Departmanından yada Georgia’nın Medicaid ajansı olan DCH’den yönerge beklediğini söylemiş oldu. Kara Richardson, “Devlet, Centene’in dahil olduğu öteki eyaletlerdeki öteki yerleşim yerlerinden haberdardır ve Hukuk Departmanı, DCH’nin ilgili detayları gözden geçirdiğini anlamaktadır.” Dedi. “DCH bir karara vardığında, Hukuk Departmanı herhangi bir ihtimaller içinde çözüm müzakeresi yada davasında yasal temsil sağlamaya hazırdır.”

Cemiyet Sağlığı Departmanı sözcüsü David Graves Pazartesi günü The Atlanta Journal-Constitution’a verdiği demeçte, ajansın “Gürcistan vergi mükelleflerinin en iyi şekilde korunmasını sağlayacak şekilde yaklaşımımızda düşünceli ve kasıtlı olacağımızı onaylayabileceğini” söylemiş oldu. Valilik, ihtimaller içinde çözüm müzakereleriyle ilgili sorulara direkt cevap vermedi.

Centene, 15 milyondan fazla üyesiyle Medicaid tarafınca yönetilen bakımda ulusal liderdir. Şirket, gelirinin ortalama üçte ikisini eyalet ve federal vergi mükellefleri tarafınca ortaklaşa finanse edilen Medicaid’den elde ediyor.

Birçok eyalette, Centene şeklinde sigorta şirketleri ek olarak Medicaid kayıtlı kişilerin reçeteli ilaçlarını eczane yarar yöneticisi olarak adlandırılan vesilesiyle yönetir. Bu yarar yöneticileri, ilaç üreticileri ve sıhhat sigortacıları içinde aracı olarak ve sıhhat planları ile eczaneler içinde aracı olarak hareket eder. Bazı durumlarda, Centene bu planlar için hem Medicaid tarafınca yönetilen bakım sağlayıcısı hem de eczane yarar yöneticisi olarak hareket etti.

Şirket Pazartesi günü yapmış olduğu açıklamada, her iki tarafın adaylarına bağışta bulunduğunu ve genel olarak görevdekileri desteklediğini söylemiş oldu: “Sıhhat topluluğunun bir üyesi olarak, bakım standardını ve hizmetlere erişimi iyileştirmek için seçilmiş temsilcilerle çalışıyoruz. hizmet verdiğimiz topluluklar.”

Kemp’in tekrardan seçim kampanyası, devlet kampanya kayıtlarına bakılırsa 2018’den bu yana Centene, yan kuruluşları ve çalışanlarından 100.000 dolardan fazla katkı aldı ve 2021’de Ohio ve Mississippi ile ilk kamuya duyurulan yerleşimlerden sonrasında ağır bağışlar aldı.

Centene ile ilgili olarak Carr’ın kampanyasına bu yıl meydana getirilen 70.000 dolardan fazla bağışın bir çok şirket yöneticilerinden geldi ve 10.000 doları CEO Sarah London’dan geldi. Carr’ın kampanyası ek olarak, şirket adına eczane satmaca anlaşmaları imzalamış olan eski bir Missouri başsavcısı olan Centene başsavcısı Chris Koster’dan 6.000 dolar aldı.

Kampanya kayıtlarına bakılırsa, Carr’ın kampanyasına Centene ile ilgili bağışların bir çok Ağustos sonunda gerçekleşti. 26 Ağustos’ta bir mekan kiralaması için 3.097 $ ve 24 Ağustos’ta 3.000 $’lık yiyecek harcamaları dahildir. Sonuncusu, Georgia sigorta departmanında eski bir çalışan olan Centene Başkanı Brent Layton’ın karısı Kelly Layton tarafınca ödendi. Eyalet dışından beş Centene çalışanı, bu üç günlük süre süresince toplam 13.000 dolar bağışta bulunmuş oldu.

Daha ilkin duyurulan yerleşimlerde, Centene herhangi bir haksızlığı kabul etmedi. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na Temmuz ayında meydana getirilen ve kaç eyaletin dahil bulunduğunu belirtmeyen bir dosyaya bakılırsa, Centene 2021’de “etkilenen eyaletlerde” eczane yarar yöneticisi yerleşimlerini çözmek için 1,25 milyar dolar ayırdı.

Ocak ayında, Centene yan kuruluşu Peach State Health Plan’ın başkanı ve CEO’su Wade Rakes, Community Health yetkililerini, eczane maliyet raporlamasının bir analizinden sonrasında, bir şirkete bakılırsa, devlet Medicaid programına “havale yükümlülüğü” olabileceği mevzusunda uyardı. KHN tarafınca kamuya açık kayıt talebi yöntemiyle alınan e-posta.

Georgia Ethics Watchdogs’un kurucusu William Perry, eyalet yasalarındaki hiçbir şeyin Kemp yada Carr’ın Centene şeklinde devletle iş icra eden şirketlerden bağış kabul etmesini engellemediğine dikkat çekti. “Orada oturup yasalara bakılırsa etik olmayan hiçbir şey yapmadıklarını söyleyecekler, sadece etik olarak etik bir konumdan geliyorsanız, bu korkulu” dedi. “Fena bir optik ve beni hakikaten hasta ediyor.”

Carr’ın Kasım seçimlerindeki Demokrat rakibi Jen Jordan’ın kampanyası, kampanyaya Centene katkılarını kabul etmiş olduğu için başsavcıyı eleştirdi. Bir Centene yan kuruluşu, Georgia Senatosu’na tekrardan seçilmek için koştuğu 2019’da Ürdün’e 1.500 dolar bağışladı, sadece tüm ortaklık, kampanyasına bu döngüyü vermiş şeklinde görünmüyor.

Ürdün’ün sözcüsü Caroline Korba, “Bu, Chris Carr’ın Gürcistan halkının hususi çıkarlarına ve mevcut başsavcılığı karakterize eden yolsuzluk kültürüne iyi mi öncelik verdiğinin bir başka örneğidir” dedi. “Başsavcımız alınıp satılmamalı”

Bir Centene yan kuruluşu, 2015’ten bu yana Kemp’e karşı yarışan Demokrat Stacey Abrams’a, sonuncusu Abrams’ın önceki valilik kampanyası esnasında Ekim 2018’de olmak suretiyle üç ayrı bağışta toplam 6.600 dolar verdi.

Maya T. Prabhu, Atlanta Journal-Constitution için eyalet hükümeti muhabiridir.

İlgili mevzular

Bizlere Ulaşın Bir Öykü Gönderin İpucu