Centene Corp., eczane hizmetleri için eyaletten fazla ücret almış olduğu iddiaları üstüne Kaliforniya’ya 215 milyon dolardan fazla ödemeyi kabul etti – bu, ülkenin en büyük Medicaid sigorta şirketinin ilaç fiyatlandırma uygulamaları sebebiyle bugüne kadarki en büyük ödemesi.

Çarşamba günü duyurulan antak kalma, California’yı St. Louis merkezli sigorta deviyle toplam 939 milyon $’lık eczane faturası taleplerini çözen minimum 17. eyalet yapıyor. Centene, 2022’de bundan önceki yıla bakılırsa %15 artışla 144,5 milyar dolar gelir bildirdi.

Eyalet Hakkaniyet Bakanlığı müfettişleri, Centene’nin bağlı müesseselerinin, Ocak 2017’den Aralık 2018’e kadar, eyaletin düşük gelirli ve engelli kişiler için Medicaid sigorta programı olan Medi-Cal’daki hastalara reçeteli ilaç sağlamada şişirilmiş ilaç maliyetlerini ve ücretlerini bildirdiğini tespit etti.

Bir Demokrat olan Başsavcı Rob Bonta yapmış olduğu açıklamada, “Firmalar Medi-Cal sistemini aşırı ücretlendirdiğinde, bu bakıma güvenen insanlardan kıymetli kaynakları tüketiyor” dedi.

Centene, daha önceki yerleşim yerlerinde olduğu şeklinde, suçu reddetti. Sigortacı, California’da iki yan müessese işletiyor: California Health & Wellness ve Health Net, beraber eyalet çapında ortalama 2 milyon Medi-Cal hastasına sigorta sağlıyor.

Centene, KHN’ye e-postayla gönderilen bir bildiride, “Bu hatasız antak kalma, onların endişelerini gidermeye verdiğimiz önemi ve sıhhat hizmetlerinin sunumunu mahalli, rahat ve saydam hale getirme mevzusundaki süregelen taahhüdümüzü yansıtıyor” dedi.

Bir çok eyalet, devlet ve federal vergi mükellefleri tarafınca ortaklaşa ödenen eyalet Medicaid programlarındaki insanları kapsamak için Centene şeklinde hususi sigorta şirketleriyle sözleşme yapar. Bu eyaletlerin birçoğunda sigorta şirketi, daha düşük fiyatlar elde etmek için reçeteli ilaçları eczane yarar yöneticisi yada PBM olarak adlandırılan şey vasıtasıyla da yönetir. Bu tür yardım yöneticileri, ilaç üreticileri ile sıhhat sigortacıları içinde ve ek olarak sıhhat planları ile eczaneler içinde aracı görevi görür. Centene, her iki hizmeti birden fazla eyalette sağlamış oldu.

Bonta, Kaliforniya’da, Centene’nin şirketlerinin iki senelik dönem süresince reçeteli ilaç talebi başına 2,70 ABD doları tutum etmek için eczane yönetimi sözleşmelerinden yararlandığını söylemiş oldu. Sadece Centene ve PBM’si bu indirimli ücretleri Medi-Cal’a ifşa edemedi yada aktaramadı.

Bonta’ya bakılırsa 215 milyon dolarlık antak kalma, Centene’nin şişirilmiş fiyatlarının iki katı değerinde.

20’den fazla eyalet, Centene’nin Medicaid eczane faturalandırmasını araştırıyor yada araştırmış durumda. Şirket bu eyaletlerden minimum 17’sine ödeme yapmayı kabul etti: Arkansas, California, Illinois, Indiana, Iowa, Kansas, Louisiana, Massachusetts, Mississippi, Nebraska, New Hampshire, Nevada, New Mexico, Ohio, Oregon, Texas ve Washington, bu eyaletlerdeki başsavcılardan gelen haberlere ve uzlaşma belgelerine bakılırsa.

Centene ülke çapında 15,9 milyon Medicaid kayıtlı kişiye yarar sağlar.

Dışişleri Bakanı ve Kaliforniya Adil Politik Uygulamalar Komisyonu ile meydana getirilen dosyaların bir KHN analizine bakılırsa, Kaliforniya’da Centene mühim bir siyasal oyuncu ve son beş yılda lobicilik, siyasal bağışlar ve öteki katkılar için minimum 5 milyon dolar harcadı.

Geçen yıl Centene, ülkenin en kalabalık eyaletinde işini mühim seviyede azaltacak olan eyaletin Medi-Cal sözleşme ödüllerini protesto etti. Eyalet sıhhat yetkilileri, Centene ve öteki sigorta şirketlerinin dava açmakla tehdit etmesi ve işlerinin bir kısmını kısmen restore etmesi üstüne rotasını değiştirdi.

Geçen yıl bir KHN soruşturması, firmanın, yan müesseselerinin, üst düzey yöneticilerinin ve eşlerinin 1 Ocak 2015 tarihinden itibaren 33 eyaletteki devlet politikacılarına, siyasal partilerine ve kâr amacı gütmeyen bağış toplama gruplarına 26,9 milyon dolardan fazla katkıda bulunduğunu ortaya çıkardı. 4 Ekim 2022. Şirket bağışlarını, Medicaid sözleşmelerini desteklediği ve vergi mükelleflerine fazla satmaca verdiği yönündeki suçlamaları çözüme kavuşturduğu eyaletlere odakladı.

California Healthline kıdemli muhabiri Bernard J. Wolfson bu rapora katkıda bulunmuştur.

Bu öykü, California Health Care Foundation’ın editoryal olarak bağımsız bir hizmeti olan California Healthline’ı gösteren KHN tarafınca hazırlanmıştır.

İlgili mevzular

Bizlere Ulaşın Bir Öykü Gönderin İpucu