RIALTO, Kaliforniya — Ana Gonzalez, İç İmparatorluğun narenciye bahçelerinden ve asmalardan depolara ve perakende dağıtım merkezlerine dönüşmesini izleyerek büyüdü. Los Angeles’ın doğusundaki gelişen bölge şimdi 4,65 milyon insanı ve 1 milyar metrekarelik depo alanını içeriyor.

2015 senesinde, bu depolardan biri eski evinin derhal önüne inşa edildi ve taşra mahallesini görmesini engelledi. Kısa süre sonrasında oğlu bronşit ve zatürre ile savaşım etti. “O denli kötüye gitti ki, onu yılda üç ila dört kez acil servise götürdüm” dedi. Şimdi 16 yaşlarında olan oğlu, bölgedeki pek oldukca şahıs şeklinde hava kirliliği sebebiyle astım hastası oldu. Devlet politikalarının, topluluğundaki ağırlıklı olarak Hispanik ve düşük gelirli sakinleri görmezden geldiğinden kaygı duydu.

35 yaşındaki Gonzalez, ilgili bir ebeveynden bir çevre savunucusu haline geldi. İki dilli ve hususi eğitimde uzmanlaşmış bir eğitimci olarak geçirdiği seneler, bir takım evsizlikle beraber, marjinal toplulukları müdafa tutkusunu besliyor. Bugün, bölge adına hava kalitesi ve çevresel hakkaniyet mevzularında çalışan Cemiyet Eylemi ve Çevre Adaleti Merkezi’nin yönetici direktörü olarak vazife yapmaktadır.

Gonzalez ve teşkilat, Kasım ayında meydana getirilen oylamada 30. Önermeyi onayladı. Öncelikli olarak vasıta çağırma şirketi Lyft tarafınca finanse edilen proje, sıfır emisyonlu vasıta alımlarını, elektrikli şarj istasyonlarını ve orman yangını önleme programlarını finanse etmek için Kaliforniyalıların yılda 2 milyon doların üstünde kazandığına yüzde 1,75 oranında ek bir vergi uygulayacak.

Girişim, düşük gelirli tüketiciler için sübvansiyon sağlarken, hem de Lyft ve öteki vasıta çağırma şirketleri şeklinde işletmeleri filolarına temiz otomobiller eklemelerine destek olarak sübvanse edecek. Lyft ve öteki vasıta çağırma şirketleri, 2030 yılına kadar vasıta filolarının minimum %90’ını elektrikli hale getirme zorunluluğu altında.

Bir zamanlar popüler olan tedbir, çöpe atılan bir bölgeye kaydı. California Kamu Politikası Enstitüsü tarafınca Eylül ayında meydana getirilen bir anket, olası seçmenlerin Nisan ayındaki %63’ten %55’inin tedbiri desteklediğini buldu. Ve çevrecileri ve Demokratları ikiye böldü.

Yansız Yasama Analisti Ofisi’ne bakılırsa, tedbir zaman içinde büyüyerek yılda tahmini 3,5 milyar ila 5 milyar dolar içinde bir gelir sağlayacak. Bunun %45’i ilk olarak sıfır emisyonlu araçları sübvanse edecek ve %35’i konut ve kamu şarj istasyonlarının inşasını artıracak ve her kategorinin minimum yarısı düşük gelirli hanelere ve topluluklara yönelik olacak. Kalan %20, orman yangınlarının bastırılması ve önlenmesini finanse edecektir.

Eyalet Demokrat Partisi ve Amerikan Akciğer Birliği, 30. Önermeyi onayladı ve nerede yaşadıklarına yada çalıştıklarına bakılmaksızın her Kaliforniyalı için elektrikli vasıta şarj cihazlarına erişimi genişletecek yenilikçi bir tedbir olarak nitelendirdi.

Sadece muhalifler içinde, kısa sürede önlemi “kurumsal refahı tüm devletimizin mali refahının üstüne koyan bir Truva atı” olarak adlandıran Kaliforniya Öğretmenler Derneği ve Demokratik Hükümet Gavin Newsom içeriyor.

Kaliforniya, temiz enerjiyi zorlamada ve bunun için ödeme yapmada liderdir, sadece devlet, Kaliforniya’nın temiz otomobil sübvansiyonlarını adil bir halde dağıtmadığı için eleştirilmiştir. Mesela, 2020 senesinde meydana getirilen bir araştırma, Los Angeles County’deki daha varlıklı toplulukların dezavantajlı topluluklardan daha çok elektrikli ve plug-in hibrit araçlara haiz bulunduğunu buldu. Ve gelecek yıl Sacramento County şerifi olacak Elk Grove’dan bir Siyah Demokrat olan Eyalet Meclisi üyesi Jim Cooper, eyaletin elektrikli araçlara yönelik baskısının “çevresel ırkçılığı” körüklediğini söylemiş oldu.

Gonzalez, Earthjustice tarafınca hazırlanan ve depolara yakın yaşayan insanların dizel kamyonların niçin olduğu hava kirliliği sebebiyle düşük gelirli ve astım riskinin daha yüksek bulunduğunu gösteren araştırmalara işaret ediyor.

KHN muhabiri Heidi de Marco, Gonzalez’in mülkünün arkasında bir gelişme önermiş olduğu yeni evinde Gonzalez ile bir araya gelmiş olarak, kendisinin ve örgütünün Önerme 30’u niçin desteklediğini tartıştı. Gonzalez, Lyft tarafınca kendisine ödeme yapılmadığını söylemiş oldu. Röportaj, uzunluk ve netlik için düzenlendi.

S: 30. Teklif topluluğunuz için niçin önemlidir?

Ailelerimiz ölüyor ve kimse bu mevzuda bir şey yapmıyor. Astım, zatürree, akciğer kanseri, KOAH şeklinde kirliliğe bağlı tüm hastalıkları görüyoruz. [chronic obstructive pulmonary disease]ve hatta diyabet.

Bunu desteklemeye karar verdik şu sebeple otomobil ve kamyon kirliliğinden ne kadar etkilendiğimizi düşünürsek, ekip olarak bunun doğru şey bulunduğunu hissettik. Kat kat kirlilik var.

Tonlarca kamyon getiren depoların akışı ve dizel egzoz emisyonları ile beraber, Inland Empire, kirlilik söz mevzusu olduğunda benzersizdir. Daha çok dizel emisyonu getiren demiryollarından, trenlerden oldukca fazla kirlilik yürüyerek gaz santrallerine kadar aklınıza gelebilecek tüm kirletici endüstrilere sahibiz. 10, 60, 215 ve 15 otoyolun kesişme noktalarından zehirli atık sahaları, havaalanları ve tüm otomobil trafiği var.

S: Önerme 30, Lyft tarafınca finanse ediliyor ve Newsom buna karşı çıkıyor ve firmanın filosu için daha temiz otomobiller elde etmek için yapmış olduğu “alaycı bir plan” olarak nitelendiriyor. Lyft, işçi grupları tarafınca adil ücretler ve faydalar ödemek yerine konser emek harcaması yöntemiyle tazminatı düşürdüğü için eleştirildi. Niçin Lyft’in tarafını tutuyorsun?

Ben iki şekilde görüyorum. Birincisi, evet, Lyft’i sürücülerine iyi mi davrandıkları mevzusunda görevli tutmalıyız ve onlara adil ücret ödediklerinden güvenli olmalıyız. Lyft’in daha iyisini yapması gerektiğine inanıyorum. Fakat benim gördüğüm kadarıyla, onların temiz enerjili araçlara geçiş yapmaları gerçeği, onlara destek vermem ihtiyaç duyulan yer.

Topluluklarımızdaki geliştiriciler bile dizel kamyonlarını temiz enerjiye dönüştürmek için paraya sahipler, sadece buna yatırım yapmıyorlar. İklim değişikliği krizimiz var ve onları kesinlikle düşman olarak görmüyorum. Onları çözümün bir parçası olmaya çalışan ve temiz enerjiye geçiş meydana getiren insanoğlu olarak görüyorum.

S: Inland Empire’ın kirliliğinin büyük bir kısmı Los Angeles ve depo piyasasından kaynaklandığında, girişim bir fark yaratacak mı?

Elektrikli araçları ve temiz enerjili araçları daha ekonomik hale getirecek. Ve düşük gelirli topluluğumuzun gereksinim duyduğu teşvikleri, bilhassa de özgür çalışan kamyon şoförlerimiz şeklinde temiz enerjili bir araca yada kamyona geçmeyi göze alamayan ufak işletme sahiplerimiz için yaratacaktır. Bu program, geçiş yapmalarını sağlayabilmeleri için onlara gereksinim duydukları sübvansiyonları elde edecektir.

Bu teklif, ihtiyacımız olan temiz vasıta altyapısını genişletmek için de para sağlayacak. Bu sebeple burada her insana temiz enerjili araçlara geçmelerini söylüyoruz fakat altyapımız yok. İşe gittiklerinde otomobillerini nerede şarj edecekler? Ya okula gittiklerinde? Hatta kendi evlerinde?

Dolayısıyla bu kampanya bizi doğru yola sokacaktır şu sebeple devlet dahil başka bir çabanın yapıldığını görmüyorum. Kimi zaman valinin birazcık ikiyüzlü bulunduğunu hissediyorum şu sebeple burada iklim değişikliği için bir şampiyon olmaya çalışıyor, sadece bu teklife kıyasla gerçek bir geçiş planı göstermiyor, en azından bu geçişle başa çıkmak için bir planları var. .

S: Eyalet ve federal hükümetler şimdiden temiz otomobil programlarına milyarlarca yatırım yapmış oldu. Önerme 30 niçin gereklidir?

Paranın uygun kurumlara erişmesi birazcık süre alacak. Hükümetin başarısız bulunduğunu gördüğüm bir başka şey de, İç İmparatorluk şeklinde en oldukca etkilenen, marjinalize edilmiş, haklarından yoksun bırakılmış toplulukları daima dışarıda bırakmalarıdır. Oldukça uzun süredir denetleniyoruz ve hükümet bu programları, tüm bu yatırımları ve altyapıyı her yarattığında, mahalli kurumlar kimi zaman bunu bilmiyorlar – ya da parayı istemek için işi yapmıyorlar.

Ve bu programın Prop. 30 vasıtasıyla yapmış olduğu şey, zenginleri, 2 milyon doları aşan insanları vergilendirmek. Vergi indirimlerini daima zenginlere veririz ve zenginlerin adil paylarını ödeme zamanı gelmiştir.

Bu öykü, California Health Care Foundation’ın editoryal olarak bağımsız bir hizmeti olan California Healthline’ı gösteren KHN tarafınca hazırlanmıştır.

KHN (Kaiser Health News), sıhhat sorunları hakkında derinlemesine gazetecilik üreten ulusal bir haber odasıdır. Siyaset Analizi ve Anket ile beraber KHN, KFF’deki (Kaiser Aile Vakfı) üç ana işletim programından biridir. KFF, ulusa sıhhat sorunları hakkında data elde eden, kar amacı gütmeyen bir kuruluştur.

İÇERİĞİMİZİ KULLAN

Bu öykü ücretsiz bir şekilde tekrardan yayınlanabilir (detaylar).