Öldüğünüzde gömülmeyi mi yoksa yakılmayı mı tercih edersiniz?

Benim şeklinde hissediyorsan, yanıt ikisi de değil. Vücudumun 1.000 Fahrenheit derecenin üstünde yandığı yada zehirli kimyasallarla dolup, sonsuzluğun geri kalanını 6 fit yeraltında sıkışık bir kutuda geçirdiği düşüncesine siniyorum.

İşte başka bir sual: Vücudunuzun bir ağaç dikmek, çiçek yetiştirmek yada bir ormandaki tükenmiş toprağı onarmak için kompost haline getirilmesi mevzusunda ne hissediyorsunuz?

İnsan gübrelemesi, patates kabukları, ezilmiş yumurta kabukları ve kahve telvesi içeren bir çöp kutusuna atıldığınız anlamına gelmez. Bunun yerine, talaş, yonca ve saman şeklinde organik maddelerle kaplanmış metal yada ahşap bir kaba yerleştirilecek ve peşinden yavaş yavaş gıda dolu bir toprağa indirgeneceksiniz. İşlem, kullanılan yöntemlere bağlı olarak altı haftadan altı aya kadar sürebilir.

Sizi bilmiyorum fakat ben bunun sesini beğendim (en azından öteki iki seçeneğe kıyasla).

Meclis üyesi Cristina Garcia (D-Bell Gardens) “Şimdiye kadar benim için çalışan bir seçeneğim bulunduğunu asla hissetmedim” diyor. Geçen ay Vali Gavin Newsom tarafınca Kaliforniya’da insan gübresini yasallaştırmak için imzalanan bir yasa tasarısı yazdı.

Kaliforniya, yaygın olarak kulağa daha bilimsel gelen “naturel organik indirgeme” adıyla malum bu vücut atma yöntemine müsaade eden beşinci eyalet oldu. Colorado, Oregon, Vermont ve Washington uygulamayı yasallaştırdı ve öteki bazı eyaletlerde mevzuat beklemede.

Kaliforniya yasası 2027’de yürürlüğe girecek ve düzenleyicilerin eyalette insan gübresini yönetecek kuralları belirlemesi için vakit tanıyacak.

Fakat ölümünü planlamaya adım atmak için asla erken değildir.

68 yaşındaki danışman ve Seattle’da eski bir bakımevi hemşiresi olan Heather Andersen, öldüğünde gübrelemeyi çoktan seçtiğini bu sebeple çevre üstünde gömme yada yakma işleminden oldukca daha kolay bulunduğunu söylüyor.

“Aslına bakarsak Dünya’dan uzaklaşmak yerine onu geliştiriyoruz” diyor. Ve kararının tinsel bir boyutu bulunduğunu söylüyor, bu sebeple “tüm yaşam döngüsünün bir parçası olmaya geri dönecek”.

Sağlığı iyi olan Andersen, kurucusu Katrina Spade’in insanoğlu için naturel organik indirgemenin öncüsü olarak görülen Seattle merkezli yeşil cenaze evi Recompose’dan ön ödemeli bir kompostlama planı satın aldı.

Naturel olarak indirgenmiş bir insan vücudu, kullanılan yönteme ve vücutla karıştırılan organik maddelerin türü ve hacmine bağlı olarak 250 ila 1.000 pound içinde herhangi bir yerde toprak verebilir. Bu, birkaç el otomobilini yada bir kamyonetin yatağını doldurmak için yeterlidir. Süreç tamamlandığında, birçok aile minik bir kutu toprak alır ve geri kalanını koruma projelerine yada çiçek çiftliklerine bağışlar.

Elbet öldükten sonrasında gübrelenmek her insana nazaran değil. Mesela, California Katolik Konferansı yeni yasaya itiraz ediyor. İlgili yöntemler, “insan vücudunu tek kullanımlık bir metaya indirgemek ve bunun yerine hem naturel dünyamıza hem de ölen kişinin onuruna saygıyı destekleyen seçenekler aramalıyız” dedi.

Vücutlarını kompostlaştırmayı seçenler çoğu zaman ekolojik kaygılarla motive olurlar.

Noel Baba’dan Holly Blue Hawkins, “Naturel organik indirgemeyle, “aslen yaptığımız şey, insan vücudundan ayrıldıktan sonrasında insan vücudunda canlı kalmaya devam eden her şeyi alıp onu gezegeni hakkaten besleyebilecek bir şeye dönüştürmektir” diyor. Son Saygılar Danışmanlığı ölüm planlama hizmetleri sunan Cruz County.

Ölümden sonrasında insan vücudu, karbon, kalsiyum, magnezyum, azot ve fosfor dahil olmak suretiyle bitkileri besleyen oldukca sayıda element ve minerali korur.

Geleneksel mezarlar birçok problem yaratır. Mumyalama sıvısındaki formaldehit, cenaze çalışanlarını düzensiz kalp atışı, akciğerlerde tehlikeli sıvı birikmesi ve zaman içinde kanser şeklinde problemler için risk altına sokar. Ek olarak mumyalama sıvısındaki zehirli maddeler toprağa sızabilir.

Her insanın sonsuza kadar kendi arsasına haiz olması için mezarlıklarda kafi arazi olmadığından bahsetmiyorum bile.

Kremasyon ise her yıl milyonlarca ton karbondioksitin yanı sıra insanlara zararı dokunan sayısız kirletici madde yayar. Ve ölü yakmayı tercih edenlerin yüzdesi hızla artıyor, bu sebeple bir cenaze töreninden daha ucuz. Ulusal Cenaze Yöneticileri Derneği’ne nazaran, yakma işleminin bu yıl vücut imhalarının %59’unu ve 2040 yılına kadar %79’unu oluşturması umut ediliyor. Her yıl ortalama 3 milyon Amerikalı ölüyor, bu oldukca fazla ceset yanıyor.

İnsan gübrelemesi, sadece son zamanlarda gömme ve yakmaya bir alternatif olarak ortaya çıkmıştır.

Recompose Aralık 2020’de açıldığından beri şirket 200’den azca cesedi kompostlaştırdı. Spade, “Açıkçası, bu Washington eyaletinde ölen insanların oldukca minik bir kısmı” diyor. Sadece 1.200 satın alan, artan çekiciliğinin bir işareti olduğuna inanılmış olduğu naturel organik indirgeme için ön ödeme yapmış oldu.

Birçok cenaze girişimcisi, insan gübrelemesini 20 milyar dolarlık bir endüstride mühim bir iş fırsatı olarak görüyor.

Colorado, Lafayette’deki The Natural Funeral’ın ileri planlama danışmanı David Heckel, “Sahiplerimiz, daha çok eyalet bunu yasallaştırdıkça ülke çapında genişleme mevzusunda tartışmalar yürütüyor” diyor.

Washington, Auburn’daki yeşil bir cenaze evi olan Return Home, internet sayfası ziyaretçilerini “#idratherbecompost hareketine katılmaya” ve eyalet yasa koyucularını insan gübresini yasallaştırmaya çağıran bir biçim mektubu doldurmaya teşvik ediyor.

Ölmek ucuz değildir ve kompostlama da bir kural dışı değildir. Naturel organik indirgemenin maliyeti, seçtiğiniz şirkete bağlı olarak 3.000$ ile 8.000$ içinde değişmektedir. Firmalar çoğu zaman ek bir ücret karşılığında yerinde törenler sunar. Bu, bir kremasyon için averaj 7.000 doların birazcık altında ve tabut ve tonozlu geleneksel bir cenaze töreni için 9.400 doların birazcık üstünde bir averaj cenaze maliyeti ile karşılaştırılır.

Washington, Auburn’dan Recompose, Return Home, The Natural Funeral ve Earth Funeral, yeni yasa yürürlüğe girdikten sonrasında California’da bir mağaza açmayı planladıklarını söylüyor. Sadece kompost olarak Dünya’ya dönmek isteyen Kaliforniyalılar 2027’ye kadar beklemek zorunda değiller.

Tüm bu firmalar ön ödemeli planlar sunar ve siz yada sevdikleriniz California’da çalışmaya başlamadan ölürseniz yada naturel organik azalmanın olduğu bir eyalette yaşıyorsanız, ek bir ücret karşılığında eyalet dışına tesislerine ulaşım ayarlayacaktır. yasal değil. Çoğu zaman size yada ailenize elde edilmiş komposttan minik bir kutu gönderirler.

Başka bir seçenek, Washington’un kırsal kesiminde 3.000 $ ücret alan kar amacı gütmeyen bir mezarlık olan Herland Ormanı. Kaliforniya’ya genişleme planı yok, sadece öteki eyaletlerden cesetleri nakliye için extra bir ücret karşılığında kabul ediyor.

Arayın ve tutarları ve şekilleri karşılaştırın. Ne tür bir vibe aldığınızı görün.

İnsan gübreleme fikri, dini, kişisel yada aileyle ilgili nedenlerle sizi üşütüyorsa, endişelenmeyin. Kimse seni bir ağacı beslemeye zorlamıyor. Garcia, “Hiçbir şeyi elimden almıyorum” diyor. “Yalnız haiz olduğumuz seçenekleri genişletiyorum.”

Bu öykü, California Health Care Foundation’ın editoryal olarak bağımsız bir hizmeti olan California Healthline’ı gösteren KHN tarafınca hazırlanmıştır.

KHN (Kaiser Health News), sıhhat sorunları hakkında derinlemesine gazetecilik üreten ulusal bir haber odasıdır. Siyaset Analizi ve Anket ile beraber KHN, KFF’deki (Kaiser Aile Vakfı) üç ana işletim programından biridir. KFF, ulusa sıhhat sorunları hakkında data elde eden, kar amacı gütmeyen bir kuruluştur.

İÇERİĞİMİZİ KULLAN

Bu öykü ücretsiz bir şekilde tekrardan yayınlanabilir (detaylar).