Brykyta Shelton kendini büyük bir perakendecinin kasa kuyruğunda dururken buldu, önündeki bir karı sandaletli ayaklarına bakarken rahatsız edici bir halde farkındaydı.

Shelton, doktorunun söylediğine gore ayak tırnağı mantarı için aylardır ilaç alıyordu fakat bir tırnağı hâlâ iğrenç görünüyordu.

Shelton satın alma işlemini tamamladıktan sonrasında hanım onu bir kenara çekti ve tabip olmadığı halde Shelton’ın mantardan daha ciddi bir şeyle uğraştığını düşündüğünü söylemiş oldu.

Washington DC’nin Maryland banliyösünde yaşayan Shelton, “O şu şekilde diyor: ‘Biliyorum yalnız rastgele bir yabancıyım, fakat lütfen gidip başka birine denetim ettirin'” dedi.

Şimdi 42 yaşlarında olan Shelton tavsiyeyi aldı.

İlk laboratuvar emek harcaması net bir teşhis koymadı, sadece yeni doktoru, bir cilt kanseri türü olan akral lentiginöz melanom olduğundan güvenilir bulunduğunu söylemiş oldu. Ek testler onu haklı çıkardı. Ender olmakla beraber, Shelton şeklinde Siyah insanlarda en yaygın melanom alt tipidir. Reggae yıldızı Bob Marley’i 36 yaşlarında öldüren ve çoğunlukla güneşe daha azca maruz kalan eller, ayak tabanları ve tırnak altları şeklinde ciltte görülen hastalıktır. Araştırmacılar akral lentiginöz melanomun nedenini anlamamakta ve bunu iyi mi önleyeceklerini de bilmiyorlar. Çoğu zaman cilt kontrollerinde gözden kaçar yada yanlış teşhis konur.

Genel olarak cilt kanseri, Siyah hastalarda çoğunlukla atlanır yada yanlış teşhis edilir.

Tarihsel olarak, Siyah insanoğlu ve koyu tende olanlar cilt kanseriyle savaşım çabalarının haricinde bırakılmıştır. Çeşitlilik ve kültürel yetkinlik açısından geride kalan güneş kremi üreticileri ve tıp topluluğu tarafınca uzun süredir dikkatsizlik edilen -hastanın mirasının, inançlarının ve değerlerinin kabul edilmesi- pek çoğuna güneş güvenliği yada ciltlerinde hasar yada kanser emareleri olup olmadığını iyi mi denetim edecekleri mevzusunda data verilmedi.

Normal olarak cilt kanseri oranları koyu ten rengine haiz kişilerde daha düşüktür. Melanom, beyaz insanlarda Afrikalı Amerikalılara gore 20 kat daha yaygındır ve yaşam boyu genel risk beyazlar için 38’de 1’dir ve Siyah insanoğlu için 1000’de 1’dir. Melanin, güneş hasarına karşı bir miktar koruma sağlar, bundan dolayı daha koyu tende olanlar, daha açık tende olanlara gore daha iyi korunur.

Sadece genel olarak, siyah hastaların daha ileri aşamalarda çeşitli cilt kanseri türleri ile teşhis edilmesi ve daha yüksek ölüm oranlarına haiz olmaları daha ihtimaller içindedir, dedi Dr. Janiene Luke, Doktorları eğitmek için çalışan bir kar amacı gütmeyen Renk Derneği ile Dr. cilt sağlığı hakkında halk.

Hastalık Denetim ve Önleme Merkezleri tarafınca hazırlanan bir rapora gore, Hispanik olmayan Siyah insanoğlu arasındaki beş senelik melanom sağkalım oranı, Hispanik olmayan beyaz insanoğlu için %90’a kıyasla %66’dır. Amerikan Kanser Derneği’ne gore, ABD’de melanom teşhisi konan her 3 Siyah adam yada hanımdan 1’i hastalıktan ölüyor, buna karşılık Hispanik olmayan beyaz insanoğlu için minimum 7’de 1’i.

Sonuçlardaki malum eşitsizlikler göz önüne alındığında, Skin of Color Society başkanı Dr. Valerie Harvey, iki araştırma alanına gereksinim bulunduğunu söylemiş oldu: farkındalığın erken teşhise ve daha iyi hayatta kalmaya yol açıp açmayacağını görmek için eğitim girişimlerini incelemek; ve koyu tende hastalarda risk faktörlerinin, bilhassa güneşe daha azca maruz kalan yerlerde melanom oluşumuna yol açan faktörlerin belirlenmesi.

Dermatolojide kültürel yetkinliği ve çeşitliliği geliştirmek, teşhis ve neticeleri iyileştirmeye yönelik yalnız bir adımdır. Son olarak verilere gore, ülke çapındaki dermatologların %3’ünden daha azı Siyahtır. Ortopedi, daha minik bir paya haiz tek tıbbi uzmanlık alanıdır.

Weill Cornell Medicine’de klinik dermatoloji eğitmeni olan Dr. Michelle Henry, dermatolojinin geleneksel olarak tıpta en rekabetçi uzmanlık alanlarından biri bulunduğunu söylemiş oldu. Sert bilimsel niteliği olan gerekliliklere ek olarak, dermatoloji programlarına kabul, hem de mentorlarla bağlantı kurmaya ve pahalı olabilen kapsamlı ağ yapmaya da bağlıdır. Ve bu, dedi Henry, dermatolojiyi sürdürmek isteyen Siyah tıp öğrencileri için geleneksel olarak engeller yarattı.

“Birçok renkli öğrencinin böylesine muhteşem ve minik bir alanda yapmaları ihtiyaç duyulan şeyleri yapmasını zorlaştıran oldukca fazla engel var” dedi.

Pennsylvania Üniversitesi dermatoloji bölümünde çeşitlilik, eşitlik ve katılımdan görevli başkan yardımcısı ve Skin of Color Society’nin kurucusu Dr. Susan Taylor, öğrencilerin bu engelleri aşmalarına destek olacak son girişimlerin işe yaramaya başladığını söylemiş oldu. Amerikan Dermatoloji Akademisi’nin girişimleri, lise öğrencilerini kolej ve tıp fakültesine hazırlamak ve aralarında ilgiyi çoğaltmak için ikamet başvuruları, mentorluklar ve programların bütünsel incelemelerini ihtiva eder.

Tıbbi uygulama şirketi VisualDX, değişik cilt renklerinde çeşitli hastalıkları yansıtan bir görüntü kataloğu oluşturarak Project Impact vasıtasıyla tıptaki eşitsizlikleri azaltmak için çalışıyor. Cilt kanserleri açık tenlilerde daha koyu tenlilere gore değişik görünebilir ve doktorlar yalnız açık ten tasvirleri mevzusunda eğitim almış olabileceğinden, koyu tende kişilerde yanlış teşhis şansı artar.

Değişiklik, güneş kremi piyasasına de geldi.

Kıdemli başkan yardımcısı ve Chicago pazar araştırma şirketi C + R Research ile ortak olan Jorge Martínez-Bonilla, tıp camiasındaki koyu tende insanlara kafi cilt bakımı sağlamadaki başarısızlıkların, bilhassa hastaların gereksinimlerini karşılamak için güneş kremlerinin bulunmamasını yansıttığını söylemiş oldu. Siyah insanoğlu için.

Martínez-Bonilla, “Bunun yapmış olduğu şey, Siyah girişimcileri bir günden diğerine kendi çözümlerini ve kendi ürünlerini bulmaya itmesidir” dedi. “Yalnızca varlık eksikliğinden değil, hem de onların gereksinimlerini en iyi bilen insanoğlu olduğundan.”

Katonya Breaux bu girişimcilerden biridir. 30’lu ve 40’lı yaşlarında, yüzünde ve boynunda, büyürken yaşlı aile üyelerinde gördüğüne benzer benler bulunduğunu fark ettiğinde heyecanlanmadı. Yaşlanmanın yalnız bir parçası bulunduğunu düşündü. Fakat dermatoloğu güneş hasarı bulunduğunu söylemiş oldu.

“Kelimenin tam anlamıyla şok oldum. Ben gibiydim: ‘Fakat ben Siyahım’” dedi ve güneş kremi yetiştirme mevzusunda hiçbir deneyiminin olmadığını da sözlerine ekledi. “Bana oldukca yabancıydı. Buna ihtiyacımız olmadığına inandım.”

Kalıntı bırakmayan yada cildini yakıyormuş şeklinde hissetmeyen bir güneş kremi bulmaya çalıştıktan sonrasında, mineral bazlı renkli bir güneş kremi yaratmasına yardım eden bir kimyagerle çalıştı. İlk başta yalnız kişisel kullanımı için tasarladı, sadece sonunda Unsun Cosmetics’i piyasaya sürdü. Los Angeles merkezli şirket, cilt bakımı mevzusunda eğitim veriyor ve koyu tende tüketiciler için tasarlanmış ürünler satıyor.

Shontay Lundy ek olarak “cildimde mavi, mor yada başka bir renk tonu bırakmayan” bir güneş kremi bulmakta zorlandı. Ta ki, “Var olmadığını anladım” diyene kadar.

Böylece 2016’da kalıntı bırakmayan ürünler geliştirdi ve sonunda Black Girl Sunscreen’i piyasaya sürdü.

Lundy, şirketinin reklamcılığında eğitimin temel bulunduğunu söylemiş oldu. “Misyonumuz, cilt sağlığını ciddiye almak ve kendilerini güneşin zararlarından korumak için her yaştan ve ten rengindeki insanı doğru güneş koruyucu ürünlerle donatmaktır.”

Bir mağazanın ödeme hattında tesadüfen karşılaşması kanser teşhisine neden olan Shelton, cilt kontrolleri ve güneş kremi için bir evangelist bulunduğunu ve şimdi mahalli havuzunda “güneş kremi hanımı” olarak tanındığını söylemiş oldu. Haiz olduğu cilt kanseri türü güneşe maruz kalmaktan kaynaklanmamış olabilir, sadece cilt hasarı ve öteki cilt kanseri türleri hakkında farkındalığını artırdı.

Hekim başarı göstermiş bir halde ayak parmağındaki tümörü çıkardığından ve kemoterapi ve ışınım gördüğünden beri kanserden kurtuldu. Fakat tecrübe travmatikti.

“Yaşamı değiştiriyor,” dedi.

Gene de, etken ve dolu bir hayata devam ettiğini söylemiş oldu. O gün kendisini bir kenara çeken yabancıya ve geri gelen ilk laboratuvar setine inanmayan ve bunun yerine içgüdülerine derhal tedaviye adım atmak için güvenmeyi seçen doktora sonsuza kadar minnettar olacağını söylemiş oldu.

Tüm Cilt Tonlarında Cilt Kanserinden Kaçınmak İçin İpuçları

• Bilhassa 10.00-16.00 saatleri içinde direkt güneş ışığından kaçının Bebekleri güneşten tamamen uzak tutun.

• Her gün 30 yada daha yüksek SPF’li geniş spektrumlu bir güneş kremi kullanın. Her iki saatte bir yada yüzdükten yada aktivite/terlemeden sonrasında yine uygulayın.

• Güneş kremini otomobilde bırakmayın, bu sebeple ısı dalgalanmaları onun bozulmasına ve daha azca etkili olmasına niçin olabilir.

• Kolları ve bacakları kapatan giysiler giyinin.

• Yüzü, kulakları ve boynu korumak için geniş kenarlı bir şapka takının.

• UV engelleyici güneş gözlüğü kullanın.

• Kapalı solaryum yataklarından kaçının.

• Her ay tepeden tırnağa cildi inceleyin. Büyüyen, kanayan yada değişen karanlık noktalar yada lekeler yada oluşumlar olup olmadığına bakın; yavaş iyileşen yada iyileşen ve geri dönen yaralar; pürüzlü ve kuru hisseden cilt lekeleri; ve tırnakların yada ayak tırnaklarının altında yada çevresinde koyu çizgiler. Tırnak yataklarını, avuç içlerini, ayak tabanlarını, başı, alt bacakları, kasıkları ve azca güneş alan öteki bölgeleri denetim ederken dikkatli olun. Herhangi bir endişeniz var ise bir doktora başvurun.

• Tüm vücut muayenesi için yılda minimum bir kez kurul onaylı bir dermatoloğa görünün.

Kaynaklar: Cilt Kanseri Vakfı, Amerikan Dermatoloji Akademisi, Dr. Janiene Luke, Dr. Michelle Henry, Katonya Breaux

İlgili mevzular

Bizlere Ulaşın Bir Öykü Gönderin İpucu