Cinsel yolla bulaşan hastalıkları tedavi eden klinikler – aslına bakarsan frengi ve bel soğukluğu şeklinde hastalıklarda patlayıcı bir artışla karşı karşıya – şimdi hızla büyüyen maymun çiçeği salgınını denetim etme mücadelesinin ön saflarında içeriyor.

On senelerce devam eden yetersiz finansman ve iş yüklerini artıran ve bakıma ciddi şekilde zarar veren iki buçuk senelik bir pandemiden sonrasında, sıhhat uzmanları ve halk sağlığı yetkilileri, kliniklerin başka bir salgın için yetersiz donanıma haiz bulunduğunu söylüyor.

Ulusal Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar Koalisyonu (STD’ler) yönetici direktörü David Harvey, “ABD Birleşik Devletleri maymun çiçeği ile yeterince savaşmak için gerekenlere haiz değil” dedi. “Esasen kapasitemizin sınırındayız.”

Çiçek hastalığı virüsü ile ilgili olan Monkeypox, teknik olarak cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyon olarak kabul edilmez. Sadece yakın temas kanalıyla yayılıyor ve şu anda ilk olarak erkeklerle cinsellik icra eden adam ağları vasıtasıyla bulaşıyor.

Mevcut maymun çiçeği salgını, cinsel organlarda kabarcıklara yada sivilcelere niçin olduğundan, birçok hasta, uçuk, frengi yada cinsel yolla bulaşan başka bir enfeksiyon şeklinde görünen bir enfeksiyon için bakım arar. Hastalar, cinsel yolla bulaşan enfeksiyonların damgalanması sebebiyle çoğu zaman düzgüsel pratisyenlerinden ziyade kamu kliniklerinde anonim olarak bakım aramayı tercih ederler.

Baylor Tıp Fakültesi Ulusal Tropikal Tıp Okulu dekanı Dr. Peter Hotez’e nazaran, maymun çiçeği olan bir çok insan iki ila dört hafta içinde kendi kendine iyileşir, sadece %10’unun hastanede bakıma ihtiyacı vardır.

Maymun çiçeği geleneksel olarak hafifçe bir hastalık olarak kabul edilse de, New York Şehri Sıhhat ve Zihinsel Hijyen Departmanında bulaşıcı bir hastalık uzmanı olan Dr. Mary Foote, komplikasyon oranı “herhangi birimizin beklediğinden oldukça daha çok” dedi. 14 Temmuz’da ABD Bulaşıcı Hastalıklar Derneği tarafınca sunulan bir web seminerinde konuşuyor. Şiddetli ağrıya ek olarak, maymun çiçeği olan bazı kişiler kalıcı yara izi riski altındadır.

Cinsel sıhhat klinikleri o denli bunalmış durumda ki birçoğu, enfekte hastaların partnerleriyle temas oluşturmak ve onları tedavi etmek şeklinde temel görevleri yerine getirecek personelden yoksun.

Cinsel sıhhat klinikleri, bugün salgınlarla savaşmak için Covid-19 salgını öncesine nazaran daha azca yetki ve esnekliğe haiz olan, ülkenin hasta halk sağlığı sisteminde en oldukça dikkatsizlik edilen güvenlik ağlarından biridir.

ABD Birleşik Devletleri’nde Mayıs ayından bu yana 1.052 maymun çiçeği vakası ve dünya genelinde 10.800’den fazla olay ile doktorlar, salgının denetim altına alınamayacak kadar büyük ve yaygın olabileceğini söylüyor.

Detroit Halk Sağlığı STD Kliniğinin tıbbi direktörü Dr. Shira Heisler, sağladıkları bakımın kalitesinden gurur duyduğunu, sadece bakıma gereksinim duyan her hastayı görmeye vakti olmadığını söylemiş oldu.

Heisler, “Yalnız personelimiz yok” dedi. “Altyapının tamamen çöküşüdür.”

Hastalık Denetim ve Önleme Merkezleri’nin (CDC) cinsel yolla bulaşan enfeksiyonları önlemeye yönelik fonları 2003’ten bu yana 16 milyon dolar azalarak bu yıl 152,5 milyon dolara düştü, her ne kadar tek başına frengi vakaları o süre içinde dört katına çıkmış olsa da. Ulusal HTA Direktörleri Koalisyonu tarafınca meydana getirilen bir analize nazaran, enflasyon hesaba katıldığında, bu fon 2003’ten bu yana %41 düştü.

Ayrıca, cinsel sıhhat klinikleri tarafınca bildirilen vakaların yayılmasını takip eden, takip eden ve durduran yüzlerce eyalet ve mahalli sıhhat çalışanı, pandeminin başlamasından bu yana çekilme etti yada değiştirildi. Bazıları bitkinlikten dolayı ayrıldı ve ötekiler, popüler olmayan maske ve karantina politikalarını protesto etmek için eleştiriler üstüne işlerinden kovuldu. Federal hibeler, halk sağlığı personelini desteklemek için yeni açıklandı.

Pandeminin ortaya çıkardığı belirgin eksikliklere karşın veri raporlama sistemleri güncellenmedi. Halk sağlığı yetkilileri KHN’ye verdiği demeçte, halk sağlığı çalışanlarının Florida’dan Missouri’ye maymun çiçeği vakalarını tedavi etmek için faks makinelerini kullanmaya devam ettiğini söylemiş oldu.

Washington Eyaleti Bilimsel Baş Sorumlusu Dr. Tao Kwan-Gett, “Bir kontrol ve aşıya haiz olmanın avantajlarına karşın, halk sağlığı sistemine yeterince süratli cevap vermemizi sağlayacak kadar yatırım yapmadık” dedi. Birçoğu size dünyanın en iyi sıhhat sistemine haiz olduğumuzu söyleyecektir. Fakat bence covid-19 pandemisinin yanı sıra salgın [de viruela del simio]Sistemin bozuk bulunduğunu ve düzeltilmesi icap ettiğini gösteriyorlar.”

Hız için yapılmadı

Beyaz Saray, bu yıl toplam 1,9 milyon doz ve gelecek yıl 2,5 milyon doz olmak suretiyle yüz binlerce maymun çiçeği aşısı dağıtıyor.

Sadece Hotez, bu aşı gönderilerinin “kafi olmayabileceğinden” güvenilir oldu.

Bazı şehirler kapılarını açtıktan kısa bir süre sonrasında dozları tükendi. Maymun çiçeği vakalarının geçen hafta üç katına çıkmış olduğu New York’ta, aşının piyasaya sürülmesi teknik aksaklıklardan rahatsız oldu; aşı internet sayfası minimum iki kez kapatıldı. San Francisco yetkilileri, şehirlerinin de aşılarının tükendiğini bildirdi.

Monkeypox aşıları, virüse maruz kalmadan ilkin insanlarda enfeksiyonu etkili bir halde önleyebilir.

Uzmanlar, aşıların maruz kaldıktan sonrasında enfeksiyonu önlemeye de destek olabileceğine inanıyor. Sadece Michigan, Taylor’daki Beaumont Hastanesi’nde epidemiyolog olan Dr. Trini Mathew, bir maymun çiçeği hastasıyla yakın temastan sonraki dört gün içinde verildiğinde en etkili olduklarını söylemiş oldu. Maruz kaldıktan dört ila 14 gün sonrasında meydana getirilen aşılar semptomları azaltabilir sadece hastalığı önleyemez.

Bununla beraber, hırpalanmış halk sağlığı sistemi süratli hareket etmek için inşa edilmemiştir.

Maymun çiçeği testine erişim daha kolay olsa da, bazı halk sağlığı sistemlerinde hastaların eşlerini süratli bir halde bulmak ve kontrol etmek için kafi personel bulunmamaktadır. Ve bir çok sıhhat uzmanı hiçbir süre bir maymun çiçeği vakasını ele almadığından, hastaların doğru teşhis konmadan ilkin bir çok kez birden fazla ziyaret yapması gerekir.

Fairfax County Sıhhat Departmanı, Virginia, bulaşıcı hastalıklar kısmı şefi Shawn Kiernan’a nazaran, eyalet genelinde yada eyalet genelinde yaşıyorlarsa, öteki sıhhat departmanları ile bir salgın yanıtının koordine edilmesini gerektirebilecek maruz kalan kişilerle temas oluşturmak daha da karmaşık.

Onlarca senelik bütçe kesintileri, birçok cinsel sıhhat kliniğinin emek harcama saatlerini sınırlamasına yol açarak hastaların bakımını zorlaştırdı.

Halk sağlığı departmanları, son yıllarda yüksek eğitimli hemşireler ve cemiyet toplumsal yardım uzmanları da dahil olmak suretiyle ekiplerinin kilit üyelerini yitirdi.

2020 KHN analizi, 2008 durgunluğundan bu yana minimum 38.000 eyalet ve mahalli halk sağlığı işinin ortadan kalktığını ve bir işgücünün ABD’nın halk sağlığı gereksinimleriyle başa çıkmak için mahsur kaldığını ve bu, covid çarpmasından önceydi.

UTHealth Houston/Memorial Hermann Hastanesi’nde bulaşıcı hastalık uzmanı Dr. Luis Ostrosky, “Sistem tükendi” dedi.

Bir 2020 KHN/AP araştırması, mahalli halk sağlığı departmanlarının yalnızca %28’inin, bulaşıcı salgınların kökenini ve yörüngesini araştıran hastalık dedektifleri olan istatistikçilere yada epidemiyologlara haiz bulunduğunu buldu.

Halk sağlığını güçlendirmek için çalışan kar amacı gütmeyen bir kurum olan Beaumont Vakfı’nın başkanı ve CEO’su Brian Castrucci, “Acil servislerin yalnızca %28’inde hekim olsaydı ne olurdu?” diye sordu.

Personel kıtlığı, çoğu zaman yüksek nitelikli sıhhat sağlayıcılarının, insanoğlu tarafınca oldukça daha düşük ücretlerle gerçekleştirilebilecek görevleri üstlenmesine neden olur. Heisler’in kliniği dolduğunda, ustalaşmış hemşireler hastalar içinde muayene odalarını temizlemek zorundadır.

Ve bir olay yöneticisi tipik olarak yeni teşhis edilmiş HIV hastalarıyla çalışıp onlara randevuları hatırlatsa da, Heisler artık bu aramaları kendisi yapmak zorunda; Olay yöneticisinin şimdi maymun çiçeği üstünde emek harcaması gerekiyor.

CDC’ye nazaran 2020’de 2,4 milyondan fazla cinsel yolla bulaşan enfeksiyon kaydedildi.

Kiernan, “ABD Birleşik Devletleri’ndeki herhangi bir sıhhat departmanının kendilerine bildirilen tüm enfeksiyonlarla başa çıkabileceğini düşünmüyorum.” Dedi.

sınırı olan fon

Federal hükümet pandemi ile savaşmak için milyarlar harcadı ve Covid ile ilgili bazı hibeler, halk sağlığı personelini yönetim kurulu genelinde genişletmek için kullanılacak.

Sadece Ulusal İlçe ve Kent Sıhhat Görevlileri Birliği direktörü Lori Tremmel Freeman, CDC ve Kurultay’nin fonları çoğu zaman belirli amaçlar için ayırdığını söylemiş oldu. Freeman, “Covid üstünde çalışan biri var ise, aynı parayı kullanarak onları yeniden maymun hastalığına atayamazsınız” diye ekledi.

Ve bazı eyaletlerde, bu para hemen hemen halk sağlığı departmanlarına yada cinsel sıhhat kliniklerine ulaşmadı.

CDC, Michigan’a halk sağlığı personelini güçlendirmek için milyonlarca dolar verdi, sadece paranın yalnızca bir kısmı eyalet yasama organı tarafınca tahsis edildi. Heisler, birkaç eyalet meclis üyesine, kalan fonları özgür bırakmaları için yalvardı. Hiçbiri yanıt vermedi. KHN aynı milletvekilleriyle temasa geçti, sadece bir cevap da alamadı.

Halk sağlığı mensubu, maymun çiçeğinin bir uyandırma çağrısı olmasını umduklarını söylüyor.

Washington eyaleti sıhhat departmanından Kwan-Gett, “Bunun, halk sağlığı altyapısına daha çok yatırım yapma ihtiyacına işaret edeceğini umuyorum, bu sebeple bu yatırım olmadan, bu yeniden yeniden olmaya devam edecek” dedi.

İlgili mevzular

Bizlere Ulaşın Bir Öykü Gönderin İpucu