Ülkenin birçok yerinde bir haftadan fazla devam eden üstün dereceli kıran sıcaklıkların arkasından, halk sağlığı uzmanları evlatların ısı hastalığına yetişkinlerden daha duyarlı oldukları mevzusunda uyarıyorlar – hatta daha oldukca spor sahasında, klimasız yaşarken, ya da park edilmiş bir otomobilde beklemek.

Sıcaklıkla ilgili hastalık vakaları, averaj hava sıcaklıkları ile artıyor ve uzmanlar, hastalananların neredeyse yarısının çocuk bulunduğunu söylüyor. Sebebi iki yönlüdür: Evlatların vücutları, yetişkinlerinkinden daha çok ısı düzenleme problemi yaşar ve aşırı ısınmadan korunmaları için yetişkinlere güvenirler.

Aynı sıcaklığı çocuklardan oldukca değişik deneyimleyebilen anne babalar, antrenörler ve öteki bakıcılar, tehlikeli bir durumu tespit etmekte yada çocuklarda sıcakla ilişkili hastalığın erken emarelerini yakalamakta zorlanabilirler.

Boston Çocuk Hastanesi’nde çocuk hastanesi uzmanı olan Dr. Aaron Bernstein, “Çocuklar ufak yetişkinler değildir” dedi.

Kaliforniya’da bir meteorolog olan Jan Null, bir arabadaki ısının etkisine şaşırdığını hatırladı. Yirmi yıldan uzun bir süre ilkin bir Temmuz öğleden sonrasında San Jose’de bir bebek park halindeki bir otomobilde unutulup sıcak çarpmasından öldüğünde hava 86 dereceydi.

Null, bir muhabirin ölümden sonrasında kendisine “O arabanın içi ne kadar ısınmış olabilir?” diye sorduğunu söylemiş oldu.

Null’un Stanford Üniversitesi’ndeki iki acil servis doktoruyla yapmış olduğu araştırma sonunda şaşırtıcı bir cevap verdi. Bir saat içinde, o arabadaki ısı 120 aşama Fahrenheit’i geçebilirdi. Emek harcamaları, otomobilde geride bırakılan bir çocuk için süratli bir ayak işinin tehlikeli olabileceğini ortaya çıkardı – 15 dakikadan azca, camlar kırık olsa bile ve hatta ılık bir günde bile.

Üstün dereceli sıcaklıklar daha sık hale geldikçe ve sıhhatli yetişkinler için bile ciddi riskler oluşturduğundan, çocuklar da dahil olmak suretiyle sıcaklığa bağlı hastalık vakalarının sayısı arttı. En fazla risk altında olanlar, park etmiş araçlardaki ufak çocuklar ve senenin en sıcak günlerinde okula dönen ve spor icra eden ergenlerdir.

Her yıl 9.000’den fazla lise sporcusu ısıya bağlı hastalıklar için tedavi edilmektedir.

Isıya bağlı hastalıklar, fizyolojik eforla yoğunlaşabilen yüksek sıcaklıklara ve neme maruz kalmanın vücudun kendini soğutma kabiliyetini aşması durumunda ortaya çıkar. Vakalar, bebeklerde hafifçe, iyi huylu ısı döküntüleri şeklinde, vücudun çekirdek sıcaklığı arttığında daha ciddi içinde değişmiş olur. Bu, vücut ısısı 104 derecenin üstüne çıktığında teşhis edilen ve potansiyel olarak organ yetmezliğine yol açan yaşamı tehdit eden sıcak çarpması örneklerine yol açabilir.

Önleme anahtardır. Uzmanlar, bolca su içmenin, öğlen ve öğleden sonrasında sıcak saatlerinde dışarı çıkmamanın ve egzersiz yaparken yavaş hareket etmenin hastalanmamak için en etkili yol bulunduğunu vurguluyor.

Araştırmalar, evlatların vücutlarının ter üretimini çoğaltması ve sıcak bir ortama uyum sağlaması için yetişkinlere gore daha uzun vakit aldığını gösteriyor. Minik çocuklar ek olarak vücut ağırlıklarının daha büyük bir yüzdesi su olduğundan dehidrasyona daha duyarlıdır.

Bebekler ve ufak çocuklar da vücut ısısını düzenlemekte daha çok güçlük çekerler, bunun sebebi kısmen ne vakit daha çok su içmeleri icap ettiğini ya da soğumak için giysilerini çıkarmaları icap ettiğini bilmemeleridir. 1995 senesinde meydana getirilen bir araştırma, 95 derecelik bir odada 30 dakika geçiren ufak evlatların vücut sıcaklıklarının annelerininkinden mühim seviyede daha yüksek ve daha süratli arttığını gördüklerini gösterdi – boyutlarına gore yetişkinlerden daha çok terleseler bile.

Çocuk doktorları, bakıcılara evlatların ne kadar su tükettiklerini izlemelerini ve istemeden ilkin onları içmeye teşvik etmelerini tavsiye eder. Susuzluk vücudun aslına bakarsanız susuz kaldığını gösterir.

Ek olarak evlatları açık renkli, hafifçe giysilerle giydirmelidirler; en sıcak saatlerde dışarıda geçirilen zamanı sınırlayın; ve mesela kütüphane şeklinde klimalı bir yeri ziyaret etmek, serin bir banyo yapmak yada yüzmeye gitmek şeklinde serinlemenin yollarını arayın.

Ulusal Atletik Antrenörler Birliği, talebe sporculara yönelik riskleri ele almak için, lise sporcularının yeni bir sürem için sporlarına döndüklerinde iki hafta süresince aktivitelerini kademeli olarak geliştirerek – herhangi bir miktarı yavaş yavaş çoğaltmak da dahil olmak suretiyle – iklime alışmalarını tavsiye eder. giyindikleri koruyucu ekipman.

NATA başkanı Kathy Dieringer, “Vücudunuzun sıcağa alışabilmesi için bu yoğunluğu bir haftadan iki haftaya kadar kademeli olarak artırıyorsunuz” dedi.

Uyarı İşaretleri ve Çözümleri

Uzmanlar, yüz kızarması, bitkinlik, kas krampları, baş ağrısı, baş dönmesi, kusma ve oldukca fazla terlemenin, tedavi edilmezse sıcak çarpmasına dönüşebilecek sıcak bitkinliğinin emareleri içinde bulunduğunu belirtiyorlar. Emareler kötüleşirse, mesela çocuğun yönünü şaşırmış şeklinde görünüyorsa yada içemiyorsa bir hekim çağırın.

Sıcak bitkinliği yada sıcak çarpması yaşayan bir evladı soğutmak için acil adımlar atmak oldukca önemlidir. Çocuk gölgeli yada serin bir yere götürülmeli; sporcu içecekleri şeklinde tuzlu soğuk sıvılar verilebilir; ve terli yada ağır giysileri çıkarın.

Gençler için, bir buz banyosuna daldırılmak vücudu soğutmanın en etkili yoludur, ufak çocuklar ise soğuk, ıslak havlulara sarılabilir yada ılık su ile buğulanabilir ve bir vantilatörün önüne yerleştirilebilir.

Park etmiş arabalardaki evlatların ölümleri iyi belgelenmiş olmasına karşın, ağlatısal vakalar meydana gelmeye devam ediyor. Federal istatistiklere gore 2021’de 23 çocuk vasıta sıcak çarpmasından öldü. Kendi verilerini toplayan Null, bu yıl şimdiye kadar 13 çocuğun öldüğünü söylemiş oldu.

Null, bakıcıların evlatları asla park edilmiş bir otomobilde yalnız bırakmaması icap ettiğini söylemiş oldu. Evde park halindeyken arabayı kilitlemek de dahil olmak suretiyle, ufak evlatların otomobile kendilerinin girmesini ve sıkışmasını önlemek için lüzumlu adımları atın.

Araçta pediatrik sıcak çarpması vakalarının yarısından fazlasının, bir bakıcının yanlışlıkla bir evladı geride bırakması sebebiyle meydana geldiğini söylemiş oldu. Yetişkinlere arka koltuklarını denetim etmelerini hatırlatan vasıta içi teknoloji daha yaygın hale gelirken, yalnızca oldukca azca sayıda vasıta var ve ebeveynlerin ön koltuğa doldurulmuş bir hayvan bırakmak şeklinde kendi yöntemlerini bulmasını gerektiriyor.

Null, iyi haberin, kolay davranış değişikliklerinin evlatları koruyabileceğini söylemiş oldu. “Bu, vakaların %100’ünde önlenebilir” dedi.

Dengesiz Risk

Düşük gelirli bölgelerde yaşayan insanoğlu, sıcaklıklar yükseldiğinde daha da kötüleşiyor. Elektrik faturasını karşılayabilmeyi de içeren klimaya erişim, ciddi bir sıhhat sorunudur.

Geçen yıl gösterilen kentsel alanlardaki ısı araştırması, düşük gelirli mahallelerin ve renkli toplulukların, daha varlıklı, beyaz sakinlerinkinden oldukca daha yüksek sıcaklıklara maruz kaldığını gösterdi. Yazları daha yoksul bölgelerde, sıcaklıklar 7 aşama Fahrenheit daha sıcak olabilir.

Çalışmanın yazarları, ABD Birleşik Devletleri’ndeki bulgularının, ağırlıklı olarak Siyah mahallelerinde yada yakınında ipotek sigortalamayı reddeden federal bir konut politikasına atıfta bulunarak, “redlining mirasının büyük göründüğünü” yansıttığını söylemiş oldu.

“Bu alanlarda daha azca ağaç gölgeliği, daha çok sokak ve daha yüksek bina yoğunluğu var, bu da öteki ırkçı sonuçlarına ek olarak, kentsel arazi kullanımındaki mevcut eşitsizliği direkt yasaya dahil eden redlineing politikalarının ve kentsel ısıtmayı günümüze kadar büyüten kentsel tasarım seçimlerinin güçlendirilmesi anlamına geliyor. ” sonucuna varmışlardır.

Bu ay Harvard’ın İklim, Sıhhat ve Küresel Çevre Merkezi’ne liderlik eden Bernstein, JAMA’da sağlıkta eşitliğin geliştirilmesinin iklim değişikliğine karşı fiil için eleştiri bulunduğunu korumak için çaba sarfeden bir yorum yazdı.

Merkez, ağırlıklı olarak düşük gelirli hastaların iklim değişikliğinin sıhhat üstündeki etkilerine cevap vermesine destek olmak için ön saflardaki sıhhat klinikleriyle beraber çalışıyor. Federal destekli klinikler tek başına, bir çok çocuk da dahil olmak suretiyle ortalama 30 milyon Amerikalıya bakım sağlıyor, dedi.

Bernstein ek olarak kısa sürede, Mayıs’tan Eylül’e kadar daha yüksek sıcaklıkların olduğu günlerin çocuk hastanelerinin acil servislerine daha çok ziyaretle ilişkili bulunduğunu gören ülke çapında bir araştırmaya öncülük etti. Emek verme, yüksek sıcaklıkların nörolojik bozukluklar şeklinde mevcut sıhhat koşullarını iyi mi daha da kötüleştirebileceğine işaret etmesine karşın, birçok ziyaret ısıyla daha direkt bağlantılıydı.

Bernstein, “Çocuklar, bu iklim şoklarının içinde yetiştikleri dünyayı iyi mi tekrardan şekillendirdiği yöntemiyle iklim değişikliğine karşı daha savunmasızdır” dedi.

Uzmanlar, insanların aşırı sıcaklığın sıhhat risklerini ve kendilerini ve ailelerini iyi mi koruyacaklarını daha iyi anlamalarına destek olmanın halk sağlığı sisteminin en büyük zorluklarından biri bulunduğunu söylemiş oldu.

Ulusal Hava Durumu Servisi’nin ısı uyarı sistemi, esas olarak, bağıl rutubet hava sıcaklığı ile beraber hesaba katıldığında ne kadar sıcak hissettiğinin bir ölçüsü olan ısı endeksine dayanmaktadır.

Sadece Adrienne Arsht-Rockefeller Vakfı Dayanıklılık Merkezi direktörü Kathy Baughman McLeod, uyarıların sıhhat üstündeki etkileriyle ilgili olmadığını söylemiş oldu. Sıcaklıklar bir hava durumu uyarısının verildiği seviyeye yükseldiğinde, çocuklar, hamile hanımefendiler ve yaşlılar şeklinde birçok savunmasız insan aslına bakarsanız sıcak bitkinliği yada sıcak çarpması yaşıyor olabilir.

Merkez, tarihsel olarak Avrupa’nın en sıcak şehirlerinden kabul edilen İspanya’nın Sevilla kentinde kontrol edilen yeni bir ısı uyarı sistemi geliştirdi.

Sistem, ısı dalgalarını sınıflandırmak için hava sıcaklığı ve rutubet şeklinde ölçümleri halk sağlığı verileriyle birleştirir ve yeterince ciddi olduklarında onlara isim vererek, insanların ısıyı önleme önlemleri gerektiren çevresel bir tehdit olarak anlamalarını kolaylaştırır.

Kategoriler, aşırı ölümler olarak malum ve bir günde kaç kişinin öldüğünü, averaj bir güne karşı tahmini sıcaklıkla karşılaştıran bir metrik vesilesiyle belirlenir. Bu, sıhhat görevlilerinin bir sıcak hava dalgasının ne kadar şiddetli olacağını anlamasına ve yaş yada tıbbi geçmiş şeklinde risk faktörlerine dayalı olarak halka bilgili önerilerde olmasına destek olabilir.

Baughman McLeod, sıhhat temelli uyarı sisteminin, yetkililerin okul sistemleri, anaokulları ve yaşlılar merkezleri vesilesiyle evlatların ve yaşlıların bakıcılarını hedeflemesine de izin vereceğini söylemiş oldu.

İnsanlara ısıyı kavramsallaştırmanın daha iyi yollarını vermenin eleştiri bulunduğunu söylemiş oldu.

“Acıklı değil. Evinizin çatısını sökmez,” dedi Baughman McLeod. “Sessiz ve görünmez.”

KHN (Kaiser Health News), sıhhat sorunları hakkında derinlemesine gazetecilik üreten ulusal bir haber odasıdır. Siyaset Analizi ve Anket ile beraber KHN, KFF’deki (Kaiser Aile Vakfı) üç ana işletim programından biridir. KFF, ulusa sıhhat sorunları hakkında informasyon elde eden, kar amacı gütmeyen bir kuruluştur.

İÇERİĞİMİZİ KULLAN

Bu öykü ücretsiz bir şekilde tekrardan yayınlanabilir (detaylar).