Her Ekim ayında doğum günü için Grace Gibson-Snyder ve ailesi, Yellowstone Ulusal Parkı’nın şimal sınırının derhal içindeki Lamar Vadisi’ni keşfediyor.

Uzun vakit ilkin kıvrımlı buzullar tarafınca oyulmuş vadi, bizon ve kel kartallara, boz ayılara ve boz kurtlara ev sahipliği yapıyor. Gibson-Snyder hepsini görmüş. Burayı “en sevdiğim yer” olarak adlandırıyor.

Montana, Missoula’dan 18 yaşındaki Gibson-Snyder, “Hayatımda buna haiz olmanın ne kadar hususi bulunduğunu biliyorum ve bunun gitmesini istemiyorum” dedi.

Fazlaca uzun olmayan bir süre ilkin varsayımsal olan bu kaygı, eşi benzeri görülmemiş selin köprüleri yıktığı, yolları tahrip etmiş olduğu, binlerce turisti tahliye etmeye zorladığı ve parkı geçici olarak kapattığı Haziran ayında somutlaştı.

Park yetkilileri sel vakasını ender görülen bir vaka olarak tanımlasa da bilim adamları, iklim ısınmaya devam ettikçe bu tür aşırı havaların beklenmesi icap ettiğini söylüyor.

Ek olarak Gibson-Snyder ve öteki 15 Montana genç erişkin ve çocuğunun eyaletlerine niçin dava açtığını da gösteriyor.

Davaları, Montana’nın – birincil enerji deposu olarak fosil yakıtı teşvik ederek – kötüleşen bir iklime katkıda bulunduğunu ve evlatların eyalet anayasasında güvence edilen temiz ve sıhhatli bir çevre hakkını ihlal ettiğini iddia ediyor. Dava, Montana’nın bunu yaparak evlatların sağlığına, güvenliğine ve mutluluğuna müdahale ettiğini iddia ediyor.

Gibson-Snyder, “Devletin fosil yakıtlara olan itimatı, enerji politikası, fosil yakıt çıkarımını devamlı geliştirmesi, iklim değişikliğinin çileden çıkmış etkilerine yol açtı” dedi. “Hükümetin ihanetidir”

ABD Enerji Enformasyon İdaresi’ne nazaran, 2021’de kömür yakıtlı elektrik santralleri Montana’nın elektriğinin %43’ünü üretirken, hidroelektrik %41 ve rüzgar enerjisi %12’ydi.

Bir eyalet yargıcının ve son zamanlarda Montana Yüksek Mahkemesi’nin pozitif yönde kararlarıyla, evlatların davası, ABD Birleşik Devletleri’nde yargılanan ilk iklim davası olma yolunda aşama kaydediyor. Gibson-Snyder ve dava arkadaşlarının avukatları – davanın 2020’de açıldığı 2-18 yaşları içinde – davanın iklimle ilgili davalarda küresel olarak yankılanabilecek bir değişimi müjdelediğine inanıyor.

Daha bu yıl, Virginia, Utah ve Hawaii’deki çocuklar benzer anayasal itirazlarda bulundular ve onları bu eylemlerde temsil eden kar amacı gütmeyen hukuk şirketi Our Children’s Trust, öteki eyaletlerdeki çocuklar tarafınca oluşturulan öteki davaların büyük olasılıkla yıl sonuna kadar açılacağını söylemiş oldu. .

Our Children’s Trust’ın avukatı Nate Bellinger, “Montana’da bir galibiyetin ülke çapında ve hatta potansiyel olarak dünya genelinde tesirleri olabilir” dedi.

Bellinger, evlatların bu eylemleri getirmesinin şaşırtıcı olmaması icap ettiğini söylemiş oldu. Çocuk Vakfımızın, yaşadıkları eyaletlere karşı dava açmakla ilgilenen gençlerden rutin olarak haber aldığını da sözlerine ekledi.

Bellinger, “Tehlikede olan ve kaybedecek en oldukca şeye sahipler ve politik olarak minimum kuvvetli grup onlar” dedi. “Mahkemeler onlara kendi geleceklerini korumak için bir şeyler yapmak için bu gücün bir kısmına haiz olma fırsatı sunuyor.”

Montana davasında davacı olan Claire Vlases, dava açıldığında oy kullanmak için oldukca genç bulunduğunu kaydetti.

Montana, Bozeman’dan şimdi 19 yaşlarında olan Vlases, “Hükümetin üç şubesinin bir sebebi var” dedi. “Öteki ikisini kullanamıyorsam, bu benim yöntemim ve çocuklar için sesimizi duyurmanın bir yolu.”

Evlatların devletlerine karşı açmış olduğu davalar, ABD Yüksek Mahkemesi’nin, ülkenin başlıca kirlilik karşıtı yasası olan Temiz Hava Yasası’nın elektrik santrallerinden meydana gelen sera gazı emisyonlarını azaltmak için iyi mi kullanılabileceğini sınırlamaya yönelik 30 Haziran tarihindeki kararının peşinden ortaya çıkacak. . Çevre savunucuları sonucu iklim değişikliğine karşı mücadelede korkulu bir gerileme olarak nitelendirse de, Çocuklarımız Vakfı avukatları kararın gençlerin önderliğindeki eyalet hükümetlerine karşı oluşturulan anayasa davalarını etkilemeyeceğini söylemiş oldu.

Sadece Yüksek Mahkeme sonucu, Our Children’s Trust’ın yönetici avukatı Mat dos Santos, “bu evlatların anayasal iklim davalarının hükümet onaylı fosil yakıt programımızın zararı dokunan etkilerini ele almak için ne kadar mühim bulunduğunu” daha da gösteriyor.

Gençlerin – yada gençler adına – hükümeti iklim değişikliğine karşı harekete geçmeye zorlama girişimleri büyük seviyede başarısız oldu. Washington, Pennsylvania, Oregon, Florida ve bu senenin başlarında Alaska’daki mahkemeler bu anayasal zorlukları reddetti.

Our Children’s Trust’ın getirmiş olduğu bir öteki dava, Juliana / ABD Birleşik Devletleri – Bir Netflix belgeselinin mevzusu – davacılar bu davayı tekrardan açmak için hareketlerine ilişkin bir karar beklemelerine karşın, 2020’de bir federal mahkeme tarafınca reddedildi. Alabama liderliğindeki ve Montana da dahil olmak suretiyle on yedi eyalet davaya katılmayı ve ilerlemesine karşı çıkmayı istedi.

Bu davaları reddederken, yargıçlar çoğu zaman, aranan çözüm yollarının mahkemeler vesilesiyle değil, hükümetin yürütme ve yasama organları vesilesiyle takip edilmesi gerektiği sonucuna varmışlardır.

Montana’da bir yargıç, Juliana dava, geçen yaz davanın bazı kısımlarını reddederken bu gerekçeyle hemfikirdi, sadece öteki iddiaların bir davaya doğru ilerlemesine izin verdi. Bu iddialar, Montana’nın iklim değişikliğini durdurmak için yeterince şey yapmadığını iddia etmiyor. Aksine, devletin eylemlerinin iklim değişikliğine niçin bulunduğunu iddia ediyorlar.

Bellinger, “Bunlar, hükümetlerin harekete geçmediği durumlar değil” dedi. “Hükümetler harekete geçiyor. Fosil yakıtları teşvik ediyorlar ve boru hatlarına, enerji santrallerine ve çıkarılmasına izin veriyorlar.”

Montana’daki genç davacılar, fosil yakıtları destekleyen bir devlet enerji politikasından ve devletin çevresel araştırmaların Montana dışındaki politikaların etkilerini dikkate almasını yasaklayan bir yasadan zarar gördüklerini iddia ediyorlar, sadece bunun etkilerin muntazam bir halde incelenmesine izin vermediğini iddia ediyorlar. iklim değişikliğinden.

Dava, bu eylemlerin çevreyi ve sağlıklarını etkilediğini iddia ediyor. Çocuklar, öteki tıbbi sorunların yanı sıra, çoğunlukla Montana’daki yoğun yangın mevsimlerinden meydana gelen kirliliğin yol açmış olduğu, ağırlaştırılmış astım, baş ağrısı ve boğaz ve göz tahrişi yaşadıklarını bildirdiler.

Dava, kötüleşen bir iklim tehdidinin de duygusal tesirleri bulunduğunu korumak için çaba sarfediyor. Mesela Gibson-Snyder, gelecekteki evlatlarının iyiliği mevzusunda endişelendiğini söylemiş oldu.

“En iyi ihtimalle benimkinden değişik bir çevrede ve benim bu mevzuda haiz olduğum aynı suçluluk ve korkuyla büyüyecekler” dedi. “En kötüsü, direkt yangınlardan, selden ve kıtlıktan zarar görecekler. Sanırım yaşıtlarımın bir çok da benzer şeyler yaşıyor.”

Montana’daki ufaklıklara yardım etmek, ülkenin en kuvvetli çevre korumaları içinde sayılan “temiz ve sıhhatli bir çevre” için hususi anayasal haktır.

Montana Yüksek Mahkemesi 1999 senesinde temiz ve sıhhatli bir çevreyi “temel bir hak” olarak güçlendiren bir davada, “Anayasamız, ileri görüşlü çevre koruma önlemlerinin başlatılmasından ilkin eyaletimizin nehirlerinin ve akarsularının yüzeyinde ölü balıkların yüzmesini gerektirmiyor” dedi. ”

10 Haziran’da Montana Başsavcısı Austin Knudsen, eyalet Yüksek Mahkemesinden alt mahkemeyi bozmasını ve “bir iklim haçlı seferi” ve “Montana’nın köktencilik bir halde elden geçirilmesini amaçlayan bir plan” olarak nitelendirdiği çocuk davasını reddetmesini isteyen bir acil durum önergesi sundu. Çevre politikası.”

Önergede, “Bu dava, Montana’nın siyasal süreçlerini atlatmaya ve – yargı kararıyla – tercih etmiş olduğu iklim değişikliği politikalarını eyalet halkına empoze etmeye çalışan hususi bir çıkar grubunu içeriyor” dedi.

Dört gün sonrasında, Montana Yüksek Mahkemesi talebi reddetti. Hazırlanmak için daha çok vakit isteyen başsavcının talebi üstüne eyalet hakimi, önümüzdeki Şubat ayında yapılması planlanan duruşmayı erteledi. Bellinger davanın 2023 yazında yargılanmasını beklemesine karşın yeni bir tarih belirlenmedi.

Gibson-Snyder, hükümetinin iklim krizinin sona ermesine destek olmaya devam eden muhalefetinden hayal kırıklığına uğradığını söylemiş oldu.

“Internasyonal bir acil durumun çözümünde kendisine güvenmek ve hem de bu sorumluluğa haiz bazı kişiler tarafınca görevden alınmak acayip” dedi. “Devletin gelip vatandaşlarına yardım edeceğine dair umudumu koruyorum.”

Vlases, Montana’nın manzarasının korunmaya kıymet olduğu mevzusunda düşünce birliği olduğunda değişime karşı gösterilen direnci anlamadığını söyleyerek aynı fikirde. Bugünün liderlerinin eylemsizliği, kendisi ve meslektaşları için varoluşsal bir tehdit bulunduğunu söylemiş oldu.

“Geçmiş neslin ellerinden kalanları giyiyormuşuz benzer biçimde geliyor” dedi.

KHN (Kaiser Health News), sıhhat sorunları hakkında derinlemesine gazetecilik üreten ulusal bir haber odasıdır. Siyaset Analizi ve Anket ile beraber KHN, KFF’deki (Kaiser Aile Vakfı) üç ana işletim programından biridir. KFF, ulusa sıhhat sorunları hakkında informasyon elde eden, kar amacı gütmeyen bir kuruluştur.

İÇERİĞİMİZİ KULLAN

Bu öykü ücretsiz bir şekilde tekrardan yayınlanabilir (detaylar).