Dr. Josie Tenore ve Paul Hinds, ortak bir dost tarafınca 2017 senesinde tanıştırıldılar ve o yasayı koyduğunda uzun süredir dışarı çıkmamışlardı: Fizyolojik bir muayene olması gerekiyordu.

Chicago banliyösünde kozmetik dermatoloji ve fonksiyonel tıp tatbik eden Tenore, “Sağlıklarına dikkat etmeyen insanlarla çıkmam” dedi.

Hinds’in o yaz yapmış olduğu kan testlerinden biri kaygı verici bir sonuçla geri geldi: Prostata özgü antijen yada PSA seviyesi oldukça yüksekti. Biyopsi, ileri prostat kanseri bulunduğunu doğruladı.

Testosteron seviyeleri yüksek kalmış olduğu sürece çoğu zaman ilerleyen prostat kanserini tedavi etmek için pek oldukça rahat alternatif yoktur. Esrar, testosteron seviyelerini düşürüyor benzer biçimde görünüyor, bu yüzden teşhisinden sonrasında Paul, birkaç hafta süresince sıvı bir kenevir dozu verdi. Bu, PSA’sını yarıya indirdi, sadece yoga ve bisiklete binmeyi seven bir siber güvenlik uzmanı olan Hinds, “aklını kaçırdı ve çalışamadı” diye hatırlıyor Tenore.

Tenore kararlarını yönlendirirken, Hinds sonrasında yüksek frekanslı ultrason tedavisi adında olan bir prosedürü denedi, sadece başarısız oldu. Ve 2019 yazında doktorlar prostat bezini çıkardı. Gene de PSA seviyeleri yeniden terfi etti ve doktorlar kanserin metastaz yaptığını değerlendirdi. Tek alternatif, Hinds’in testosteron seviyelerini büyük seviyede düşürmekti – ya ameliyat kanalıyla ya da tüm testosteronu bloke eden ilaçlar. Mayıs 2021’de Paul, prostat bezinin hormon salınımını üç ay süresince bastırmak için tasarlanmış bir leuprolide markası olan Lupron Depot’un ilk kas içi atışını yapmış oldu. O ağustosta ikinci vuruşunu yapmış oldu.

Sonrasında faturalar geldi.

Hasta: Şu anda 60 yaşlarında olan Paul Hinds, eski işvereninin bir COBRA planı vesilesiyle United Healthcare tarafınca kapsanmaktadır.

Sıhhat hizmeti: Metastatik prostat kanseri için iki tane üç aylık Lupron Depot enjeksiyonu.

Servis sağlayıcı: Chicago Tıp Üniversitesi, 811 yataklı bir tıp merkezi, bir taşra hastanesi, Pritzker Tıp Okulu ve Chicago bölgesindeki ayakta tedavi klinikleri ve hekim ofislerini içeren 900 hekimli kar amacı gütmeyen bir sistem.

Toplam Satmaca: Laboratuar emek vermesi ve hekim ücretleri dahil olmak suretiyle iki çekim için 73.812 dolar (birincisi için 35.414 dolar, ikincisi için 38,398 dolar). United Healthcare’in iki aşı artı ilgili ücretler için pazarlık edilen oranı 27.568 dolardı ve bunun sigorta şirketi 19.567 dolar ödedi. Hinds, hastane ve sigortacıyla bir yıldan fazla pazarlık ettikten sonrasında, faturalardaki payının ortalama 7.000 dolar olduğu belirlendi.

Ne oluyor: İlk problem, üreticiler onlarca senedir patentlerini uzatmanın ve pazarlama kanalıyla satışları sürdürmenin yollarını buldukça markalı kalan eski ilaçlardaki amansız fiyat artışlarıdır.

Lupron 1973’te buluş edilmiş olmasına karşın, üreticisi 1989’da yavaş salınan bir sürüm sunarak patent uzantıları aldı. İlaç üreticileri, bir ürünü satmak için münhasır haklarını genişletmek için bu taktiği yaygın olarak kullanırlar.

Lupron Depot’un aylarca testosteronu baskılayan kas içi bir atış olarak geliştirilmesi, hasta uyumunu iyileştirdi ve bununla beraber üreticisi Abbott Laboratories ve Japon ortağı Takeda’nın ilaca ilişkin patentlerini 2000’li yıllara kadar uzatmasını sağlamış oldu, dedi Dr. Firmanın fiyatlandırma politikalarını eleştiren eski bir Abbott bilim adamı olan Gerald Weisberg.

Sonraki yıllarda, Abbott ve Takeda, TAP Pharmaceuticals adlı bir ortak girişimde, yavaş salınan ürünlerinin fiyatını istikrarlı bir halde artırdı. 2000 senesinde, üç aylık bir çekim için averaj toptan ABD fiyatı 1.245 dolardı; şu anda bu sayı 5,866 dolar. (Şu anda ABD’de AbbVie tarafınca üretilmektedir.)

Sıhhat hizmetlerinin çoğu zaman parasız olduğu ve Takeda’nın ilacı Prostap adı altında sattığı Birleşik Krallık’ta, tüm doktorlar ortalama 260 $ karşılığında üç aylık bir doz satın alabilirler.

Hinds’in iğnelerini yaptırdığı Chicago Medicine, muhtemelen İngiliz fiyatına yakın bir şey ödedi. Bunun sebebi, Chicago’nun Cenup Yakası’ndaki sıhhat sistemi hastanesinin, düşük gelirli nüfusa hizmet veren hastanelerin ilaçları büyük indirimlerle satın almalarını elde eden 340B adlı federal bir programa katılmasıdır.

Lupron Depot, kas içine rahat bir enjeksiyon olarak verilir. Bir hemşire yada doktorun uygulaması dakikalar alır. Maryland-Baltimore County Üniversitesi’ndeki Hilltop Enstitüsü’nde baş veri bilimcisi olan Morgan Henderson, gene de Chicago Medicine benzer biçimde hastane sistemlerinin geliri çoğaltmak için bu tür hizmetler için cömertçe ücret alabileceğini ve tipik olarak bunu yaptığını söylemiş oldu. Chicago Medicine, ilaç için ne ödediğini söylemeyi reddetti.

ABD’li ilaç üreticileri ilaçlarını istedikleri benzer biçimde fiyatlandırabilirken, TAP geçmişte Lupron satış politikaları sebebiyle başını belaya soktu. 2001 senesinde, Hakkaniyet Bakanlığı soruşturmasından sonrasında, ürologlara parasız ve indirimli ilaç şişeleri vererek ve Medicare’in tam fiyatını almalarını sağlayarak satışları yasadışı olarak teşvik etmek için 875 milyon dolarlık bir uzlaşma ödedi.

O zamandan beri, bir hap, relugolix (Orgovyx) dahil olmak suretiyle testosteron seviyelerini düşürmeyi amaçlayan birçok başka ilaç piyasaya girdi. Öyleyse niçin bir hasta bu tarz şeyleri kullanmaz?

Brooklyn Üniversitesi Hastanesi üroloji şefi Dr. Brian McNeil, Lupron Depot uzun süre etkilidir, hazırlanması ve saklanması kolaydır ve bazı hastaların tercih etmiş olduğu ufak bir iğne kullanır, dedi. Orgovyx uygundur, sadece “bir hasta oldukça uyumlu olmalıdır. Her gün aynı saatte almaları gerekiyor” dedi. “Bazı insanoğlu yalnız unutur.”

Sadece Lupron Depot’un tıbbi hizmet sağlayıcılar içinde süregelen popülaritesini açıklayabilecek başka bir mühim unsur daha var: Doktorlar ve hastaneler, Hinds’de olduğu benzer biçimde, fiyat ve yönetim ücretlerini işaretleyerek her ziyarette on binlerce dolar kazanabilirler. Yalnız evde alınabilecek bir ilaç için reçete yazarlarsa hiçbir şey kazanmazlar.

United sözcüsü Maria Gordon Shydlo, bu yüksek hasta tutarı ve alternatif kullanma olasılığı sorulduğunda, ödemenin “hastanenin sözleşmesine ve üyenin toplumsal yardım planına uygun şekilde” yapıldığını söylemiş oldu ve sigorta şirketinin müşterileri en iyi kalite ve fiyat için alışveriş halletmeye teşvik ettiğini ekledi. .

Çözünürlük: Hinds’i kayıtsız bırakmanın yanı sıra, Lupron Depot çekimleri kelimenin tam anlamıyla arka uçta bir acıydı. Tenore, “Her seferinde iki hafta perişan oldu” dedi. Lupron aşısı için ilk faturasını gözden geçirdikten sonrasında Tenore, Hinds’e doktoruna alması daha kolay olan daha ucuz bir ilaç olup olmadığını sorması icap ettiğini söylemiş oldu.

İkinci atıştan sonrasında, Ağustos 2021’de bir eczacı ona hapı alabileceğini söylemiş oldu. Doktoru geçen Kasım ayında Hinds’e üç aylık Orgovyx reçetesi yazdı ve bunun için 216 dolar ödedi ve sigortacı 6,000 dolardan fazla ödedi. İlacın sıralama fiyatı ayda ortalama 2.700 dolar. Orgovyx’in leuprolide’den birazcık daha iyi çalıştığına dair kanıtlar var.

Hinds, Orgovyx’in “beyinsiz” bulunduğunu söylemiş oldu. “Daha acele tesir eden, aynı şekilde işlev gören ve vücudunuzdaki testosteronu daha süratli temizleyen bir hap alabilecekken niçin iki hafta süresince ağrıyan bir kıç istiyorsunuz?”

Hastane sözcüsü Ashley Heher, Orgovyx’in prostat kanseri için giderek daha çok kullanılmasına karşın, Lupron ve öteki enjeksiyonların çoğu zaman bakım standardı olarak kaldığını söylemiş oldu. Klinisyenler, “hangi tedavilerin tıbbi olarak en etkili bulunduğunu belirlemek ve gerektiğinde, sigorta kapsamı sınırlamaları sebebiyle mali açıdan daha azca külfetli olabilecek makul alternatifler bulmak için hastalarla beraber çalışır” dedi.

Hinds suçlamaların boyutu karşısında şaşkına dönmüştü. Aylarca devam eden telefon görüşmeleri ve e-postalar esnasında hastane, ücretin bir kısmını geri aldı ve peşinden tekrardan uyguladı ve peşinden Temmuz ayında 666,34 dolarlık bir aylık ödeme planını kabul etti. Sadece Hinds iki ödeme yaptıktan sonrasında hastane 29 Ağustos’ta anlaşmayı iptal ettiğini ve faturasının geri kalanını bir tahsilat acentesine gönderdiğini duyurdu. İki hafta sonrasında hastane, KHN’nin iptal hakkında sual sormasının peşinden ödeme planını eski haline getirdi.

Hinds’e ulaşınca, bisiklet sürmek 50 yada 60 milden ortalama 30’a kısaltılmış olsa da etken kaldığını söylemiş oldu.

Tenore’ye parasız danışman olduğundan minnettar ve hastalıkları ve sıhhat hizmetlerinin finansal labirentinde bilgili bir rehberden yoksun olanlarla empati kuruyor.

Hinds, “Sistemi bilen bir savunucu olarak Dr. Josie var” dedi.

Götürmek: İlk ipucu: Size bir infüzyon yada enjeksiyon reçete edildiyse, durumunuzu tedavi etmek için daha ucuz oral ilaçlar olup olmadığını doktorunuza problem. Ek olarak, enjeksiyon kanalıyla verilen pek oldukça ilaç – kas yerine “deri altından” verilenler – ağır uygulama ücretlerinden kaçınarak bir hasta tarafınca evde uygulanabilir. Egzama için Dupixent benzer biçimde ilaçlar bu kategoriye girer.

Tedavi gördüğünüz yerin ücretlerinizde büyük bir fark yaratabileceğini ihmal etmeyin: Bir araştırma, önde gelen ABD kanser merkezlerinin ilaç enjeksiyonları yada infüzyonları için hususi sigortacılara oldukça büyük zamlar uyguladığını ortaya çıkardı. Başka bir araştırma, hastane sistemlerinin kanser ilacı infüzyonları için hususi kliniklerden averaj %86 daha çok ücret aldığını buldu. Hastane tarafınca işletilen kliniklerde meydana getirilen kanser infüzyonlarının yüzdesi 2004’te %6’dan 2014’te %43’e terfi etti ve o zamandan beri arttı.

2021’de yürürlüğe giren bir yasaya nazaran, hastanelerin ücretlerini şu anda kullanıcı dostu olmayan bir halde yapmalarına karşın listelemeleri gerekiyor. Sadece ilacınız için fiyatlandırma ve işaretlemeyi deşifre etmeye çalışmak için fiyat listesine (hastane sorumlusu) bir göz atmaya kıymet. Bir hastane sisteminde enjeksiyon, infüzyon yada prosedür yaptırmak üzereyseniz, ne kadar borcunuz olacağını öncesinden problem.

Dan Weissmann bu hikayeyle sesli portreye katkıda bulunmuş oldu.

Ayın Faturası, KHN ve NPR tarafınca tıbbi faturaları inceleyen ve açıklayan kitle kaynaklı bir araştırmadır. Bizimle paylaşmak istediğiniz garip bir tıbbi faturanız mı var? Bizlere bundan bahset!

KHN (Kaiser Health News), sıhhat sorunları hakkında derinlemesine gazetecilik üreten ulusal bir haber odasıdır. Siyaset Analizi ve Anket ile beraber KHN, KFF’deki (Kaiser Aile Vakfı) üç ana işletim programından biridir. KFF, ulusa sıhhat sorunları hakkında data elde eden, kar amacı gütmeyen bir kuruluştur.

İÇERİĞİMİZİ KULLAN

Bu öykü ücretsiz bir şekilde tekrardan yayınlanabilir (detaylar).