© 2023. Tüm hakları saklıdır.

Sağlıkta Gelecek

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ganel
  4. »
  5. Colorado, Başka Bir Okul Saldırısından Sarsılırken, Emek harcama, 4 Gençten 1’inin Silahlara Süratli Erişime Haiz Bulunduğunu Buluyor

Colorado, Başka Bir Okul Saldırısından Sarsılırken, Emek harcama, 4 Gençten 1’inin Silahlara Süratli Erişime Haiz Bulunduğunu Buluyor

root root - - 8 dk okuma süresi
21 0
AP 23081685573826 resized

Pazartesi günü gösterilen anket sonuçlarına bakılırsa, her 4 Colorado gencinden biri dolu bir silaha 24 saat içinde erişebileceğini bildirdi. Bu gençlerin ortalama yarısı, 10 dakikadan azca süreceğini söylemiş oldu.

Colorado Halk Sağlığı Okulu’nda doktora talibi ve JAMA Pediatri tıp dergisindeki bulguları açıklayan araştırma mektubunun baş yazarı Virginia McCarthy, “Bu oldukça fazla erişim ve bunlar kısa süreler” dedi.

Sonuçlar, Coloradans’ın başka bir okul saldırısıyla sarsıldığı sırada gelir. 22 Mart’ta, 17 yaşındaki bir talebe, Denver’daki East Lisesi’nde iki okul yöneticisini vurarak yaraladı. Polis ondan sonra cesedini yakındaki bir parkta buldu ve kendi kendine kurşun yarasından öldüğünü doğruladı. Başka bir Doğu Lisesi talebesi, Şubat ayında okulun haricinde otomobilinde otururken ölümcül bir halde vuruldu.

Bir silaha erişme süresinin mühim bulunduğunu söylemiş oldu McCarthy, bilhassa gençler için çoğu zaman fevri kararlar olan intihar girişimleri için. İntihar girişiminde bulunan kişiler üstünde meydana getirilen araştırmaların neredeyse yarısı, düşünme ve eyleme geçme arasındaki sürenin 10 dakikadan azca bulunduğunu söylemiş oldu. Silahları kilitlemek ve boş olarak saklamak benzer biçimde kolay erişim engelleri oluşturmak, birinin bir dürtüyle hareket etmesi için geçen süreyi uzatır ve fikrini değişiklik yapma yada birinin müdahale etme olasılığını artırır.

McCarthy, “Ümit, erişimi, bu süreyi artırabileceğimiz ve evlatları olabildiğince güvende tutabileceğimiz şekilde anlamaktır” dedi.

McCarthy’nin kullandığı veriler, her iki yılda bir ortaokul ve lisedeki 41.000 öğrenciden rastgele seçilen bir anket olan Colorado Sıhhatli Çocuklar Çalışmasından geliyor. 2021 anketi, “Ebeveyninin izni olmadan dolu bir silahı alıp ateşlemeye hazır olman ne kadar sürer?”

Colorado’daki Kızılderili öğrenciler %39’la dolu bir silaha en fazla erişimin bulunduğunu bildirdiler; ankete katılan her insanın %12’sine kıyasla %18’i 10 dakika içinde bir tane alabileceklerini söylemiş oldu. Amerikan Kızılderilileri ve Alaska Yerlileri de en yüksek intihar oranlarına haizdir.

Kırsal kesimdeki öğrencilerin ortalama %40’ı, kent sakinlerinin %29’una kıyasla alev ateş silahlara erişimi bulunduğunu bildirdi.

Bulgular, Colorado’daki genç silahlı şiddetin bilhassa gerilmiş bir anında gösterildi. Bu ayın başlarında, yüzlerce talebe tabanca yasasını ve daha güvenli okulları korumak için çaba sarfetmek için sınıflarından ayrıldı ve eyalet Kurultay Binası’na ortalama 2 mil yürüdü. Öğrenciler, 22 Mart’ta lisede yaşanmış olan silahlı saldırının peşinden geçen hafta yeniden milletvekillerinin karşısına çıktı.

Eyalet yasama organı, silahlı sertliği önlemek için asgari tabanca satın alma yada bulundurma yaşını 21’e çıkarmak; tabanca alımları için üç günlük bekleme süresinin belirlenmesi; tabanca üreticileri ve satıcıları için yasal korumaların sınırlandırılması; ve kendileri yada başkaları için tehdit oluşturduğu kabul edilen kişilerden silahların kaldırılması için aşırı risk koruma kararları için kimin başvurabileceği havuzunu genişletmek.

Federal Hastalık Denetim ve Önleme Merkezlerine bakılırsa, alev ateş silahlar 2020’de 19 yaş ve altındakiler içinde motorlu vasıta ölümlerinin yerini alarak önde gelen ölüm sebebi haline geldi. Ve pandemi esnasında çocuklar içinde alev ateş tabanca ölümleri arttı ve 2021’de alev ateş tabanca vakası sebebiyle günde averaj yedi çocuk ölüyor.

Colorado, son 25 yılda 1999’da Columbine Lisesi, 2006’da Platte Canyon Lisesi, 2013’te Arapahoe Lisesi ve 2019’da STEM School Highlands Ranch dahil olmak suretiyle bir takım okulda silahlı saldırıya maruz kaldı.

Okul silahlı saldırıları daha çok dikkat çekse de, delikanlı zamanlarında olan silahlı ölümlerin bir çok intiharlardır.

Johns Hopkins Silahlı Sertlik Çözümleri Merkezi’nde araştırmacı olan Dr. Paul Nestadt, “Genç intiharları asla olmadığı kadar büyük bir problem olmaya başlıyor” dedi.

“Bunun bir kısmı, gençlerin erişebileceği daha çok tabanca olduğu gerçeğiyle ilgili.”

Tabanca sahibi olmak tüm yaş grupları içinde daha yüksek bir intihar riski oluştursa da, beyinleri tipik olarak hala dürtü kontrolü geliştirdiği için gençler bilhassa savunmasızdır.

Children’s Mercy Kansas City’de çocuk ve ergen psikiyatrlığı icra eden Dr. Shayla Sullivant, “Bir genç akıllı olabilir ve bir alev ateş silahı doğru şekilde iyi mi kullanacağını biliyor olabilir, sadece aynı genç umarsızlık anında neticelerini düşünmeden fevri hareketler yapabilir” dedi. . “Beynin karar verme merkezleri, yetişkinliğe kadar tam olarak çevrimiçi değil.”

Önceki araştırmalar, evlerinde silahlara erişim mevzusunda anne babalar ve evlatları içinde bir kopukluk bulunduğunu göstermiştir. 2021’de meydana getirilen bir araştırma, alev ateş silahlara haiz ebeveynlerin %70’inin evlatlarının evde tutulan silahları alamadığını söylediğini ortaya çıkardı. Sadece aynı ailelerden gelen evlatların %41’i o silahlara iki saat içinde ulaşabileceklerini söylemiş oldu.

“Silahları erişilmez kılmak bir tek onları kilitlemek anlamına gelmez. Harvard Üniversitesi TH Chan Halk Sağlığı Okulu Yaralanma Denetim Araştırma Merkezi’nden kıdemli araştırmacı Catherine Barber, “Bu, çocuğun anahtarların nerede bulunduğunu bilmediğinden yada kombinasyonu tahmin edemediğinden güvenli olmak anlamına geliyor” dedi. emek verme. “Anne babalar, evlatlarının kombinasyonu ne kadar kolay tahmin edebildiğini unutabilir yada sayıları girmelerini yada tuşların nerede tutulduğunu fark etmelerini izleyebilir.”

Gençlerin avlanmak yada spor yapmak için kendi silahları var ise, bunlar da silahlar etken olarak kullanılmadığında ebeveyn kontrolü altında tutulmalıdır, dedi.

Colorado araştırmacıları şimdi, önleme stratejilerini değişik talebe gruplarına uyarlama umuduyla gençlerin silahlara nereden eriştiklerini bulmak için daha çok araştırma yapmayı planlıyor.

McCarthy, “Bu verileri birazcık daha bağlamsallaştırmak, yapılabilecek eğitim ve önleme türlerini daha iyi anlamamıza destek olacaktır” dedi.

İlgili mevzular

Bizlere Ulaşın Bir Öykü Gönderin İpucu

İlgili Yazılar