Armando Peniche Rosales, yağmur yada soğuk ulaştığında hassaslaşan, senelerdir hava durumunu tahmin eden çarpık bir ayak parmağına haizdir.

Seneler ilkin Denver’da bir lise futbolcusuyken sol ayağının orta parmağını kıran ve doktora gitmeden topallayarak eve dönen Peniche Rosales, “Hiçbir süre iyileşmedi” dedi. O sırada izinsiz olarak ABD’de yaşıyordu. 9 yaşından Denver’a taşındığında 20’li yaşlarına kadar sıhhat sigortası yoktu.

Şimdi 35 yaşlarında olan Peniche Rosales, ayak parmağının, akrabalarının ABD’de “sağlığınız yada geleceğiniz içinde seçim yapmak” zorunda kaldıklarını hissettiği zamanların ufak bir hatırlatıcısı bulunduğunu söylemiş oldu. Her iki ebeveyni de bu kararla karşı karşıya kaldı. Anası sağlığını seçti, migren ve tiroid rahatsızlığı için tedavi aramak için Meksika’ya döndü, sadece bu, ailesinden ayrı bir on yıl geçirmesi gerektiği anlamına geliyor. Babası geleceğini seçti, parasız kliniklerin ona hemoroid fakat aslına bakarsak kolon kanseri bulunduğunu söylediği semptomlar üstünde uzun haftalar süresince çalıştı.

Peniche Rosales’in babası şimdi Rocky Dağları manzaralı bir Denver mezarlığına gömüldü.

Peniche Rosales, “İstediği şeklinde evinde dinleniyor” dedi. “Dağları severdi.”

Ulusal olarak ve Colorado’da, sıhhat sigortası olmayan kişilerin oranı, Hispanikler içinde, Hispanik olmayan beyaz, Siyah yada Asyalı sakinlere bakılırsa mühim seviyede daha yüksektir. Yasal statüsü olmayan göçmenler ve yasal ikametgahı olan sadece aileleri göçmen statüsü karışımına haiz olanlar bu grubun büyük bir bölümünü oluşturmaktadır. Colorado kısa sürede bazılarını sıhhat sigortası için uygun hale getirdi, sadece göçmenlerle çalışan savunucular, devletin bir zorlukla karşı karşıya bulunduğunu söylüyor: Bazılarının, hatta uygun olanların bile kaydolma korkularını alevlendiren Trump yönetim politikalarının caydırıcı etkilerini geri almak. bundan dolayı sıhhat sigortası onların ya da hane halkının bir üyesinin ülkede kalma kabiliyetlerini tehlikeye atabilir.

María Albañil-Rangel, “Bir ihtimal şimdi kendileri için ya da gelecekteki göçmenlik statüsü ayarlamaları için ihtimaller içinde yankılardan korktukları için sıhhat yardımı aramayı düşünen insanoğlu, gölgelerde yaşamaya geri döndüler” dedi. ve sıhhat hizmetlerine erişimi çoğaltmak için çalışan kar amacı gütmeyen Colorado merkezli Tri-County Sıhhat Ağı Telluride için savunuculuk yöneticisi. “Itimat kayboldu. Bunu tekrardan inşa etmek süre alıyor.”

KHN, devletin son yıllarda sıhhat da dahil olmak suretiyle ırksal ve etnik eşitsizlikleri ele alma mevzusundaki ilerlemesini incelemek için Colorado News Collaborative ile beraber çalıştı.

Eyalet sıhhat departmanı, Hispanik yetişkinlerin ortalama %30’unun sıhhat güvencesi olmadığını tahmin ediyor. Bu, sigortası olmayan Colorado yetişkinlerinin %12’sinin eyalet averajı ile çelişiyor. Bir çok İspanyol Koloradan yurttaş yada yasal olarak ikamet ediyor, sadece dil ve maliyet de dahil olmak suretiyle kayıt için engellerle karşılaşabilirler.

ABD’de yetkisiz olarak yaşayan insanoğlu belirli bir çıkmazdadır: Hayatlarını tehdit eden bir durumla acil servise gitmedikçe bir çok eyalette kamu yardımı alamazlar yada Uygun Bakım Yasası pazarlarından sıhhat sigortası satın alamazlar. KFF’ye bakılırsa, 65 yaşından ufak sigortasız Hispanik sakinlerinin ortalama üçte biri, göçmenlik durumları sebebiyle ACA kapsamı, Medicaid yada Çocuk Sıhhat Sigortası Programı için uygun değil.

Colorado, düşük gelirli hanelerde yaşayan belirli yetkisiz sakin grupları için bunu değiştirebilmek için hamle yapmış oldu. Kısa sürede kabul edilen bir yasa, 2025’ten itibaren hamile insanlara ve ufaklıklara Medicaid ve CHIP kapsamı sağlayacak. Gelecek yıldan itibaren, 2020’de kabul edilen bir yasa, federal yoksulluk seviyesinin %138’inin altında yaşayan bazı sakinlerin ABD’de sıhhat sigortası satın almasına destek olmak için devlet fonlarını kullanacak. bireysel pazar. Ve 2019’da devlet, aksi takdirde acil servise inecek kadar hasta olana kadar beklemek zorunda duracak insanoğlu için tertipli diyalizi kapsayan ortalama bir düzine kişiye katıldı.

Colorado Üniversitesi Tıp Fakültesi göçmen sağlığı direktörü ve devleti kurtaran diyaliz değişikliğinin ana savunucusu Dr. Lilia Cervantes, “Artık acil diyalize gereksinim duyan acil servisten gelen 130 hastamız yok” dedi. Eyaletin sıhhat politikası ve finansman departmanından alınan verilere bakılırsa, yılda ortalama 10 milyon dolar. Sadece daha çok insanoğlunun, en başta böbrek hastalığı şeklinde kronik bir durum geliştirmekten kaçınmak için gereksinim duydukları bakımı gördüğünü görmek istiyor.

Bir fotoğraf, Armando Peniche Rosales'in evde bir kanepenin yanında durduğunu gösteriyor.
Armando Peniche Rosales, ebeveynlerinin uygun sıhhat hizmeti almadan ABD’de kalmak ya da bakım almak için ülkeyi terk edip ailelerinden ayrılmak içinde seçim yapmak zorunda kaldıklarını söylemiş oldu.(KHN için AAron Ontiveroz)

Veriler, tek başına sıhhat sigortasına hak kazanan insan havuzunu genişletmenin, kapsama eşitsizliklerini gidermek için kafi olmadığını gösteriyor. Ulusal olarak, Uygun Bakım Yasası uygulandıktan sonrasında, kapsama oranları ırksal ve etnik gruplar içinde iyileşti, sadece eşitsizlikler devam etti.

Irk Eşitliği ve Sıhhat Politikası Programı direktörü Samantha Artiga, “İspanyollar o dönem süresince kapsama alanında en büyük kazanımlara sahipti, bu da eşitsizlikleri bir halde kapatmaya destek oldu, sadece gene de beyaz insanlara kıyasla sigortasız olma olasılıkları mühim seviyede daha yüksek” dedi. KFF. “Ve sonrasında 2017’de gördüğümüz şey, sigortasız oranların yeniden sürünmeye başladığı.”

Doktorlar, araştırmacılar ve Colorado’daki göçmenlere sıhhat erişimini genişletme savunucuları, toparlanmanın, kamu tutarı kuralındaki değişimler de dahil olmak suretiyle Trump yönetiminin göçmenlik politikalarıyla ilgili olduğundan şüpheleniyor. Uzun süredir devam eden kaide, bir kişinin yeşil kart yada vizenin ne süre reddedilebileceğini belirler, bundan dolayı bu kişilerin devlet yardımlarına bağlı oldukları yada halihazırda kullanıyor olmaları muhtemeldir.

Trump yönetimi, birinin göçmenlik statüsünü reddetmek için kullanılabilecek yardım türlerini yiyecek pullarına, acil olmayan Medicaid’e ve konut sübvansiyonlarına genişletti.

Kâr amacı gütmeyen davranış bilimi grubu Ideas42 tarafınca 2020’de Health Affairs dergisinde gösterilen araştırma, Trump yönetiminin kamu tutarı kuralındaki değişikliklerinin duyurusunun, 2017 seviyelerine kıyasla tahmini 260.000 çocuğun Medicaid kaydında ülke çapında bir düşüşle ilişkili bulunduğunu buldu.

Colorado ek olarak Hispanik sigorta oranlarının düştüğünü görmüş oldu. Colorado Sıhhat Enstitüsü, eyalet çapında bir ankette, Ekonomik Bakım Yasası’nın uygulanmasından bu yana devletin genel sigortasız oranının durağan(durgun) kalmasına karşın, Hispanik yada Latino Coloradans arasındaki sigortasız oranların, bilhassa çocuklar içinde arttığını tespit etti. Enstitü, 18 yaş ve altındaki İspanyol yada Latin Koloradalıların ortalama %3’ünün, 2021’de ortalama %8’e kıyasla 2015 senesinde sigortasız bulunduğunu tahmin ediyor. Sigortaya uygun olan sadece sigortaya kayıtlı olmayan evlatların ortalama yarısı, ortalama bir yıl telafi etmelerine karşın Hispanikti. Colorado Çocuk Kampanyası sıhhat girişimleri başkan yardımcısı Erin Miller, tüm Colorado evlatlarının üçüncüsü, dedi.

Biden yönetimi, 2019 Trump yönetiminin kamu tutarı değişikliklerini 2021’de tersine çevirdi ve bu yıl içinde yeni bir kamu tutarı kuralını tamamlaması umut ediliyor.

Colorado Cemiyet Sağlığı Ağı’nın kıdemli yöneticisi Liz Tansey, “Sadece bu, birçok göçmenin neyi paylaşabilecekleri ve kimlerle paylaşabilecekleri mevzusunda hakkaten oldukça fakat oldukça davranışlarında ölçülü oldukları gerçeğini değiştirmiyor” dedi.

Çoğunluğu Hispanik ve Asyalı Amerikalı ve Pasifik Adalı göçmen ailelerin 2021’deki Göçmen Aileleri Korumak adlı göçmen hakları koalisyonundan meydana getirilen anket, ulusal olarak %40’ının geri dönüşü duymadığını buldu. Salgın esnasında aileleri desteğe gereksinim duyan iştirakçilerin ortalama yarısı, göçmenlik endişeleri sebebiyle başvurmayı reddettiklerini söylemiş oldu.

Toplumsal hizmetler kuruluşu Servicios de la Raza ile beraber çalışan cerrahi onkolog Dr. Ricardo Gonzalez-Fisher, Denver’daki Meksika konsolosluğundaki bir sıhhat kaynakları merkezinden kayıt yardımı sağlıyor. Görmüş olduğu göçmenlerin yarısından fazlası sigortasız. Pek oldukça göçmenin kendisine, sigortaları olsa bile, yanlış türden ilgiyi çekme korkusuyla sigortayı kullanmayacaklarını söylediğini söylemiş oldu. Gonzalez-Fisher, “Hepimizin evinde minimum bir yada iki belgesiz şahıs var ve onların bizi görmelerini istemiyoruz” diyorlar.

Rayna Hetlage, son eyalet yasalarının bir sonucu olarak yetkisiz Coloradan’ların ulaştığı sigorta, mühim bir kural dışı haricinde, kamu tutarı belirlemelerinde onlara karşı sayılmaz: Rayna Hetlage, evlatların mesela ağır engellilik yada kronik hastalıklar sebebiyle uzun soluklu bakıma ihtiyacı var ise dedi. Denver merkezli bir sıhhat eşitliği savunuculuk grubu olan Sağlıkta İlerleme Merkezi’nin kıdemli siyaset yöneticisi.

Colorado Sigorta Kısmı’nde bir sıhhat hizmetleri eşitliği ve toplumsal yardım uzmanı olan Maria Rodriguez, yetkisiz kişilerin sıhhat sigortası satın almasına destek olmak için yeni sübvansiyonlar hakkında data veren eyaletteki en mühim kişidir. 1 Kasım açık kayıt geçmişine hazırlanmak için cemiyet kuruluşlarıyla toplantılara ev sahipliği yapmış oldu.

Sübvansiyon programının ilk senesinde, eyalet, eyaletin yetkisiz ve sigortasız Hispaniklerinin yalnızca bir kısmını temsil eden ortalama 10.000 yetkisiz Coloradan’ı kayıt edebilir.

Colorado, Peniche Rosales’in babasına yardım etmiş olabilecek kanser tedavisi kapsamı sunmada hala Washington ve California’nın arkasında kalıyor. Sıhhat sigortası ya da tedaviye adım atmak için on binlerce dolar olmadan, yardım fonlarını kullanarak bunu karşılayacak bir hastane bulana kadar tedavi göremedi.

Bir fotoğraf, Armando Peniche Rosales'in babası ve ailesinin iki fotoğrafını bir çerçeve içinde gösteriyor.
Armando Peniche Rosales’in babası, ailesini desteklemek için ABD’de kaldı, sadece uygun tıbbi bakım görmedi. Kolon kanserinden öldü.(KHN için AAron Ontiveroz)

Peniche Rosales’in ABD Vatandaşlık ve Göçmenlik Hizmetleri ile bir görüşme yapmasından önceki gece – ona yasal oturma izni verecek bir görüşme – babasını yeniden acil servise götürmek mecburiyetinde bırakıldı. Babası ona eve gitmesini ve dinlenmesini söylemiş oldu.

Peniche Rosales, “Röportajım hakkında her şeyden daha oldukça endişeliydi” dedi. Yeşil kartını babası hayattayken aldı. “Acı içinde olmasına karşın, ona oldukça sevinç getirdi.”

İlgili mevzular

Bizlere Ulaşın Bir Öykü Gönderin İpucu