Armando Peniche Rosales, senelerdir hava durumunu tahmin eden ve yağmur yada soğuk ulaştığında hassaslaşan çarpık bir ayak parmağına haizdir.

Seneler ilkin bir Denver lisesi futbolcusu olarak sol ayağının orta parmağını kıran ve bir doktora görünmeden eve topallayan Peniche Rosales, “Hiçbir vakit iyileşmedi” dedi.

O sırada, ABD Birleşik Devletleri’nde belgeleri olmadan yaşıyordu. Denver’a taşındığı 9 yaşından 20 yaşına kadar hiçbir sıhhat sigortası yoktu.

Şimdi 35 yaşlarında olan Peniche Rosales, ayak parmağının, ailesinin ülkede “sağlıkları yada gelecekleri içinde seçim yapmak” zorunda kaldıklarını hissettiği zamanların minik bir hatırlatıcısı bulunduğunu söylemiş oldu. Her iki ebeveyn de bu kararla karşı karşıya kaldı.

Anası, ailesinden ayrı bir on yıl geçirmek anlamına gelse bile, migren ve tiroid rahatsızlığı tedavisi görmek için Meksika’ya dönerek kendi sağlığını seçti. Babası geleceğini seçti, parasız kliniklerin ona hemoroid fakat aslına bakarsak kolon kanseri bulunduğunu söylediği semptomlarla uzun haftalarca çalıştı.

Peniche Rosales’in babası şimdi Rocky Dağları’na bakan bir Denver mezarlığına gömüldü.

Peniche Rosales, “İstediği benzer biçimde evde dinleniyor” dedi. “Dağları severdi.”

Ulusal olarak ve Colorado’da, Hispanikler içinde sıhhat sigortası olmayan kişilerin oranı, Hispanik olmayan beyaz, siyah yada Asyalı sakinlere nazaran mühim seviyede daha yüksek olmuştur. Yasal statüye haiz olmayan göçmenler ile yasal oturma iznine haiz olan sadece aileleri karma göçmen statüsüne haiz göçmenler bu grubun büyük bir bölümünü oluşturmaktadır.

Colorado kısa süre ilkin bazılarını sıhhat sigortası için uygun hale getirdi. Sadece göçmenlerle çalışan savunucular, devletin bir zorlukla karşı karşıya bulunduğunu söylüyor: Sıhhat sigortasına kaydolmanın, sıhhat sigortasına kaydolmanın, bazılarının – hatta uygun olanların bile – korkularını artıran Trump yönetim politikalarının sakatlayıcı etkilerini geri almak, ya da hanehalkının bir üyesi, ülkede kalmak.

Tri-County Health Network’ün siyaset ve promosyon müdürü María Albañil-Rangel, “Şimdi yada gelecekteki göçmenlik prosedürlerinde ihtimaller içinde yankılardan korktukları için, bir ihtimal sıhhat yardımı almayı düşünen insanoğlu gölgelerde yaşamaya döndüler” dedi. Sıhhat hizmetlerine erişimi çoğaltmak için çalışan kar amacı gütmeyen bir müessese olan Telluride, Colorado merkezli. “Itimat kayboldu. Bunu tekrardan inşa etmek vakit alır.”

KHN, eyaletin sıhhat da dahil olmak suretiyle ırksal ve etnik eşitsizlikleri ele almak için son yıllarda kaydettiği ilerlemeyi incelemek için Colorado News Collaborative ile beraber çalıştı.

Eyalet Sıhhat Bakanlığı, Hispanik yetişkinlerin ortalama %30’unun sıhhat güvencesine haiz olmadığını tahmin ediyor. Bu, sigortasız Colorado yetişkinlerinin eyalet çapındaki averaj %12’si ile çelişmektedir. Colorado’daki bir çok Hispanik yurttaş yada yasal sakinlerdir, sadece dil ve maliyet dahil olmak suretiyle kayıt için engellerle karşılaşabilirler.

Ülkede belgesiz yaşayan insanoğlu belirli bir sorun içindedir: Bir çok eyalette, acil servise dirimsel çekince arz eden bir durumla gelmedikçe, kamu yardımlarından yararlanamazlar ve sıhhat sigortası satın alamazlar. Uygun Bakım Yasası (ACA) tarafınca kurulan pazarlar.

Armando 16 resized
Armando Peniche Rosales, ebeveynlerinin uygun tıbbi bakım almadan ülkede kalmak ile iyi bakım almak için ayrılıp aileden ayrılmak içinde seçim yapmak zorunda kaldıklarını söylemiş oldu.(KHN için AAron Ontiveroz)

KFF’ye nazaran, 65 yaşın altındaki sigortasız Hispanik sakinlerinin ortalama üçte biri, göçmenlik durumları sebebiyle ACA, Medicaid yada Çocuk Sıhhat Sigortası Programı (CHIP) kapsamına uygun değildir.

Colorado, düşük gelirli hanelerde yaşayan belirli belgesiz sakinler grupları için bunu değiştirebilmek için adımlar attı.

Kısa sürede kabul edilen bir yasa, 2025’ten itibaren hamile bayanlara ve küçüklere Medicaid ve CHIP kapsamı elde edecektir.

Gelecek yıldan başlayarak, 2020’de kabul edilen bir yasa, federal yoksulluk seviyesinin altında yaşayan bazı sakinlerin (2022’de tek bir şahıs için yılda 13.590 dolar yada dört kişilik bir aile için yılda 27.750 dolar) sigorta satın almasına destek olmak için devlet fonlarını kullanacak. bireysel pazar.

Ve 2019’da Colorado, aksi takdirde acil servise gitmeleri gerekecek kadar hasta olana kadar beklemek zorunda kalabilecek insanoğlu için tertipli diyaliz tedavisini kapsayan bir düzine eyalete katıldı.

Colorado Üniversitesi Tıp Fakültesi göçmen sağlığı direktörü ve diyaliz hizmetinde bu değişikliğin önde gelen savunucusu Dr. Lilia Cervantes, “Artık acil servisten gelen ve acil diyalize gereksinim duyan 130 hastamız yok” dedi. sıhhat hizmetleri finansmanı ve politikası eyalet departmanının verilerine nazaran, eyalete yılda ortalama 10 milyon dolar tutum sağlamış oldu.

Sadece Cervantes, böbrek hastalığı benzer biçimde kronik bir durumun gelişmesini önlemek için ilk etapta daha çok insanoğlunun gerekseme duyduğu bakımı aldığını görmek istiyor.

Veriler, sıhhat sigortasına hak kazanan insan havuzunu genişletmenin tek başına kapsama alanındaki eşitsizlikleri ele almak için kafi olmadığını doğrulamaktadır. Ulusal olarak, Uygun Bakım Yasası’nın uygulanmasından sonrasında, kapsama oranları tüm ırksal ve etnik gruplar içinde iyileşti, sadece eşitsizlikler devam etti.

“Bu zamanda kapsama alanında en büyük kazanımları İspanyollar elde etti, bu da eşitsizlikleri bir halde azaltmaya destek oldu, sadece beyazlara kıyasla sigortasız olma olasılıkları hala mühim seviyede daha yüksekti. [no hispanos]KFF için Irk Eşitliği ve Sıhhat Politikası Programı direktörü Samantha Artiga dedi. “Ve sonrasında 2017’de gördüğümüz şey, sigortasız oranların yine yükselmeye başladığı.”

Colorado’daki göçmenler için sıhhat hizmetine erişimin genişletilmesi için doktorlar, araştırmacılar ve savunucular, artışın Trump yönetiminin kamu tutarı kuralındaki değişimler de dahil olmak suretiyle göçmenlik politikalarıyla ilgili olduğundan şüpheleniyor. Bu uzun süredir devam eden kaide, bir kişinin yeşil kart yada vizenin ne vakit reddedilebileceğini belirler, bundan dolayı bu kişilerin devlet yardımlarına güvenebilecekleri yada halihazırda kullanmakta oldukları düşünülür.

Family Photos resized
Armando Peniche Rosales’in babası, ailesine yardım etmek için ülkede kalmaya karar verdi, sadece gereksinim duyan sıhhat hizmetini alamadı. Kolon kanserinden öldü.(KHN için AAron Ontiveroz)

Trump yönetimi, birini göçmenlik statüsünden yoksun etmek için kullanılabilecek faydaların listesini besin pulları, acil olmayan Medicaid ve konut sübvansiyonlarına kadar genişletti.

2020’de Health Affairs dergisinde gösterilen, kar amacı gütmeyen bir davranış bilimi fikir kuruluşu olan Ideas42 tarafınca meydana getirilen araştırma, Trump yönetiminin kamu tutarı kuralında yapmış olduğu değişikliklerin duyurusunun, Medicaid kaydında ulusal düzeyde bir düşüşle, ortalama 260.000 daha azca çocukla ilişkili bulunduğunu buldu. , 2017 seviyelerine kıyasla.

Colorado ek olarak Hispanikler içinde sigorta oranlarının düştüğünü görmüş oldu. Colorado Sıhhat Enstitüsü, eyalet çapında bir ankette, ACA’nın uygulanmasından bu yana devletin genel sigortasız oranı sabitken, Colorado’daki Hispanikler / Latinler arasındaki sigortasız oranların, bilhassa çocuklar içinde arttığını tespit etti.

Enstitü, Colorado Hispaniklerinin yada 18 yaş ve altındaki Latinlerin ortalama %3’ünün, 2021’de ortalama %8’e kıyasla 2015’te sigortasız bulunduğunu tahmin etti. Uygun olan sadece kati programına kayıtlı olmayan toplam evlatların ortalama yarısı, her ne kadar Hispanik’ti. Colorado Çocuk Kampanyası sıhhat girişimleri başkan yardımcısı Erin Miller, tüm Colorado evlatlarının ortalama üçte birini oluşturduğunu söylemiş oldu.

2021’de Biden yönetimi, Trump yönetiminin 2019’da uyguladığı kamu tutarı değişikliklerini geri aldı ve bu yıl içinde yeni bir kamu tutarı kuralının tamamlanması umut ediliyor.

Colorado Community Health Network’ün kıdemli yöneticisi Liz Tansey, “Sadece bu, birçok göçmenin neyi paylaşabilecekleri ve kimlerle paylaşabilecekleri mevzusunda hakkaten davranışlarında ölçülü olduğu gerçeğini değiştirmiyor” dedi.

Çoğunluğu Hispanik ve Asyalı Amerikalı ve Pasifik Adalı göçmen ailelerin Göçmen Ailelerini Koruma göçmen hakları koalisyonu tarafınca 2021’de yürütülen anketler, ulusal olarak %40’ının iptali duymadığını ortaya koydu. Pandemi esnasında aileleri desteğe gerekseme duyan ankete katılanların ortalama yarısı, göçmenlik endişeleri sebebiyle başvurmayı reddettiklerini söylemiş oldu.

Toplumsal hizmetler kuruluşu Servicios de la Raza ile çalışan cerrahi onkolog Dr. Ricardo González-Fisher, Denver’daki Meksika konsolosluğundaki bir sıhhat kaynakları merkezinden kayıt yardımı sağlıyor. Görmüş olduğu göçmenlerin yarısından fazlası sigortasız. Birçoğunun kendisine sigortaları olsa bile yanlış dikkat çekme korkusuyla sigortayı kullanmayacaklarını söylediğini söylemiş oldu. González-Fisher, “Hepimizin evinde minimum bir yada iki belgesiz insan var ve onların bizi görmelerini istemiyoruz” diyorlar.

Son eyalet yasalarının bir sonucu olarak, belgesiz Coloradans tarafınca erişilen sigorta, mühim bir kural dışı haricinde, kamu tutarı belirlemelerinde onlara karşı tutulamaz: evlatların mesela ağır engellilik yada kronik hastalık sebebiyle uzun soluklu bakıma ihtiyacı var ise, Denver merkezli bir sıhhat eşitliği savunuculuk grubu olan Sağlıkta İlerleme Merkezi’nde kıdemli siyaset yöneticisi olan Rayna Hetlage’ı deklare etti.

Colorado Sigorta Departmanı’nda bir sıhhat hizmetleri eşitliği ve toplumsal yardım uzmanı olan Maria Rodriguez, belgesiz kişilerin sıhhat sigortası satın almasına destek olmak için yeni sübvansiyonlar hakkında informasyon veren eyaletteki en mühim kişidir. 1 Kasım açık kayıt geçmişine hazırlanmak için topluluk kurumlarıyla toplantılar düzenledi.

Bağışlama programının ilk senesinde, eyalet, eyaletin belgesiz ve sigortasız Hispaniklerinin yalnızca bir kısmını temsil eden ortalama 10.000 belgesiz Coloradan’a kayıt yaptırabilir.

Colorado, Peniche Rosales’in babasına destek olabilecek kanser tedavisi kapsamı sunma mevzusunda Washington ve California’yı hala takip ediyor. Sıhhat sigortası ya da tedaviye adım atmak için on binlerce dolar olmadan, kendisini yardım fonlarıyla karşılayacak bir hastane bulana kadar tedavi göremedi.

Peniche Rosales’in ABD Birleşik Devletleri Vatandaşlık ve Göçmenlik Hizmetleri ile yapacağı bir görüşmeden önceki gece – ona yasal oturma izni verecek bir görüşme – babasını yine acil servise götürmek mecburiyetinde bırakıldı. Babası ona eve gitmesini ve dinlenmesini söylemiş oldu.

Yeşil kartını babası hayattayken alan Peniche Rosales, “Röportajımı her şeyden oldukca endişelendirdim” dedi. “Acı çekmesine karşın, bu ona oldukca sevinç verdi.”

İlgili mevzular

Bizlere Ulaşın Bir Öykü Gönderin İpucu