Salgının bir çok esnasında, ülke çapındaki her devlet okulu kafeteryasında, yalnız en yoksul evlerden gelenler değil, her çocuk parasız öğle yemeği alabiliyordu. Hepimiz.

50,6 milyon ABD öğrencisini besleyen program Eylül ayında sonlandı, sadece bazı eyaletler bunu genişletmenin yollarını arıyor. California ve Maine, evrensel parasız öğle yemeğini finanse etmek için yasa çıkardı.

Colorado’da, anne babalar, öğretmenler ve açlık karşıtı savunuculardan oluşan bir koalisyon, kalıcı evrensel parasız okul yiyecekleri yapmak için bastırıyor ve Demokratların kontrolündeki yasama meclisindeki milletvekilleri bunu oy pusulasına koydu.

Hunger Free Colorado için iki dilli bir besin yardımı gezgini olan GlendaRika Garcia, bu fikri kuvvetli bir halde destekliyor.

Dul ve dört adam çocuk anası Garcia, “Evlatların okulda parasız yiyecek yiyebilmesinin tüm aileler, tüm çocuklar için hakkaten mühim bulunduğunu düşünüyorum” dedi.

Garcia oy pusulasında Hepimiz İçin Sıhhatli Okul Yiyecekleri önerisini açıklarken, ikisi, Alonzo ve Pedro apartmanlarının önünde bir futbol topu fırlattı.

İşi, insanları toplumsal yardımlar için kaydettirmeyi ve uygun olduklarından güvenilir olmayı gerektiren Garcia, “Çocuklar iyi beslenmedikleri takdirde öğrenemezler” dedi.

Önerme FF olarak malum tedbir, tüm devlet okulu öğrencilerine parasız yiyecek sunmak için devlet fonlarını kullanacak. Ek olarak okul kafeterya çalışanları için ücret artışlarını finanse edecek, okulların personel sıkıntısıyla başa çıkmasına destek olacak ve okulları Colorado’da yetiştirilen yiyecekleri satın almaya teşvik edecektir. Bazı aileler, işçiler ve çiftçiler tezahürat yapıyor.

Sadece eleştirmenler, yeni bir hükümet programı için, yılda 300.000 dolar yada daha çok kazanan hane halkları vergisinden yılda 100 milyon dolar yükselten dik bir fiyat etiketine işaret ediyor.

Yılda ortalama 51.000 dolardan azca kazanan dört kişilik bir ailenin okul çağındaki üyeleri parasız öğle yemeği için uygundur. Sadece önlemin destekçileri, şu anda 60.000’den fazla Colorado çocuğunun okul yiyeceklerini karşılayamayacağını, hemen hemen uygun olmadığını söylüyor.

Garcia, teklifi bir oyun değiştirici, bir dengeleyici olarak görüyor. Garcia, işine bağlı olarak, ara sıra oğullarına parasız öğle yemeği alma hakkı tanıdı ve ara sıra alamadı, bu da bütçesine bir darbe oldu.

Garcia, başka bir probleminin da, bazı evlatların parasız öğle yemeği almak için diğerlerine diktatörlük yapması bulunduğunu söylemiş oldu. Çocukken parasız öğle yemeği almaya hak kazandığında ve oğullarından birinin başına geldi.

“İnsanların karşılayamayacaklarını tespit edebileceklerini biliyorlar. Kalbimi acıtıyor,” dedi.

Oğlu Alonzo, lisedeyken bazı evlatların parasız öğle yemeğine hak kazandıklarını kabul etmek yerine yemekhaneden kaçtığını söylemiş oldu.

“Bence paraları yetmediği için utanıyorlar” dedi.

Birçok Colorado bölgesi, evlatların okulda ücretsiz bir şekilde verilen öğle yiyeceklerini yeme salgını esnasında açık bir artış bildirdi.

Arvada’daki West Woods İlköğretim Okulu’nun mutfak müdürü Andrea Cisneros, “Daha ilkin asla beslemediğimiz evlatları besliyorduk ve onların yalnız abur cubur almakla kalmayıp geldiklerini görmek güzeldi” dedi.

Grand Junction’daki Mesa County Valley Okul Bölgesi 51’deki okul beslenme müdürü Dan Sharp, birçok öğrencinin okula yiyeceksiz geldiğini söylemiş oldu.

Sharp, bölgede pandemi esnasında servis edilen yemeklerde yıldan yıla %40 artış gördüğünü söylemiş oldu.

“Burada daha çok hane ve talebe olduğuna inanıyorum, sadece parasız ve indirimli yiyecek başvurusunda bulunmanın getirmiş olduğu damgalama sebebiyle nitelikli olmayabilir” dedi.

Destekçiler, pandemi süresince birkaç besin güvensizliği anketi yaptıklarını ve kısa sürede meydana getirilen bir ankete bakılırsa, evde evlatları olan iştirakçilerin %44’ü besleyici gıdaya erişimde güçlük yaşadıklarını bildirdi.

Düşük gelirli öğrenciler, teklif kabul edilsin ya da edilmesin, federal fon vesilesiyle parasız yiyecek almaya devam edecekler. Tedbire karşı organize bir karşıcılık yok, sadece eleştirmenleri var.

Liberter bir fikir kuruluşu olan Independence Institute başkanı Jon Caldara, “Kimse bunu söyleyecek kadar fena olmak istemez fakat bu hakkaten aptalca bir düşünce” dedi. “Colorado’daki bir çok çocuğun buna ihtiyacı yok. Ve aslına bakarsak, bunu yapanlar esasen buna sahipler.”

Grubun seçmen rehberi hayır oyu öneriyor.

“Bu teklif, ‘Hey, zenginleri çocuklarımıza öğle yemeği ısmarlayalım’ dedi. “Bu, devlet bürokrasisinin lüzumlu olmayan bir başka genişlemesidir.”

Vali Colorado Public Radio’dan Colorado Matters’a, iyi mi oy kullanacağı mevzusunda hemen hemen karar vermediğini söylemiş oldu.

“Finansman mekanizmasına bir itirazım yok fakat bununla beraber kendi kendime ‘Bunu yapsaydık, öğretmenlere daha iyi maaş verebilsek, derslik mevcudu küçültsek daha mı iyi olurdu?’ diye soruyorum kendime” dedi. Bir Demokrat olan Vali Jared Polis. “Yoksa üst-orta gelirli aileler için öğle yemeğinin en iyi kullanımı mı?”

Önlemin “devlet maliyesini şu ya da bu şekilde etkilemediğini, bundan dolayı mekanizma ile etkin bir halde gelirden bağımsız bulunduğunu” da sözlerine ekledi.

Cumhuriyetçi rakibi, programdaki röportajında ​​Teklif FF’yi desteklemeye eğilimli görünüyordu.

Heidi Ganahl, “Buna bakma fırsatım olmadı, sadece her çocuğun sıhhatli yiyeceklere ve öğle yemeğine erişebildiğinden güvenilir olmak isterim, bu yüzden buna kesinlikle açığım” dedi.

Yansız bir özgür piyasa fikir kuruluşu olan Common Sense Institute, önlemi çözümleme etti ve yetersiz finanse edilebileceğini yada gereksinim duyulandan daha çok para toplayabileceğini gösteren modelleme ile çeşitli endişeleri dile getirdi.

Grubun kıdemli ekonomisti Steven Byers, “Maliyetlerin iyi yönetilmesi ve ek olarak büyük bir fazla oluşturmaması için program üstünde iyi bir nezaret olması gerekiyor” dedi.

Maliyetle ilgili endişelere karşın, evrensel parasız okul yemeği ülke genelinde popüler görünüyor.

California, 2022-23 öğretim yılı için evrensel parasız okul yiyecekleri programını finanse etmek ve desteklemek için eyalet bütçesinden 650 milyon dolar ayırdı. Maine’in programının milletvekilleri tarafınca yılda ortalama 34 milyon dolara mal olacağı tahmin ediliyordu.

Washington, Minnesota, Wisconsin, Ohio, Pensilvanya, New York, Massachusetts ve Şimal Carolina, Colorado oylamasındakine benzer yasa tasarıları sundular ve bunların bir çok mevcut yasama oturumu esnasında gerçekleşti. Hepsi hala komitede ve hemen hemen oylamaya gitmediler.

Toplumsal ve ekonomik araştırmalara odaklanan yansız bir fikir kuruluşu olan Urban Institute tarafınca Haziran 2022’de gösterilen bir rapor, çocuklarla beraber yaşayan yetişkinlerin %76’sının devlet okuluna kayıtlı bulunduğunu ve devlet okuluna kayıtlı çocuklarla beraber yaşamayan yetişkinlerin %67’sinin kalıcı destek aldığını buldu. parasız okul yiyecekleri.

Bu öykü Colorado Public Radio, NPR ve KHN’yi içeren bir ortaklığın parçasıdır.

KHN (Kaiser Health News), sıhhat sorunları hakkında derinlemesine gazetecilik üreten ulusal bir haber odasıdır. Siyaset Analizi ve Anket ile beraber KHN, KFF’deki (Kaiser Aile Vakfı) üç ana işletim programından biridir. KFF, ulusa sıhhat sorunları hakkında data elde eden, kar amacı gütmeyen bir kuruluştur.

İÇERİĞİMİZİ KULLAN

Bu öykü ücretsiz bir şekilde tekrardan yayınlanabilir (detaylar).